Knihy
E-knihy

Nulté číslo

Slovart, 2015
3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2015
Preklad

Najnovší román autora bestselleru Meno ruže a Pražský cintorín je provokatívnym rozprávaním aj o 21. storočí. Pri čítaní tejto knihy platí: čím bizarnejšie sú denné...

Čítaj viac

12,34 €

Bežná cena Bežne 12,95 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Najnovší román autora bestselleru Meno ruže a Pražský cintorín je provokatívnym rozprávaním aj o 21. storočí. Pri čítaní tejto knihy platí: čím bizarnejšie sú denné správy, tým lepšie vidieť, kde to vlastne žijeme.

Miláno 6. jún 1992
Niekto sa vlámal do bytu novinára Colonnu. Páchateľ nepochybne hľadal disketu s kompromitujúcimi informáciami, no nenašiel ju. Colonna nie je nijaký zelenáč a háklivý materiál ukryl na miesto, ktoré považuje za bezpečné. Bezpečné, lenže dokedy? Je možné, že mu niekto ide po krku, lebo tak ako mnohí iní, aj on hrá dvojakú hru: zostavuje nulté číslo novín, ktoré majú namiesto serióznych článkov publikovať fámy o dobrej spoločnosti, a zároveň píše ako ghostwriter knihu, čo tento naprogramovaný škandál odhalí.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Nulté číslo - Umberto Eco
Vyrobiť si nepriateľa a iné príležitostné písačky - Umberto Eco
27,25 €
Ušetríte 0,65 €

Recenzie, kritiky

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
184
Hmotnosť
420 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788055613550
Naše katalógové číslo
215229

Čo si myslíme my

Miroslava Čížková
zamestnanec
19. júna 2016

V tejto útlej knihe nájde čitateľ všetko, čím žije súčasný svet. Konšpirácie, oligarchov, vydieranie a mediálnu manipuláciu.
Jednoduchý príbeh postavený viac na rozhovoroch ako na akčnom deji, vás vtiahne do Milána deväťdesiatych rokov. Stretávame skrachovaného novinára a spisovateľa, ktorý je za peniaze ochotný urobiť (napísať) úplne všetko. Keď ho osloví neznámy muž s ponukou robiť konzultanta novému denníku Zajtra, zameranému na písanie článkov v prospech nemenovanej finančnej skupiny, prijíma. V redakcii stretáva pár zaujímavých typov novinárov a neskôr sa s dvoma z nich aj zblíži.
V knihe sa veľa nedeje, ale veľa sa v nej rozpráva: o praktikách bulvárnych plátkov, manipulácii médiami a veľa sa v nej konšpiruje, pričom hlavnou témou konšpirácie je Benito Mussolini a jeho smrť.
Ja som zhltla tých 180 strán za jedno slnečné popoludnie, ale po ich prečítaní som mala pocit, že si knihu musím prečítať znova, pretože mi asi niečo v závere ušlo. Takže sa k nej možno po nejakom času vrátim a skúsim zistiť, kto je vrah. :-)
Odporúčam náročnejšiemu čitateľovi a milovníkom konšpirácií.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,4 / 5

