Rétorika - Aristoteles
Rétorika
12,92 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
12,92 €

Na sklade, posielame ihneď

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Dielom Rétorika završuje Aristoteles skúmanie spoločenských javov, politického systému, vzťahov vytvárajúcich sa v obci, štáte. Väzby v obci, štáte sa prejavujú navonok medzi jednotlivcami individuálnym konaním, ktorého najvýraznejším vonkajším prejavom je ľudská reč. A práve spôsob reči, komunikácie je predmetom skúmania tohto Aristotelovho diela. Jeho Rétorika je najvýznamnejším dielom mysliteľov, filozofov antického Grécka v oblasti poznávania reči a komunikácie vo všeobecnosti.

Aristoteles dal svojmu dielu nadčasovú formu, ktorou vyjadruje podstatu objektívne skúmanej reality. Jeho myšlienky sa pohybujú vo všeobecnej rovine, ale tiež rozoberajú konkrétne situácie v živote človeka.

Aristotelova Rétorika je dodnes základným prameňom skúmania a poznania rétoriky. Aristoteles v nej dáva čitateľovi možnosť oboznámiť sa s tým, aké druhy reči sa majú používať v komunikácii, ukazuje, aké prostriedky má rečník voliť, aby dosiahol svojou rečou a slovami to, čo si zaumienil, a dokázal správne pochopiť slová a reči iných. Pozorný čitateľ dozaista dokáže v Aristotelových úvahách o rétorike nájsť mnoho zaujímavého i pre dnešok, súčasnosť.

Kniha obsahuje odbornú štúdiu Petra Kuklicu Význam Rétoriky v Aristotelových politických dielach, ktorá vymedzuje miesto Aristotelovým úvahám o rétorike v celom komplexe jeho politického myslenia a vhodným spôsobom uvádza čitateľa do problematiky.

Medzi ďalšie Aristotelove diela z oblasti politickej filozofie patria Etika Eudémova, Etika Nikomachova, Politika, Poetika a Aténska ústava.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
260
Hmotnosť
271 g
Rok vydania
2009
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Thetis
Rozmer
135×205 mm
ISBN
9788097011512
Naše katalógové číslo
69272

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

25 hodnotení

19
3
3
0
0

čitateľ1
13.8.2012
Názor čitateľa
Je to nadčasové dielo, ktorého význam čitateľ docení až vtedy, ak k nemu nebude pristupovať ako k pojednaniu "iba o rétorike". Je to dielo ktoré je plné filozofie, psychológie, stratégie vo vedení sudnych sporov, ... Čítaj viac
MS
8.7.2012
Rétorika nie pre každého
Historická a kultúrna hodnota tejto Aristotelovej práce je nespochybniteľná, avšak jednoznačne sa nejedná o dielo vhodné na oddychové čítanie, na prvý kontakt s rétorikou či pre široké vrstvy čitateľov. Pokiaľ čitateľ nemá pozitívny vzťah k rétorike a nepozná základné Aristotelove princípy, ktoré sú vysvetlené v učebniciach a príručkách (pozri odporúčané tituly), pravdepodobne si z Rétoriky veľa neodnesie či ju ani nedočíta. Prínosné sú najmä kapitoly o rôznych typoch prejavov (Tri druhy rečníctva, Prvá kniha), o výrokoch (Druhá kniha) či o štýle prednesu (Tretia kniha). Veľká časť knihy sa však zameriava na štúdium ľudského charakteru (čo je v rétorike dôležité), avšak informácie podáva v abstraktnom a náročnom textovom prevedení, ktoré je typické pre komplikovanejšie filozofické prvky. Aristoteles píše učiteľským štýlom, používa príklady, avšak väčšina z nich dnešnému čitateľovi veľa nepovie (pri dôkladnejšej znalosti gréckej histórie a mytológie sa prínosnými stanú aspoň úryvky z Homéra či príbehy o slávnejších aténskych rečníkoch a filozofoch - Demokritos, Perikles, Themistokles a i.). V tomto smere však leží moja najväčšia výčitka, viažúca sa nie na Aristotelov text, ale na uvedené slovenské vydanie - problém s poznámkovým aparátom a úvodnou štúdiou. Poznámok je v knihe neúrekom viac než 330), avšak väčšina z nich nijako nepomáha pochopiť text - nekonečné vysvetlivky o tom, kto je kto a dodatočné odborné definície čítanie sťažujú namiesto toho, aby ho uľahčovali. Nevhodná je aj úvodná štúdia - bola napísaná síce s veľkou úctou voči Aristotelovi, ale s malým ohľadom na čitateľa, ktorý nemá vysokoškolský titul z filozofie alebo klasickej filológie. Záujemcu o Aristotelove dielo hneď v úvode ochromia súvetia cez niekoľko riadkov, v ktorých sa predstavujú desiatky ďalších filozofických prác iných autorov v kontexte s Aristotelovou tvorbou. O interpretácii Rétoriky, akomsi krátkom zhrnutí či sprievodcovi k nasledujúcemu textu, môže čitateľ iba snívať. Môj osobný názor okrem toho je, že zaraďovanie všetkých Aristotelových diel do oblasti POLITICKEJ filozofie - viď poslednú vetu anotácie diela vyššie - je nesprávne, minimálne Poetika a dve Etiky by som do tejto sféry určite nezahrnul (Rétoriku už čiastočne áno). Charakter tohto vydania Aristotelovej Rétoriky ilustruje jedna veta z anotácie: Pozorný čitateľ (t.j. vyžaduje sa detailné štúdium textu) dozaista (minimálne ak má vysokoškolský titul) dokáže v Aristotelových úvahách o rétorike nájsť mnoho zaujímavého i pre dnešok, súčasnosť. S druhou časťou tejto myšlienky súhlasím, avšak sprístupnenie Rétoriky pre širší okruh čitateľov vyžaduje úpravu tohto vydania, čo sa týka odbornej štúdie a poznámok. Čítaj viac
Adrian Pivka
28.9.2013
Názor čitateľa
Zdravím, som študent gymnázia a akurát idem maturovať a ďalej študovať medzinárodné vzťahy. Chcel by som vás požiadať o odporučenie knihy, ktorá by mi bola z uvedených najvhodnejšia. Ešte som nečítal žiadnu knihu o rétorike, ale chcem postupne začať vylepšovať svoje rečnícke schopnosti. Ďakujem Čítaj viac
Jozef Jalčišin
7.6.2011
Uspech :D
Povedal by som že to nieje kniha pre hanblivých a tichých ľudí, skôr by som ju odporučil pre ľudí čo radi rozprávajú a pohybujú sa okolo branže kde sa teda veľa hovorí........ ja pracujem ako analytik a hovorca u viacerých firiem a si myslím že mi tato kniha POMOHLA ako dosť pretože naša firma dostáva veľa ponúk odkedy som po-čitateľom tejto knihy :D ..... takže vrelo odporúčam hovoriacim ľudom :D Čítaj viac

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth