Knihy
E-knihy

Janička

10

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2019
2017
2016
2015
2013
2012
Zobraziť viac

Moje aktivity

Janička

Jana Ambrušová získala odznak Šťastných 7

13.04.2020 18:27

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

10

Jana Ambrušová napísala recenziu

17.03.2020 14:34

Sucho až desivo reálne ukazuje, ako ľudstvo (ne)zvláda katastrofy. Ako (ne)zvláda nedostatok. A ako (ne)zvláda nepripravenosť. Viete si predstaviť, doma v pohodlí, s vždy tečúcim vodovodným kohútikom, aké by to bolo, keby zrazu nič netieklo? Keby vyschlo úplne všetko? V tejto knihe to Shusterman veľmi realisticky opísal z pohľadu mladých ľudí, ktorý sa snažia prežiť a zároveň nestratiť ľudskosť.

„Nejhorší na tom, když člověk udělá něco neomluvitelného, je to, že se to nedá vzít zpátky. Jako když se rozbije sklenice. Už se nedá znovu spojit. Nejlepší, co může člověk udělat, je zamést to a doufat, že nešlápne na střípky, které tam zůstaly."

V tejto knihe nejde len o nedostatok vody, ktorú všetci berieme ako samozrejmosť. Ide o to, čo z obyčajných ľudí tento nedostatok spraví. Ako ovplyvní vzťahy medzi rodičmi a ich deťmi, medzi priateľmi, neznámymi... Ako sa z ľudí stanú zvieratá len pre kvapku vody. A ako sa niektorý jedinci dokážu aj napriek tomu zachovať správne. Postavy sú rozmanité, realistické a tak správne ľudské. Dokážete sa do nich vžiť a pochopiť ich konanie, hoci je občas v rozpore so zdravým rozumom.

Je to pútavá, zaujímavá a najmä poučná kniha. Po jej prečítaní som sa zamyslela, ako dlho sa sprchujem a rozhodla sa skrátiť to na minimum...

„Lidské tělo tvoří z 60% voda. A zbytek je prach, zbytek je popel, je to smutek a je to žal... Ale to, co nás navzdory tomu všemu spojuje dohromady je naděje. A radost. A studnice všeho, co může teprve přijít."

Čítaj viac

Sucho
  • Neal Shusterman
  • Jarrod Shusterman
4,2
13,99 €

10

Jana Ambrušová napísala recenziu

17.03.2020 10:30

4. diel vydaný po neviem koľkých rokoch, ktorý som naozaj nečakala. Dystopická trilógia Legenda je moja srdcovka a čítala som ju pred rokmi, no toto pokračovanie ma tak trochu donútilo sa k Legende vrátiť a opäť som si celú trilógiu prečítala. Vôbec to neľutujem. Opäť ma knihy pohltili a tiež navnadili na tento počin z pera Marie Lu.

Rebel sa rozbieha pomalšie, no netreba sa tým nechať odradiť. Je to odlišné od predchádzajúcej trilógie, už len kvôli rozprávačom, ktorými sú Daniel (Day) a jeho mladší brat Eden. June, ktorá je v predošlých troch knihách hlavnou postavou, tu vystupuje najprv okrajovo, čo mi úprimne vadilo. Chýbal mi je pohľad na svet. Ale časom sa tu vyskytuje viac a aj keď nič nie je písané z jej pohľadu, zvyknete si na to. Navyše, Edena si ľahko obľúbite :)
Väčšina deja sa odohráva v utopickej Antarktíde, ktorá (nečakane) nie je taká utopická, ako sa na prvý pohľad zdá. Je tu zaujímavo zachytené, ako aj tá najvyspelejšia civilizácia s najmodernejšou technológiou nedokáže potlačiť vrstvenie spoločnosti. Ako ľahko sa dá v luxuse zabudnúť na tých najchudobnejších. A ako sa s tým Eden a Daniel vysporiadajú z úplne iného postavenia, aké mali v republike, keďže v tejto spoločnosti patria na vrchol pyramídy, no nevedia (a nechcú) zabudnúť z akých pomerov pochádzajú.
Vzťah Daniela a Edena si prešiel zaujímavým vývojom. Prežili spolu vojnu a obaja sa na to snažia do určitej miery zabudnúť, no nestratiť samých seba ani seba navzájom. Vytvorila sa medzi nimi akási priepasť a počas celej knihy s ňou bojujú - dosť vierohodné zobrazenie súrodeneckého vzťahu :)
June a Day (na čo sme všetci čakali) k sebe hľadajú cestu - keďže dej v podstate priamo nadväzuje na koniec Šampióna, kde sa stretli po 10 rokoch a nevedeli sme, ako to s nimi dopadlo - a úprimne, je to neskutočne dobre napísané. Koniec Šampióna je jeden z mojim najobľúbenejších otvorených koncov (a to nie som ich veľký fanúšik), preto som sa obávala, či mi toto pokračovanie nepokazí dojem. Nepokazilo. Keď dočítate celú knihu, pochopíte :)

Čítaj viac

10

Jana Ambrušová napísala recenziu

17.03.2020 09:29

Nádherná kniha. Jedna z najlepších YA fantasy sérii vôbec. Veľká škoda, že sa slovenský preklad nekonal. Ja som sa s touto knihou popasovala v AJ (pretože som nevydržala čakať na preklad) a keď vyšla táto česká verzia, tak som si to dala ešte raz a musím skonštatovať, že ak máte aké také schopnosti čítať v AJ, urobte to. Je to o mnoho väčší zážitok (hoci dosť náročný).
Táto séria veľmi pekne ukazuje nezmyselnosť vojny a neschopnosť ľudí (v tomto prípade chimér a anjelov) priznať si vlastnú chybu. A tiež ako by to vyzeralo, keby si tú chybu dokázali priznať. Ako nás dokáže spojiť až spoločný nepriateľ, keď už je napáchaného toľko zla, že vlastne ani nevieme, ako to celé začalo.
Autorka má nádherný jazyk, kvetnatý a plný neskutočne krásnych myšlienok, takže kniha je nielen pútavá, ale aj poučná. Je trochu temná, miestami až krutá, ale o to viac sa do nej dokážete vžiť. Lebo vojna nie je prechádza ružovou záhradou...

"Have you ever asked yourself, do monsters make war, or does war makes monsters?"

Čo sa týka konca, spomínalo sa tu, že sa žiada pokračovanie a súhlasím, žiada sa :) Môžem len odporučiť, prečítajte si od tejto autorky sériu Snílek neznámý (odporúčam v CZ) a zistíte, že ono asi aj nejaké pokračovanie možno bude...viac neprezradím :D

Čítaj viac

Janička

Jana Ambrušová prečítala knihu

13.12.2019 09:48

Janička

Jana Ambrušová prečítala knihu

13.12.2019 09:46

Sucho
  • Neal Shusterman
  • Jarrod Shusterman
4,2
13,99 €
Janička

Jana Ambrušová prečítala knihu

06.12.2019 12:49

Janička

Jana Ambrušová prečítala knihu

06.12.2019 12:47

Janička

Jana Ambrušová prečítala knihu

06.12.2019 12:46

Janička

Jana Ambrušová prečítala knihu

25.11.2019 12:18

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev