Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Modrooká Židovka Hadassa Benjaminová musí zachrániť svoj ľud, aj keby sa jej nemalo podariť zachrániť samu seba.

Píše sa rok 1944 a Hadassa Benjaminová má pocit, že Boh ju opustil. V jednej chvíli unikne smrti zastrelením, v druhej sa ocitá v rukách nového nepriateľa. Veliteľ tranzitného tábora Terezín v Československu plukovník Aric von Schmidt ju prinúti k tomu, aby preňho pracovala. Jej árijský výzor jej umožňuje skryť sa za falošnú identitu Stelly Müllerovej, no aby si túto masku Schmidtovej sekretárky uchovala, je nútená prizerať sa, ako jej ľud posielajú do Osvienčimu. Tuší, že v srdci jej zamestnávateľa sa ukrývajú tajomné hlbiny a žiada ho o pomoc pre tých, čo sú v tábore. Hoci každým pokusom pomôcť väzňom riskuje svoje odhalenie, Aricova zhovievavosť v nej vzbudzuje nádej. Vo chvíli, kedy musí podstúpiť rozhodujúcu obeť, je vo svojej statočnosti postavená pred desivú voľbu. Možno ju naozaj Boh priviedol do tábora v pravej chvíli; ako však môže zachrániť svoj ľud, keď nedokáže zachrániť samu seba?
Čítaj viac
Kúpte spolu
V pravej chvíli - Kate Breslin
Mengeleho dievča - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
24,19 €
Ušetríte 0,61 €

Recenzie, kritiky

Román V pravej chvíli je intímnym portrétom namaľovaným na veľké plátno, ktorý oživuje tragédiu a bolesť trpiacich, pričom mu dáva punc víťazstva a radosti zo slobody.
Susan Wiggsová, spisovateľka

Úplne som sa do tejto knihy zamilovala... Nezatvoríte ju, kým si ju neprečítate po poslednú napínavú stránku.
Debbie Macomberová, autorka New York Times bestsellerov

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
For Such A Time
Rozmer
147×209 mm
ISBN
9788097144876
Naše katalógové číslo
205713
Počet strán
392
Hmotnosť
345 g
Rok vydania
2015
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
i527.net

Čo si myslíme my

zamestnanec
19. júna 2015

Kniha ktorú som čítala na jeden dych a nechcela ju pustiť z ruky kým som neprečítala poslednú stránku. Román je príbehom zakázanej lásky vsadenej do obdobia druhej svetovej vojny, čo je už samo o sebe predzvesťou veľkého napätia. Ide o fiktívny príbeh z prostredia koncentračných táborov, kde autorka neškodne pozmenila pár faktov, čím podškrtla podstatu udalostí a utrpenie ľudí. Sila príbehu spočíva v hľadaní lásky a spoločnej cesty medzi postavami, pričom si postupne nájdu cestu aj k viere a Bohu. Viera bola v tomto období jedinou cestou nádeje a v kombinácii s pravou láskou bola nepremožiteľnou napriek akémukoľvek záveru ľudských osudov. Napätie sa z deja nevytrácalo do posledných strán, a ponúkla nečakaný záver. Odporúčam ju všetkým ktorí majú radi knihy o ľudskej sile, láske a sile viery z obdobia Holokaustu. Napriek tomu že ide o vymyslený príbeh verím že nikoho nesklame.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

15 hodnotení

11
3
1
0
0

Simona
17.3.2019
Nemám slov.... Prekrásna kniha, naozaj chytila za srdce a pohladila dušu. Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Príbeh Arica a Hadassy bol nádherný, zakázaná láska, samé prekážky- vojna, viera, smrť, koncentračný tábor... Nič ich lásku a vieru nezničilo. Dvaja ľudia, ktorí na začiatku stratili všetku vieru v Boha a možnosť nájsť lásku, ale nakoniec ju našli a nielen to, ale oveľa viac. Vrelo odporúčam, pocit z tejto knihy u vás zostane ešte veľmi dlho.... hrejivý pocit víťazstva. Víťazstva lásky a viery.
Čítaj viac
Dominika Trnková
18.3.2017
Skvelá
Táto kniha ma očarila hneď na začiatku, pretože sa tu stretáva protiklad nenávisti koncentračného tábora a (zakázanej) lásky mladého príslušníka SS a židovky. Napínavý príbeh až do konca, boj o identitu, lásku, svoj ľud, život,...to všetko sa skrýva v tomto nádhernom románe, ktorý nezatvoríte, pokiaľ ho nedočítate až do konca... :)
Čítaj viac
Jana B.
6.2.2017
recenzia

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.


V pravej chvíli. Kniha, ktorú mi môj manžel kúpil, keď som s komplikáciami po druhom pôrode ležala dva týždne v nemocnici. „Ty prinesieš precitlivenej mamičke knihu z prostredia koncentráku?!“ Neverila som vlastným očiam. Po pár dňoch som sa do nej zahryzla. V pravej chvíli. :)

Nemám rada príbehy z prostredia koncentračných táborov a ani to, ak viem, ako sa príbeh skončí. Hoci je táto kniha prenesením biblického príbehu kráľovnej Ester do inej časovej epochy a prostredia, pri tejto knihe mi to vôbec neprekážalo. Dej bol podmanivý. Hlavná hrdinka Stella si vytrpela viac, ako by človek mal. Jej vnútorná sila, aj napriek zápasom v otázkach viery, bola inšpiratívna. A hlavný hrdina? Aric von Schmidt. Jeho láska k Stelle bola nečakaná. Myslím, že ju nečakal ani on sám a doteraz neviem, či na začiatku ich spoločného príbehu naozaj veril, že nie je židovkou alebo tomu len veriť chcel (aby ju mohol zachrániť). Čím si ma však získal bolo, že jeho láska k Stelle bola stála. Neochvejná. Verná. V mnohom mi pripomínala vlastnosti Božej lásky, ku ktorej sa máme všetci svojou ľudskou láskou približovať.

Och áno, poplakala som si. Od dojatia nad nádejou a odhodlaním Mortyho (Stellinho strýka) a mnohých ďalších väzňov, ktorí napriek strašným okolnostiam nestratili vieru. