Tma

Triler, z ktorého vás zamrazí až do špiku kostí. Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva... Čítať viac

4,0 477 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2015
232 strán
3-4 hodiny čítania

Triler, z ktorého vás zamrazí až do špiku kostí. Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,70 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Tma - Jozef Karika, Argo, 2018
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2018
Ihneď na stiahnutie

7,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Karin Lednická: Šikmý kostol. Aktuell, 2023

Viac o e-knihe

Najnovší triler Jozefa Kariku, z ktorého vás zamrazí až do špiku kostí!Jozef Karika nám už neraz dokázal, že má jedinečný talent na vybudovanie mrazivej atmosféry, ktorý sa snúbi s rozprávačským majstrovstvom. Aj preto je jeho knihy tak ťažké odložiť. Napriek tomu, že nám pri nich behá mráz po chrbte a strhávame sa pri každom podozrivom zvuku. Naposledy sme to zažili pri strhujúcom Strachu a teraz prichádza Tma. Tma, v ktorej sa niečo skrýva...

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté. Začína sa zúfalý boj o prežitie.
Nedajte si ujsť ďalší skvelý príbeh od majstra strachu a napätia Jozefa Kariku.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

477 hodnotení

244
97
58
42
35

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Skutočne vynikajúco napísaná kniha. Nikdy by ma nenapadlo, že príbeh skončí tak, ako skončil. Posledné 3 strany zmenili môj pohľad na celý dej. Ak poznáte seriál Monk a fascinujú Vás neuveriteľné zvraty na záver, kedy sa Vám celá skladačka príbehu poskladá do jednotného celku, tak táto kniha je pre Vás ako stvorená. Priznávam, na začiatku ma asi 30 strán začínali nudiť opisy chaty, ktoré s plynúcimi dňami boli v podstate rovnaké, ale potom náhle nastal zvrat v deji, ktorý ma prinútil knihu dočítať do konca aj za cenu toho, že 4 hodiny spánku pre mňa asi nebudú na druhý deň postačujúce. :)

Čítať viac
Martinus
Barbora Smolková
zamestnanec
5. júna 2015
Tma

Tma je prvou knihou Jozefa Kariku, ktorú som prečítala, ale určite nie poslednou. Hoci mi zo začiatku prišla opustená chata v horách, človek odrezaný od sveta a zima trošku klišé, po pár stranách som sa od príbehu už nevedela odtrhnúť. Zúfalosť, napätie, strach, boj o prežitie doplnené schizofrenickými preludmi hlavnej postavy a občasné vtipno-absurdné pasáže. Toto všetko so záverom, po ktorom som ostala sedieť s otvorenými ústami. Odporúčam každému,kto sa nebojí báť! a ja sa už teším na ďalšie zimomriavkové thrillery :)

Čítať viac
Martinus
11

Som žena zapálená pre umenie a kultúru, bez ktorých si nedokážem predstaviť svoje fungovanie na tomto svete. Sú mojou najväčšou slabosťou a zároveň aj najväčšou prednosťou :)

Alexandra Harvanová
zamestnanec
18. júna 2015
Názor čitateľa

Najlepší slovenský autor minulého roka podľa ankety kníhkupectva Martinus.sk prišiel s ďalšou atmosférickou žánrovou chuťovkou. Novinka Tma možno nie je rovnako desivá a znepokojujúca ako Strach, jej sila ale spočíva v manipulatívnej hre s psychikou človeka. Hlavná postava odchádza pár dní pred Vianocami na opustenú chatu v horách, kde sa chce vnútorne vyrovnať s odcudzením vo vzťahu a na chvíľu si oddýchnuť od manželských hádok. Avšak v tichom prostredí zasneženej prírody, dve hodiny pešo od civilizácie, po pár hodinách idylky nastáva nečakaný zvrat. Pokoj sa mení na nepokoj, a to čo nasleduje, je len zúfalá snaha udržať sa pri zmysloch a telo pri živote. Hoci sa prvá tretina knihy rozbieha trochu pomalšie a občas nudí výlevmi hlavnej postavy o nefunkčnosti manželstva a vlastnej neschopnosti problémy riešiť inak ako útekom, od druhej tretiny už ale nastupuje nefalšovaná úzkosť, beznádej a strata zdravého rozumu. Ako som načrtla v úvode, kniha nepracuje len s prvkami, ktoré majú v čitateľovi okamžite vyvolať pocit strachu. Skutočné mrazenie sa dostaví až v zničujúcom závere, kedy si uvedomíte, že za mnoho vecí si človek môže sám. V hraničnej situácii podlieha panike, nevidí cestu von a ničí sa zvnútra.
P.S. pobavili komentáre obhajujúce „kult iTelefónov“ :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Martina
Neoverený nákup
5
14.6.2023
Za mňa táto kniha bola asi jedna z najlepších aké som doteraz čítala. Dej bol zaujímavý, atmosféra bola špičková. Celý čas, ako som knihu čítala, som bola napätá. Kniha ma tak pohltila, že som to prečítala do jedného dňa. Na záver to bolo síce troška vyhrotené, ale zároveň absolútne nečakané. V celku pokladám toto dielo za veľmi podarené a odporučila by som to každému čitateľovi.
Čítať viac
j.k.
Neoverený nákup
1
29.12.2016
... a ani záver to nezachránil. Na rozdiel od Strachu, tu sa tažko da sympatizovať s postavou, ktorá sa celý čas chová ako hysterický idiot. Čo už, kniha je aspoň krátka, tak človek pri čítaní netrpí dlho.
Čítať viac
Adam
Neoverený nákup
pred týždňom
Obrovské sklamanie
Knihu mám vo svojej knižnici už dlho, bola v kolekcii s ostatnými autorovými knihami za akčnú cenu, tak po Trhline, ktorá sa mi vlastne relatívne páčila, som chcel dať šancu ďalšiemu autorovmu dielu. Musím povedať, že absolútne nezaujímavý hlavný hrdina vo mne vôbec nevzbudzoval pocity ľútosti nad jeho osudom a vlastne mi hrozne vadil. To beriem, možno autor chcel v čitateľovi vzbudiť práve tieto pocity, tým pádom sa mu to podarilo. Knihu som čítal vrámci jedného poobedia, jednoducho som mal chuť na dobrý horor, pri ktorom sa budem trochu báť. Tak to vôbec nehrozí. Dej je vážne prvoplánový, vlastne nezaujímavý, rozuzlenie mi príde až smiešne a vlastne vôbec nerozumiem cieľu autora. Čítať viac
Simona
Neoverený nákup
14.7.2023
Najhoršia od Kariku
Ak máte chuť čítať 200 strán fantazmagórií a nekonečných sťažovaní absolútne nesympatickej hlavnej postavy tak je táto kniha pre vás. Inak sa jej vyhnite oblúkom a radšej si od autora prečítajte Strach alebo Trhlinu. Čítať viac
Martina
Neoverený nákup
14.6.2023
Za mňa táto kniha bola asi jedna z najlepších aké som doteraz čítala. Dej bol zaujímavý, atmosféra bola špičková. Celý čas, ako som knihu čítala, som bola napätá. Kniha ma tak pohltila, že som to prečítala do jedného dňa. Na záver to bolo síce troška vyhrotené, ale zároveň absolútne nečakané. V celku pokladám toto dielo za veľmi podarené a odporučila by som to každému čitateľovi. Čítať viac
1

Môj úplne naj najobľúbenejší autor je Mika Waltari. Keď už som pri starších klasikách, tak aj Daphne du Maurier. Z detektívneho žánru Robert van Gulik a Agatha Christie, nie som príliš na severské kriminálky, hoci aj tam mám čo to počítané, no nie sú to moje srdcovky (možno s výnimkou Cilla a Rolf Börjlindovcov, ich postavy so si obľúbila). A potom mám rada napr. Ian McEwan, Kazuo Ishiguro, Elizabeth Strout, Bernhard Schlink, Erin Morgenstern či Samanta Schweblin. Sú to výnimoční rozprávači. Z poézie Rupi Kaur (ale aj domácej kvalitnej poézie máme dosť) a zo slovenských autorov mám najradšej Petra Holku a Pavla Rankova, samozrejme je ich veľa dobrých, ale tu píšem o tých mojich srdcovkách.

Veronika Somorovská
Overený zákazník
8.5.2023
Najlepšie Karikovo dielo
Čítala som veľmi dávno, ale za mňa najlepšia Karikova kniha doteraz. Nečítala som úplne všetko od neho, ale väčšinu áno.

V tomto trileri je atmosféra vyšpikovaná na neskutočnú úroveň a koniec, tak ten bol úplne super. Ako všetko od Kariku, zanechá to v človeku určité znepokojenie a pachuť, rozhodne to nie je autor, ktorý by človeka povzbudil či priniesol mu nejaké krásne myšlienky. Pre ľudí, ktorí sa radi boja, je toto asi top slovenská kniha. Práve preto, že v nej sú len prirodzené deje, nie je tu ani jeho povestná brutalita (Na smrť a knihy o mafii), ale atmosféra strachu je neskutočne vystavaná a plíživá, nakoniec vyvrcholí silným dejovým zvratom.
Čítať viac
Hela R.
Neoverený nákup
1.2.2023
Táto kniha ma žiaľ ani trošku neohúrila, dočítala som ju len "zo slušnosti", a aby som neklamala, trošku aj zvedavosti. Ako tu v recenziách už niekto napísal, samotný príbeh by bol fajn, keby nebol zbytočne roztiahnutý na 200 strán, stačila by pár stranová poviedka. Vyslovene som preskakovala riadky, aby som urýchlila nudné pasáže. Napínavé situácie ako rýchlo začali, tak rýchlo aj skončili. Čítať viac
3

Knižné tipy a prostý názor jednej knihomoľky, ktorá čítaním uniká z vyčerpávajúcej reality dospeláka. IG: @girlwiththebooks

girlwiththebooks _
Overený zákazník
6.12.2022
K Tme som sa dostala úplnou náhodou. Darovala mi ju moja krstná so slovami, že ju čítala, ale tú knihu proste nechce vlastniť ani mať doma. Nešlo mi to do hlavy. Veď predsa som už Kariku čítala. Áno, jeho knihy sú psycho, ale že by som zostala až tak veľmi zhnusená?

A keďže je zvedavosť ako jed, do čítania som sa pustila ešte v ten večer. Ach, keby ste len vedeli, aká som rada, že to mám za sebou.

Hl. hrdinu a jeho 200 stranové trápenie niekde na konci sveta som absolútne neprecítila. Nechápala som, ako je možné, že mi ho nie je ľúto. Bol to hlučný, ukričaný a hysterický dement, kt. sa celý čas utápal v sebatrýznení, v kuse opakoval tie isté chyby, svoje osobnosti menil ako na bežiacom páse, bol protivný a pripravený na istú smrť.
Od začiatku sme tušili, ako to skončí. Myslím, že nebola potreba nám to opakovať na každej tretej strane.
Neviditeľný priateľ, čo rád kradol zápalky a podpaľoval cudzie chaty sa síce snažil pôsobiť ako kultivovaný strašiak, no v skutočnosti bol ešte väčšou otravou ako tá mužská hysterka, čo si väčšinu knihy privodzovala nejestvujúce len preto, že sa jeho vzťah s manželkou ocitol na mŕtvom bode. A to doslova.

Koniec bol čisté divadielko. Vynesenie rozsudku na poslednej strane len preto, aby hl. hrdina skončil ako právom odsúdený. Zbytočne. Každý, kto knihu čítal, vie, že bol odpísaný zhruba od 40 strany. A to bol ešte milý začiatok. Tých nechutností, čo nasledovalo potom som sa fakt mohla ušetriť. Doteraz nechápem, prečo som knihu nezatvorila v momente, ako som zahliadla náznak paródie na seriál Chirurgové s tupým príborovým nožom. Moja smola.

Po prečítaní tohto skvostu som si odniesla jediný pocit. Som znechutená. Z hlavnej postavy a jej myšlienkových pochodov. Z deja. Skrátka zo všetkého. Niečo také sa mi už dlho nestalo.

Možno keby bola Tma 30-stranová poviedka, na hodnote nestratí. Ako kniha však u mňa neuspela.
Čítať viac
6
Zem ľudí - Antoine De Saint-Exupéry, 2018
Práve čítam
Zem ľudí

Som mama, detská psychologička a milovníčka kníh, hudby a koláčov

Monika Kubičáková
Overený zákazník
14.11.2022
Kniha, ktorú nechceš odložiť!
Karikov štýl písania ma pri Tieni mafie veľmi nezaujal, avšak táto kniha to úplne zmenila! Skvelý, napínavý survival thriller, ktorého zvrat a záver ma úprimne prekvapil. Som nadšená a ku knihe sa určite opätovne vrátim. Čítať viac
Simona
Neoverený nákup
5.8.2022
Tma - výborná!!
Dlhšie som váhala nad čítaním tejto knihy ,stála mi na poličke bez pozornosti,asi práve preto že som si prečítala kopu zlých recenzií a musím uznať že to bola chyba. Sto ludi sto chutí. Mne sa Tma veľmi páčila a pohltila ma na niekoľko hodín. Nebola nudná ani trošku, ako tvrdili poniektore recenzky. Dej výborný, temný a miestami mi z opisov situacií bolo až nevoľno ale tak to má v správnom horore byť. Kedze poznam autora, predvídala som záver a aj sa mi moje dohady potvrdili, ale nevyrušilo ma to od dočítania. Jednoznačne táto kniha u mna patrí medzi tie lepšie od p. Kariku. Napríklad Smršť u mňa preskocila míľovým skokom, tá ma dost sklamala. Ale ako pisem sto ludi, sto chutí. Ja Tmu vrelo odporúčam do čítania priatelia. Čítať viac
Lucka
Neoverený nákup
9.3.2022
Nic moc
Ako prvu knihu od Jozefa Kariku som citala Trhlinu, bola to najlepsia knihu aku som doteraz precitala, takze kniha Tma bola pre mna fakt sklamanim.. cakala som zase take ,,WAU" ako pri Trhline a zial ziadne neprislo.. rozmyslam ci dat este sancu knihe Strach, no mam obavy ze to budu opät vyhodene peniaze Čítať viac
Sima
Neoverený nákup
22.7.2022
Treba si prečítať ešte Hlad a Smäd od J. Kariku . Odporúčam. Čítať viac

Jozef Karika

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„To, čo je viac ako láska, je totiž mlčanie plné porozumenia.“

Ako chutí moc - Ladislav Mňačko, 2016
Ako chutí moc
Ladislav Mňačko