Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Jak číst literaturu jako profesor - Thomas C. Foster, Host, 2016

18,10 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Jak číst literaturu jako profesor - Thomas C. Foster, Host, 2016
Jak číst literaturu jako profesor - Thomas C. Foster, Host, 2016

Jak číst literaturu jako profesor

Přestože knihy většinou můžeme číst jen jako prosté příběhy, často v nich najdeme i hlubší literární významy. Fosterův zábavný průvodce Jak číst literaturu jako profesor nám... Čítať viac

Vydavateľstvo
Host, 2016
Počet strán
383

Přestože knihy většinou můžeme číst jen jako prosté příběhy, často v nich najdeme i hlubší literární významy. Fosterův zábavný průvodce Jak číst literaturu jako profesor nám pomůže tyto skryté pravdy objevit a pohlédnout na literaturu očima... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Volanie krvi - Michala Ries, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Revidované a aktualizované vydání Fosterova klasického průvodce.

Přestože knihy většinou můžeme číst jen jako prosté příběhy, často v nich najdeme i hlubší literární významy. Fosterův zábavný průvodce Jak číst literaturu jako profesor nám pomůže tyto skryté pravdy objevit a pohlédnout na literaturu očima profesionálního čtenáře, univerzitního profesora.
Co znamená, když postava putuje po prašné silnici? Když nabídne svému společníkovi něco k pití? Když zmokne v náhlé průtrži mračen?
Thomas C. Foster nám přiblíží všechna hlavní literární témata a modely, vyprávěcí prostředky a formy; představí nám literaturu jako svět, kde cesta je ve skutečnosti rytířskou výpravou, sdílený pokrm symbolizuje svaté přijímání a déšť, ať už očišťující nebo ničivý, není nikdy pouhou sprchou.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
383
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
460 g
ISBN
9788074915642
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
225084
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Host
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

18 hodnotení

7
6
2
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Čítala som aj Jak číst romány jako profesor a je to veľmi podobné (tu sa už spomínajú aj poviedky a okrajovo i poézia). Keďže u nás podobné knihy nevychádzajú, je to pre knihomoľa must have, rozhodne ale pre náročnejších čiatateľov kníh, ktoré vôbec nejaký druhý plán majú (chick lit tam fakt nepatrí). Knihu si užijete tým viac, čím viac budete poznať spomínané tituly, ktoré si Foster vyberá na ilustráciu. A keďže je to americký profesor, sú to predovšetkým anglo-americké diela; preto sa vám môže rovnako ako mne stať, že mnohé poznať nebudete, alebo ste sa k nim ešte neodhodlali. Asi najužitočnejšou časťou bolo cvičenie na záver, kde si budete môcť na jednej krátkej poviedke v kompletnom znení vyskúšať, čo v nej nájdete a porovnať si ho s tým, ako ju vidí sám pán profesor a jeho študenti.

Čítať viac
Martinus
Viktória Dubovická
zamestnanec
27. februára 2017

Podtitul, Zábavný průvodce ke čtení mezi řádky, doslovne vystihuje obsah knihy. Autor čitateľovi bližšie približuje nielen klasické, ale aj moderné diela svetových autorov. Konkrétne sa venuje intertextualite diel, ktorú spracováva vtipne a s nadhľadom. Samotná kniha je mnohými americkými učiteľmi odporúčaná ako povinné čítanie. Rozširuje všeobecný prehľad, ale aj ovplyvňuje samotný literárny vkus. Jedinou výhradou je otázka, ktorá čitateľovi rezonuje v hlave počas čítania: „Nie je táto interpretácia už prehnaným tvrdením?“ Avšak aj táto drobnosť rozvíja kritické myslenie čitateľa.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

19
1794 - Niklas Natt och Dag, 2020
Práve čítam
1794

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
22.11.2022
Užitočná nielen pre študentov
Ak poznáte niekoho, kto sa práve trápi s čitateľskou krízou, určite mu odporučte túto knihu. Thomas Foster v nej prináša pohľad, po ktorom sa na čítané knihy budete pozerať trochu inak.
Postupne, v jednotlivých kapitolách, sa dozvedáme o vzorcoch a situáciách, ktoré si autori vedomky (aj nevedomky) vyberajú, a pomocou ktorých môžeme dané diela jednoducho analyzovať. Foster nás malými a nenápadnými krokmi navádza k tomu, aby sme po poslednej kapitole boli schopní rozpoznať všetko, čo nie je na prvý pohľad úplne jasné a čo sa ukrýva za najvrchnejšou vrstvou príbehu tej-ktorej knihy.

Myslím, že som už dlho nedržala v rukách knihu, ktorá by mi pripomenula, prečo som zarytým čitateľom a prečo milujem objavovať stále novšie (ale aj staršie) literárne diela. Foster rozpráva o knihách tak zanietene, že sa tieto pocity preniesli aj na mňa a ja som mala chuť pustiť sa do všetkých ním spomenutých kníh hneď v danom momente. Verím, že toto zanietenie sa počas čítania knihy prenesie aj na vás. Tak neváhajte, a rýchlo do čítania...
Čítať viac
5

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru. P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne. 12ks: An, AO, Bri, bt, Fox, Kik, LS, Luc, Q, R, RB, Sid, Val

Plameňjak Knižný klub
Overený zákazník
5.10.2022
Hodn.: Q, Sid, bt - 4*, Val - 3*
Celk.: 3.75*
Prečo autori opisujú počasie na tri strany? Čo naozaj znamená vlniaca sa záclonka? Môže byť dom postavou v literárnom diele?
Toto všetko píše Thomas C. Foster v knihe Čítaj literatúru ako profesor. Každá kapitola pojednáva o nejakom frekventovanom literárnom symbole/motíve/princípe, s tým, že autor uvádza diela, v ktorých ich možno nájsť (napr. biblické/mytologické motívy). Kto však z rýchlika spomínané diela nečítal/nepozná, má pocit, “akoby som sedela na návšteve a počúvala veci o ľuďoch, ktorých nepoznám” (Val). :) Autor však píše veľmi ľahko a zábavne, čiže aj keď sme sa “nič nové” nedozvedeli, väčšina z nás si čítanie naozaj užila.
Ak ste na strednej/vysokej nezažili hodiny literatúry s nekonečnými analýzami všemožných literárnych diel a chceli by ste svoj čitateľský zážitok pozdvihnúť na vyššiu úroveň, toto je kniha pre vás. A teda, ak ste ich zažili a v literárnych analýzach sa doslova vyžívate, tak sa utvrdíte v tom, čo už (pod)vedome robíte, a získate aspoň zopár tipov na čítanie - väčšinou anglofónnych klasík). Po prečítaní môžete rovno zakladať čitateľský klub a užívať si spoločné diskusie s priateľmi. Tak ako si ich užívame aj my :).
Čítať viac
Am
Neoverený nákup
12.1.2022
Knihu môžem len odporučiť, najmä študentom literatúry, pričom musím vyzdvihnúť vynikajúci slovenský preklad – napriek množstvu odkazov na (pre domáce publikum) neznáme, doposiaľ nepreložené diela sa kniha číta ľahúčko, plynulo a prirodzene. Čítať viac
10

fanatik do čítania, do knižnice chodím od 4 rokov ročne prečítam viac ako 80 kníh https://www.instagram.com/2miso2/?hl=sk

Michal Siroky
Overený nákup
13.8.2020
Neviem pre koho tá kniha je ale moc mi nepomohla
Vzdy som mal pocit, ze mi v literature nieco unika, ked sa vsetci idu zblaznit z Hemingwaya, Joycea, Shakespeara, Dickensa, Kafku, Faulknera, Eliota a inej VELKEJ literatury. Akoby zbytok sveta hovoril nejakym tajnym jazykom. Takze knihu, ktora to pomaha objasnit som musel kupit.
Pointou podľa pána profesora vraj je, ze okrem postav a samotneho deja je dolezity symbolizmus, vzorce a podobnosti - cesta, pocasie, nasilie, politika, (ne)sex, krst, vyzor krajiny, cesta, pocasie, voda, choroby, ironia, pocasie a....vlastne uplne vsetko teda okrem deja a postav....
Fascinuje ma, ze rozborom Kafkovej premeny Gregora Samsu na hmyz si niekto dobrovolne privodzuje depresiu, zatialco podobna metafora je zaujimavejsie vykreslena v Zambochovej Lihni :-)

Takze ma pan Foster presvedcil, ze vlastne o nic neprichadzam.

Ak radi čítate Kafku a spol. tak túto knihu a jej vysvetľovanie nepotrebujete. Ak vás taká literatúra neoslovila, neverím že vám táto kniha pomôže...
Čítať viac
Anton
Neoverený nákup
14.6.2021
Je pre stredoškolákov a začínajúcich vysokoškolských študentov v odboroch príbuzných literatúre. Čítať viac
Linnea Quigley
Neoverený nákup
14.6.2021
Je to literatúra faktu, nie román, nemá dej :D Čítať viac
Ivanka
Neoverený nákup
13.11.2018
Výborná kniha! Pri čítaní som si uvedomila, že už nikdy nebudem nijaký román čítať tak, ako doteraz. Bolo by naozaj skvelé, keby sa podľa tejto knihy učili študenti literatúry. Samozrejme by sa interpretované diela museli trošku obmeniť, nakoľko mnohé z rozoberaných románov, či poviedok sú v našich končinách neznáme. Túto knihu odporúčam všetkým milovníkom literatúry, ktorý chcú preniknúť ešte hlbšie do textu a čítanie je pre nich dobrodružstvom :-) Čítať viac
16

Milujem knihy a všetko, čo s nimi súvisí. Nie som len knihomoľ, ale som aj knihomoľ, ktorý to trošku prehnal a napísal dve knihy :D. Prísne tajný denník Miry Danesovej a Dovoľ mi všetko - pod dievčenským menom Mirka Novysedláková. Okrem toho som v roku 2019 začala aj knihy prekladať (z angličtiny do slovenčiny). Zatiaľ som preložila tituly: Večné puto od Laury Frantz (i527.net, 09/2019), Vražedný príliv od Dani Pettrey (01/2020, i527.net), Sídlo Haven Manor: Záhadná guvernantka (06/2020, i527.net) a Sídlo Haven Manor: Odvážna dáma (09/2020, i527.net)

Miroslava Molnárová
Overený zákazník
24.10.2018
Zábavné čítanie o čítaní!
Aj vy ste vždy mali pocit, že učiteľ literatúry rozoberá obsah knižného diela takým spôsobom, že ste z toho mali španielsku dedinu? Videli ste príbeh, ale on videl akési symboly plodnosti, smrti, znovuzrodenia ... Dodnes nechápete odkiaľ to vzal? Autor tejto veľmi zábavnej publikácie „Čítaj literatúru ako profesor“ vám to všetko pekne vysvetlí a zároveň sa budete baviť jeho hláškami, ktoré sú niekedy sarkastické, vtipné ale vždy trefné.
Táto príručka je naozaj veľmi zábavná a neuveriteľne dynamická. Jediné, čo by som jej vytkla, (a za čo autor nemôže) je to, že je v nej veľa pre Európanov neznámych diel amerických spisovateľov, ktoré žiaľ u slovenského čitateľa tak nezarezonujú. Našťastie autor nás celkom dobre oboznámi s dejom a ku konci už celkom chápeme prečo je Tori Morrisonová taká skvelá autorka. Plusom sú určite aj filmy, ktoré autor tiež „číta“ ako literatúru a nachádza v nej medzi riadkami symboly, vzorce, metafory...
Čítať viac

Vydavateľstvo Host

Čítať viac

„Schopnosť prijať zložitosť druhých je meradlom vyspelosti a nevyhnutnou podmienkou na utváranie autentických, zmysluplných vzťahov.“