Slovensko NOIR - Kolektív autorov, Katarína Vavrová (Ilustrátor)
Slovensko NOIR

24,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Slovensko NOIR

  Slovensko NOIR je multižánrové dielo, ktoré spojilo 17 popredných slovenských autorov, 17 hercov, režisérov, muzikantov a talentovanú akademickú maliarku. Spoločne prinášajú... Čítať viac

  Vydavateľstvo
  EZOPO, 2020
  345 strán
  5-6 hodín čítania

  Slovensko NOIR je multižánrové dielo, ktoré spojilo 17 popredných slovenských autorov, 17 hercov, režisérov, muzikantov a talentovanú akademickú maliarku. Spoločne prinášajú výpoveď o nás a o Slovensku v aktuálnych časoch... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

  24,00 €

  Na sklade, objednávajte však rýchlo

  Naši škriatkovia odporúčajú

  24,00 €

  Viac o knihe

  Slovensko NOIR je multižánrové dielo, ktoré spojilo 17 popredných slovenských autorov, 17 hercov, režisérov, muzikantov a talentovanú akademickú maliarku. Spoločne prinášajú výpoveď o nás a o Slovensku v aktuálnych časoch.

  Viac než 340 strán plnofarebnej tlače zabalených v pevnej väzbe s umeleckou obálkou. Vnútri na vás čaká 17 originálnych príbehov od popredných slovenských autorov a krásne ilustrácie výtvarníčky Kataríny Vavrovej.

  Noir znamená v umení čierno-biely. Vyhranený, jasný pohľad na situácie, v ktorých žijeme, na príbeh. Ale noir je aj temnota, aj modrina, sinka a dokonca znamená aj stred terča. Divadlo, literatúra, výtvarné umenie, hudba, umenie ako také je, aj keď to mnohí ľudia stále nevidia, náš najlepší priateľ. Pretože iba najlepší priateľ má odvahu upozorniť nás na naše chyby a prešľapy. Umenie triafa priamo do srdca.

  Zoznam autorov a poviedok:
  1. Ivan Kučera - Votrelcovňa
  2. Arpád Soltész - Som Števko
  3. Juraj Thal - Vražda v kúpeľnej ulici
  4. František Kozmon - Petržalka 851
  5. Juraj Červenák - Mátohy na Krížnej
  6. Silvester Lavrík - Zakochany
  7. Márius Kopcsay - Halucinácia
  8. Sor Ch.Verrin - Popoludnie na Zlatých pieskoch
  9. Jakub Nvota - Cesta do Žiliny
  10. Milan Lasica - Čo sa nehodí, škrtnite
  11. Nikita Slovák - Neviditeľný
  12. Zuzana Szatmáry - Ako náletové dreviny / Sargasové more
  13. Pavel Vilikovský - Pes na ceste (úryvok)
  14. Veronika Šikulová - Cigánska symfónia
  15. Hylla Kluth - Rovnováha
  16. Pišta Vandal Chrappa - Jazero
  17. Ľubomír Feldek - básne
  Čítať viac
  Počet strán
  345
  Väzba
  pevná väzba
  Rozmer
  170×240 mm
  Hmotnosť
  1056 g
  ISBN
  9788097378301
  Rok vydania
  2020
  Naše katalógové číslo
  831667
  Ilustrácie
  Štýl
  filozofický, duchovný, historický
  Jazyk
  slovenčina
  Pôvod
  Slovensko
  Vydavateľstvo
  EZOPO
  Kategorizácia

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Hodnotenia

  4,0 / 5

  9 hodnotení

  5
  1
  2
  0
  1

  Ako sa páčila kniha vám?

  Recenzie čitateľov

  15

  Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas

  Lea Vasková
  30.8.2022
  Toto multižánrové dielo si ma vážne získalo.
  Viete, pri výbere kníh na recenzovanie vždy stavím na intuíciu - pri tejto audioknihe mi stačil jeden pohľad na obálku a vedela som, že toto bude naozaj zvláštny zážitok - a výraz zvláštny myslím v tom najlepšom možnom zmysle.

  Už len magickosť obálky a maľby v tlačenej podobe knihy sú veľkou pastvou pre oči. Keď k tomu pridáme príbehy z pier tých najlepších autorov, ktorých Slovensko ponúka, a tiež hudobný doprovod a skladby precítené interprétmi, vznikne niečo, čo v Slovenskej kultúre nemá obdoby.

  Ach… Ak by mi raz niekto povedal, že stratím hlavu pri audioknihe, neverila by som - až doteraz.
  Slovensko NOIR som si naozaj vybrala kvôli obálke. Obsah som si začala študovať až vo chvíli, kedy si kniha už spokojne hovela v mojej audiopoličke. Potešili ma mená autorov, od ktorých už mám čo-to načítané, ale aj mená niektorých, na ktorých sa ešte len chystám (napríklad sa už neviem dočkať kníh Juraja Červenáka).
  Rovnakým zážitkom bol aj prednes jednotlivých hercov a divadelníkov, pričom hlasy sa pohodlne striedali, a tak nehrozilo, že by som sa počas počúvania nudila.
  Audiokniha má oproti tlačenej knihe výhodu v hudobnom podklade počas počúvania, aj pri hudobných vsuvkách medzi príbehmi. Za mňa bolo veľkým potešením vypočuť si pieseň Teče, voda, teče, ktorá nepochybne patrí k základom rusínskej kultúry.

  Ak chcete spraviť radosť sebe, mamke, dedkovi, či tomu peknému susedovi naproti, Slovensko NOIR je kniha, ktorou určite nič nepokazíte (a pri počúvaní zažijete nezabudnuteľný zážitok).
  Čítať viac
  Valéria Žilová
  29.1.2022
  Slovensko Noir
  Poviedky plné vulgárnych slov a slabšieho obsahu nezachránia ani takí vynikajúci umelci ako Pán Jamrich alebo Pán Maštalír.
  Nahrávky vraciam.
  Čítať viac
  15
  7.1.2022
  17 autorov, 17 hercov - jednoducho PECKA :)
  Milujem divadlo!

  Pre mňa je niečím väčším ako film, ako 10 rokov natáčaný seriál alebo kvalitný truestory dokument. Vie pobaviť, ale aj rozsekať na pár dní a ak na vás dobre zaúčinkuje, pocity si nesiete aj pár rokov (nikdy nezabudnem na premiéru Idiota v divadle Astorka, kde pri 10 minútovej klaňačke plakal nie len Marián Miezga v hl. úlohe, ale aj polka obecenstva a ja detto). Divadlo - veselé alebo naopak srdce trhajúce, no vždy plné emócii a života. Vie byť závislosťou. Drogou, ktorá vytvorí tenkú, niekedy trošku nebezpečnú hranicu. Vie byť únikom z nešťastnej reality alebo len tak doplní vitamín "smiech", bez ktorého to, priznajme si, nie je "ono". ;)

  Je to tiež vášeň, ktorú v živote potrebujeme a po ktorej túžime. Životné situácie, ktoré v realite nemusíme prežiť. Láska, ktorú možno nikdy nezažijeme. Tak, ako skôr hrozbou to znie, tak len s úctou a náklonnosťou to mám na srdci a na jazyku.

  Prešporské divadlo v tom má prsty, konkrétne herečka Judita Hansman a hudobník, novinár František Lintner. Chceli vytvoriť niečo, čo na slovenskom trhu ešte nie je. Niečo tak multižánrové, že si môžu vybrať všetci, dokonca aj tí, čo nečítajú, ale radi počúvajú a občas si skočia do divadla (alebo aj nie). Áno, na trhu je veľa audio kníh, ale NOIR audio je iné. Je to akoby sme počúvali divadelný záznam predstavenia jednotlivca, ktorý k nám prehovára. Predstavený vždy úvodným slovom úžasného chrapláku Roba Rotha a sprevádzaný hudbou skupiny Sanity a Prešporského divadla, ktorá dotvára celkovú atmosféru. Treba ešte niečo dodať? ;)
  Ako píše samotné vydavateľstvo Ezopo, ide o výnimočný a ja dodám, jedinečný multižánrový projekt, v ktorom sa spájajú štyri druhy umenia: literatúra, herectvo, hudba a výtvarné umenie.

  Neštudovala som o čom Slovensko NOIR je. Chcela som sa nechať prekvapiť. Tak nejako som cítila, že to bude VEĽKÉ - obsahom, ale aj náročnosťou. Vedela som iba, že ide o 17 poviedok od slovenských autorov, ktorých niektorých som nepoznala = nikdy nečítala + audionahrávku, na ktorej 17 najznámejších slovenských hlasov tieto poviedky prerozprávalo. Úprimne, bolo mi jedno, čo ma čaká a neminie, pretože ak je nejaká kniha ilustrovaná akademickou maliarkou Katarínou Vavrovou, ktorej diela sú jedna veľká Nádhera, je to pre mňa automaticky záruka kvality celého diela (jej kresby zdobia knihy od Puškina, Rúfusa, Sládkoviča, Erbena.. či nedávno vydaná od Baudelairea).

  Vedela som, že táto krásavica bude skôr, či neskôr moja. Rešpekt ma však neopúšťal. Poviedky sú aj detektívneho charakteru a to som skôr mala pocit, že pôjde o romantické linky (Katkine ilustrácie ma zmiatli), ale.. to by nebolo nadčasové literárne Slovensko s temnou dušou minulosti, ktoré nám v týchto umeleckých kruhoch nechce ostať nič dlžné. A tak, ako je okolo nás skutočná neprikrášlená realita, také sú aj jednotlivé poviedky. Originálne, každá iná, jedna viac pohlcujúca, druhá vyvolávajúca obavy, iná pošteklí, či rozveselí, ale stále v téme NOIR, ktorej sa naši autori pridržiavali. Je v nich neskrývaná ťažoba a napätie, ktoré ma občas strašilo, tiež temné posolstvo šíriace sa počas svetlých dní. Túto nadčasovú pochmúrnosť som si dávkovala postupne. Určite je to aj tým, že detektívky nečítam (nie je to moja šialka kávy - pozdravujem Dara R. ;)). Súbežne som počúvala audio pre umocnenie zážitku a podarilo sa! Nikto sa asi nebude čudovať, keď napíšem, že pri predčítaní Borisa Farkaša som volume stiahla o 5 čísel nadol - sused by ma už asi prerazil. :D Pre porovnanie ale priznám, že stále viac precítim čítaný text ako počúvanie audia, lebo pokiaľ nevidím herca, iba ho počujem, neviem sa sústrediť tak, ako by som mala, ale to som celá ja, tj. hlas mi nestačí. Všeobecne je pre mňa audio stále novinkou. Som knižný klasik, aj keď teraz ma hlasy slovenských hercov a hudobný doprovod veľmi potešili (v divadle som nebola ani nepamätám..).

  Keď som knihu dočítala/dopočúvala, skonštatovala som, že naozaj tu máme niečo, čo je čisto slovenské, sakra dobre to vyzerá, nemá ani gram cukru naviac, ak vôbec nejaký a kúpila by som to chlapovi! Viem, aj ženy čítajú detektívky a krvavejšie veci, ale NOIR mi príde také správne drsné, miestami mimo emócii a v momente ma napadli "drsnejší" čitatelia. :D Rozhodne však toto dielo neškatuľkujem „iba pre pánov“. Má veľa ženských fanúšikov.

  Je to zmes pochmúrnejších príbehov, ktoré úzko súvisia s minulosťou, prítomnosťou, ale aj budúcnosťou Slovenska, občas s prvkami záhady a mystiky, zvláštneho trpkého humoru, vulgárnosti (niekedy pre mňa zbytočne namnoženej), sedláckosti až priam arogantnej hlúposti, každý si vyberie a príde na svoje. Aj ja mám svojich favoritov, ku ktorým sa vrátim a neviem z fleku, ani lúsknutím prsta povedať, ktorá bola najlepšia. Musím popremýšľať a aj to je pre mňa ďalším znakom kvalitnej literatúry a hlavne, nie je iba jedna poviedka, ktorú by som menovala.
  "Neviditeľný" ma dostala emočne. "Rovnováha" sadla najviac k mojej povahe, ktorá ma neustále potrebu bojovať za princípy a spravodlivosť. "Pes na ceste" bola tak krásna a pravdivá, ako aj "Čo sa nehodí, škrtnite", až mi ostalo smutno. "Cesta zo Žiliny", "Cigánska symfónia", ale aj "Som Števko".. každá ma niečo do seba a vďaka hlasu Zuzany Fialovej sa mi "Zakochany" páči ešte viac, ako iba na papieri. Nebudem vyzdvihovať nikoho meno. Myslím, že každý si zaslúži potlesk. Pozitívne prekvapil Pišta Vandal a tiež básne p. Feldeka boli milým spestrením.

  Veľmi chválim vzhľad, kvalitu hrubšieho a lesklého papiera, aj keď kniha ma vďaka tomu niečo vyše kila a čítala som ju teda iba doma na gauči. :D Dokonalou čerešničkou na torte, je ilustrovaná magnetka od Kataríny Vavrovej "Bratislava", ktorá už obťažuje moju chladničku a ako odznak alebo brošňa by tiež nevyzerala zle, ba priam naopak! Ježiš, spravte aj brošne.
  Mám darčekové balenie, ktoré obsahuje knihu, audio cd aj magnetku a krajší dar si pre niekoho, kto má rád slovenské, kvalitné, nadčasovo jedinečné a živelné literárne veci, neviem predstaviť.

  Ako sa vraví "kúp radšej jednu a poriadnu vec, než 100 blbostí a zbytočností"! Toto je ona. Môj darčekový favorit, z ktorého som úplne pafff.
  ~
  "Literatúra je totiž najväčší kvantový stroj ľudstva. Toto tajomstvo si vzali do hrobu Dante, Chaucer, Dostojevskij, Shakespeare, Fitzgerald a Palo Vilikovský. Iní si ale nedali pozor na jazyk a roztrúbili to jerichovou trúbou na všetky strany. ..."
  (Jakub Nvota)

  "Umenie je posledná ilúzia, ktorú máme, nemali by sme sa jej teda ľahkomyseľne vzdávať."
  (Pavel Vilikovský)
  ~
  Veľa krásnych slov a myšlienok na jednom mieste a čitateľský zážitok s divadelnou atmosférou zaručený. Tlieskam o sto šesť!
  Čítať viac
  Jana Dominika
  16.12.2021
  skvelý darček
  Knihu som dostala ako darček a dlho som jej čítanie odkladala. Keď som sa však ku nej konečne dostala, veľmi milo ma prekvapila. Je to zmes kvalitných slovenských autorov, pre každého niečo. Páči sa mi koncept, ktorý autori sformovali, vizuálna stránka knihy a audiokniha. Audiokniha je fakt skvelá, tí herci a ich prevedenie poviedok sú fakt skvelé na dlhé zimné večery. Ja určite odporúčam :) Čítať viac
  Tomas Dukes
  29.4.2021
  Dobry pokus.
  Klvalitna forma - obal, tlac, ilustracie. Ale obsah ma po napinavej prvej poviedke trosku sklamal. Mam pocit, ze niektore kusy sa tam dostali len vdaka autorovy ale tematicky sa tam nehodia. Čítať viac
  8

  Som mamička na materskej. Keď dám dcérku späť, tak už aj čítam. Za mesiac prečítam aj 4 knihy. Najviac obľubujem históriu a historické romány.

  Nikola Chrenková
  19.4.2021
  Dojem kazí väzba
  Overený nákup
  Ide naozaj o unikátne dielo. Čitateľ má možnosť spoznať prácu popredných slovenských autorov. Každý si tam nájde niečo. V knihe sú poviedky rôznych žánrov a dĺžok. Pri niektorých som čítala so zatajeným dychom, pri niektorých som si hovorila len že hmm trochu nuda a inokedy zasa že toto bola hrôza. Tak či tak obsah knihy je veľmi zaujímavý. Celkový dojem kazí väzba. Kniha je tak ťažká, že je nepríjemné ju dlho čítať nakoľko vás začnú bolieť ruky. Po mesiaci je písmo na obálke ošúchané a viazanie väzby povoľuje.
  Podľa môjho názoru je vhodnejšie to počúvať ako audioknihu.
  Čítať viac

  „Bláznovstvo je neschopnosť vyjadriť svoje myšlienky. Ako keby si bola v nejakej cudzieho krajine. - Všetko vidíš, chápeš, čo sa deje okolo teba, ale nevieš sa vyjadriť. A nikto ti nemôže pomôcť, lebo nerozumieš jazyku, ktorým tam hovoria. “