Knihy
E-knihy

Ivan Liška

7

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Čítam, žijem...

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Čítam, žijem...

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2019
2019
Zobraziť viac

Moje aktivity

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

20.11.2019 10:02

Som prekvapený, že táto kniha je stále v predaji. Mali by po nej siahnuť všetci, čo sa intenzívne zaujímajú o túto problematiku. Malá podkapitola o slovenských jednotkách síce pôsobí trochu rozpačito (na túto tému odporúčam skôr knihu Tajné misie, ktorá vyšla pred troma rokmi v Ikare), no všetko ostatné je opísané podľa môjho názoru veľmi kvalitne a podrobne. Zaujala ma napríklad zmienka o akcii izraelských jednotiek, ktoré načapali teroristov pri hraní futbalu a tiež pôsobenie amerických špeciálnych síl v Južnej Amerike.

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

20.11.2019 09:44

Klasika vojnového žánru. Prvá i druhá polovica filmu je natočená až desivo realisticky a núti diváka, aby o filme premýšľal ešte dlho po jeho vzhliadnutí. Nedá mi však nezmieniť, že pomery sa od 60. rokov výrazne zmenili a v súčasných amerických ozbrojených silách sa inštruktor nesmie branca akýmkoľvek spôsobom dotknúť, nieto ho ešte škrtiť či zasadiť mu úder do brucha. Takisto niekto ako Gomer by sa vďaka svojej nadváhe do námornej pechoty asi nikdy nedostal.

Druhá polovica filmu (boje o mesto Hue) výborne demonštruje fakt, že akonáhle začnú okolo človek reálne lietať prvé guľky z nepriateľských zbraní, ani ten najlepší výcvik na svet mu nezaručí, že bude reagovať správne.

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

20.11.2019 09:02

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ako som už spomínal v recenzii na knihu "Heslo: Odvaha", pre spojeneckých (amerických, britských, kanadských...) vojakov zajatie vôbec neznamenalo koniec boja proti nacistom, práve naopak. Všemožnými spôsobmi sa snažili znepríjemňovať život svojím väzniteľom, pričom vrcholom všetkého boli samozrejme pokusy o útek. Tak je tomu aj v tomto filme, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti. Dominuje mu najmä Steve McQueen a popri ňom množstvo ďalších skvelých hercov, spomedzi ktorých by som spomenul napr. Donalda Pleasenceho, známeho z filmu Halloween. Film mapuje ich systematické plánovanie a snahy o útek, ktoré vrcholia v dramatickom konci, ktorý žiaľ nekončí pre našich hrdinov šťastne. Tento útek sa žiaľ na rozdiel on iných nevydaril. Tak tomu bolo aj v skutočnosti a česť pamiatke všetkým, ktorí pri ňom zahynuli!

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

19.11.2019 13:02

Kniha, ktorá vo mne kedysi dávno prebudila záujem o vojenskú históriu, ktorý trvá dodnes. Hrdo sa však hlásim k tej hŕstke, ktorú zaujímajú americké jednotky a ktorá od kníh, na ktorých je vyobrazený nemecký vojak/generál/tank dáva zásadne a z princípu ruky preč. :o) Nezaujíma ma čítať o ľuďoch, ktorí tento globálny konflikt vyvolali, zaujíma ma čítať o tých, čo im to neskôr v boji poriadne natreli a americkí výsadkári sú ideálnym príkladom ľudí, ktorím sa najmä v boji muža proti mužovi ozaj nik nemohol rovnať.

Knihu odporúčam čítať opakovane, ja osobne sa k nej vraciam v priemere každý rok aspoň raz. Zakaždým tam nájdem niečo zaujímavé, čo mi už medzičasom vypršalo z hlavy. Napr. osudy jednotlivých príslušníkov roty E po vojne. Je zaujímavé čítať ako sa až na pár výnimiek dokázali opäť plne zaradiť do civilného života a stretávať sa dlhé roky po vojne. Spomína to aj autor, že s tak silným putom medzi veteránmi sa ešte nestretol. Mimochodom, česť jeho pamiatke a veľká vďaka za túto výbornú knihu!

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

18.11.2019 17:02

Hovorí sa, že za pokus človek nič nedá, tak to teda skúsim: Nechystá sa prosím Vás opätovné vydanie tohto DVD? Určite nie som jediný, kto by to ocenil. Ďakujem!

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

16.11.2019 19:25

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov všetkých čias. Horor je to v zásade až pri záverečnej scéne, všetko predtým je dráma o dospievaní a problémoch, ktoré prináša. Márne som v priebehu celého snímku čakal na happy end, namiesto toho som dostal desivý záver, ktorý je tragický (Carrie sa na stužkovej smeje aj učiteľka telocviku) a zároveň brilantne natočený. Celkovo veľmi smutný film.

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

16.11.2019 16:48

Ťažko sa mi hodnotia takéto blokbastery, o ktorých už bolo popísané hádam všetko. Preto len dodám, že najviac som si vychutnal epizódy, v ktorých je ústrednou postavou poručík (neskôr kapitán a major) Winters. Je to človek, do ktorého sa dokáže vžiť a sympatizovať s ním hádam každý kto tento seriál sleduje - muž, žena, teenager, dôchodca, skrátka ktokoľvek. Popri ňom sa mi tiež veľmi páčila šiesta epizóda "Bastogne", ktorá sa zameriava na zdravotníka Eugene Roea. Je to hrdina bez zbrane a kto čítal knihu, určite si spomenie na pasáže v ktorých sa písalo, že za svoje hrdinské činy nikdy nedostal ani len ústnu pochvalu, nieto ešte vyznamenanie. Každý ich skrátka považoval za samozrejmosť. Takisto interakcia a komunikácia medzi ním a sestrou René je natočená veľmi decentne a dojme hádam každého.

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

14.11.2019 09:59

Rovnako ako pri predošlej knihe, ani tu nemôžem hodnotiť inak ako za päť. Som winnetouoholik, nemôžem si pomôcť. Potešili ma najmä detailné fotky z bitky o Buttlerovú farmu, vynikli na nich detaily, ktoré si pri sledovaní filmu človek vôbec nevšimne.

Autor Michael Petzel má týchto obrazových kníh o nehynúcich klasikách na konte asi desať - možno výzva pre vydavateľstvo Svojtka na roky dopredu. :o)

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

14.11.2019 09:52

Krásna knižka - povinná kúpa pre všetkých milovníkov tejto klasiky. Obsahuje fotografie z filmov i natáčania, unikátne snímky, ktoré inde asi ťažko uvidíte. V závere sú obsiahnuté profily všetkých hercov. Moje winnetouovské srdce pri preberaní tejto objednávky len tak zapišťalo radosťou! :o)

Čítaj viac

7
7

Ivan Liška napísal recenziu

11.11.2019 21:56

Film, ktorý rozhodne odporúčam pozerať niekedy cez víkend v čase voľna, s dostatkom času a hlavou nastavenou len na jeho vnímanie a nič iné. Výborný epos o nezmyselnosti vojny a komplikovanosti života s plejádou známych hercov, z ktorých niektorí sa na pľaci len mihnú a naopak iní dostanú neobmedzené pole pôsobnosti na prejavenie svojho talentu. Klobúk dole.

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia