Marek Timko

5

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
Marek Timko

Marek Timko získal odznak Knihy roka 2023

21.06.2024 13:20

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2023 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2023
5
5

Marek Timko napísal recenziu

21.06.2024 12:03

Ide o deviatu knihu zo série historických detektívok trojice „detektívov“ kapitána Joachima Steina, notára Mateja Barbariča a seržanta Bohdana Jaroša. Hlavným hrdinom je tentokrát iba seržant Jaroš. Mňa osobne mrzelo, že sa v knihe nesúrodá trojica „detektívov“ rozdelila, lebo ich vzájomné protiklady, silné a slabé stránky sa skvelo dejovo dopĺňali. Na kvalite knihy to však nie je cítiť. Príbeh sa odohráva v Trnave a v jej okolí na pozadí zmätkov, ktoré spôsobuje blízkosť vojenskej hranice s Tureckou ríšou. Hoci seržant Jaroš je najmenej známym členom trojice, aj jeho obchádza povesť lovca zločincov, ktorý si vie poradiť s komplikovanými prípadmi. Takto dostane na riešenie prípad zmiznutého dôstojníka husárskeho pluku grófa Stanislava Thurza. Nakoľko seržant Jaroš je z trojice najmenej výrečný (niekto by povedal „ukecaný“), čo vyplýva aj z jeho spoločenského postavenia ako syna pražského kata, je román veľmi dejový a plný akcie. Hlavné aj vedľajšie zápletky, vykreslenie dobového prostredia a postáv sú zaujímavé a naozaj dobre napísané. Román som tak prečítal za jedno odpoludnie a je to ďalší výborný počin autora Juraja Červenáka do tejto jeho knižnej série.

Čítať viac

5
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

21.06.2024 11:19

5
5

Marek Timko napísal recenziu

19.06.2024 08:11

Michael Connelly pridal ďalšiu knihu do série Mickey Haller, avšak hojne sa vpríbehu vyskytuje aj jeho nevlastný brat Harry Bosch. Kniha je dokonca písaná zperspektívy oboch týchto postáv, takže sa vnej prelínajú právnické prvky stými detektívnymi. Bosch pracuje po odchode do policajného dôchodku ako Hallerov šofér. Zároveň však preskúmava listy, ktoré Hallerovi ako obhajcovi píšu nespravodlivo odsúdení väzni (podľa ich vlastných tvrdení). Tie listy väzňov prichádzajú vo veľkom množstve, nakoľko Haller dosiahol veľmi medializované oslobodenie muža odsúdeného za vraždu. Takto sa kBoschovi dostane aj list aprípad ženy, ktorá bola odsúdená za zabitie svojho exmanžela policajta, avšak tvrdí, že je nevinná. Harry nechce, aby jeho bývalí kolegovia vedeli, že pracuje pre „druhú stranu“. Zároveň sa tiež „bráni“ tomu, aby využíval svoje profesionálne znalosti askúsenosti vyšetrovateľa vrážd pri konzultácii prípadov Hallerovej advokátskej kancelárie. Haller sa naopak snaží využiť všetky právne (aj neprávne) prostriedky, aby dosiahol oslobodenie svojich klientov. Príbeh je dobre vyskladaný, ato ako vhlavnej dejovej línii, tak aj vtých vedľajších. Dej je plynulý bez zbytočných odbočiek. Connelly jednoducho vie písať apotvrdzuje to vkaždej svojej knihe. Táto nie je výnimkou.

Čítať viac

5
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

19.06.2024 08:07

5
5

Marek Timko napísal recenziu

08.05.2024 14:08

Holizmus je filozofický názor alebo smer, ktorý zdôrazňuje, že všetky vlastnosti celku nie je možné určiť alebo vysvetliť iba skúmaním jeho jednotlivých častí. Hlavný hrdina súkromný detektív Dirk Gently (resp. pôvodne Svlad Cjelli) hovorí (a prispôsobuje tomu svoje „vyšetrovanie“), že všetko so všetkým súvisí (preto holistická detektívna agentúra). Kto čítal autorovu sériu „Stopárov sprievodca galaxiou“ tak vie, že ešte prvé dve knihy série majú ako tak ucelený „dej“ v obvyklom chápaní tohto slova. Ostatné diely série už také šťastie nemajú a „dej“ je nahradený plynutím rôznych situácií a konverzácií, často nezmyselnými, s ničím nesivisiacimi. Podobne je na tom aj táto kniha autora, ktorá je podľa informácií určená pre deti (je menšieho formátu, písmo je väčšie a má „iba“ 296 strán). To je možno aj dôvod, prečo som knihu nepochopil. Dve tretiny knihy som nechápal, čo má byť predmetom vyšetrovania a ako všetko so všetkým súvisí. Posledná 1/3 však už bola „dejovejšia“ v klasickom zmysle slova, takže som sa dozvedel ako to spolu všetko súviselo. Kniha je jednoducho bizár/úlet. Na Martinuse má však kniha k dnešnému dňu hodnotenie 4,6/5 a 80 hodnotiteľov dalo plný počet 5 hviezdičiek (ja som dal iba 2 hviezdičky, ktorými ešte kniha nebola hodnotená). Takže fanúšikov si kniha nájde. Pokiaľ sa vám páčila celá séria „Stopárov sprievodca galaxiou“ a nie hlavne kvôli mimozemšťanom a iným svetom, tak vám knihu odporúčam. Vy ostatní sa jej skôr vyhnite. Kniha má však aj voľné pokračovanie, takže pokiaľ bude k dispozícii v knižnici, tak mu dám šancu.

Čítať viac

5
5

Marek Timko napísal recenziu

17.04.2024 09:40

Už informácia z anotácie: „V lesoch pri Hnúšti našli hubári mŕtvolu ženy. Nohu mala chytenú v pytliackej pasci, jednu ruku odrezanú, po celom tele známky krutého mučenia. Detektív Pupala sa zdráha uveriť výsledkom pitvy - žena sa do pasce v lese chytila niekoľko hodín po svojej smrti..“, znela zaujímavo. Ešte zaujímavejšie zneli informácie o autorovi, ktorý sa „narodil v Rimavskej Sobote, postupne žil v Prešove, Banskej Bystrici, Bratislave, Brne, USA, Anglicku a na niekoľkých menej známych miestach a pracoval ako lesný taxátor, pomocník mlynára v antracitovej mlynici, lesný robotník, novinár, projektový manažér, obchodný zástupca, lektor, audítor, krupiér, klampiar, pokrývač, montér, či manipulant vo veľkosklade.“. Knihe a teda aj autorovi som dal šancu a bolo to fajn. Postavy sú také „mimo-bratislavsky slovenské“, príbeh dejový a plynulý. Báť som sa nebál (a to som celkom ľakavý, takže horory obvykle nepozerám), ale príbeh ma viackrát (pozitívne) prekvapil. Hlavný hrdina je policajt, ktorý zažil v predchádzajúcom prípade (neviem, či je knižne spracovaný nenašiel som, ale v knihe je na neho viacero odkazov) para-normálne javy a nevie sa z toho úplne dostať. Jeho nadanie v tomto smere si všimol aj jeden policajný funkcionár, ktorý z pracovnej pozície alebo zo záľuby (nebolo /zatiaľ/ vysvetlené) vyhľadáva kriminálne prípady, ktoré sa vymykajú obvyklým javom a je pri nich potrebné zachovať väčšiu mieru mlčanlivosti. Také slovenské ľahké „Akty X“, ešte predtým, než začali ulietavať na mimozemšťanoch. Jedine, čo by som za mňa zlepšil, sú dialógy. Neboli úplne zlé, ale tiež to nebolo úplne ono. Kniha sa bude páčiť tím, ktorí majú radi napätie, ale netrvajú striktne na detektívkach a tiež na silných dialógoch.

Čítať viac

5
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

17.04.2024 09:39

5
5

Marek Timko napísal recenziu

01.04.2024 14:52

Na to, že o českom vojvodcovi Jánovi Žižkovi existuje len málo primárnych správ, je kniha rozsiahla. Nezachytáva však len samotný život Žižku, ale aj dobu, v ktorej žil, a ktorá mala vplyv na formovanie jeho osobnosti od chudobného zemana, príslušníka lúpežníckych band, žoldniera až po náboženského radikála a jedného z vodcov husitskej revolúcie. Podrobnejšie informácie o Žižkovi sú v historických prameňoch iba z obdobia posledných šiestich rokov jeho života (od roku 1418 do jeho smrti v roku 1424). Nie je známe, kedy presne sa narodil, ako vyzeral (či bol naozaj slepý na jedno a ku sklonku života na obe oči), kde a kedy presne prežil veľkú časť svojho života, predtým než sa stal najuznávanejším husitským vojvodcom. Väčšina informácií o jeho osobe, živote a činoch sú kusé odkazy v rôznych listinách (napr. osvedčujúcich obchodné transakcie) alebo v korešpondencií iných osôb, ktoré často obsahujú tvrdenia z druhej alebo tretej ruky podfarbené ideologickým pozadím. Autor na základe svojho dlhoročného štúdia predmetného obdobia uvádza svoje názory na Žižku, jeho osobnosť a jeho preukázateľné či pripísané činy. Svoje názory však nepodáva ako jediné správne, naopak často pripúšťa aj iné názory a výklady a s týmito polemizuje. Kniha obsahuje veľmi veľa odkazov na pramene a literatúru, z ktorých autor čerpal a v tomto smere je jeho kniha akademickým/vedeckým dielom. Napriek tomu sa nečíta zložito a na svoje si prídu čitatelia, ktorí majú radi hlbšie životopisy slávnych osobností ako aj tí, ktorých hlbšie zaujíma samotný Žižka alebo husitské obdobie alebo všeobecne majú radi históriu.

Čítať viac

5
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

01.04.2024 14:51

„Pravda nie je vždy krásna, ale aj napriek tomu po nej túžime.“

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo, 2018
Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2
Elena Favilli, Francesca Cavallo