Jaroslav Hanus

2

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

22.10.2021 18:29

Bradburyho som čítal v čase strednej a vysokej školy a ešte aj pár rokov potom. 451 stupňov Fahrenheita mám doma a tak som si ho medzičasom prečítal viackrát, tak isto ako aj zborník jeho najlepších poviedok zostavený v roku 1975-76. Marťanskú kroniku som nečítal veľmi dlho a preto som ju, po doručení z Martinus, prečítal jedným dychom na jedno posedenia, resp. poležanie v posteli;))) Čo povedať na knihu (románom to nemožno nazvať, lebo ide o súbor voľne nadväzujúcich poviedok), ku ktorej som sa dostal po viac ako 25 rokoch? Po prvé, už to nie je ako prvý krát, keď som mal okolo 20 rokov a na Bradburyho som vôbec nebol pripravený. Bol to úplne opojný zážitok čítať poviedky, ktoré majú so sci-fi spoločné prakticky len zasadenie do vesmíru, teda v podstate na Mars. Dej je skromný a podstatná je atmosféra a myšlienky, ktoré Ray predkladá. Niečo také som v 70-tych rokoch nepoznal, vtedy kráľovali Asimov, Heinlein a podobní borci, ktorí, výnimkou Dicka, písali veľkolepé technologicky zamerané poviedky a romány. Bradbury je skôr básnik a jeho poviedky oscilujú niekde medzi sci-fi, fantasy a lyrizovanou prózou. Vtedy ma to šokovalo a veľmi ovplyvnilo. Ale aj teraz, po takej dlhej dobe, na mňa jeho sugestívny, básnicky a kritický štýl, stále silno pôsobí. Kritický štýl som použil zámerne, lebo si nekladie servítku na ústa a celú pozemskú civilizáciu a morálku, zvlášť severoamerickú, ktorej arogantné, primitívne a cez-mŕtvoly-idúcu aspekty tvrdo konfrontuje s vznešenou, ďaleko vyspelejšou a oveľa humánnejšou civilizáciou Marťanov, ktorých sme vyhladili smiešnou detskou chorobou. Z odstupom času, keďže už o západoeurópskej filozofii - "Po nás potopa" - viem oveľa viac, oceňujem Bradburyho nadčasovú streľbu do "vlastných radov", keď sa vysmieva z povrchného života "zlatých amerických chlapcov", ktorí dobyli a zničili celú jednu vyspelú civilizáciu. Viem, možno moja recenzia znie ako odsudzovanie Západnej morálky, ale ono to tak naozaj je. Bradbury svojich amerických spoluobčanov, ani ich "výkvet" - astronautov, vôbec nešetril a ukázal ich v pravom svetle. Táto kniha nie je ani tak o Marse, ale je to o nás, aká je naša civilizácia, ako dokáže ničiť to jediné dobré, čo je okolo nás a to je príroda a umenie. A viera.
Marťanská kronika nie je pre ľudí, ktorí pozerajú Star Wars, alebo Avengers. Je to kniha, pre tých, ktorí sa vedia zamyslieť a nasávať zvláštnu melancholickú, nie úplne prirodzenú atmosféru Bradburyho rozprávania.
Za mňa je to jeden zo skvosty svetovej sci-fi literatúry, ktorý nemá obdobu.

Čítať viac

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

17.08.2021 19:47

Kniha je brilantne napísaná. Je zbytočné sa tu rozpisovať o dejových linkách, je ich tam viac a je tam aj veľa postáv, takže odporúčam prečítať na jeden dúšok - čo nie je problém. Faktom je, že na pozadí príbehov, je analýza Afganistanu ako štátu a dianie okolo potlačenia Talibanu a "záchrany" zo strany NATO. Autor už už vtedy upozorňuje, že moc Talibanu nebola oslabená, ale takticky prešla do menej nápadného režimu. Aký správny odhad mal spisovateľ - a nepotreboval k tomu ani výzvedné "neprekonateľné" jednotky USA - zažívame práve teraz. Odporúčam knihu každému. Je výborne napísaná, má hĺbku a povie vám 100x viac ako svetové televízne a internetové správy o krajine, ktorá bola kedysi mocná, vzdelaná a čo sa s ňou stalo...

Čítať viac

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

13.04.2020 17:50

Samozrejme, že mám všetkých 5 dielov slávnej trilógie prečítaných snáď 10x, ale to nič nemení na veci, že to je jedno z najlepších sci-fi, resp. anti-sci-fi diel.. Ja by som len doplnil k predošlej recenzii, že nestačí si dať len 3 pivá, ale treba si obliecť župan a hlavne, nezabudnite si kúpiť aj slané arašidy! Proteíny uľahčujú časopriestorový skok. Na to nezabudnite.. A samozrejme sa prichystajte na svojskú vogonskú poéziu;)))) Najlepšia postava celej trilógie je manio-depresívny Marvin, jeho výroky sú geniálne.. Takže, pokiaľ ste ešte tento skvost nečítali a máte zmysel pre inteligentný humor, tak neváhajte a objednávajte..

Čítať viac

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

24.12.2019 19:19

Ospravedlňujem sa všetkým, lebo nebudem písať o knihe, ale o filmovej adaptácii na Netflixe. Ale... Začnem trošku zo širšia? Asi pred 2 rokmi som si kúpil knihu Hrob v horách, tiež od severských autorov. Mal som v pamäti vynikajúce detektívne knihy od severanov z 70-80tch rokov. Žiaľ, Hrob má hlboko sklamal. Takže Nesboea som nečítal a moje prvé stretnutie s ním je práve cez Netflix. Na rovinu, film je slabý. A nemyslím, že hereckým obsadením, ani réžiou, ale príbehom. Jednoducho, veľmi slabý odvar čias bývalých v severskej detektívke. Preto sa obávam, že aj kniha bude na podobnej úrovni. Snaha napodobniť americké krimi je chybná.

Čítať viac

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

15.06.2018 11:43

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Po druhej, slabšej časti, sú Pustatiny perfektným rozprávaním. Spojenie rozprávačského talentu Kinga, fantastické a čiastočne sci-fi prvky a návrat "stratého syna" Jacka gradujú do finále, ktoré sa ale v tejto časti neodohrá. O to väčšie sú moje očakávania v ďalšej časti ságy.

Čítať viac

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

15.06.2018 11:37

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Z celej série Temná veža mám zatiaľ prečítané prvé 3 zväzky, táto časť - Osudová trojka - je podľa mňa zatiaľ najslabšia. Nevravím, že je to zlá kniha, ale po veľmi zaujímavom vstupe do osudov prvého hrdinu z osudom predurčenej trojky, nasleduje druhá časť - Odetta, či Detta, ktorá je občas otravná prílišným zdôrazňovaním zlej povahy jednej z dvoch žien v jednom tele... Záver je potom už výborný.

Čítať viac

2
2

Jaroslav Hanus napísal recenziu

20.05.2018 19:26

Prečítal som všetky 3 diely detektívnej trilógie Kinga. Prvý krát pred rokom, druhý krát práve teraz. Keby som mal hodnotiť Pána Mercedesa, tak by som ho dal na druhé miesto (Stratení Nájdení na prvé). Nedomnievam sa, že by román bol pridlhý, práve naopak, mne veľmi vyhovuje Kingovo množstvo deja a rečí, čím sa naozaj výrazne odlišuje od bežných detektívkarov. Je rodený rozprávač a plne to využíva a práve tie dlhé pasáže, ktoré predchádzajú zlomovým situáciam, sú vynikajúco vygradované.
Mimochodom, King sa občas odvoláva na Johna D. Donalda, ktorý, aspoň si myslím, predstavuje tiež svojim spôsobom ikonu svojho žánru, a keď porovnávam najlepšie knihy týchto dvoch autorov, tak by som povedal, že King v Pánovi Mercedesovi podáva intelektuálnu detektívku, zatial čo Donald sa pohybuje na hranici dobrého/braku...

Čítať viac

2
Jaroslav Hanus

Jaroslav Hanus získal odznak Fanúšik strachu

12.05.2018 20:13

Pomaly sa otočte... Nie, nestojíme Vám za chrbtom, ale už o Vás vieme, že ste fanúšikom hororu, veď máte v knižnici už 5 titulov od majstra žánru!

2
Jaroslav Hanus

Jaroslav Hanus získal odznak Máte čitateľský profil

28.08.2017 05:50

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

2
Jaroslav Hanus

Jaroslav Hanus získal odznak Plány do budúcnosti

05.04.2017 13:23

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

„Pokud ti, co prohrají, dokáží využít, čemu je jejich protivníci naučí, pak ano, mohou z nich být z dlouhodobějšího hlediska vítezové.“

Atlas mraků - David Mitchell
Atlas mraků
David Mitchell