Knihy
E-knihy
3

Filip Olekšák

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

(nebojte nie som naozaj vo vesmíre, to je len pozadie ;) )

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

(nebojte nie som naozaj vo vesmíre, to je len pozadie ;) )

Zobraziť viac

Moje odznaky

2016
2015
2014
Zobraziť viac

Moje aktivity

3
3

Filip Olekšák napísal recenziu

14.04.2016 08:32

Neberte ma za mienkotvorného komentátora ale knižku som si kúpil na dlhé chvíle na intráku a táto knižka sa stala práve tou dlhou chvíľou. Súvisí to aj s prekladom, ktorý je niekedy dosť chaotický a človek nevie priradiť detaily k postavám či priestoru. Príbeh o úniku z Alcatrazu, či únose Lindbergha bol doslova chaos čo zrejme nebude len prekladom ale chaotickým usporiadaním udalostí a nedostatkom detailov zo strany autora.

Čítaj viac

3
3

Filip Olekšák napísal recenziu

03.01.2015 23:20

Kniha jednoznačne veľmi zaujímavá, spletitá a pútavá. Príbeh majstrovsky zamotaný a rozmotaný a znova zamotaný. Historické udalosti a miesta, postavy a atmosféra sú jedny z najzaujímavejších aké som kedy čítal. Skĺbenie slobodomurárstva, mystiky, postavy Napoleóna, vedy 18. storočia a Egypta je skvelým počinom autora. To čo vyzerá ako veľmi odvážny kúsok ním aj je avšak vyčítať môžme trocha chaotické opisy prostredia, málo opisov výzoru a niekedy dosť nepochopiteľné konverzácie (čo bude zrejme chyba prekladu, pokračovanie čítam v origináli). Dávam štyri hviezdičky no verím, že pokračovanie to dotiahne aj na viac :)

Čítaj viac

3
3

Filip Olekšák napísal recenziu

19.10.2014 19:44

Po prečítaní som si overoval, aká nás čaká zima. Slabšie povahy čítať až pri jarnom oteplení ;) Všetci ostatní s chuťou do toho, presvedčíte sa, že autor nás neklamal pri výbere názvu knihy.

Čítaj viac

3
3

Filip Olekšák napísal recenziu

18.09.2014 19:49

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Príbeh Marka Watneyho, prvého človeka, ktorého zabudli na Marse. Mark je neuveriteľne pozitívna osoba i napriek faktu, že priemerne každý piaty deň (marťansky sol) sa ho Mars pokúša zabiť. Po piesočnej búrke ostáva na oranžovej planéte úplne sám a snaží sa prežiť si vlastnú verziu filmu „Stroskotanec“. Menším problémom je fakt, že sa pre túto vlastnú inscenáciu rozhodol použiť celkom nehostinnú planétu. Na rok a pól sa z neho stane marťanská verzia Beara Gryllsa, ktorý sa stane odborníkom na … všetko! Ako jediný obyvateľ Marsu sa stáva jeho objaviteľom, pokoriteľom ale aj jedinou korisťou. Mark sa musí vysporiadať s extrémnym množstvom problémov, ktoré vyplývajú z faktu, že ostal na celej planéte úplne sám so zariadením, ktoré malo fungovať obmedzený čas a s ešte obmedzenejšími zásobami. V týchto krušných časoch môžeme obdivovať skvelú povahu vymyslenej postavy Andyho Weinera, ktorá je tak neoblomne pozitívna a optimistická až človek naplno uverí v jej existenciu. Tak isto ako film Jurský park nás presviedča o záživnosti profesie paleontológa, Mark ako odborník na botaniku sa stane skvelou reklamou tohto odboru. V priestoroch výskumnej stanice si vybuduje zemiačnisko a pokúsi sa nevyhladovať sa k smrti, keďže nedostatok potravín sa stáva jeho najväčším problémom. V snahe o záchranu vlastného života vyvinie nadľudské úsilie a vyrieši aj ten najväčší problém, samozrejme to všetko s vtipom a dobrou náladou. ( V najsledovanejšom rozhovore storočia, po 100 dňoch ticha, keď sa mu podarí spojazdniť anténu a poslať NASA info o sebe, nezabudne pribaliť aj (.Y.), aby si nikto nemyslel, že tam hore na tej pustine prichádza o rozum alebo čo)
Po 154tom pokuse Marsu o jeho elimináciu, je človek presvedčený, že 155 ho určite zabije. Mark je však tvrdá nátura a poviem Vám posledných pár strán som bol veľmi veeľmi napätý a čítajúc knihu v čakárni u lekára som pred seba pustil rovno dvoch pacientov, aby som získal dosť času na psychický údel akým je posledných pár strán.
Kniha je napísaná vo forme denníkových zápiskov s občasnými vstupmi NASA a časťami ich komunikácie. Štýl je vynikajúci a veľmi pútavý, i keď niekedy nás autor zahltí množstvom technických detailov a údajov. Niekedy človeka trocha unavia inokedy dodajú potrebnú úroveň autentickosti, aby sme nezabudli, že to píše vedec bojujúci o prežitie na Marse a snaží sa za sebou zanechať čo najpútavejší a zároveň čo najpodrobnejší denník.

Čítaj viac

3
3

Filip Olekšák napísal recenziu

01.01.2014 21:33

proste super :)

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia