Tulák po hvězdách

Léta ho vězní v sanquentinské káznici u San Francisca a má zaručeno, že oprátce neujde. A přesto se Darrell Standing tak jako hrabě Monte Cristo odmítá podvolit. Sveřepý ředitel... Čítať viac

4,7 96 hodnotení
Vydavateľstvo
Leda, 2020
272 strán
4-5 hodín čítania

Léta ho vězní v sanquentinské káznici u San Francisca a má zaručeno, že oprátce neujde. A přesto se Darrell Standing tak jako hrabě Monte Cristo odmítá podvolit. Sveřepý ředitel a jeho přičinliví bachaři hrdinovi ordinují svěrací... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

11,96 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Tulák po hvězdách - Jack London
EPUB MOBI
Čeština, 2014
Ihneď na stiahnutie

6,00 €


Tulák po hviezdach - Jack London
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2015
Ihneď na stiahnutie

6,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Léta ho vězní v sanquentinské káznici u San Francisca a má zaručeno, že oprátce neujde. A přesto se Darrell Standing tak jako hrabě Monte Cristo odmítá podvolit. Sveřepý ředitel a jeho přičinliví bachaři hrdinovi ordinují svěrací kazajku na celé týdny, avšak houževnatý muž se na podlaze kobky dokáže silou vůle povznést nad katany i nad fyzické utrpení. Darrellova osvobozená duše vzlétá mimo veškeré myslitelné kategorie a na toulkách dějinami světa prožívá únik z reality – mimotělní zkušenost s minulými životy.Příběh dává nahlédnout nejen do krušných poměrů v tehdejším americkém vězeňství, ale též do časů prvních osadníků Divokého západu, do rozmarů rokokové Francie, do pletich středověké Koreje, do dramatické éry Ježíšovy, do mysli trosečníka na pustém ostrově i do příšeří prehistorických lovců. Darrellovy fascinující průlety dějinami lidského rodu zdánlivě mimoděk přidávají to nejpodstatnější: sugestivní zobrazení výjimečného jedince v krajně bezvýchodné situaci, jenž nadevše klade lidskou hrdost.
Čítať viac
Originálny názov
The Star Rover
Počet strán
272
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
909879
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Leda
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

96 hodnotení

74
13
7
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

24
21.4.2022
Vzhľadom na dobu písania nápaditý príbeh rozpráva v prvej osobe Darrell Standing, univerzitný profesor a väzeň v cele smrti v štátnej väznici San Quentin, kde zostavuje rukopis s podrobnosťami o minulých životoch, ako aj o drsných podmienkach, ktoré prežíva vo väzení. Väzenskí úradníci sa pokúšajú zlomiť jeho ducha a donútiť ho k priznaniu pomocou zvieracej kazajky. Standing zisťuje, ako odolať mučeniu tým, že oddelí svoje vedomie od fyzického tela a dostane sa do stavu podobnému tranzu, v ktorom putuje medzi hviezdami a zažíva časti minulých životov. Opisy týchto minulých životov tvoria jadro diela. Ide o sériu pôsobivo napísaných, ale nesúvisiacich a nedoriešených príbehov odohrávajúcich sa v rôznych vekoch a kultúrach, voľne spojených väzenským príbehom. Hoci rámcovému príbehu a jednotlivým fragmentom chýba súdržnosť, v závere sa London snaží všetko spojiť rozsiahlou panorámou dejín ľudstva pretkanou filozofiou zmyslu života. Zatiaľ čo závery, ku ktorým dospel, sú diskutabilné, sila jeho písania je nepopierateľná.

Väčšinu knihy London hovorí o ľudskosti v univerzálnych pojmoch, rozoberá pominuteľnosť fyzického života na zemi, demonštruje nezničiteľnosť a oslavu ľudského ducha a zmysel pre večný život, naznačuje, že história je poháňaná láskou muža k žene. Niekedy je čítanie inšpiratívne a nútacie k zamysleniu, niekedy depresívne brutálne a inokedy jednoducho bizarné.
3,5/5
Čítať viac
Tatiana
7.2.2022
Úžasná kniha
Zaujímavé čítanie o živote resp. životoch, ktoré sú zapísané v našej duši. Kniha je pútavá, i keď viete koniec, netušíte, čo prichádza v ďalšej kapitole. Je to kniha ku ktorej sa čitateľ vracia. Vždy tam nájde niečo nové. Ďakujem, že sa mi dostala do rúk. Čítať viac
15
Športový gén - David Epstein
Práve čítam
Športový gén

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
3.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
“Čo môžeme vedieť o smrti, keď tak málo vieme o živote?”