27 hodnotení

9
5
5
4
4

Matej Leško
24.8.2017
Nespokojnosť
V prvom rade upozorním, že ďalej písaný text nespĺňa kritéria recenzia, skôr sprostredkúva moje po týždni od dočítania rozložené dojmy. S Umbertom Ecom mám skúsenosť skrz Meno Ruže a pár esejí. Ale ku knihe Nulté číslo. Nespokojnosť. Tá pramení z očakávania väčšieho odkrytia redakčných praktík, taktík a prostredia správ ktoré je možné ohýbať. O tých sa z Nultého čísla dozvieme pramálo - písanie horoskopov, ako sa vyhnúť konfliktu s políciou (neupozorňovať na jej nedostatky), ale najmä niekedy až neočakávané zatrhnutie článku pre očakávanú nevôľu majiteľa novín. Samotný námet mesačníku Zajtra je pritom geniálny (ako zbraň spoločenského postupu), žial nerozvetvený, vyšumený do stratena. Dej sa v polovici začne uberať ku konšpirácii, ktorá z už tak na pomery Umberta Eca útlek knižky strháva dobrú tretinu. Konšpirácia je pri tom nejasná, plná mien, miest, oranizácií. Pri Mene ruže sú opisy prídavkom ku atmosfére kaštieľa, biblickými výjavmi vzbudzujú u čitateľa až hrôzu. V Nultom čísle sú ale udalosti konšpirácie súčasťou minulosti natoľko, že dej nedokresľujú, neumocnujú. Samozrejme byť nespokojný s knihou na základe nesplených očakávaní nie je s kostolným poriadkom, ale túto knihu som dočítal výhradne z úcty ku velikánovy akým Eco bezbochyby je. Odporúčam siahnuť po ktorejkoľvek inej knihe od tohto Umelca.
Čítaj viac
Matej Leško
24.8.2017
Názor čitateľa
rád by som editoval text, neviem ako. Tak ponechám preklepy a opakujúce sa výrazy/slová.
Čítaj viac
Vendelín
14.9.2016
O ničom
Kniha síce nie je nudná vďaka spôsobu, akým je písaná, no záver do stratena ma sklamal, zápletka v podstate žiadna, niektoré dialógy vyslovene hlúpe, udalosti nepravdepodobné. Pre mňa o ničom.
Čítaj viac
Peter Marosz
Peter Marosz
17.8.2016
Dá sa
Vo februári 2016 nás zarmútila správa o smrti výnimočného talianskeho spisovateľa Umberta Eca. Jeho posledným románom je Nulté číslo. Už na prvý pohľad ide o najkratšie Ecovo beletrické dielo (180 strán). Autor nás dejom privádza do Milána v roku 1992. Nie príliš úspešný spisovateľ, starnúci novinár Colonna, sa zamestnáva v redakcii denníka Zajtra, ktorý sa akože pripravuje na svoj rozbeh. No iba Colonna a šéfredaktor Simei vedia, že v skutočnosti noviny nezačnú vychádzať nikdy asvojmu mecenášovi, tajomnému „komendátorovi Vimercatemu“, majú slúžiť len ako akýsi spôsob vydierania jeho nepriateľov. Od 6. 4. 1992 sledujeme postupný rozbeh novín a kreovanie redakcie, do ktorej sa dostávajú zaujímavé postavičky, ktoré si rozdeľujú jednotlivé rubriky novín. S jednou z nich, Maiou, nadväzuje Colonna vzťah, ktorý však obaja skrývajú. Najbizarnejším členom redakcie je Braggadocio, človek žijúci v konšpiračných teóriách. „Noviny nie sú na to, aby informácie šírili, ale aby ich ututlávali“, vraví. Braggadocio zoširoka rozoberá teóriu, že Mussolini nebol na konci vojny popravený a že telo, zavesené v Miláne dolu nohami, nepatrilo Ducemu, ale jeho dvojníkovi. Okolo tejto svojej teórie spriada takmer dokonalú pavučinu, ktorá sa tiahne od saleziánov a Vatikánu cez NATO, CIA, RAI, komunistov, mafiu až po Andreottiho. Avšak 6. 6. 1992 niekto konšpirátora Braggadocia zavraždí. Simei z nariadenia „komendátora Vimercateho“ projekt novín zastavuje. Colonna sa začína až paranoidne báť o holý život. Kniha sa dá hravo prečítať, aj keď za seba musím povedať, že napr. Tajuplný plameň kráľovnej Loany či Pražský cintorín sa mi akosi lepšie čítali.
Čítaj viac
Lucia Jamrišková
Lucia Jamrišková
14.8.2016
Ach, ten preklad
Kniha je výborná, dojem mi však kazil preklad. Hovorový jazyk, ktorý používa prekladateľ, sa používal snáď ešte za čias Margity Figuli. Použili ste niekedy tieto slová (alebo počuli ich niekoho používať):
- šmajchel-kabinet, šíkovník, okiadzať, mameluk, zmangľovala;
alebo výrazy:
- hneď sa dala rozkladať oheň,
- nože sa nám zver,
- dostať do chomúta,
- poslať do psej matere,
- vietor z plachát,
- mravy sa pľundrujú,

Anglické slová sú napísané tak, ako sa čítajú. V texte preto nájdete: je aut, end kompeny.

Keďže kniha je o konšpiračných teóriach, vytvorím si aj ja jednu. Prekladateľ patrí do spolku "Priaznivcov čítania kníh v pôvodnom jazyku" a tomuto cieľu prispôsobil aj preklad.
Čítaj viac
Lubica Lacinova
Lubica Lacinova
15.5.2016
Fajn
Kniha sa číta dobre, ako je u Eca obvyklé, a dokonca i rýchlo (necelých 200 strán!), čo je u Eca neobvyklé. Miláno ako kulisa deja je skvelo vykreslené, tak, ako predošlé knihy, vyvoláva chuť ísť sa prejsť "na miesto činu".
Čítaj viac
Samuel Prílepok
11.5.2016
Ecou logicky útok?

