Knihy
E-knihy

Laserový muž

Príbeh o Švédsku

Gellert Tamas
Laserový muž - Gellert Tamas
Laserový muž - Gellert Tamas
Laserový muž - Gellert Tamas

Gellert Tamas (1963), švédsky spisovateľ, novinár a dokumentarista. Od deväťdesiatych rokov spolupracuje s významnými švédskymi novinami a časopismi ako Dagens Nyheter či Aftonbladet. Na začiatku svojej žurnalistickej kariéry zaznamenával politické a spoločenské zmeny, ktoré prebiehali v...

Absynt, 2018
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
8-9 hodín čítania

Cecilia Vanger, hrdinka trilógie Milénium Stiega Larssona, sedí v kresle a číta knihu Gellerta Tamasa Laserový muž. O čom je kniha na jej kolenách? A prečo sa práve ona dostala na stránky jednej z najpredávanejších kriminálok...

Čítaj viac

10,59 €

Bežná cena Bežne 14,99 €

Ušetríte 29%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Cecilia Vanger, hrdinka trilógie Milénium Stiega Larssona, sedí v kresle a číta knihu Gellerta Tamasa Laserový muž. O čom je kniha na jej kolenách? A prečo sa práve ona dostala na stránky jednej z najpredávanejších kriminálok posledných rokov?

„Chcel som to napísať ja,“ povedal o Tamasovej knihe autor tejto svetovej kriminálnej série Stieg Larsson. Čo ho na nej tak veľmi fascinovalo?

V roku 1991 sa Štokholm mení na mesto strachu. Neznámy útočník ozbrojený laserovou ostreľovacou puškou postupne vystrelí na jedenásť ľudí. Spája ich jediná vec – iná farba pokožky. Gellert Tamas nás vo svojom dokumentárnom románe Laserový muž pozýva priamo do duše vraha, ktorý sa neskôr stal vzorom Andersa Breivika.

Vedľa seba sa paralelne rozvíjajú motívy zo života vraha Johna Ausonia i z priebehu pátrania po tomto nebezpečnom mužovi s ostreľovacou puškou. Vzniká tak skutočná reportážna detektívka, ktorá je jednou z najčítanejších švédskych non-fiction kníh.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Laserový muž - Gellert Tamas
Chladnokrvne - Truman Capote
20,78 €
Ušetríte 8,70 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
544
Vydavateľstvo
Absynt
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
435185
Rok vydania
2018

Precízna mozaika zameraná na muža, ktorý strieľal do prisťahovalcov v Štokholme. Je to dobrá bichlička do hĺbky rozoberajúca detstvo, rodinné zázemie a faktory (niektoré mohli byť práve tie zlomové), ktoré stáli za tým, že sa z mladého chlapca stal vrah, dokonca takmer sériový. Okrem toho Tamas super poukazuje na to, ako hlboko zakorenený bol rasizmus vo Švédsku a ako spoločenské udalosti priamo vplývali na Laserového muža. Aby toho nebolo málo, tak k mrazivému znepokojeniu sa ešte pridáva fakt, že paralela medzi Švédskom v 90. rokoch a súčasným Slovenskom je miestami veľmi podobná.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,6 / 5

22 hodnotení

15
6
1
0
0

Tomáš Kaplan Fojtík
11.6.2019
Výborné čtení o temné stránce Švédska. Možná i vy, podobně jako já, máte Švédsko za svobodnou zemi, ve které se extrémním názorům nedaří, protože Švédové jsou prostě pohodoví lidi, kteří se mají všichni rádi. A přitom to bylo Švédsko, které se stalo dějištěm řádění sériového vraha, který měl jednu jedinou motivaci: Vystřílet přistěhovalce. A přitom je to Švédsko, kde se na pár let povedlo neofašistické politické straně získat velký politický vliv.

Kniha Laserový muž tak není jen o jednom magorovi, který s laserovou puškou a revolverem kosí tmavší spoluobčany. Je také o společnosti, jejíž výrazná část toto jednání schvaluje, ne-li přímo podporuje. V centru knihy je střelec, kterého vlastní nenávist dovedla k hanebnému činu. Stejně tak je ale dalším hlavním hrdinou švédská společnost.

Kniha se velmi podrobně zabývá vším, co jsem tu naznačil. Historii Johna Ausonia (jak znělo jedno z jeho jmen) od dětských let až do dopadení. Zabývá se švédskou reakcí na rasistické tendence. Zabývá se politikou a do velké míry i medializací.

Kniha je místy čtivá a napínavá, místy analytická a podrobná. Těch pět stovek stránek vám uteče, než si stihnete uvědomit, kolik hrůzy se na začátku devadesátých let ve Švédsku dělo.

Vynikající kniha.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Laserový muž - Gellert Tamas
Chladnokrvne - Truman Capote
20,78 €
Ušetríte 8,70 €

„Obyčajný človek sa môže obklopiť tisíckami kníh a od toho momentu mať aspoň jedno miesto na svete, kde sa môže cítiť šťastný.“

Augustine Birrell