Smršť - Johan Theorin
Smršť
13,90 €
Knihy
E-knihy

Smršť

Johan Theorin

Johan Theorin (nar. 1963, Gothenburg), spisovateľ a novinár, podobne ako Stieg Larsson, ku ktorému ho prirovnávajú. Pochádza z rodiny námorníkov a od detstva sa plavil na lodiach v Baltickom mori. Severské strašidelné príbehy a ľudové rozprávania ovplyvnili jeho rozhodnutie písať horory a...

Marenčin PT, 2011
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2011

Na ostrove Öland zavládne chladný ponurý október. Začína sa obdobie snehových búrok. Joakim, učiteľ zo Štokholmu, sa so svojou rodinou nasťahuje do starej usadlosti Aludden v blízkosti dvoch majákov...

Čítaj viac

13,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Na ostrove Öland zavládne chladný ponurý október. Začína sa obdobie snehových búrok. Joakim, učiteľ zo Štokholmu, sa so svojou rodinou nasťahuje do starej usadlosti Aludden v blízkosti dvoch majákov. Dom bol postavený z dreva vraku lode. Povráva sa, že muži, ktorí stavali majáky, počuli z domu výkriky utopených ľudí. Vždy na Vianoce sa tam vracajú duše mŕtvych zo stroskotanej lode. Joakimovej dcére Tilde sa zdá, že počuje hlasy, ktoré vychádzajú zo stien jej izby. Každému, kto tam býval, prinieslo toto miesto iba nešťastie. Obdobie snehových búrok sa ešte len začína, predpovede počasia neveštia nič dobré a Vianoce sú predo dvermi. A potom, jedného dňa, nájdu Joakimovu ženu mŕtvu. Utopila sa. Mladá policajtka sa ujme prípadu. Chce odhaliť záhadu prekliateho miesta...


Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Nattfåk
Rozmer
130×200 mm
ISBN
9788081140693
Naše katalógové číslo
96626
Počet strán
379
Hmotnosť
514 g
Rok vydania
2011
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Marenčin PT

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

46 hodnotení

32
8
5
1
0

5

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
24.7.2018
Johan Theorin SMRŠŤ
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha ma oslovila už svojím obsahom: na severovýchodný švédsky ostrov Öland sa nasťahuje do starej usadlosti ?ludden rodina Westinovcov zo Štokholmu. Dvojposchodový dom, hosťovský domček a stodola ležia pri Baltickom mori medzi dvomi majákmi - idylické miesto.

V zime 1846 počas stavby oboch majákov stroskotá neďaleko ?luddenu nemecká obchodná loď s drevom. Posádka lode umiera vo vlnách Baltiku, a Valter Brommesson, staviteľ majákov, postaví z dreva stroskotanej lode statok. Každý rok od stroskotania lode sa počas decembrovej snežnej smršte odohrávajú ľudské tragédie spojené s bizarnou smrťou niekoho z obyvateľov tejto usadlosti alebo jej návštevníkov.

Desať rokov po černobyľskej jadrovej havárii, t.j. v roku 1996 sem prichádza sympatická Katrine Westinová s dcérou Líviou a synom Gabrielom. Katrine objavuje vnútri stodoly mená ľudí vyryté do jej dosiek... Komu patria? Kým to stihne prezradiť manželovi Joakimovi, rozsvieti sa nefunkčný severný maják - posol smrti, a Katrine sa mŕtva hompáľa na morských vlnách. Prekliatie ostrova, nešťastná náhoda alebo vražda?

Johan Theorin rozohráva s čitateľom hru, kde netušíte, čo je realita a čo sen. Netušíte či čítate thriller, horror, mysteriózny príbeh, alebo ďalšiu severskú detektívku. To robí Smršť atraktívnou knihou! Krátke a svižné kapitoly, tajomný dej, záhadné úmrtia, podivné vedľajšie postavy vás nútia obracať 384 strán vražednou rýchlosťou. Nestretol som sa s finále príbehu, ktoré by bolo tak úchvatne rozpísané na posledných sto stranách nejakej knihy.

Veľkým plusom je tajomnosť deja a jeho vyvrcholenie počas vianočných sviatkov a Silvestra. ?ludden je vykreslený pútavo, no zároveň strašidelne... A atmosféra Vianoc, hlasy mŕtvych skrývajúce sa v sile vetra, morské vlny lámajúce sa brehoch ostrova robia román poeticky čarokrásnym.

S Johanom Theorinom som sa stretol po prvýkrát, ale jeho štýl ma očaroval a záver Smršte PREKVAPIL.

Ostrov, kde sa hrôzy živých miešajú s osudmi mŕtvych... Konečne upútavka, ktorá je pravdivá!

