Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilPráve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Moje srdcovky
Moje aktivity
Veľmi rád som pozeral televízny dokumentárny seriál s rovnakým názvom. Dejiny ma vždy bavili a autor Pavel Dvořák vedel pútavo rozprávať o minulosti a dejinách. A vedel aj pútavo písať. Zatiaľ som prečítal iba prvú knihu z 10 dielnej série Stopy dávnej minulosti (posledná 10. kniha série predstavuje autorovu biografiu, ktorá napísala jeho manželka - historička Daniela Dvořáková po jeho smrti). Prvá kniha série pojednáva o najstarších dejinách územia, ktoré sa neskôr stalo Slovenskom, a to na podklade konkrétnych miest a pamiatok, ktoré sa našli (napr. jaskyne, pohrebiska, zaniknuté opevnené miesta v horách, osady, obydlia, nádoby, šperky, zbrane, pracovné nástroje atď.). Ide o historické obdobie, v ktorom ešte neexistovali žiadne písomné pramene, a o ktorom sa zachovalo málo hmotných pamiatok. Niektoré pamiatky boli nenávratne zničené časom a poveternostnými vplyvmi, iné (nájdené v minulosti) boli stratené a ďalšie ešte čakajú na objavenie. Autor dáva jednotlivé slovenské nálezy aj do súvislosti s nálezmi v okolitých krajinách (napr. Česko, Maďarsko, Rakúsko, Ukrajina), resp. v iných častiach sveta. Autor sa venuje nie len archeologickým nálezom, ale aj ich objaviteľom, resp. známym dejateľom, ktorí sa najmä v 19 storočí zaslúžili o ich objavenie, popis, či zachovanie, čím dotvára celkový kontext a prepája dávnu históriu s históriou nedávnou. Kto má rád históriu a populárno-náučný štýl, ktorý je viac dejovejší než opisný, tak si príde na svoje.
Desiaty diel série kapitána Steina, notára Barbariča a seržanta Jaroša. Kniha je výborná. Hlavní hrdinovia sa opäť stretávajú spolu, aby tentokrát vyšetrili zmiznutie cisárskeho astrológa a vyslanca v Košiciach. Dej, zápletka aj dobové reálie sú vynikajúco spracované, čo však nie je žiadne prekvapenie u Juraja Červenáka a jeho kníh. Knižný príbeh sa odohráva na pozadí historickej doby začiatku 17. storočia a stretávame sa s postavami skutočnými (historicky doloženými) ako aj fiktívnymi. Zostáva zachovaná vzájomná interakcia hlavných hrdinov, hoci sa často stáva, že sa v rámci vyšetrovania rozdelia. Musím povedať, že mne sa viac páči, keď sú hlavní hrdinovia série všetci spolu. Nakoľko ide o desiaty diel série, už musíme počítať s určitým opakovaním knižných vzorcov. Niektorí čitatelia sa môžu začať nudiť, pre iných je to naopak vítaný stereotyp, ktorý sa im páči, ktorý majú radi a netúžia po veľkých zmenách. Ja osobne som nemal pocit, že by sa kniha opakovala a že by som sa nudil. Skôr taký pocit známeho prostredia a ľudí, od ktorých viete, čo môžete a máte očakávať. Dej je dobre rozložený a plynulý. O rôzne prekvapenia a zvraty nie je núdza. Koho bavia historické romány, ten asi Juraja Červenáka pozná a teda knižnú sériu ani jej desiatu časť mu nie je potrebné predstavovať. Kto ešte nečítal žiadnu knihu série, odporúčam začať od prvej knihy: Mŕtvy na Pekelnom vrchu.
Humor
Od autora som v rámci tejto série čítal knihu „Zlo“. Z tejto série mám ešte kúpenú knihu „Dobro“ a „Mágia“, ktoré som ešte nečítal. Autor je ako psychológ súdnym znalcom, ktorého pozná aj širšie publikom, nakoľko sa podieľal na vyšetrovaní viacerých exponovaných kriminálnych prípadov a tiež účinkoval v rôznych televíznych programoch (napr. Najväčšie kriminálne prípady Slovenska). Autor je teda odborník. Kniha „Zlo“ sa mi veľmi páčila, a to najmä kvôli kazuistike (t. j. popise prípadov v rámci jednotlivých zločinov a psychických/psychiatrických porúch). Dokonca s jedným z popisovaných páchateľov som sa viackrát osobne stretol, takže som mohol porovnávať odborné závery autora s osobnými skúsenosťami. Z tohto dôvodu som siahol aj po ďalšej knihe série. Avšak „Humor“ mi prišiel menej výpravný (príbehový) a viac odborný. Kniha ponúka pohľad rôznych psychologických škôl na humor a jeho použitie v rámci rôznych terapeutických postupov. Kniha „Humor“ tiež obsahuje rôzne vtipy používané v rámci terapií. Kniha je však podľa môjho názoru skôr určená pre niekoho, kto chce získať odborný prehľad v rámci predmetnej témy, než pre bežného čitateľa laika, hoci so záujmom v psychológii.
Po predchádzajúcej prečítanej knihe (severskom krimi Výkriky od nórskych autorov Horsta a Fjella) som siahol po najznámejšom autorovi slovenského krimi. Chcel som niečo oddychové, niečo čo poznám, niečo zo známeho prostredia, so známymi postavami. A kniha ma rozhodne nesklamala. Aj recenzie na Martinuse hovoria o tom, že táto kniha sa väčšine čitateľov veľmi páčila (celkové hodnotenie ku dňu recenzie 4,8). Hlavným hrdinom je tentokrát Oto Hanzel, ktorý si dobrovoľne zobral službu na Vianoce (2003), aby nemusel byť doma sám. A osud ho obdaril bohatou nádielkou rôznych prípadov, aby sa nenudil a my samozrejme pri čítaní s ním. Dej má naozaj rýchly spád, a to mám osobne rád. Dokonca tempo sa viac ako na knihu podobá na film. Vzájomného doberania bolo tak akurát. Jednotlivé časti knihy mi prišli vyvážené, žiadna časť sa príliš nevliekla alebo naopak príliš neletela. Pri čítaní som sa nenudil, nakoľko jednotlivé zápletky boli zaujímavé. Jednoducho dobrá oddychová detektívka, ktorú prečítate aj za deň.
Už predchádzajúca mnou prečítaná kniha autora (Zradca zo série Wisting) sa mi páčila menej ako tie predtým. A z tejto knihy som mal žiaľ veľmi podobný pocit. Minimálne z jej prvej polovice. Hlavný hrdina, bývalý vojak a neúspešný frekventant policajnej školy, ktorý natáča kriminálne podcasty, býva v karavane a má za sebou náročnú minulosť, mi neprišiel nijak zvlášť sympatický. Do deja som sa akosi nemohol dostať, lebo mi prišiel „nesúrodý“. Možno to bolo aj tým, že táto kniha je viac „seversky psychologická“, viac sa tu rozoberá psychické prežívanie postáv (hlavný hrdina chodí k psychoterapeutke a rieši svojich vlastných démonov), čo mne osobne nesedí. Mám rád viac akcie, viac vyšetrovania a táto kniha toho po tejto stránke ponúka najmenej oproti iným autorovým knihám. Autorove knihy mám rád hlavne preto, že na severskú kriminálku boli atypicky veľmi málo „psychologické“. Bude to však aj tým, že autor má viac sérií kníh a niektoré z nich píše aj so spoluautormi (to je aj prípad tejto knihy patriacej do novej série Marcus Heger). Dejová línia sa točí okolo staršej vraždy malého dievčaťa, ktorého telo sa nikdy nenašlo, ale za ktorú odsúdili páchateľa. Hlavný hrdina o vražde robil v minulosti podcast, ku ktorému sa teraz opäť vracia, lebo sa objavili nové informácie. A ako to býva v týchto knihách, všetko nemusí byť také ako to vyzerá na začiatku (lebo prečo by inak niekto na tom postavil príbeh). A či za vraždu odsúdili správneho človeka, to sa dozviete, keď si knihu prečítate.