Tulák po hviezdach amerického spisovateľa Jacka Londona vyšiel v roku 1915, no do starého železa rozhodne nepatrí, stále má čitateľom čo povedať. Je to ohromný pohľad do mysle väzňa, profesora Darrella Standinga, odsúdeného na trest smrti. Ten sa však, ako aj jeho priezvisko naznačuje, len tak neskloní pred mučením a brutalitou, ktorú zažíva za múrmi väzenia. Namiesto toho v myšlienkach uniká do svojich predchádzajúcich životov v rôznych historických obdobiach a jeho dychberúce vizionárske výpravy sú prostriedkom, akým dokáže mentálne odolať mučeniu pevne spútaný vo zvieracej kazajke, ktorá drví jeho fyzické telo. No vôľu, ducha, myseľ, umožňujúcu mu cestovanie v čase, putovanie po hviezdach, tú veru nezničí. Každé nové spútanie do kazajky pre neho paradoxne predstavuje istú formu voľnosti a únik do iných životov.

“Je to smiešne nehanebné od ľudí, ktorí si myslia, že ma môžu zabiť. Ja však zomrieť nemôžem. Som nesmrteľný, tak ako sú nesmrteľní aj oni. Rozdiel spočíva v tom, že ja to viem, a oni to nevedia….Ako keby bolo vôbec možné preseknúť ducha kusom ocele alebo zaškrtiť nejakým povrazom!”

London v diele kritizuje trest smrti, hrôzy a muky páchané na väzňoch. Totiž, Standing síce je odsúdený za vraždu, no vo väzení je neprávom obvinený za spáchanie činu, ktorý ale neurobil, preto trávi roky na samotke v kazajke a nasilu sa z neho snažia vypáčiť priznanie. Tí, čo ho odsúdili, na ňom teraz páchajú zverstvá, akých sa nedopúšťali ani pravekí ľudia:

“V dávnych dobách sme trestali drasticky a zabíjali rýchlo… Neboli sme však pokrytci. Nenútili sme tlač, kazateľne a univerzity, aby nám schválili naše divošské chúťky. Keď sme niečo chceli urobiť, tak sme išli a urobili to otvorene a otvorene sme aj prijímali výčitky a kritiku a neskrývali sme sa za šosy klasických ekonómov a buržoáznych filozofov, ani za dobre zaplatených kazateľov, profesorov a redaktorov.”

Standing verí, že sa znovu narodí nespočetne veľakrát. “Smrť neexistuje. Život je duch a duch zomrieť nemôže.”
Čítať viac
22
5.1.2022
Nadčasový príbeh
Univerzitný profesor Darell Standing je väzeň odsúdený na trest smrti. Po tom, čo ho krivo obvinia z prepašovania dynamitu na územie väznice, sa dostáva na samotku, kde strávi dlhých päť rokov, počas ktorých mnohokrát okúsi veľmi drastické mučenie. Tesné zväzovanie v zvieracej kazajke dokázal prežiť jedine tak, že sa mysľou a dušou odpútaval od svojho zbedačeného a dokaličeného tela a vydával sa na cestu do iných realít, svojích predošlých životov, do tiel ľudí, ktorých radosti či trápenia už raz zažil ...
Bol stroskotancom na nehostinnom kamennom ostrove, ale aj malým statočným chlapcom, ktorého čakal brutálny masaker. Zažil veľké lásky, bitky, bohatstvo aj chudobu, z periférie sledoval pôsobenie Ježiša Krista, žil už v dobe kamennej ...
.
Hoci má tento príbeh už viac ako sto rokov, vďaka svojím zaujímavým a nadčasovým myšlienkam bude aktuálny určite ešte ďalšie desaťročia, možno dokonca storočia.
Je to vlastne príbeh o ľuďoch a dobe, v ktorej žijeme a v ktorej žili naši predkovia a predkovia našich predkov ... O tom, ako sa v určitých veciach stále (ne)meníme. Keď pocítime kúzlo neobmedzenej moci, niekedy vieme byť až neuveriteľne krúti a nespravodliví. Súdime, klameme, podvádzame, dokážeme zabiť. Odjakživa bažíme po lepšom živote, hľadáme nesmrteľnú lásku, chceme prežiť ... Čo poviete, ak sme sa za tie tisícročia v niečom zmenili, bola to zmena k lepšiemu?
.
Pikoška: Podrobný popis väzenského prostredia a používania zvieracej kazajky poskytol Jackovi Londonovi bývalý trestanec Ed Morrell, ktorého meno potom použil aj priamo v príbehu.
Čítať viac
TatianaT
17.4.2021
O vnutornej slobode
Knihu som citala na zaklade odporucani. Velmi milo ma prekvapila, necakala som, ze bude az taka putava. Je v nej vela zaujmavych nadcasovych postrehov, zvlast, ked vezmeme do uvahy rok napisania romanu. Obal posobi ako detska knizka, nedajte sa odradit, kto sa rad zamysla nad zivotom, myslim, ze ho toto dielo osviezi. :) Čítať viac
Tomáš Hegli
6.1.2021
Viac kníh v jednej
Jacka Londona mám veľmi rád a najmä jeho "nezvieracie" knižky. Tulák po hviezdach je mnohokrát klaustrofobickou knižkou, avšak zároveň tak priestorovou. Neviem, ale často som cestoval spoločne s hlavným hrdinom a zabúdal som na jeho súčasné rozpoloženie.

Krásna myšlienka nesúca sa celou knižkou a viac príbehov v jednom zväzku - rozhodne odporúčam, najmä ak máte radi londonovky. :)
Čítať viac
Roman
14.9.2020
Toto je jedna z tych knih, ktore by mal clovek pocas svojho zivota precitat. Najlepsie niekolkokrat. Tolko ku knihe, teraz par slov o vydavatelstve. Obal knihy vzbudzuje dojem, ze sa jedna o nejaky lacny dejovo plytky pribeh pre deti a adolescentov. Ja som mal to stastie, ze som vedel co je vnutri a preto som sa obalom nenechal zmiast. No a potom prisiel druhy sok - nespocetne mnozstvo chyb a preklepov samotnom texte, miestami dokonca vynechane cele slova. Takyto amaterizmus v pripade tak velkeho diela je pre mna absuolutne nepochopitelny, zarazajuci a zahanbujuci. Clovek by cakal, ze pri takom autorovi ako je Jack London si to v redakcii aspon dvakrat precitaju. Čítať viac
7
23.7.2020
Dobrá a zaujímavá knižka na zamyslenie
Knižka ma veľmi zaujala už z popisu. Priznám sa, recenzie na ňu som si popredu nečítala. Každopádne, veľmi sa mi páči myšlienka uväzneného človeka, ktorý "cestuje po hviezdach". Pre mňa je táto knižka príbehom o nesmrteľnosti duše, neoblomnosti ducha, vnútornej sile, ktorá dokáže prekonať vonkajšiu slabosť, bolesť. Ľudská myseľ je neuveriteľnou pevnosťou sily a odolnosti. Ľudská myseľ, duch, duša sú rozhodne obzory, ktoré stoja za preskúmanie.
Knižka podnecuje čitateľa k zamysleniu, hodnoteniu nielen života hlavného hrdinu, ale aj svojho vlastného. Autor prirodzene vedie čitateľa ku kladeniu otázok. Prostredníctvom kontrastov a paradoxov autor veľmi umne núti čitateľa prehodnocovať mnohé priority dnešnej konzumnej doby.
Avšak nie všetky kapitoly knižky boli pre mna osobne rovnako podnecujúce. Trošku ma možno sklamal výber jednotlivých "minulých životov". Čakala som asi niečo trocha iné. Každopádne v každom príbehu sa dajú nájsť hodnotné myšlienky a je zaujímavé sledovať prepojenie týchto príbehov.
Určite knižka, ktorú odporúčam prečítať.
Čítať viac

„Dni, ktoré neboli ničím výnimočné, dni,v ktorých sa neudialo nič, čo by vybočovalo z priemeru, nič hodné povšimnutia. Holá každodennosť. Čosi, čo človeku začne chýbať, až keď sa to rozsype. “