Šarlatáni

Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík

Okamžitý download
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Rak, 2020

Ďalšie formáty

Kniha
25,56 €

Kniha Šarlatáni je pokusom o rekonštrukciu bizarných, čudných, niekedy až hrôzostrašných „liečebných postupov“ lekárov, vedcov, liečiteľov, ale aj naozajstných šarlatánov a obchodníkov s ľudskou dôverčivosťou.

Čítaj viac

Kniha Šarlatáni je pokusom o rekonštrukciu bizarných, čudných, niekedy až hrôzostrašných „liečebných postupov“ lekárov, vedcov, liečiteľov, ale aj naozajstných šarlatánov a obchodníkov s ľudskou dôverčivosťou.

Čítaj viac

Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Kniha Šarlatáni je pokusom o rekonštrukciu bizarných, čudných, niekedy až hrôzostrašných „liečebných postupov“ lekárov, vedcov, liečiteľov, ale aj naozajstných šarlatánov a obchodníkov s ľudskou dôverčivosťou. Spoločne s ilustráciami, fotografiami a dobovými obrázkami pútavo odhaľuje znepokojujúcu a dodnes existujúcu temnú stránku medicíny. Autori vťahujú čitateľa do sveta šarlatánstva s primeranou dávkou hrôzy, fascinácie aj čierneho humoru. Bonusom sú texty slovenských historičiek o praktikách šarlatánstva v našich dejinách, ktoré nijako nezaostávajú za svetovými.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Na sklade, objednávajte však rýchlo
25,56 €
-2 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
EPUB
MOBI
19,49 €
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Quackery, A Brief History of the Worst Ways to Cure Everything
Počet strán
400
Rok vydania
2020
Edícia
Minora
Naše katalógové číslo
838757
Téma
veda
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Rak

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,9 / 5

29 hodnotení

28
0
1
0
0

16

Zboňujem knihy a každú voľnú chvíľu trávim buď sledovaním noviniek a zapĺňaním svojho wishlistu, alebo tým, že čítam knihy. Väčšinou čítam hneď dve naraz :-) Jednu v práci a jednu doma. Čítam rôzne žánre, a mám mániu zbierať všetky knihy od autora, ktorý sa mi zapáči.

Alžbeta Szomolaiová
28.12.2021
Šokujúca
Človeka až zamrazí čo všetko si museli pretrpieť kedysi ľudia keď sa chceli dať liečiť na rôzne neduhy. Kniha nešetrí detailami jednotlivách šarlatánskych postupov pri liečení, ale zároveň je neraz aj vtipná keďže sa snaží autor vniesť do celej situácie aj kúsok humoru. Za mňa veľmi poučné a skvelé čítanie :-) Čítaj viac
13
9.12.2021
Skvelá kniha
5/5 veľmi príjemne písaná kniha o všemožných historických lekárskych praktikách. Bolí ťa hlava? Daj si horúce železo na spánok a hneď prestane :D potrebuješ pustiť žilou? Skoč si k holičovi. Spadol si omylom do Temže? Nevadí zachráni ťa "Spolok pre poskytnutie okamžitej úľavy takmer utopeným osobám". A ako takéto osoby zachraňovali? Veľmi jednoducho "do zadku jej vopchali hadičku klystíru a pomocou mechov a vydymovača do nej vháňali dym" (tabakový). Tieto a kopec podobných zaujímavostí sa človek dozvie na 400 stranách tejto mega knižky za mňa topka a nechýbajú ani autentické ilustrácie. Čítaj viac
Boris
8.9.2021
Dobre sa cita
Kniha je moj druhy titul z edicie Rak.
Knihy z vydavatelstva Rak su pisane netradicne zaujimavym sposobom, niekedy mam pocit, ze autor sa snazi byt na moj vkus az prilis osobny. :-)
Jednoznacne tato kniha stoji za precitanie, cita sa dobre, nebudete sa nudit.
Odporucam.
Čítaj viac
21
15.5.2021
Tiež máte občas strach z lekárskych vyšetrení, ktoré vás čakajú? Po prečítaní tejto knihy budete vďační, že ste sa narodili dnes a nie pred niekoľkými storočiami, kedy bolo úplne bežné podávať pacientovi jedy ako arzén alebo ortuť a kedy sa mohlo o anestézii len snívať.
Táto veľmi praktická príručka vás prevedie naprieč celými dejinami lekárstva, šarlatánstva, spoznáte rôzne bizarné praktiky, o ktorých sa dnes už nerozpráva a dokonca je šikovne doplnená o pár kapitol o liečiteľstve u nás na Slovensku. Napriek vážnej a odbornej téme je písaná úplne jednoducho, dokáže jej porozumieť každý lajk, veď ja sama som toho dôkazom, a na veľké prekvapenie som ju zlupla za necelé dva týždne. Príhody striedali odborný text a aj napriek jeho hustote a komplexnosti sa mi kniha čítala viac než dobre, priateľská štýl jej dodával na pohodovej atmosfére a vďaka nemu som ani nemala pocit, že by som sa učila niečo nové, skôr že trávim čas s príjemnou bichličkou.
Môjmu srdcu najbližšie boli krátke príbehy na začiatku každého tematického celku, ktoré neraz pobavili ale predovšetkým uviedli čitateľa do obrazu. Zaujali ma taktiež vtipné komentáre a príhody o známych osobnostiach z dejín, tak napríklad rôzne zdroje uvádzajú, že Napolena zabil arzén z tapiet v jeho ostrovnom väzení ... žeby ich oblizoval? uchvátila ma tiež poznámka o Darwinovi a jeho fascinácii vodoliečbou.
Ani spracovaním publikácia nezaostáva, celkový dojem dotvorili ilustrácie, kresby a dobové maľby, ktoré knihe dodali ten správny šmrnc a dopomohli tak čitateľovi si vec vizualizovať.
Odporúčam ju každému, kto sa rád špára v histórii, kto má otvorenú myseľ a dokáže sa na vec pozerať z iného ako len zo zaužívaného pohľadu a v prvom rade každému, kto má chuť dozvedieť sa niečo nové bez toho, aby to vôbec registroval.
„Táto kniha je skutočne iba stručnou históriou najhorších spôsobov, ako všetko vyliečiť. Nepochybne existujú mnohé ďalšie „najhoršie spôsoby“.“
Čítaj viac
15
30.4.2021
Úplne strelené, bizarné a šialené "liečebné" praktiky aj tých, ktorí sa snažili pomôcť chorým s naozaj dobrým úmyslom, no aj tých druhých, ktorí chceli na ľudskom trápení a dôverčivosti hlavne dobre zarobiť. Kniha je pekne graficky a aj koncepčne spracovaná a veľmi kvitujem, že text je často okorenený nejakým vtipným, niekedy až sarkastickým komentárom a to túto publikáciu príjemne odľahčuje. Posledná časť je venovaná šarlatánstvu na Slovensku a veru aj na našom území sa teda diali veci. Ak máte radi rôzne pikošky a zaujímavosti, Šarlatánov si určite nenechajte ujsť. Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia