Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Mary z Genesee - Erika Jarkovská, Enribook, 2020

8,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Mary z Genesee

Farmu Jemisonovcov po čase spustošia francúzski vojaci a majiteľov ponechajú napospas krvilačným Šónýom. Tí všetkých zabijú – až na Mary. Privedú ju do vojenskej pevnosti a... Čítať viac

Vydavateľstvo
Enribook, 2020
320 strán
4-5 hodín čítania

Farmu Jemisonovcov po čase spustošia francúzski vojaci a majiteľov ponechajú napospas krvilačným Šónýom. Tí všetkých zabijú – až na Mary. Privedú ju do vojenskej pevnosti a predajú Senekom. Od toho dňa sa začína jej premena ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

8,00 €

Posielame do dvoch dní
Kniha je dostupná v 14 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Nie je čo závidieť - Barbara Demick, Absynt, 2023

Viac o knihe

Historický román Mary z Genesee je rozprávaním o osude skutočnej Mary Jemisonovej, dcére írskych prisťahovalcov, ktorých priviedla do Ameriky vidina šťastného života.
Farmu Jemisonovcov po čase spustošia francúzski vojaci a majiteľov ponechajú napospas krvilačným Šónýom. Tí všetkých zabijú – až na Mary. Privedú ju do vojenskej pevnosti a predajú Senekom. Od toho dňa sa začína jej premena: z vydesenej siroty, uvrhnutej do prostredia divočiny i cudzej kultúry, na manželku, ochrankyňu rodiny a matku. Mary na sklonku života vyrozpráva svoj príbeh doktorovi Seaverovi, ktorý chce o nej napísať knihu. Počas stretnutia sa Seaver zamýšľa nad tým, prečo zostala žiť s divochmi, keď sa jej neraz naskytla príležitosť opustiť ich. Je to prosté, milý doktor, odpovedá mu Mary...

Čo bolo tým putom, ktoré ju na celý život spojilo s kultúrou Indiánov viac než s jej vlastnou, to sa dozviete v tomto dobrodružno-romantickom románe. Ako je u autorky Eriky Jarkovskej zvykom, aj tentoraz veľmi pútavo a emotívne vykreslila nielen strastiplný príbeh Mary Jemisonovej, ale aj dejinné udalosti Severnej Ameriky 18. storočia, ktorými boli britsko-francúzska koloniálna vojna, Veľká indiánska vojna či Americká vojna za nezávislosť.
Čítať viac
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba
Rozmer
28×209 mm
Hmotnosť
380 g
ISBN
9788089948291
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
780023
Vydanie
1
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Enribook
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

13 hodnotení

13
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13.11.2021
Toto bolo bravúrne dielo
Obdivuhodná. S prekrásnou obálkou. S nezabudnuteľným príbehom.

Aj takýmito slovami je možné opísať túto knihu. Príbeh začal veľmi pekne a zaujal už od prvej vety. Okrem toho jednotlivé časti v knihe sú oddelené aj prekrásnymi kresbami, čo dodáva knihe svoje čaro.
***
Mary Jemisonova mala fascinujúci, ale zato neľahký život. Dnešný človek by to nezvládol bez liekov a odbornej pomoci psychológa. Ona to zvládla a so svojím neľahkým osudom sa popasovala bravúrne. Nikdy sa zbytočne netrápila a svoj život žila naplno. Mary bola žena, ktorá v sebe ukrývala nekonečné množstvo lásky, starostlivosti a nehy. Čo bolo pre mňa spočiatku nepochopiteľné - prečo ostala žiť s indiánmi, keď prave oni jej v detstve spôsobili veľkú ujmu. Autorka toto jej rozhodnutie spomína počas celého príbehu. A odpoveďou je láska. Láska k deťom, k manželovi, k ľuďom ju držala "nad vodou" celý život.

