Maj pekný deň - Lina Franková
Maj pekný deň
13,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Maj pekný deň

Lina Franková
Maj pekný deň - Lina Franková
Maj pekný deň - Lina Franková
Maj pekný deň - Lina Franková

Lina Franková žije v Bratislave . Prešla si pestrou škálou koníčkov, ktorú stále rozširuje - jej jediné stálice sú však čítanie všetkého, čo jej príde pod ruku, ľadové korčuľovanie a zbieranie starožitných šálok na jej najobľúbenejší nápoj – kávu. Pestrosť a fakt, že sa niekedy cíti ako...

5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Magna, 2019

Je vôbec možné, aby sa odporný žart na začiatku pretvoril na pravú lásku na konci? Presne tak začína zamotaný...

Čítať viac

Je vôbec možné, aby sa odporný žart na začiatku pretvoril na pravú lásku na konci? Presne tak začína zamotaný...

Čítať viac
13,99 €
Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Je vôbec možné, aby sa odporný žart na začiatku pretvoril na pravú lásku na konci? Presne tak začína zamotaný príbeh Olivera a Markusa, ktorých cesty sa skrížia už na strednej škole. Zatiaľ čo jeden si nepripúšťa city a jeho svet je gombička plná zákerností a pascí na srdcia ostatných, druhý sa snaží byť neviditeľný a jeho sebavedomie je na nule. Ich stretnutie je ako explózia - Lásky? Alebo nenávisti? Dospeje konečne Oliver? Pripustí si Markus, že je naozaj "iný"?

Odpoveď na otázku prinesie sonda do ich vzťahu, lásky a zášti a neriadených intríg, ktoré sa nakoniec stanú kultovým príbehom, ktorý si ľudia, čo sa stali súčasťou ich životov, fascinovane "podávajú"… až kým sa kruh neuzavrie.
Čítať viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3605 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×210 mm
Hmotnosť
577 g
ISBN
9788089917587
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
460743
Téma
homosexualita, láska, život
Štýl
filozofický, romantický, humorný
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Magna
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

10 hodnotení

6
4
0
0
0

3
23.1.2020
V knihe je vyrozprávaná celá etapa vzťahu tichého a hanblivého Markusa a "badboy-a" Olivera, ktorí by už viac rozdielni ani nemohli byť. Alebo žeby? Práve zisťovanie toho jediného možného spoločného faktu dvoch hlavných hrdinov prepukne v zlý žart, z ktorého ale vzíde niečo viac. A tak sa čitateľ stáva svedkom mnohých rokov, počas ktorých postavy prežívajú slasti aj strasti bežného života.

Počas čítania som sa cítila ako na hojdačke - chvíľu som mala z chlapcov radosť, pripadali mi strašne milí, a vzápätí by som ich bola schopná do sekundy prefackať. Aj keď s odstupom času priznávam, že ich správanie chápem - všetci sme boli raz mladí a robili nie práve najmúdrejšie rozhodnutia. Dej knihy splnil očakávania - dostala som milú oddychovku, ktorá ale nebola skúpa ani na hlboké myšlienky a životné pravdy.

Zopár vecí, ktoré by som knihe vytkla, sú dlhé kapitoly (aj keď chápem, že 10 rokov života je dosť dlhá doba), malé písmo husto na sebe a gramatické chyby a preklepy, ktoré častokrát odrádzali od čítania (týmto neobviňujem autorku ani vydavateľstvo, zo začiatku som sa to snažila ignorovať, ale neskôr mi to už naozaj vadilo). Knihu ale hodnotím pozitívne - myšlienka a dej stáli jednoznačne za to a nebyť tých drobných nedostatkov, bola by úplne super.
Čítať viac
10
13.1.2020
Maj ,,pekný" deň.
To prečo je ,,pekný" v úvodzovkách, pochopíte až po prečítaní knihy.
V tejto knihe sa stretli všetky zápletky ktoré som kedy čítala, takže sa nedalo povedať že by to bol gýč.
Hoci... Keď spojíte všetky gýče do jednej knihy, máte mega gýč, alebo nie.
V každom prípade, to bola celkom pekná kniha, hoci ku koncu ma už moc nebavila a priznám sa, že koniec knihy som už len tak preletela. Dejom mi to trochu pripomínalo After akurát v gay verzií.
Zaujímavé čítanie.
Čo ma však sklamalo, boli časté pravopisné chyby, vynechané písmená, preklepy atď. Niekedy to úplne zmenilo význam slova takže toto je veľké mínus.
Čítať viac
5
4.12.2019
Je málo kníh, ktoré dokážu vo mne vyvolávať emócie a chuť si prečítať aj viac strán na úkor spánku a to som prosím mama 10mesačného dieťaťa :)

U mňa neide o prvé dielo kde hlavnými postavami sú muži. Takže mám to s čím aj porovnať a naozaj autorka ma príjemne potešila nepredvídateľným dejom, vyvolaním rôznych emócií od nervov až k ochkaniu....k neveriackym výrazom až po skepsu ....ale čo sa jej náramne podarilo preformatovať počas celého príbehu môj názor na Olivera :D. Tlieskam.
A ako vraví väčšina mala som ich chuť nakopať a potom zároveň v určitých chvíľach pritúliť.
U len preto, že vo vás dokáže dielo vyvolávať pocity,........ že im žeriete všetko!.... si jednoznačne zaslúži vysoké hodnotenie a veľké odporúčanie. Čosi mi vraví, že nám autorka ešte veľa toho v budúcnosti pripraví.
Čítať viac
Michaela Zamari
16.9.2019
Nevšedný príbeh lásky
Priznám sa, po tejto knihe by som sama od seba nesiahla, a to by bola veľká škoda. Pre mňa je obálka súčasťou príbehu a tu ma zmiatla, pretože som netušila, aký príbeh môžem očakávať.S LGBT tématikou nemám veľké skúsenosti, hoci nemám ani predsudky. V minulosti som takmer siahla len po dvoch príbehoch - Daj mi tvoje meno (nakoniec vyhral film a stačil mi, ku knihe ma nevyburcoval) a Ja, Simon (film sa mi veľmi páčil, ale na knihu som si ešte nenašla čas). Maj pekný deň je tretí príbeh, s ktorým som sa bližšie zoznámila a prvenstvo získalo hneď v niekoľkých kategóriach. Síce som mala pomalší rozbeh, ale potom ma príbeh Markusa a Olivera pohltil a už ma mal v hrsti. Je to prvá kniha, kde som sa stretla s tak dlhými kapitolami, ktorých bolo na 356 stranách len 6. Napriek tomu sa mi páčilo, že ide o časové celky, ktoré autorka veľmi dôsledne prepracovala, vyhrala sa s každým detailom a ukončila ich tak, že si človek mohol ísť zjesť obed a neobhrýzať si pritom nechty od nervozity. Občas mi síce hlavné postavy liezli na nervy, vybrala by som ich z knihy a nakopala, ale vedeli si to u mňa aj vyžehliť. Oceňujem, že som v knihe našla niečo pre mňa nové - príbeh je rozprávaný rozprávačom, ale svojským spôsobom veľmi vynaliezavo strieda pohľady hlavných i vedľajších postáv. Niektoré "nahlodávacie" vsuvky mi prišli priam bravúrne a veľmi vítam, že neboli ani dlhé, ani rušivé, naopak splnili si svoju úlohu udržať čitateľa v napätí. Štýl, akým je kniha napísaná mi pripomína noblesu spisovateľov z iného storočia, aspoň tak by som si ju predstavila, keďže nemám prečítané všetky nadčasové skvosty zahraničnej literatúry. Páči sa mi, že príbeh lásky dvoch mladých mužov je napísaný naozaj originálne a vkusne, teda ničoho nie je príliš veľa, ani málo, a autorka čitateľa prevádza niekoľkými časovými úsekmi. Čitateľ tak môže dospieť spolu s hlavnými postavami a vytvoriť si svoj názor, či ide o jedinečný príbeh lásky. Pre mňa rozhodne ide a ďakujem autorke, že som si mohla prečítať niečo, čo bežne nečítam, a bola by to škoda. Čítať viac
4
27.7.2019
Skvelé YA odporúčam
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha je úplne mimo žánru, aky čítam, no i tak som sa do príbehu pustila s vervou a nádejou, že hoci mám na krku 3 krížiky, dokážem sa nájsť aj v YA žánri. Dokázala som to! Mladícke dobrodružstvá zo školy, stávky, mladé lásky, zrady ale aj udobrenia boli niečo, čo si zažil takmer každý z nás. Príbeh MPD rozoberá etapy života a lásku medzi dvoma chlapcami - Markusom a Oliverom. Všetko začalo hrou, stávkou, no stalo sa z toho niečo oveľa silnejšie, niečo, čo mi robilo úsmev na perách. Autorka sa skvele vžila do postáv, ktorými spočiatku mávala puberta a previedla ich až do uvedomelej dospelosti. V príbehu sa dočítate o láske, ktorá je vystavená mnohým prekážkam a nedorozumeniam. Nevera, hádky, uzmierenia, odpustenia... Nájdete v nej všetko, čo ponúka sám život. O láske Markusa a Olivera vám formou rozprávača rozprávajú ľudia z ich okolia - rodina a aj priatelia. Tento nápad podania ich životov bol veľmi zaujímavý, no miestami som sa strácala v tom, kto čo hovoril a niektoré pasáže som si musela čítať opakovane, aby som sa zo spletí rozprávačov vymotala. Miestami mi hlavní hrdinovia spôsobovali vrásky, niekedy som krútila hlavou so slovami: Bože, prečo?! Keď som si myslela, že je už dobre, autorka ma strhla z mylných predstáv a dej zase zamotala. Vôbec mi nevadilo to, že MPD rozoberá LGBT tematiku, avšak miestami mi medzi aktérmi chýbala ťa povestná iskra a niečo, čo mi ako čitateľke urobí zimomriavky. Každopádne som však s knihou strávila krásne chvíle a mala som pekné dni. Teším na autorkinu ďalšiu tvorbu. Čítať viac
