Vesmír, hmota a my - Branislav Sitár
Vesmír, hmota a my
9,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Vesmír, hmota a my

2-3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Absynt-Kalligram, 2019

Ďalšie formáty

E-kniha
6,99 €

V roku 2019 stále nevieme, čo tvorí 95 % vesmíru. Napriek tomu, že za posledných sto rokov sme urobili úžasné objavy, stále platí známe sokratovské Viem, že nič neviem. Branislav Sitár, jadrový fyzik, bývalý viceprezident Európskej organizácie pre...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Tento titul bol vydaný s podporou Fondu na podporu umenia

Viac o knihe

V roku 2019 stále nevieme, čo tvorí 95 % vesmíru. Napriek tomu, že za posledných sto rokov sme urobili úžasné objavy, stále platí známe sokratovské Viem, že nič neviem.
Branislav Sitár, jadrový fyzik, bývalý viceprezident Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN, nám vo svojej eseji odhaľuje súčasné záhady vesmíru a hmoty. V autobiografickej linke nás zároveň prevedie po svojej unikátnej kariére vedca svetového formátu.

Kniha Vesmír, hmota a my je vzácnym exkurzom do CERN-u, v ktorom vedci skúmajú, ako vyzeral svet v milióntine sekundy po Veľkom tresku, kedy sa rozsvietil vesmír či kedy vznikli hviezdy a galaxie, ale aj pozoruhodnou úvahou o človeku v súčasnom svete. Kde sú hranice ľudského poznania a čo sa môžeme naučiť a pochopiť pri skúmaní záhad vesmíru? Skica Branislava Sitára prichádza v čase, keď sú opätovne aktuálne otázky v oblasti kontroly jadrového zbrojenia, ale aj nových hrozieb v kyberpriestore. Aká je však zodpovednosť vedca a aký by mal byť jeho vzťah k moci?

Branislav Sitár uvažuje aj o spolupráci ľudí v medzinárodných organizáciách ako CERN, ktorá môže byť príkladom pre spolužitie na celej planéte a navrhuje, aby sme namiesto nezmyselného zbrojenia investovali do vedy a ochrany našej unikátnej planéty.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
9,99 €

Posielame do piatich dní

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
6,99 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Kúpte spolu
19,98 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
1202-3 hodiny čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
140×230 mm
Hmotnosť
285 g
ISBN
9788089916870
Rok vydania
2019
Edícia
Skica
Naše katalógové číslo
676405
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Absynt-Kalligram
31. decembra 2019

Kniha prof. Sitára sa svojim prírodovedným zameraním akoby vymyká zo spoločensko-filozofických motívov predchádzajúcich titulov v edícii Skica. Pritom však zostáva verná edícii cez rovnaké esejistické spôsoby akými autor spoločne s čitateľom uvažuje o svete v ktorom žijeme. Vhodne sa striedajú pasáže o fyzikálnych princípoch ktorými sa riadi náš svet s rozprávaním o počiatkoch vedeckej kariéry autora. Píše aj o tom, ako veda trpela počas totalitného režimu, ako mocenské názory boli nadradené slobode myslenia. Dnes už je veda slobodnejšia, mohla uskutočniť mnohé prevratné objavy ktoré sa s postupom času stávajú našou každodennou súčasťou. Tento proces však nie je možný bez spolupráce a slobody myslenia. A to je rovnaké ako pre časticovú fyziku, tak pre ľudskú spoločnosť. Nezabúdajme na to.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0
Čítaj viac
Kúpte spolu
19,98 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green