Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Lord Jim - Joseph Conrad
Lord Jim
14,20 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Lord Jim

Slovart, 2007
6-7 hodín čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2007

Lord Jim je tragický príbeh mladého námorného dôstojníka, ktorého prenasleduje pocit, že stratil svoju česť, keď v zdanlivo beznádejnej situácii opustil potápajúcu sa loď bez ohľadu na ohrozených cestujúcich, a ktorý hľadá vykúpenie z viny...

Čítaj viac

14,20 €

Bežná cena Bežne 14,95 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Lord Jim je tragický príbeh mladého námorného dôstojníka, ktorého prenasleduje pocit, že stratil svoju česť, keď v zdanlivo beznádejnej situácii opustil potápajúcu sa loď bez ohľadu na ohrozených cestujúcich, a ktorý hľadá vykúpenie z viny v obetavej pomoci domorodcom v zapadnutej malajskej dedine pri obrane proti vpádu belošských kolonizátorov. Román vychádza pri príležitosti 150. výročia od narodenia tohto poľsko-anglického spisovateľa.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
408
Hmotnosť
446 g
Rok vydania
2007
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
8080854195
Naše katalógové číslo
42584

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Jozef
27.5.2017
Dielo Nesmiernej Myšlienkovej Hodnoty
Joseph Conrad je na Slovensku (a často aj v zahraničí) v dnešnej dobe z veľkej miery relatívne zabudnutým autorom, čo je veľká škoda. Bol básnikom mora, prírody a v neposlednom rade ľudských sŕdc (a vo všetkých ohľadoch - azda okrem sveta, o ktorom písal - zostal nadčasový), a disponoval nevídane veľkým literárnym talentom. Lord Jim, jeden z jeho najznámejších románov, sleduje príbeh Jima, námorníka poháňaného túžbou po dobrodružstve a hrdinstve. Keď však príde možnosť vykonať obe, Jim zlyháva a táto vina ho prenasleduje všade kam sa pohne.

Lord Jim, ako každý príbeh od Conrada, nie je ľahkým čítaním. Conrad rozpráva príbeh z množstva uhlov rôznorodých postáv, pričom príbeh z pohľadu hlavnej postavy, neuchopiteľného Jima, nikdy neuvidíme. Bola to typická Conradova devíza, kde rozprávač zostáva do istej miery odtiahnutý od centra svojho záujmu (a autor ju rozvinul najmä v dielach vydaných na prelome dvadsiateho storočia, je prítomná aj v jeho kultovom diele Srdce Temnoty), čím sa čitateľovi naskytuje a zároveň v ňom podnecuje zmysel pre reflexiu a empatiu. Conrad predostiera mocný vnútorný konflikt s nesmiernou hĺbkou psychologizácie, v ktorej bol majstrom. Jeho próza plynie pomalo a rezervovane, nechávajúc čitateľa vstrebať každú vetu, každý detail - a tým ho pobáda k premýšľaniu nad zložitými témami povinnosti, zodpovednosti či súcitu. Prosté vymenovanie istých rysov ale nikdy dostatočne nevyjadrí šírku myšlienkového formátu knihy.

V neposlednom rade je treba zmieniť, že nemalá sila prózy sa skrýva v majstrovských impresionistických opisoch. Pri čítaní Conrada čitateľ zriedka zažíva pocit, že iba ČÍTA o exotických miestach - on je skrátka TAM, vníma každú farbu, poryv vetra, záchvev mora, ba každý teplotný rozdiel pod ťažkou klenbou džungle. Čítanie Conrada je jednoducho skúsenosť, nie nadarmo sa Conrad preslávil ako jeden z najprecíznejších anglických prozaikov (a pritom bol poľskému pôvodu a angličtina bola až jeho tretím jazykom).

Na záver by som azda iba dodal, že je možné, že Lord Jim mnohým ľuďom nesadne. Je to beletria ťažkého kalibru, vyžaduje si trpezlivosť a čas, a hoci má príbeh svoje "dobrodružné" pasáže, ide v prvom rade o dielo mohutné vo svojom myšlienkovom presahu. Kto hľadá povrchný eskapizmus, príznačný (bohužiaľ) pre tak rozsiahlu časť súčasnej literatúry, ten odíde sklamaný. Kto však k Lordovi Jimovi pristúpi ako ku knihe, ktorá ho môže čosi naučiť a ktorá mu môže čosi ukázať o nás, ľuďoch, a súbojoch, ktoré vedieme v našich dušiach, ten sklamaný neodíde.

P.S.: ochutnávka jednej z mnohých nádherných myšlienok (voľne prekladám z českého vydania) = “It is when we try to grapple with another man's intimate need that we perceive how incomprehensible, wavering, and misty are the beings that share with us the sight of the stars and the warmth of the sun.”

P.S. 2: komu sa Conrad zapáči, vrelo odporúčam aj jeho ďalšie romány alebo novely Mladosť a Na Konci Síl.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev