Marek Timko

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Marek Timko napísal recenziu

27.11.2022 17:04

Autor pre svoju právnu ochranu deklaruje, že kniha je román(triler), avšak v podstate sú oproti novinovým článkom vymenené iba mená postáv, a to za ich prezývky alebo mierne skomoleniny. Niektoré skomoleniny sú veľmi vtipné a pokiaľ ich vymyslel autor, tak prejavil na túto činnosť nesporný talent. Kniha predstavuje zbierku „príbehov“ o policajnej mafii a o ľuďoch, ktorí s ňou prišli do styku. „Hlavnou postavou“, ak sa to tak dá nazvať, je Lajo - bývalý šéf kriminálneho úradu Finančnej správy, ktorý sa po pobyte vo väzbe stal tzv. kajúcnikom (odborne ide o spolupracujúceho obvineného alebo osobu, ktorej bolo dočasne odložené vznesenie obvinenia) a začal vypovedať o činnosti tzv. Padreho klanu(odborný názov je zločinecká skupina). Okrem neho sa kniha venuje aj ďalším verejne známym postavám, a to bossovi s prezývkou Padre (vlastník významnej SBS-ky), Šéfovi (bývalý premiér), Jamkatému (bývalý premiér), Fúkačovi a Strapatému(bývalí  ministri), Zametačovi/Duškymu (bývalý špeciálny prokurátor medzičasom už právoplatne odsúdenému) atď. Autor je nastavením investigatívny novinár a z knihy je to jednoznačne vidieť. Štýlovo by som knihu najviac prirovnal k reportáži. Kniha je napísaná podobne ako predchádzajúce knihy autora - Vlastnou hlavou a Vlastnou hlavou 2. Komu sa štýl týchto kníh nepáčil, tak sa mu nebude páčiť ani štýl tejto autorovej najnovšej knihy. Základný nedostatok podľa mňa spočíva podľa v tom, že autor často opakuje určité frázy (napr. o ovládnutí štátu mafiou a pod.). Buď ako novinár nevie až tak dobre pracovať s dlhším textom (formátu románu) alebonevie lepšie vyplniť obsah „vatou/omáčkou“, ktorá nie je až tak dôležitá z hľadiska výstavby príbehu, ale je dôležitá z hľadiska pocitu z príbehu a celkového vyznenia knihy. Možno si kladieš na záver otázku, či si knihu kúpiť? Ja som si vypočul podcast s autorom a celkom som bol zvedavý na obsah. Pokiaľ však vyvinieš trochu úsilia, tak jednotlivé „príbehy“ dohľadáš vo voľne dostupných novinových článkoch. Komu sa nechce hľadať ani knihu kupovať, tak si ju môže požičať od niekoho, kto si ju kúpil alebo z knižnice. 

Čítať viac

3
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

27.11.2022 17:02

3
3

Marek Timko napísal recenziu

28.09.2022 18:18

Väčšinou knihu od Dominika Dána prečítam pár dni po jej nadobudnutí. Tajomný závoj bola výnimka. Knihu som síce mal na dovolenke už v júli, ale nejak na ňu neprišlo. Až teraz v septembri, ale nesklamala. Tajomný závoj je jednou z lepších kníh Dominika Dána. Možno preto, že témou a obsahom ide o klasickú detektívku a aj toho vzájomného špičkovania medzi príslušníkmi Oddelenia vrážd je tak akurát. Dej je plynulý, napínavý a rovnomerne vyskladaný v rámci celej knihy. Neobjavuje sa teda taký nešvar, že dej v časti knihy plynie veľmi pomalým tempom a vo zvyšnej časti dej letí, akoby autor text dopisoval narýchlo pred termínom odovzdania. Je máj roku 1993 a okrem „bežnej agendy“ musia detektívi Oddelenia riešiť aj nástup „modernej“ techniky v podobe pagerov. V rámci tej „bežnej agendy“ majú 3 prípady, ktoré sa objavia krátko po sebe. Jeden prípad nakoniec nie je prípadom, jeden prípad najprv nevyzerá ako prípad, ale nakoniec je prípadom a jeden prípad je jasným prípadom pre Oddelenie vrážd hneď od začiatku. Do konca knihy sa však podarí vyriešiť iba 2 prípady, takže predpokladám, že ten nevyriešený prípad bude rozšírený (napr. o ďalšiu vraždu/vraždy rovnakého páchateľa) a bude predmetom ďalšej autorovej knihy, ktorá by mala vyjsť pred Vianocami. Alebo zostane dlhšie nevyriešená (tzv. pomníček). Necháme sa prekvapiť, čo nám autor v budúcnosti prinesie. Viac o deji neprezradím. Kto chce, si prečíta a určite nechce čítať o konkrétnom obsahu. Kto nechce, tomu to môže byť aj tak jedno, že tu neuvádzam žiadne podrobnosti.

Čítať viac

3
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

28.09.2022 18:17

3
Marek Timko

Marek Timko získal odznak Plány do budúcnosti

28.09.2022 18:17

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

Plány do budúcnosti
3
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

28.09.2022 18:00

3
Marek Timko

Marek Timko prečítal knihu

28.09.2022 18:00

Duna
  • Frank Herbert
4,8
11,90 €
3
Marek Timko

Marek Timko získal odznak Máte čitateľský profil

18.09.2022 19:04

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
3
3

Marek Timko napísal recenziu

18.09.2022 16:56

16. kniha prečítaná v roku 2022. Mal som dlhšie pauzu v „dočítavaní“ kníh, nakoľko predchádzajúcu knihu som dočítal ešte dňa 26. 07. 2022. Rozčítal som síce ďalšie knihy, ale z rôznych dôvodov som ich zatiaľ nedočítal. Posledná šanca je tretia kniha Andy-ho Weir-a, ktorá vyšla. Z hľadiska toho ako ma bavila, by som ju zaradil medzi Marťana a Artemis. Ak ste od autora ešte nič nečítali, je v zásade jedno, ktorou knihou začnete, lebo na seba ani témou, ani postavami ani dejom nijako nenadväzujú. Ryland Grace sa prebudí v neznámom prostredí a má len útržkovité spomienky, netuší kto je, čo sa stalo a čo má robiť. Postupne si začína spomínať a využíva svoje vedecké znalosti v rámci misie na záchranu Zeme. Kniha je plná akcie, ale aj rôznych vedeckých informácií, z ktorých som si zapamätal veľmi málo (alebo lepšie povedané skoro nič). Niekomu však tieto informácie môžu dať viac. V knihe je ich síce veľmi veľa (obrazne povedané sa kniha nimi priam hemží), ale pre mňa nepredstavovali rušivý element. Buď sa nad nimi môžete zamýšľať alebo aj nie. Je to na vás. Ja som sa nezamýšľal a len som si vychutnával dej, ktorý je pútavo spracovaný. Je plný akcie, zaujímavých momentov aj rôznych zvratov. Od počiatku do konca neviete ako bude príbeh prebiehať a ako skončí. A to je dobre. Pokiaľ vás baví sci-fi s rôznymi vedeckými poznatkami, chcete pútavý príbeh s dobrým koncom (aké mám ja osobne rád), je táto kniha pre vás ideálna.

Čítať viac

3
Marek Timko

Marek Timko získal odznak Pravý knihonaut

01.03.2019 12:00

Vydať sa na Knižnú odyseu po literárnych svetoch chce poriadnu dávku odvahy! Vy ju máte, a preto vám hviezdy ležia pri nohách a tento odznak zdobí hruď (alebo aspoň vašu zbierku).

Pravý knihonaut

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven