Slafka Šatníková

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Zobraziť viac

Moje odznaky

Verný zákazník
Hviezda severu
Stopár
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

6
Slafka Šatníková

Slafka Šatníková získala odznak Šťastných 7

19.03.2023 09:06

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
6
Slafka Šatníková

Slafka Šatníková získala odznak Šťastných 7

28.04.2022 11:40

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
6
6

Slafka Šatníková napísala recenziu

10.01.2022 17:20

Jedna z najlepsich knih, ktore som citalal v roku 2021. Taky mix sci-fi, trileru, filozofie, vedy, humoru ... nedalo sa mi knihu pustit z ruky. Autor tymto pocinom u mna nastartoval zaujimave uvahy a myslienky - o existencii, kto sme, co je zivot... Tuto knihu odporucam vsetkym, ktori sa radi zamyslaju prave o takychto veciach a maju radi ked im je to len tak zlahka podane.

Čítať viac

6
Slafka Šatníková

Slafka Šatníková prečítala knihu

10.01.2022 17:15

6
6

Slafka Šatníková napísala recenziu

09.01.2022 21:13

Krasna kniha, spojenie realizmu a magickosti. Uz debutovy album autorky bol nadherny pocin. Nebudem knihy porovnavat, ale v tejto citim este viacej akcie a rozvinutia viacerych postav.

Ci uz tento pribeh alebo Dcera snehu, obe velmi putavo opisuju krasy Aljasky, a to az do takej miery, ze ma zaujala ako jeden z cestovatelskych snov.

V knihe mozeme najst smutok, radost, tajuplnost, dramatickost, co to sa naucit. Postavy su velmi citlivo a putavo vykreslene.

Velmi prijemny pribeh, pocit z neho vo mne pretrvava.

Čítať viac

6
Slafka Šatníková

Slafka Šatníková prečítala knihu

09.01.2022 10:41

6
6

Slafka Šatníková napísala recenziu

23.08.2021 14:04

Je to síce fiktívny príbeh, ale o skutočnej osobe - fotografke Vivian Maierovej, ktorej neuveriteľná práca bola zverejnená až po jej smrti.
Autorka pútavo zachytila Vivianin vnútorný boj, a to, ako jej vášeň pre fotografiu bola jednak jej záchranou, ale i múrom, ktorý si kúsok po kúsku stavala, aby sa uchránila pred ľuďmi.
Veľmi oceňujem zaujímavé myšlienky autorky o umení či talente, či, podľa môjho názoru, veľmi realistickú sondu do psychológie umelca.

Mrzí ma, že obal vydania (vydavateľstvo Inaque) neposkytuje fotografiu Vivian Maierovej, ktorá bola v iných vydaniach. Na druhej strane však chápem, že Inaque máva práve takéto ilustrované obálky.

Čítať viac

6
6

Slafka Šatníková napísala recenziu

03.06.2021 15:48

Kniha je napísaná veľmi zaujímavým spôsobom, nazvala by som ho beletrizovanou reportážou.

Autor v nej popisuje skutočné udalosti najmä zo začiatku 20. storočia týkajúce vrážd príslušníkov indiánskeho kmeňa Osagov. Práve tento kmeň sa po nútenom presídlení zo strany Američanov usadil v oblasti bohatej na ropu, a tak sa z nich takmer zo dňa na deň stali milionári. No bohatstvo prichádza s následkami, ktoré pre Osagov znamenali, že boli systematickým spôsobom vraždení, aby sa ich peňazí zmocnili bieli Američania. V príbehu sa dozvedáme, ako sa tieto úmrtia prešetrovali, čo úzko súviselo so samotným vznikom FBI, ktorá vo svojich plienkach bola vyslaná na objasnenie týchto činov.

Kniha upozorňuje na známu časť amerických dejín (čo samozrejme nie je neznáme ani iným štátom vo svete), a to utláčanie, vykorisťovanie, nútenú asimiláciu či až genocídu iného etnika. No takto autenticky ste ju podanú ešte možno nevideli...

Kniha prináša veľké množstvo zaujímavých faktov, “zápletiek v zápletkách”, a tak si prídu na svoje nadšenci krimi vecí, historických no nie vymyslených príbehov. Rozhodne je v tejto knihe zaujímavý reportážno-beletristický prístup.

Pre mňa je obdivuhodná práca so zdrojmi zo strany autora, a to, ako na ich základe vystaval tento príbeh. Je však smutné, že je to pravda.

Čítať viac

6
6

Slafka Šatníková napísala recenziu

01.05.2021 17:17

Táto knižka zachytáva príbeh tzv. žitkovských bohýň z prostredia kopaníc v rámci česko-slovenského pohraničia v oblasti Bielych Karpát, čriepky ich životov počas nacistickej i komunistickej okupácie až do obdobia po revolúcii.

Áno, je to fikcia. Ale nie až tak úplne... dialógy aj postavy sú síce vymyslené, ale príbeh ako taký je založený na reálnom základe - osudoch výnimočných žien, resp. bohýň, ako boli označované, ktorým boli pripisované zvláštne schopnosti - liečiteľské, veštecké až zaklínačské. V popredí sú tak tieto ženy, rozhodne silné, a vykreslené ako ľudské bytosti – s komplexnými ľudskými vlastnosťami a pocitmi v rámci neskresleného života na kopaniciach so všetkými ich tradíciami a zvykmi v prostredí veľkej chudoby a s málom príležitostí. Ich príbehmi nás sprevádza Dora, potomok jeden zo žitkovských bohýň, ktorá sa snaží očistiť meno svojej tety.

Celý príbeh je veľmi magický, zároveň však reálny. Autorka napísala knihu veľmi originálnym spôsobom. Tento na jednej strane púta pozornosť, na strane druhej sa však podpisuje pod pomalšie plynúci dej a kadenciu príbehu. Veľká časť z neho sa totiž odohráva na stránkach archívnych dokumentov ako sú správy vypracovávané agentami ŠtB či nacistov. Autorka uvádza, že sa jedná o vymyslené dokumenty, ale zároveň dodáva, že podobné je možné nájsť v archívoch. Dej sa najviac vystupňuje až v poslednej tretine knihy, kedy hlavná protagonistka príbehu dospieva k nečakaným výsledkom svojho výskumu.

Aj keď kniha narába s veľkým množstvom rôznych prameňov a archívnych materiálov, stále sa jedná o prózu, nie o počin akademickej literatúry, a tak by aj mala ostať hodnotená. Zároveň je však citeľné, že za knihou sa skrýva poctivá výskumná práca autorky, o to viac sa jej výsledok cením.

Verím, že kniha sa zapáči čitateľovi, ktorý hľadá knihy nezvyčajné, ktoré v sebe nesú veľký príbeh a majú pôvod v skutočných udalostiach. Ideálna to bude kniha pre milovníkov histórie, ktorý sa snažia aj niečo nové dozvedieť. Zároveň knihu veľmi neodporúčam tým, ktorí očakávajú predvídateľný, romantický či oddychový príbeh..

Aj keď časti s historickými materiálmi môžu chvíľami spomaľovať dej a znižovať napätie, rozhodne odporúčam dať knihe šancu, dočítať do konca as som si istá, že v čitateľovi tento príbeh bude ešte dlho rezonovať

Čítať viac

6
6

Slafka Šatníková napísala recenziu

01.05.2021 17:14

Ak hľadáte odpoveď na otázku vyššie, v tejto to nenájdete. Táto kniha vám dá totiž niečo oveľa cennejšie – na jednom mieste vám prehľadne zhrňuje reálne situácie, fakty, filozofie, názory rôznych hodnotových spektier či argumenty, a tak vás navádza vás navádza smerom ku kritickému mysleniu.

V knihe nájdete sériu etických dilem, s akými ste sa mohli kľudne stretnúť aj vy. Autor sa nesnaží povedať, čo v tej alebo inej situácii robiť, práve naopak, toto rozhodnutie necháva na každom jednom z nás. Prostredníctvom argumentom čitateľa vyzýva k tomu, aby významné rozhodnutie nerobil len na základe prvotného pocitu (guts feeling), ale bral do úvahy oveľa širšie spektrum názorov, faktov...ak sa dilema má dotýkať aj iného človeka, je to to najmenej čo by sme naozaj urobiť mali.

Považujem sa za človeka, ktorý vie, že nič nevie, rád rozmýšľa a je tiež rád „challengovaný“. Práve preto ma táto kniha veľmi zaujala. Aj keď si viem k niektorým témam predstaviť ešte viac polemík, stále ponúka široké spektrum rôznych pohľadov z rôznych „táborov“. Rozprávanie malo pre mňa vyhovujúce tempo aj dĺžku, jazyk bol zrozumiteľný a všetky termíny, ktoré nepatria do mojej aktívnej slovnej zásoby, boli dostatočne vysvetlené.

Knihu rozhodne odporúčam každému, kto sa už v minulosti zamýšľal alebo sa prinajmenšom chce viac zamýšľať o tom, akým spôsobom uvažovať pri ocitnutí sa v etickej dileme. Lebo táto kniha je o tom. O myslení.

Čítať viac

„Krásne vozidlá len priťahujú závisť priemerných ľudí, pohŕdanie intelektuálov a ľútosť duchovne prebudených, osvietených ľudí.“

Boh cestuje vždy inkognito - Laurent Gounelle, 2015
Boh cestuje vždy inkognito
Laurent Gounelle