Nora Hargaš

7

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Milujem svoje deti, svojho manžela, svoje knihy. Poradie sa môže meniť, najčastejšie podľa počasia

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Milujem svoje deti, svojho manžela, svoje knihy. Poradie sa môže meniť, najčastejšie podľa počasia

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2013
Šťastných 7
2010
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

7
7

Nora Hargaš napísala recenziu

16.06.2023 13:08

Viete si predstaviť liečbu pacienta, ktorý spáchal vraždu, psychoanalytickou metódou? Alebo liečbu psychotického pacienta s bludmi?
Táto kniha rozhodne patri medzi zaujímavé oddychové čítanie. Autor, dlhé roky pôsobil ako väzeňský terapeut počas obdovia druhej svetovej vojny. Kniha ponúka päť príbehov z analytickej terápie.

1. Charles, mladý muž, ktorý brutálnym spôsobom zavraždil mladú ženu. Analýza mladého muža, ktorý v afekte vraždil je pre laika zaujímavým pohľadom do temných kútov ľudskej duše.
2. Mac, komunista v 50 rokoch v USA, čo autor bral ako diagnózu samo o sebe, okej toto som si vymyslela, ale zrnko pravdy na tom je. Do analýzy vstúpil pre problémy s impotenciou, čo zas brala ako diagnózu jeho manželka. Stručný prehľad jeho analýzy je vskutku zaujímavy, ako aj autor na počiatku upozornil, jeho vyliečenie malo za následok že z komunistickej strany vystúpil.
3. Laura, mladá žena ktorá do analýzy vstúpi pre neskutočné záchvaty bulímie, kde jej “ žravosť” presahuje, každú predstavivosť. Príbeh tejto mladej ženy je dojemný, ako aj analytiková intervencia, ktorá nebola konvečná, ale veľmi úspešná.

4. Analýza psychopata( jeho meno mi vypadlo), ktorá prebiehala vo väzení. Tento príbeh zaujme tým, že autor sa snaží nie len o pochopenie, ale aj zmenu štruktúry osobnosti. Ponúka pohľad na incestné túžby, oidipovský komplex, nie však ako suchú teóriu ale v kontexte príbehu pacienta. A môžte sa pristihnúť pri tom, že si hovoríte, “ ty vole to dáva zmysel”..

5. Kirk Allen, analýza pacienta, ktorá bola pre autora hra s ohňom. V knihe veľmi odvážne a úprimne popisuje, ako ho fantázia pohltila. Kirk je mladý vedec, ktorý o sebe tvrdí, že intergalakticky cestuje, zo svojích ciest prináša obsiahly materiál. Do terapie ho pošle zamestnávateľ, kedže ne pracuje na veľmi citlivom materiály. Analytik vyskúša niekoľko metód, aby pacient si mohol uvedomit, že je psychotický. Lindner sa stáva súčasťou fantázie pacienta, až do toho bodu, že určitá jeho časť je pohltená. Technika bola úspešná, pacient sa vylieči ale cena je vysoká…

Kniha je určite prínosom, aj keď neoplýva analytickým žargónom, technikami a poučkami. Kto má rád príbehy si príde na svoje.

Čítať viac

7
Nora Hargaš

Nora Hargaš prečítala knihu

18.09.2022 01:02

7
7

Nora Hargaš napísala recenziu

23.08.2021 14:12

l Tošikazu je majster slova. Inak sa to nazvať nedá. Pretože v tejto útlej knižke na vás čakajú štyri príbehy, ktoré vas dostanu.
Je takmer isté, že niektorý z príbehov vám naženie sĺzy do očí, možné je aj to, že všetky.

V malej nevšednej kaviarni je stolička na ktorej je možné cestovať v čase. Má to niekoľko podmienok, takže to napokon odradí mnohých.

Kniha však ponúka krátke príbehy tích, ktorí to skúsili.

V príbehu - Milenci, si obľúbite Fumiko jej horlivosť, úprimnosť. Možnosť vrátiť sa do minulosti a urobiť to, čo ste spackali. Napriek tomu, že prítomnosť ovplyvniť sa nedá.

Druhý príbeh je o manželoch, ktorým sa musia popasovať so zákernou alzheimerovou chorobou. Príbeh Fusagiho a Kotake vás dojme k slzám.

Tretí príbeh je o dvoch sestrách, o tom, ako je ľahké si myslieť, že vieme čo nám ten druhý chce povedať. Len že, sa môžme mýliť a potom už môze byť neskoro.

Posledný príbeh je o matke a dcére. A toto bola moja achillovka. Pretože, aj keď mi zdravie slúži, sem- tam ma zovrel ten strach v pazúroch. Strach, nevidieť svoje dieťa vyrastať, nevedieť či sa má dobre. Nebyť pri ňom keď vás potrebuje. Plakala som aj keď je hľboká noc a obe moje dcéry spia pri mojom boku s nohami na mojich krížoch.

Knihu určite odporúčam. Komu? Všetkým, čo vedia čítať. Možno nie malým deťom, ale kľudne všetkým, ktorí majú občas chuť a potrebu na chvíľu vrátiť čas späť.

Čítať viac

7
Nora Hargaš

Nora Hargaš získala odznak Máte čitateľský profil

09.02.2021 07:48

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
7
7

Nora Hargaš napísala recenziu

09.02.2021 06:38

Sú chvíle, keď sa podarí siahnúť po správnej knihe v správny čas. Potom je čítanie, nabité emóciami, knedlík v hrdle a skrývanie sĺz, aby si ich nikto nevšimol.

Mám v sebe, takú čudnú strunu, že ak názov knihy, vystihne skutočnú pointu príbehu, tak tá struna zavibruje a ja pocítim, neskutočne príjemný pocit. Veľmi, podobný tomu, keď sa pozeráte na obraz a zažívate sľastný pocit umenia, krásy, dojatia.
V tomto prípade, táto struna vibruje, jedna radosť.

Zoe a Ed, sú mladý manželský pár, ktorých manželstvo sa chýli ku koncu. Lásku, vystriedal hnev, nenávisť a všetko, čo vzťah ničí. Snažili sa o dieťa a pri tom stratili jeden druhého.
Ani to osudné ráno, to nebolo inak. Z domu odchádzali nahnevaní, nevrlí a rozmrzení.
Ed, však do práce už nestihol prísť. Po ceste ho zrazil autobus a bol na mieste mŕtvý.

Príbeh tu nekončí, naopak sme na prvej strane románu a príbeh práve začína.
Autorka, sa pohrala s geniálnym nápadom a musím povedať, že sa jej to podarilo.

Zoe, zničená stratou sa utápa nielen v žiali, že stratila manžela, ale vo výčitkách, že mu nestihla povedať, ako veľmi ho ľúbi.

Niekedy, nám život dá druhú šancu. Niekedy, môžme napraviť svoje chyby. Smrť, však je neúprosná, definitívna. Ale,...

Nebudem, ďalej písať, lebo by som vás ukrátila o perfektne načasovaný dej.
Knihu, odporúčam každému, kto raz miloval a miluje niekoho. Príbeh sa vás dotkne a pripomenie, čo je v živote to podstatné.

Čítať viac

7
Nora Hargaš

Nora Hargaš prečítala knihu

26.01.2021 08:54

7
Nora Hargaš

Nora Hargaš prečítala knihu

26.01.2021 08:54

7
Nora Hargaš

Nora Hargaš prečítala knihu

26.01.2021 08:54

7
Nora Hargaš

Nora Hargaš získala odznak Šťastných 7

19.01.2021 13:29

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
7
7

Nora Hargaš napísala recenziu

01.10.2020 20:44

Veľmi zriedka siaham po slovenských autoroch. Táto, kniha však stojí za prečítanie. Heleniné šibalstvá ma neskutočne bavili. Príbeh ma zaujal, aj keď bulvárom pohŕdam. Odporúčam

Čítať viac

„Lenže som až prineskoro pochopila, ktorým smerom sa bolo treba uberať: smerom k túžbam. Človek by čakal, že ľudí zachraňujú celkom iné veci: povinnosť, čestnosť, dobrota srdca, zmysel pre spravodlivosť. Nie. To, čo zachraňuje, sú túžby. Sú jedinou skutočnou vecou. Ak ich máš, zachrániš sa. “

Oceán more - Alessandro Baricco, 2004
Oceán more
Alessandro Baricco