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Umberto dokázal v tejto knihe potrápiť myseľ čitateľa tým, že dokonale opísal prostredie a postavy, až sa zdali byť živými a zároveň prišiel s príbehom, ktorý pri nich ožil tiež. Mussolini ožil a Eco tak útočí na logiku a napáda analytické myslenie možno aj tým najmúdrejším. Mne ho určite napadol, zamotal a trošku zmiatol. Pritom to bola príliš krátka kniha nato, aby sa vôbec niečo začalo diať a predsa sa dialo. A príliš skoro sa to skončilo nato, aby ju človek zavrel s pocitom uspokojenia. Viem, že ak by som ju otvoril znova, nič nové sa nedozviem, ale predsa by som to spravil, len aby som sa presvedčil, že som čítal správne. Eco dokázal zamestnať moju myseľ tak, ako by to nedokázal ani úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a zato si zaslúži byť čítaný a jediným mínusom knihy je to, že ju prečítate na posedenie. A možno, že občas sa v nej vyskytli chyby a číslo Žalmu v knihe nezodpovedá pravde. (aspoň čo mi moja Biblia slúži).
Čítaj viac
Martin Majer
Martin Majer
5.5.2016
Klasicky skvelé
Ideálne je, ak sa autor vyzná v oblasti, o ktorej píše. V prípade Eca je to však takmer každá oblasť, takže väčšina vecí, ktoré vyšli z jeho pera, sú zárukou kvalitného a premysleného „počteníčka“.

Politika a novinárčina spolu vždy súvisia viac, než by mali. Ak k tomu pridáme konšpiračné teórie, ktoré sú obzvlášť v poslednej dobe veľmi v trende, dostávame napínavý mix na konci ktorého môže, ale aj nemusí, dôjsť k odhaleniu pozadia udalostí, ktoré otriasali západnou Európou v druhej polovici 20. storočia.
Čítaj viac
Anton Janečko
Anton Janečko
15.3.2016
Akýsi derivát Foulcaultovho kyvadla
Táto kniha je niečo ako zredukované Foulcaultovo kyvadlo. Autor aj tu osvedčil svoju fantáziu vo vymýšľaní konšpirácií, ale v porovnaní s Kyvadlom je to len akýsi odvar. Dokonca aj zápletka je dosť podobná tej z Kyvadla.
Keby Nulté číslo bolo v jeho tvorbe staršie, ako Kyvadlo, dalo by sa pokladať za určitý vývojový stupeň smerom ku Kyvadlu. Keďže je to presne naopak, považujem Nulté číslo za akýsi degresívny vývojový stupeň.
Neurobilo na mňa veľký dojem.
Kto ešte nečítal Kyvadlo, nech si ho prečíta a Nulté číslo môže vynechať.
Čítaj viac
Peter Fabok
26.2.2016
typicky Eco
Jedna z typickych knih autora, kde rozvija pribeh len ako vychodisko davajuce bezpocet dovodov podelit sa o jeho encyklopedicke znalosti velmi stravitelnym sposobom. Jeden z mala "renesancnych" ludi sucasnosti
Čítaj viac
Adriána Perová
Adriána Perová
21.2.2016
Nesplnilo očakávania

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Je ťažké byť dobrý spisovateľom. Nastavíte istú latku a tú nesmiete podliezť, inak sa na vás zvalí neuveriteľné množstvo kritiky. Pre mňa Umberto Eco bol a stále je najlepším spisovateľom svojej doby, no Nulté číslo mu naozaj nevyšlo. Nudné dialógy, niekedy mi to prišlo ako "naháňanie" strán.
Už v úvode bolo pre mňa veľmi náročné pochopiť, čo sa tam vlastne deje, prečo vydávajú časopis, ktorý vlastne nikdy nevyjde, potom k tomu prišlo ešte vydanie nejakej knihy, a v tomto momente ma kniha prestala zaujímať. A keď sa tam objavila tá žena, to už som nemusela ani prísť do konca a vedela som, ako sa to skončí. Prišla som asi tak do polovice a ďalej už nevládzem.
Napriek tomu, že sa mi Nulté číslo nepáčilo, Umberto Eco vo mne zostáva ako spisovateľ, ktorý na svete nemá konkurenciu. :)
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Nulté číslo - Umberto Eco
Vyrobiť si nepriateľa a iné príležitostné písačky - Umberto Eco
27,25 €
Ušetríte 0,65 €

„Z celej strany plnej písmen nezískaš nič alebo len málo, ak ju ukážeš len svojim očiam.“

Walter Pitkin