Barbora
6.5.2019
Perfektné spracovanie jedinečného príbehu
Z tejto knihy som naozaj unesená. Autorka naplno využila a rozvinula potenciál postáv/príbehu, ale aj svojich spisovateľských schopností. A to je niečo, čo mi pri mnohých súčasných autoroch veľmi chýba.
Kniha je čítavá, postavy sú viacvrstvé, postupne sa vyvíjajú a menia... doslova nimi (alebo lepšie povedané s nimi?) žijete.
Dovolím si tvrdiť, že námet je veľmi originály a jedinečný. Pre niekoho možno aj kontroverzný, ale to nech vás neodrádza, pretože láska je u každého v zásade úplne rovnaká... bez rozdielu pohlavia. Všetci si vieme rovnako ublížiť, vieme sa rovnako silno milovať aj nenávidieť, vieme žiarliť, vieme byť na vzťahu závislí niekedy viac a inokedy menej, ako dvojica tvoríme jednotu aj dve samostatné jednotky... to sú veci, ktoré sa nemenia a Markus a Oliver sú toho úžasným príkladom.
A toto je naozaj krásny príbeh o jednej takej láske.=)
Čítať viac
Patrícia
18.4.2019
Veľmi čítavo napísaný príbeh
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je vôbec možné aby sa odporný žart na začiatku pretvoril na pravú lásku na konci? Presne tak začína príbeh Olivera a Markusa. Áno správne čítate! Vzťah dvoch chlapcov.
.
Oliver typický frajer vodca partie ktorému sa radšej každý vyhýba. Markus smutný a osamelý chlapec s ťažkým životným príbehom. Dvaja odlišní ľudia, ale aj tak veľmi podobní. Oliver sa netají svojou orientáciou (čo mne osobne bolo sympatické) a náš Markus o svojej orientácii poriadne ani nevie (nemal žiaden vzťah). Jedna stávka spôsobí že títo dvaja sa začnú stretávať a začnú tvoriť pár. Žiaľ pravú lásku cíti len jeden z nich, skúste uhádnuť ktorý.
.
Kniha je z pera slovenskej autorky, a zasa to je dôkaz že nemusime siahať po zahraničných knihách že aj doma mame diamanty. Voči knihe mám dva obrovské problemy, ale keď nad tým premýšľam sú to asi len moje osobné názory. V knihe mi príde trošku nereálne že ak by bol Oliver na strednej, priznal by orientáciu, asi ťažko by mal u všetkých rešpekt a neverím moc tomu že by bol taký vodca partie. Druhý môj problem bol profesor Kralis. Neskutočne mi vadilo všetko čo sa týkalo jeho. Viac písať nebudem lebo všetko vyzradim. Najviac sa mi páči ako je kniha písaná. Aj napriek tomu že má 354 strán zhltnete ju rýchlo.
Čítať viac
Nika
11.4.2019
Konečne iná láska...
Kniha ma totálne dostala. Čítala som ju na odporúčanie kamarátky, ktorá ju vychválila a tak som sa do nej aj ja pustila. A neľutujem :) Kniha je písaná veľmi zaujímavo a okamžite vás vtiahne do deja a tak tých 350 strán vám prejde ako nič. Prináša nielen príbeh neobyčajného vzťahu dvoch ľudí, ale aj príbehy nás všetkých, čo sme si prešli pubertou a dospievaním. Aspoň ja som sa v tom našla :D Páčilo sa mi, že kniha bola plná zvratov, ktoré ma prekvapili a držali v napätí až do konca. Už nie som násťročná, ale kniha ma pobavila a vtiahla nazad do študentských čias. Za mňa odporúčam a majte "pekný" deň :) Čítať viac
Dadka
1.2.2019
Príjemný čitateľský zážitok
Nepatrím k vášnivým čitateľom, ale občas si nejakú knihu chytím do ruky. Táto kúpa bola čisto náhodná, keďže sa jedná o novinku, povedala som si, že jej dám šancu. A vôbec neľutujem. Krásny príbeh lásky a životných zvratov či situácií, ktoré bežne človek zažíva...presne tie pekné aj smutné chvíle v živote, ktorých striedanie poznáme azda všetci. Ďakujem za príjemný čitateľský zážitok. :) Čítať viac
Deni
1.2.2019
Nepustis z ruky
Táto knižka je veľmi príjemným spestrením dlhých večerov pri čaji, či poobedňajších seansach pri káve. Veľmi pútavo napísaný príbeh o láske, živote, nenávisti.. Je to presne jedna z tých kníh, ktoru proste nepustite z ruky, pokým nebude dočítana. Pre niekoho možno vhodná oddychovka pre spestrenie dňa a pre niekoho explózia citov, lásky a emócií. Vrele odporúčam. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven