Do ráje
E-kniha

Spisovatelka ve svém novém románu předkládá tři alternativní verze Ameriky. Děj roku 1893 nás zavádí do Svobodných států, části Ameriky, která se po občanské válce... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon
608 strán
8-9 hodín čítania

Spisovatelka ve svém novém románu předkládá tři alternativní verze Ameriky. Děj roku 1893 nás zavádí do Svobodných států, části Ameriky, která se po občanské válce osamostatnila. Zde jsou uznávané ... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

27,40 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Spisovatelka ve svém novém románu předkládá tři alternativní verze Ameriky. Děj roku 1893 nás zavádí do Svobodných států, části Ameriky, která se po občanské válce osamostatnila. Zde jsou uznávané a běžné stejnopohlavní svazky, a tak v tom Davidovi nikdo nebrání. Dědeček by mu ale rád dohodil ovdovělého Charlese, zatímco Davida okouzlil chudý učitel hudby. V příběhu z roku 1993 vystupuje další hrdina David, mladý koncipient havajského původu, jenž udržuje tajný poměr se svým o dost starším a výše postaveným kolegou v právnické firmě. A konečně v roce 2093 se odehrává třetí, pandemická část románu. Jejím protagonistou je vědec Charles, který se svým manželem Nathanielem a synem Davidem odejdou z rodné Havaje do USA za lepší pracovní nabídkou. Tři příběhy propojují stejná místa, stejnojmenné postavy a především témata: touha po svobodě, zřeknutí se tradice, schopnost i neschopnost orientovat se ve složitém světě.
Čítať viac
Originálny názov
To Paradise
Počet strán
608
Edícia
Světová knihovna
Naše katalógové číslo
2117161
Štýl
historický
Jazyk
čeština
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre náročných, pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

8 hodnotení

5
3
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

22.2.2022
Epické dielo
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
To Paradise, úplná novinka od americkej spiosovateľky Hanya Yanagihara, hawaiiského pôvodu. Tri príbehy skrze 200 rokov histórie, jemne prepojené v náznakoch, že ide o jednu rodinu. Niečo ako Atlas mrakov. zatiaľ je dostupná len po anglicky.

Skutočne episké dielo, viac ako 700 strán. Z popisu knihy som čakal úplne iné dielo, ale neoľutoval som. Namiesto kvázi prvoplánového scifi, ide o skutočne prepracovanú a hlbokú knihu, kde sa rozvíja množstvo osobných tém a životných drám. Všetky príbehy majú spoločné prvky. Ľudskú bolesť z osudu, trápenia, samoty, beznádeje, útlaku. Ale aj lásku, partnerstvo, oddanosť, lojalitu a nádej. Bol som úprimne prekvapený, ako autorka dokázala spracovať toľko vnútorných pocitov postáv a som rád, že som sa do tejto knihy pustil.

SPOILER ALERT
Alternatívna verzia USA, v roku 1893 žije mladý David, dedič a potomok významnej rodiny zo Slobodných štátov na východe kontinentu. Je zmietaný medzi láskou k učiteľovi hudby Edwardovi a k bohatému Charlesovi. Rozhoduje sa medzi povinnosťou k rodine alebo k vlastnej osobe. Starý otec mu to neuľahčuje, nie kvôli homosexuálnemu vzťahu, ale zdôrazňuje triedne rozdiely medzi Edwardom a Charlesom.

Príbeh iného Davida z 90. rokov, potomka hawaiiskej kráľovskej rodiny. Skrýva sa v New Yorku a žije s bohatým milencom Charlesom, ktorý nevie o jeho pôvode. Charlesov priateľ, Peter zomiera na AIDS. David sa musí vyrovnať so smrťou a spomína, prečo oputil Hawaii. Spomíána na prvého priateľa Edwarda. Rozdelili sa, keď David išiel na vysokú školu do New Yorku. Keď sa vrátil, robil len správcu majetkov svojej rodiny. Z Edwarda sa však stal radikálny nacionalista. Musí sa vyrovnať s ťažkým dedičstvom kráľovského rodu, ktorý bol zbavený funkcie, vlastným detstvom a tlakom rodiny. Po smrti Edwarda sa ponorí do seba a začne premýšľať nad svojím životom.

Tretí príbeh je najdlhší, zaberá polovicu knihy. Odohráva sa v polodystopickej budúcnosti 2093, kde vládne autoritársky režim, všetko je nalinkované vládou, ľudia bývajú v zónach, funguje prídelový systém, štát všetko podriadil ochrane obyvateľov pred chorobami a zvyšovaniu pldnosti. Trochu mi to pripomínalo Handmaid's tale a Gilead. Ústrednou postavou je žena, Charlie, ktorá sa stará o pokusné myši univerzitnom laboratóriu. Tento príbeh sa prelína s rozprávaním jej starého otca, významného vedca Charlesa. S rozvojom mnohých nákazlivých chorôb, stojí Charles pri zrode zadržiavacich táborov, ktoré vedú k vzniku totalitárneho štátu. Charlesov syn David, Charliin otec, sa pridá k rebelskej skupine a bojuje proti systému. Po Davidovej smrti zamerá Charles celý svoj život na ochranu Charlie, svojej vnučky. Dokonca aj po svojej smrti.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Možno mu pomohlo, že dostal nové meno, mohol sa tváriť, že je úplne iný človek.“

My verzus vy - Fredrik Backman, 2018
My verzus vy
Fredrik Backman