Odporúčam prečítať aj viackrát, tento príbeh si to zaslúži. Pani spisovateľka má veľký dar písania aj božskú trpezlivosť pri zháňaní materiálu ku knihe. Klobúk dole.
Čítať viac
Marta Fartelová
Overený zákazník
12.1.2021
Drsne a zároveň citlivo...
Autorka si vybrala nielen výbornú a v našich končinách nezvyklú tému, ale dokázala ju uchopiť tak, že človek ani na chvíľu nezapochybuje o hodnovernosti príbehu. Drsne a zároveň citlivo, presne podľa mojej chuti. Ukazuje všetky stránky človeka, nielen u hlavnej hrdinky, ale aj u pôvodných obyvateľov Ameriky a tiež u kolonizátorov. Tak ako v živote nikto nie je výlučne dobrý, či zlý, každý má svoje svetlé i temné stránky, niektorí ľudia sú akurát silnejší a odvážnejší a so svojimi démonmi vedia bojovať oveľa úspešnejšie, ako iní. Mám pocit, že autorka, rovnako ako hlavná hrdinka nesúdia, čo bol pre mňa silný odkaz príbehu. A myslím, že to bola prapodstata spôsobu života Indiánov, brať život ako prichádza.
A musím ešte vyzdvihnúť jazyk tohto diela. Autorke sa podarilo dosiahnuť príjemnú harmóniu medzi jednoduchosťou a poetickosťou, drsnosťou a jemnosťou, opisy sú krásne, ale nie prehnané, reč postáv ale aj ich zmýšľanie je veľmi uveriteľné...
Príjemný čitateľský zážitok.
Čítať viac
21.10.2020
román o dvahe a sile
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
"Vzali ste im zem, bez opýtania. Komu? Predsa Šónýom. Ach, tak preto je toto všetko...?"
Erika Jarkovská nám predstavuje posledný z príbehov s indiánskou tématikou.
Ako je u nej zvykom, román je o menej známej postave z histórie. Tentokrát ide o ženu Mary Jeminosovú, belošku, ktorá prežila väčšiu časť svojho života so Senekami, mala dvoch manželov a porodila osem detí. Osobný životný príbeh matky a bojovníčky za práva indiánov je prepletený s historickými udalosťami v rokoch 1743-1833. Bitka "Veľkých lúk" pri Fort Necessity,Veľká indiánska vojna /1763/, podpis Zmluvy Veľkého stromu/1797/, vytvorenie rezervácie Buffalo Creek, či opisy obydlí, svadobného a pohrebného obradu Senekov a Delavarov a iné ... Erika Jarkovská nám ponúka niečo viac ako len pekný príbeh.
Román je rozdelený do 22 kapitol, štyri celky mapujú život Mary a sú oddelené peknými kresbami hlavnej postavy. V Doslove zasa nájdeme podstatné fakty.
Všetko sa začína rozhovorom starej Mary so spisovateľom a lekárom Seaverom, ktorý prišiel na stretnutie, aby napísal knihu o jednej zaujímavej žene...
Dievča /1743-1758/ Pennsylvánia
"Senekovia sami seba nazývajú Ganondawah-Ľudia z hory-,pretože tak sa nazývala hora , ktorú uctievali ako miesto svojho narodenia. Pod úpätím hory sa rozprestieralo jazero Kanandaiga, aj to považovali za posvätné. Senekovia ako všetky domorodé kmene v tej oblasti, boli divosi, nerobila som si o svojej budúcnosti nijaké ilúzie."
V jeseni roku 1743 sa na palube lode narodilo do rodiny írskeho pôvodu dievčatko. Dali jej meno Mary. Loď smerovala do tzn. novej zeme,o ktorej počuli, že je tam lepší život. Rodina Mary a brata jej otca sa usadila a prvých desať rokov sa venovali farme, ktorú si postupne budovali na pôde Šónýov. Za pôdu zaplatili, no napriek tomu mali obavy. Láskaví, no dôslední rodičia zabezpečili deťom vzdelanie prostredníctvom reverenda. Prvé dotyky s láskou a prvý smútok za strýkom. Mary spoznáva krásy i bôle života.V apríli 1758 sa však všetko zmení. A nielen pre Mary.
Žena /1760-1764/ Pennsylványa
"Ach, Déghewanis, sestra naša,"rozplývala sa nad jej zjavom Malá líška, "si vskutku pekná." Nato ju vzali za ruky, každá z jednej strany, a odviedli do osady k ostatným, ktorí už čakali uprostred priestranstva určeného na obrady.
Akú krajinu a miesto považuje takmer pätnásťročné dievča za svoj domov, keď sa narodí na mori? Vystrašená a boľavá zo smútku za svojími blízkymi spoznáva život Senekov. Mary si adoptovali dve sestry. Nazvali ju Déghewanis-Dva hlasy.Objaví sa možnosť vrátiť sa k svojim. Ale vyberá si život po boku prvého manžela Šenindžiho.
Ochrankyňa /1777-1797/ povodie rieky Genesse,Garden
"Všetky národy žijúce v okolí malých jazier južne od Veľkého Ontaria predstavujú prekážku, ktorú vraj treba vyriešiť," dodal znechutene. "A v čom belochom prekážame?" ozval sa zachmúrene Kajentogke. "Predsa v tom, že máme úrodnú pôdu, radi by ju vlastnili oni."
Matky prirodzene ochraňujú svoje deti. Mary však cíti, že musí urobiť aj niečo viac. S oporou svojho druhého manžela zosilnela aj vo vnútri. Keď sa musia usadiť inde, vzniká nová dedina Garden. Nový mlyn priláka nájomcov a zrazu sa karta otočí, ona prenajíma pozemky belochom.
Matka /1810-1817/ osada Garden
"Ach, Veľký Nauwane, ako mám ďalej žiť? Ani nenávidieť a žiadať pomstu nemôžem, ako by sa na matku patrilo, veď vrah aj obeť vzišli z toho istého lona! Vrah a obeť-dve slová, čo jej dlho budú spôsobovať bolesť ako trieska zabodnutá pod hnisajúcim nechtom, ktorú nejde vybrať.
V roku 1824 naozaj vyšla kniha o Mary s názvom Príbeh života pani Mary Jeminosovej. Je obdivuhodné, ako sa dokázala prispôsobiť okolnostiam a len ona sama mohla vedieť, koľko vnútornej sily ju to stálo. Na pozemku bývalej rezervácie vybudovali kasíno.
Joanne Harrisová povedala: "Niektoré knihy si prečítate. Niektoré užijete. A potom sú tu také, ktoré pohltia vás, vaše srdce i vašu dušu." Mary z Genesee je jednou z nich.
Čítať viac
Alica Williams
Neoverený nákup
20.10.2020
Kniha, ktorá chytí za srdce
Príbeh na pozadí historických udalostí ma preniesol do obdobia, o ktorom som toho veľa nevedela. Autorka ma nenásilnou formou vtiahla do príbehu Mary, a to hned od prvých stránok. Dokázala som si predstaviť každú postavu, či udalosť, a v závere mi dokonca vyhrkli slzy. Bolo to tiež poučné čítanie. Knihu odporúčam každému, nielen milovníkom príbehov o Indiánoch, pretože má širší rozmer. Čítať viac
Tatiana Macková
Neoverený nákup
13.10.2020
Erika mi znovu dala dôvod na obdiv. Nielen voči nej, ale aj voči Mary, hlavnej hrdinke tejto úžasnej knihy. Obdivovala som silu krehkej belošskej dievčiny, ktorá sa časom zmenila na ženu so srdcom Indiánky. Obdivovala som húževnatosť, s akou zvládala všetky životné skúšky. A že boli ťažké, o tom nepochybujte. Prišla o toľkých blízkych, až som obdivovala, že stále vládala svojím životom kráčať s láskou a bez zatrpknutosti, bez nenávisti.
Samozrejme, ako vždy v Erikiných historických románoch, bola Mary skutočná osoba. Popri nej čitateľ stretne mnohých, vtedy naozaj žijúcich ľudí, oboznámi sa s historickými faktami a udalosťami z dejín severnej Ameriky. Vďaka tomu všetkému a svojmu rozprávačskému talentu Erika vytvorila krásny, dych berúci príbeh, ktorý čitateľa poriadne chytí za srdce.
Čítať viac
11.10.2020
Výborné dielo!
Erika Jarkovská, tak ako aj v niekoľkých predchádzajúcich románoch, situovala príbeh svojej najnovšej knihy opäť do prostredia severoamerických indiánov. Rozpráva v ňom náročný, o to viac zaujímavý život Mary Jamisonovej, ženy, ktorá od svojich pätnástich rokov žila medzi Senekmi. Už od prvých kapitol nám autorka predostiera celú paletu emócií, neľahké časy prelínajúce sa sedemnástym a osemnástym storočím. Hoci príbeh o Mary z Genesee je inšpirovaný skutočnými osobami, Jarkovská doň umne a remeselne zapracovala svoje vlastné fiktívne línie, čo vôbec nie je na škodu. Práve naopak. Celému deju dodáva vierohodnosť, ani raz som nezapochyboval, že príbeh sa odohral presne takto. Štýl Jarkovskej mám rád, číta sa rýchlo, príbeh krásne plynie. Skutočnosť, že ma ako čitateľa donútil premýšľať na reálnymi hodnotami života, je len bonus. Ak chcete prežiť pekný, no trpký osud skutočnej bojovníčky za práva indiánov, jej svetlé, ale aj bolestné životné udalosti, nemali by ste knihu Mary z Genesee obísť. Ja osobne sa určite sa k tomuto románu ešte časom vrátim. Čítať viac
8
Vedecké okienko - Ivan Gábriš, 2023
Práve čítam
Vedecké okienko

Láska prechádza všetkým, nie láska je všetko. Ako môžeš povedať, že láska nejestvuje, keď nič okrem Lásky nie je? (Fakhruddin Araqi)

Eva Ava Šranková
Overený zákazník
10.10.2020
Príbeh, ktorý sa nedá "neprežiť"
Život je plameň, ktorý vždy dohorí do konca, a rozsvieti sa znovu, keď sa narodí dieťa – vyslovil írsky dramatik George Bernard Shaw. Mary Jemisonová žila pre svoju rodinu, pre svoje deti – boli jej najväčšou potechou. Bola milujúcou a obetavou matkou a napriek tomu to boli práve ony, kto jej spôsobil najväčšiu bolesť. Zranili ju väčšmi ako Šónýovia, ktorí vyvraždili jej rodinu a navzdory tomu im dokázala odpustiť. Jej materinské srdce nemohlo na ne zanevrieť. A práve tu mi nedá nepoložiť si otázku: koľko lásky a bolesti je jedna žena schopná uniesť? ...
Netuším koľko dobra bolo v skutočnej Mary Jemisonovej, ak by to však bola čo len štvrtina z toho, čo nám predložila autorka v tomto príbehu, bola bezpochyby obdivuhodnou ženou. Ženou, o ktorej bolo hodno písať, ženou, ktorej by bola škoda, keby sa stratila v prúde času.
Myšlienková sila tohto diela je prostá a napriek tomu stále nemenná – je ňou Láska. „Obyčajná láska“, ktorá však, napodiv, nie je vôbec obyčajná, je zmyslom všetkého. Láska je tým, čo ľudí robí ľuďmi.
Píšem tieto riadky a v mysli mi znejú slová Milana Rúfusa: Ľudská láska je soľ zeme...
Nuž láska je všetko, a ja ďakujem za nevšedný čitateľský zážitok.
Čítať viac
Jolka Sadvarová
Neoverený nákup
29.9.2020
Silná Mary z Genesee
Dá sa povedať,že tak trochu poznám tvorbu tejto autorky,keď som sa s ňou zoznámila,netušila som,že tento žáner mi takto ulahodí,pretože som nič také dávno nečítala.Pani Erika píše o indiánskej civilizácii,o ich kultúre,ťažkom živote počas prenasledovania,ale aj o ich bolestiach,láskach a všetkom,čo prežívajú obyčajní ľudia.´Bohužiaľ Indiáni často neboli považovaní za obyčajných ľudí,aj im sa páchalo zlo,nedovolili im dôstojne žiť.A práve toto opisuje autorka vo svojích knihách.Chce to veľkú dávku odvahy,pretože si musela naštudovať veľa informácii,aby príbehy vyzneli pravdivo a uveriteľne.Aj príbeh Mary z Genesee je príbehom,kedy sa mladé dievča po násilnom odvlečení a vyvraždení jej rodiny dostáva po tom, ako ju predajú medzi Indiánov,kde však prekvapivo najde pokojný život,neskôr i lásku.Ale jej cesta životom nebude jednoduchá,po rôznych bojoch,kedy sa im upierajú práva na ich územia musia utekať,znovu začínať a navyše ochraňovať svoje deti.Mary to všetko silou vôle ustojí,prežije aj smrť obidvoch manželov,ale to,čo jej osud pripravil na záver,toto je veru priťažké,toto by neustál hocikto,Mary áno a je ochotná to vyrozprávať,aby sme sa to dozvedeli.ˇAutorke ďakujem za ďalší krásny príbeh a hoci je avizovaný ako posledný s touto tématikou,som rada,že som sa s knihami zoznámila a patrí im miesto v mojej knižnici. Čítať viac
25.9.2020
Úžasná
MARY Z GENESEE je úžasná knižka , ktorú napísala skvelá slovenská autorka Erika Waphía Jarkovská. Erika vo svojich knižkách opisuje históriu indiánov, ktorú popretkáva svojou fantáziou a talentom . Ani táto skvelá knižka nie je výnimkou. Vôbec nemáte pocit, že čítate knižku plnú historických momentov. Z jej pera vyšlo už osem skvelých knižiek o indiánoch . Ak ich nemáte nezabudnite si ich zaobstarať, máte sa na čo tešiť . Ja ich mám všetky Čítať viac
Inéz Melichová
Neoverený nákup
23.9.2020
Odporúčam
Erika Jarkovská nám vo svojej novinke opäť ponúka kvalitný historický román založený na skutočných udalostiach. V každej knihe, ktorú som od nej prečítala, opätovne potvrdila svoju schopnosť pracovať s reálnymi faktami a vhodne ich spájať s fikciou. Príbeh mladučkej Mary podrobne mapuje nielen jej život v cudzej kultúre, ale aj jej postupné vnútorné dozrievanie na silnú a sebavedomú ženu a matku. Autorka transformáciu svojej hlavnej hrdinky opísala veľmi autenticky a svojou tvorbou ďaleko prekračuje rámec typického historického ľúbostného románu. Svojim postavám dáva hlbší rozmer a pridanou hodnotou je perfektná znalosť histórie a reálií, do ktorých je zasadený dej. V konečnom dôsledku, je to príbeh možno pre nás vzdialený, no zároveň blízky, lebo bez ohľadu na miesto a čas, je to práve láska, ktorá nám dáva silu prekonať aj tie najťažšie prekážky a urobiť tie najťažšie rozhodnutia. Postava Mary je príkladom ženy, ktorej odkaz je aktuálny aj v súčasnej dobe a som rada, že vďaka tomuto románu som sa mohla zoznámiť s jej osudom. Z tvorby autorky je zrejmé, že píše o témach, ktoré ju úprimne zaujímajú a má ich detailne naštudované. Vnímavý čitateľ to vycíti a práve preto sa dokáže s hlavnými postavami poľahky stotožniť a vžiť sa do ich myslenia a konania. Autorka má talent nielen vyhľadať príbehy zaujímavých ľudí, ale aj ich pútavo spracovať. Pri čítaní som ani na chvíľu nezapochybovala, že príbeh Mary sa odohral presne tak, ako ho v knihe opísala. Na knihe Mary z Genesee oceňujem aj nádhernú obálku a ilustrácie, ktoré znázorňujú jednotlivé etapy života hlavnej hrdinky. Som presvedčená, že vás zaujme okamžite po prvých stránkach, od napínavého úvodu až po dojímavú a nesmierne precítene napísanú záverečnú kapitolu. Čítať viac

Erika Jarkovská

Čítať viac

Vydavateľstvo Enribook

Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas, 2019
Království popela
Sarah J. Maas