Vrelo odporúčam.
Čítaj viac
13
17.8.2016
Jednoducho WOW!
Overený nákup
Jedným okom som si čítal recenzie, ktoré hovorili, že druhá kniha je slabšia ako prvá. Ja som presne opačného názoru a musím povedať, že od úplne prvej strany až po posledný riadok je kniha bombastická. Možno preháňam, ale každému vyhovuje niečo iné. Čakal som, že autor už vyčerpal všetko "drsné" z ostrova Öland, ale Smršť je jednoducho brilantné dielo. Nečakajte klasické severské krimi, táto kniha je doslova hororom. Starý dom, majáky, stodola, smršť a náznaky toho, že mŕtvy a živý nemajú tak ďaleko od seba, robí z tohto diela výnimočný počin. Kto má rád zimu a severské prostredie okorenené šepotom mŕtvych, ten si isto príde na svoje. Čo sa týka prekladu je výborný, bez nejakých nelogickostí a chýb, kniha sa číta rýchlo a nenadväzuje na prvú.... Čítaj viac
Martin
11.3.2015
Slabšie ako prvá kniha
Autor nás opäť privádza na ostrov Oland, ktorý nepochybne veľmi dobre pozná. Avšak okrem rozsiahlej planiny, ktorú sme spoznali v prvej knihe (Ozveny mŕtvych), nás oboznamuje aj s úkazom pre tento ostrov typickým – smršte.

Kniha je označovaná ako detektívka, takže čakáte a čakáte, kým sa začne riešiť údajná vražda Katrin, manželky hlavného hrdinu Joakima a ... namiesto toho máte stránky popísané historkami, ktoré sa odohrali na statku Alluden súvisiacimi práve so smršťou (ktoré nepochybne robia dielo pútavým), prelínané riešením osobného života ďalšej hlavnej hrdinky, mladej policajtky Tildy. Takisto tu vystupuje aj Gerlof, dobre známy z prvej knihy.

Nemohol som si pomôcť, ale niečo na tejto knihe mi prekážalo. Potom som si to uvedomil – prekážali mi postavy. Nevytvoril som si k ním žiaden vzťah, nie sú ani príliš sympatické, a v podstate mi boli ukradnuté (možno až na Tildu). Mínusom pre mňa sú aj chvíľami zvláštne dialógy, akoby sa spolu rozprávali dvaja s prepáčením zaostalí ľudia. Autor sa snažil vytvoriť duchársku atmosféru, avšak myslím si, že v konečnom dôsledku mu to až tak nevyšlo. Z tohto pohľadu sa mi prvá kniha zdala lepšou, aj keď podobne ako Smršť, nie je ničím prevratným.

A tá faktická chyba v anotácii? Prosím vás, Tilda nie je predsa dcéra Joakima. :-)

Na začiatku som zvažoval štyri hviezdičky, avšak ako som čítal ďalej a blížil sa ku koncu, moje hodnotenie klesalo na možno dve. Pri čítaní záverečných strán som sa chvíľami musel uškŕňať (nebudem nič prezrádzať). Nakoniec hodnotím tromi slabými hviezdičkami, ale bolo to o chlp. Od tohto autora si dám na istý čas pauzu a vrátim sa k osvedčeným severským spisovateľom (napríklad Jo Nesbo).
Čítaj viac
Lukáš Šebek
10.4.2014
Mrazenie, ktoré milujem...
Johan Theorin sa stal mojím severským Pánom detektívok číslo jeden, a to iba po dvoch prečítaných knihách, z toho jedna bola prvotina ! Myslím, že to hovorí za všetko. Jeho prístup k téme, opis mrazivej atmosféry a samotného prostredia a počasia dodáva čitateľovi pocit, akoby sám mrzol v snežnej búrke, skrčený niekde pri strome na prázdnej a hrozivej švédskej pláni. Výborné ! Čítaj viac
Ivan Lulják
21.11.2013
Smršť Johana Theorina
Smršť je druhým temným románom z ostrova Oland, ktorý spája do série osoba Gerlofa Davidssona /Ozveny mŕtvych, Smršť, Skamenelá krv, Skrýš/.

Druhý diel je oveľa lepší ako ten prvý, ktorému tiež nemožno okrem pár odchyliek nič vyčítať. Autor dovedna spojil tri dejové línie. Jednu z histórie a dve zo "súčasnosti".

Historická dejová línia popisuje ponuré miesto samoty ostrova Oland ohraničeného dvoma majákmi, z ktorých jeden predznamenáva smrť obyvateľa usadlosti starostlivo zaznamenanú na stene blízkej hospodárskej budovy.

Druhá dejová línia vykresluje osudy zlodejského tria, ktoré využíva blížiacu sa zimu na svoje nezištné ciele.

Tretia dejová línia zachytáva osudy mladého učiteľa obývajúceho spomínanú usadlosť v prítomnosti. Ten za záhadných okolností prichádza o svoju manželku, ktorá za nevyjasnených okolností zomiera. Mladý učiteľ v snahe rozuzliť jej záhadnú smrť krok za krokom rozplieta temné tajomstvá vlastného domova, o ktorom nemal ani potuchy.
Román je priam popretkávaný temnými udalosťami - klasický detektívny román prechádza až do príjemného mrazenia, čím Johan Theorin začína konkurovať majstrom hororového románu akými bezpochyby King i Saul sú. Kriminálna zápletka je popretkávaná tajomnou pôsobnosťou neživých síl, s ktorými prichádza do kontaktu najmä dcéra hlavného hrdinu.
Vrchol majstrovstva a temnosti sú udalosti odohrávajúce sa v predvečer Štedrého dňa, kde román už doslova a do písmena opustil svoj kriminálny smer a stal sa čistým hororom.

V pozadí dejovej línie románu je skutočná "hlavná postava" Gerlof Davidsson, ktorého máme možnosť spoznať aj v iných románoch tejto série. Gerlof Davidsson má v románe Smršť v dejovej línii iné postavenie , ako v predošlom románe. Kým v predošlom románe /Ozveny mŕtvych/ sa priamo podieľa na smerovaní deja, tak v románe "Smršť" má skôr pozorovaciu a "riadiacu" funkciu. Gerlof už priamo neovplyvňuje dej, naopak stáva sa "mysliacim motorom" v pozadí, čím sa Johan Theorin približuje ku klasickej detektívke Agathy Christie. Postavy, ktoré sú "na scéne" deja románu častejšie sa tak stávajú prach obyčajnými štatistami a dr. Watsonami hrdinu v pozadí. Gerlof Davidsson naopak získava akési kontúry vševediaceho detektíva poznačeného vekom i svojimi skúsenosťami. Starší muž neschopný väčšieho pohybu, ale vynikajúceho myslenia a umu nakoniec vie pochopiť spôsob smrti manželky mladého učiteľa a dokáže ju aj vysvetliť, hoc šlo o takmer dokonalý zločin. Postava Gerlofa Davidssona tak naberá reálne kontúry inej staršej osoby ovplyvňujúcej výsledky pátrania iných kriminalistov - slečny Marplovej od Agathy Christie.

Johan Theorin je veľmi schopný autor. Dokáže vykresliť detektívny román viažuci sa na určité geografické miesto, vie ho vyumelkovať ponurou atmosférou temného miesta i pocitom šťastia blížiacich sa sviatkov. Vie spojiť hororovosť s prvkami klasickej detektívky Agathy Christie a vie viesť viacero dejových línii naraz, ktoré sa prekvapujúco v závere románu stávajú jedným hlavným a dôležitým prúdom románu. Dej Johana Theorina, to je riava veľkej rieky, ktorá berie cestou rôzne prítoky ústiace do veľkolepého deja finále. Aj dej, ktorý navonok s románom nesúvisí naberá v závere románu prekvapujúce súvislosti a vykresluje dejovú pointu románu. To všetko spojené s osobou mladého učiteľa Joakina v popredí a starého vetchého starca nevábneho zovňajšku avšak bystrého umu v pozadí.

A ešte jedna vec je na autorovi obdivuhodná. Spôsob spojenia klasickej tragickosti v románe. Útek vraha z desivého miesta je typickou ukážkou shakespearovskej pomstychtivosti ducha obete na svojom vrahovi. A učiteľ Joakim až v závere pochopí posolstvo vlastného temného domu, ktorému porozumie. A o tom všetkom je Smršť Johana Theorina dejovo zachytávajúc v hlavnej dejovej línii udalosti od októbra do Vianoc. Rozhodne odporúčam knihu prečítať si počas vianočných sviatkov. Des spojený s milou atmosférou vianočných sviatkov to je to, čo náročného čitateľa vždy poteší a v čom je Theorin veľkým majstrom.....

Čítaj viac
Ondrej V.
23.6.2013
Názor čitateľa
No táto knižka je lepšia než "Ozveny mŕtvych" :) a už tá je super, takže nemôžem inak ako 5* SUPER! Čítaj viac
dodo
13.6.2013
Názor čitateľa
johan thoarin je pan spisovatel,precital som vela kriminalnych knih,ale toto je na najvyssom rebricku,velka skoda ,ze ostatne knihy od tohto autora nie su prelozene do slovenciny . Čítaj viac
Mirka
28.3.2013
Výborná kniha
Veľmi dobrá kniha, človek sa naozaj ani chvíľu nenudí. Zhltnutá za 2 dni :D Čítaj viac
Michaela Michalovičová
2.12.2012
Perfektná kniha
Toto je jedna z mojich najobľúbenejších kníh!!! ODPORUCAM Čítaj viac
Svetlana
24.9.2012
Názor čitateľa
Výborné čítanie. Už dávno ma niečo nedržalo v takom napatí!Knižka na jednu noc. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Niektoré knihy sú nezaslúžene zabudnuté, žiadna však nie je zapamätaná nezaslúžene.“

W. H. Auden