Odkiaľ si - Saša Stanišić
Odkiaľ si

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Odkiaľ si

Odkiaľ si je kniha o tom, čo nazývam domovom. Ten zo spomienok, ako aj ten vymyslený. Je to kniha o jazyku, práci načierno, Štafete mládeže a o niekoľkých letách. Rozpráva o... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon, 2021
360 strán
5 hodín čítania

Odkiaľ si je kniha o tom, čo nazývam domovom. Ten zo spomienok, ako aj ten vymyslený. Je to kniha o jazyku, práci načierno, Štafete mládeže a o niekoľkých letách. Rozpráva o lete, keď môj starý otec pri tanci stúpal starej mame na nohy... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania
Herkunft - Saša Stanišić
Pevná väzba
Nemčina, 2019
Viac ako tri týždne
-5 %

25,68 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Odkiaľ si je kniha o tom, čo nazývam domovom. Ten zo spomienok, ako aj ten vymyslený. Je to kniha o jazyku, práci načierno, Štafete mládeže a o niekoľkých letách. Rozpráva o lete, keď môj starý otec pri tanci stúpal starej mame na nohy až tak, že veľa nechýbalo a vôbec som sa nemusel narodiť. Je o lete, keď som sa takmer utopil. O lete, keď spolková vláda Nemecka nezatvorila hranice a to, čo nasledovalo potom, sa začalo podobať letu, keď som sa cez mnoho hraníc dostal do Nemecka ja.

Odkiaľ si je aj rozlúčka s mojou dementnou starou mamou. Zatiaľ čo ja spomienky zbieram, ona tie svoje stráca. Odkiaľ si je smutný príbeh, pretože pre mňa znamená niečo, čo už nemôžem mať. V tejto knihe rozprávajú mŕtvi, hady aj draky a sestra mojej starej mamy Zagorka vyráža do Sovietskeho zväzu, aby sa tam stala kozmonautkou. Odkiaľ si môže byť napokon aj všetko ostatné: pltník, ktorý nevie plávať. Brzdár, ktorý takmer zamrzol. Marxistická učiteľka, ktorá zabudla na Marxa. Bosniansky policajt, ktorý by sa veľmi rád dal podplatiť. Vojak Wehrmachtu, ktorý pred spaním pije mlieko. Základná škola s troma žiakmi. Nacionalizmus. Juhoš. Tito. Eichendorff. Saša Stanišić.

Stanišićov román je citlivé, priam lyrické rozprávanie o vlastnom pôvode, koreňoch a vykorenení, o hľadaní si miesta v živote. Je ozvláštnené mytologickými príbehmi aj netradičnou hrou pre čitateľov, ktorí si sami môžu vybrať, ako sa to všetko skončí.

Čítať viac
Originálny názov
Herkunft
Počet strán
360
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
416 g
ISBN
9788055174457
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
854179
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

5 hodnotení

5
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

25
29.5.2021
Priznám sa, autorovmu rozprávaniu som spočiatku nevedela prísť na chuť. Chaoticky sa tu striedali roky a udalosti, ktorým som poriadne nerozumela a v ktorých som mala príšerný zmätok. Na prvý pohľad na seba nenadväzovali, ale časom som si začala uvedomovať, že tvoria akúsi slučku sťahujúcu sa okolo krku ako povraz a nenechajú čitateľa na pokoji, kým spolu s postavami príbeh neuzavrie. Nenechajte sa preto odradiť začiatkom, v ktorom sa možno budete strácať, je to skutočne len prvých pár strán nejasností, po ktorých nasleduje znamenitý príbeh.
Nepatrí k tým najlepším odeonkám, aké som doposiaľ prečítala, o tom si klamať nebudeme, ale aj napriek tomuto faktu má niečo do seba. Predsa len je výnimočná, živá a kričí z nej dojem, že potrebuje svetu vykričať holú pravdu, neprikrášlenú a nezaobalenú do zbytočných omáčok. Saša Stanišić si nekladie servítku pred ústa, hovorí veci tak, ako sú – drsne, pravdivo a čestne odpovie čitateľovi na každú otázku, ale zároveň ho neoberie o možnosť čítať medzi riadkami.
Oceňujem najmä originálny nápad s alternatívnym koncom, kde si čitateľ sám zvolí vyvrcholenie príbehu a kde sa posúva nie stránku po stránke, ale tak, ako inštrukcie kážu. Táto drobná hra dotvára čarovno už aj tak nezabudnuteľného príbehu.
Výborné čítanie vhodné pre tých, ktorí nevyhľadávajú napätie a akciu, skôr sa radšej zamerajú na myšlienkové pochody postáv a memoáre z detských čias.
Čítať viac
18

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Malá
18.5.2021
Bibliografie veľmi nečítam, ale táto kniha ma veľmi milo prekvapila.
Autor nám rozpráva o svojom vlastnom živote. Nie je to žiadny vymyslený príbeh o cudzom človeku ale prostredníctvom tejto knihy nám dáva nahliadnuť do svojho života.
V knihe sa môžeme pozrieť na to, aké je to prisťahovať sa z odlišnej krajiny, s inými zvykmi, tradíciami a v nepodstatnom rade aj s iným zmýšľaním a snažiť sa do novej krajiny zapadnúť a nájsť si nový domov.
Príbeh je skvelý, vtipný a miestami ironický ale na druhej strane je smutný až tragický.
Veľmi sa mi páčil kontrast toho, ako autor zbieral svoje spomienky na svoj život a jeho stará mama spomienky pomaly strácala kvôli chorobe.
Každá jedna postava v knihe bola zaujímavá a chcela som o nich vedieť viac. Najviac mi však prirástla k srdcu práve jeho stará mama.
Kniha bola originálne napísaná sem tam až poeticky. Niekedy som sa strácala v texte, ale beriem to tak, že nám autor chcel navodiť pocit, ktorý majú ľudia, ktorý prichádzajú o pamäť a spomienky sa im miešajú. Autor preskakoval ako v čase, tak aj v miestach a nechal svojím myšlienkam voľný priechod.
Čítať viac

Čítať viac

„Víra v budoucnost - to je pochybná ctnost, nemyslíš? Něco stejně pošetilého jako stavět modely lodí do lahví. Víš, jak to myslím - obdivuhodné, ale trochu z toho naskakuje husí kůže. “

Domov na konci světa - Michael Cunningham
Domov na konci světa
Michael Cunningham