Knihy
E-knihy

Jozef Tiso

Kňaz, politik, kolaborant

Slovart, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
TOP #2
Akcia
Vydavateľstvo
Slovart, 2019

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia...

Čítaj viac

9,99 €

Bežná cena Bežne 19,95 €

Zľava 50%
platí do 7. 4. 2019

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia za kňaza rímskokatolíckej cirkvi, vstupom na politickú dráhu, angažovanosťou na úrovni československej politiky až po funkciu hlavy Slovenského štátu.

Ward sa nevyhýba ani najkontroverznejším kapitolám Tisovho života – predovšetkým jeho vojnovému spojenectvu s nacistickým Nemeckom a zodpovednosti za vyvlastnenie, deportácie a napokon aj vraždenie slovenských židov. Zachytáva Tisa ako človeka presvedčeného o poslaní katolicizmu, vášnivého nacionalistu a chladne uvažujúceho politika, odhodlaného chrániť svoju reputáciu aj manévrovací priestor.

Publikácia je prvým hĺbkovým rozborom života tejto rozporuplnej osobnosti z inej ako slovenskej perspektívy. Na rozdiel od predchádzajúcich životopiscov J. M. Ward uprednostnil chronologický prístup, ktorý priniesol mnohé prekvapenia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Jozef Tiso - James Mace Ward
Alexander Mach - Anton Hruboň
26,01 €
Ušetríte 13,89 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Čo si myslíme my

Produktový manažér
4. januára 2019

Kniha je kvalitne spracovana, biely papier, prebal, zalozka... Akurat pismo sa mi zda skor sede ako cierne, preto sa tazsie cita pri slabsom svetle. Inak autor zachytava "kontroverznu" osobnost slovenskych dejin a kedze nepochadza z tohto prostredia, je odosobneny od slovenskych dejin. Stoji za precitanie a tak prispeje ako dalsi zdroj informacii k tejto osobnosti.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,0 / 5

8 hodnotení

5
1
0
1
1

Slovák
28.2.2019
a Ak sa knihy pýši tým, že "objavuje" najranejšie obdobie života Dr. Tisa, a na tento "objav" láka kupujúcich, treba vedieť, že s materiálmi pracoval už Milan S. Ďurica, ktorý ich vydal ako dvojdielny životopis J. T.: Slovenský kňaz a štátnik, vydaný roku 1987 (Taliansko) a 1992 (Martin, ISBN 80-7090-217-5). Ako vidno z názvu podtitulu, náš autor na rozdiel od amerikána nepridáva žiadnu biľagujúcu nálepku...
Čítaj viac
Jozef
3.2.2019
Pri jej čítaní som mal zvláštne pocity. Z literárneho hľadiska veľmi fajn, číta sa dobre, okrem životopisu Tisa je tam aj istá filozofická nadstavba, avšak celou knihou sa nesie pachuť averzie voči Tisovi a sem tam som mal pocit že aj voči katolíckej cirkvi. V tomto smere uznávam viacej Kamencovu biografiu Tisa, ktorá rieši aj dilemy doby a snaží sa skôr vysvetlovať. Pri Wardovom výklade mám pocit, že svet je čierny alebo biely a vo Wardovom výklade je Tiso čiernejší ako čierny. Takisto si viackrát autor protirečí a dokonca niekedy aj na nasledujúcej strane. Autor sám priznáva, že nepoužil všetky dostupné zdroje (pramene), čo je podľa môjho názoru trošku škoda. Je to škoda, lebo na knihu som sa dosť tešil a zaujímal som sa o pohľad z inej perspektívy, ale priznám sa nesplnila moje očakávania. Je to moja štvrtá biografia o Tisovi a ako ďalší kúsok skladačky o dejinách prvej SR fajn, ale za špičku v tomto smere ju nepovažujem. Proste som čakal od historika skôr nezaujatejší pohľad. Ak chcete Tisa odsúdiť, je to kniha na dobrú obžalobu, ak sa ho snažíte pochopiť, veľmi vám nepomôže. Stále čakám na syntetickú biografiu, ktorá bude prihliadať na argumenty exilových historikov ako aj Tisových nepriaznivcov. Počkáme :)
Čítaj viac
Andrej Janoťák
26.1.2019
Zodpovednosti sa zbaviť nedá
Myslím si, že táto kniha sa z hľadiska hĺbkovej analýzy a objektívnosti dostala zatiaľ najďalej a takýto prístup je naozaj veľmi sympatický. Samozrejme, že autor zaujíma nejaké názorové stanovisko, ktoré sa niekomu nemusí páčiť, hlavne ak očakáva titul, ktorý bude túto osobnosť velebiť... Aj takéto kvalitne prepracované publikácie s rozmanitou citáciou širokej škály prameňov však prispievajú k stanovisku, že také niečo s čistým svedomím jednoducho nie je možné. Na druhej strane nemôžeme Jozefa Tisa ani úplne odsúdiť a nevšímať si jeho prácu a politické nadanie, napríklad počas 1. ČSR. Aj tak si však myslím, že potrvá ešte niekoľko dekád, kým sa Slováci dokážu bez prílišných emócií s daným obdobím a jeho hlavnou osobnosťou vyrovnať.
P.S. Kniha je pútavá, veľmi dobre sa číta, čo je rozhodne bonus.
Čítaj viac
14.1.2019
Názor čitateľa
K tejto knihe som bol spočiatku skeptický, lebo som si nevedel predstaviť, že históriu nášho Slovenska dokáže kvalitne spracovať autor až z USA. Po jej prečítaní však musím uznať, že sa jedná o najlepšiu knihu o Tisovi, akú som čítal. Je vidieť, že autor ako Američan, je nezaujatý a neovplyvnený slovenskými, či česko-slovenskými problémami a hádkami. Kniha je naozaj veľmi komplexná, autor podrobne rozoberá každé obdobie života Jozefa Tisa a kniha tak tvorí veľmi kvalitné dielo, ktoré sa rozhodne oplatí prečítať.
Čítaj viac
M.
25.12.2018
Konecne objektivna kniha o temnom obdobi Slovenskeho statu,napisana nezaujatym, objektivnym hisorikom. Kniha tohto rozmeru tu velmi chybala. Prinasa nove, doposial nezverejnene informacie o sukromi, dospievani a formovani Tisa ako osobnosti.
Čítaj viac
Milan
24.11.2018
Úvaha bibliofila
Mám rád knihy tohto typu. Ale vykresliť Dr. Tisa, napriek chybám, ktorých sa dopustil, ako maďaróna, surového antisemitu- takmer manažéra slovenského holokaustu, úžerníka, klérofašistu, dokonca smilníka- je nekorektné. Toto "dielo" v mojej knižnici mať nemusím!
Čítaj viac
Peter
12.11.2018
Toto naozaj?
Tato kniha je zmes predstav cudzinca o Slovensku, uz len v nazve slovo "kolaborant" je z rise nezmyslov. Kolaborovat znamena spolupracovat s okupacnou mocou. Slovensko bolo spojencom Nemecka a politicke zriadenie bolo takmer rovnake. Kolaboranti sa mohli vyskytovat napr. v Cechach, tj. protektorate. Usetrite si Eura
Čítaj viac
Kritika
20.11.2018
historik. Oficiálne to bola spolupráca a ochranná zmluva medzi Nemeckom a Slovenskom pričom sa tu nachádzali aj osoby priamo kolaborujúce s Nemeckou stranou a aj pri vypuknutí SNP. No vtedy takmer všetky menšie štáty boli spolu s Nemeckom pod takouto zmluvou. Tiso s nimi v priamom slova zmysle nekolaboroval až práve do SNP keď aj napriek tomu sa informácie o stretoch s partizánmi a HG resp Slov. armády snažil utajovať aby sem nevrhla nemecká armáda. Pri stretoch sa často krát stávalo že sa skupiny zbratrili. Ak ste vy dané udalosti nezažil v kontexte doby asi ťažko môžete niečo kázať kto čo mal a ako to mal urobiť a hlavne dnes ak už vieme všetky náležitosti a vieme si ľahko zistiť čo prebiehalo v danej chvíli. Neobhajujem slepo toto obdobie naších dejín len mi príde nedôstojné a egoistické sa k ním chovať ako keby sme my mohli za rozpútanie 2 SV ba čo lepšie ako keby sme len my mali trpieť a znášať pocit viny za krivdu spáchanú voči židom a že to my sme s tým prišli ako prvý . Práve že tento myľník nám má pripomenúť a poučiť sa z chýb. No ak bude kniha len radikálne kritizovať pre mňa nemá žiadny význam a nebudem ju brať ako primárny zdroj informácií.
Čítaj viac
historik
14.11.2018
Slovensko bol okupované nemeckou armádou od vypuknutia SNP až do oslobodenia. Takže, drahý Peter, z podstaty tohto faktu sme tu kolaborantov mohli mať. A aj mali. Vrátane Tisa.
Čítaj viac
Jozef Orečný
12.10.2018
Zachytáva Tisa ako človeka presvedčeného o poslaní katolicizmu, vášnivého nacionalistu a chladne uvažujúceho politika, odhodlaného chrániť svoju reputáciu aj manévrovací priestor.... Autor to trochu prestrelil pochybujem že sa v kontextu danej doby bol pýtať na názor od východu po západ. Stále čakám na knihu o J. Tisovi kde autor nebude vylievať slzy aj 70 rokov po týchto udalostiach a bude sa vedieť baviť otvorene o všetkom a hlavne objektívne faktograficky a logicky bez nenávisti jednej či druhej strany.
Čítaj viac
Jozef Orecny
7.11.2018
https://www.martinus.sk/?uItem=166200
Čítaj viac
Vlado
24.10.2018
Vy ste dokonca nedocitali ani anotaciu!
Čítaj viac
Katarína
12.10.2018
Vy ste knihu už čítali?
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Jozef Tiso - James Mace Ward
Alexander Mach - Anton Hruboň
26,01 €
Ušetríte 13,89 €

„Poézia je dielo z najsvätejších. S láskou sa pokloňte básnikovi, lebo jeho život býva životom nešťastným.“

Honoré de Balzac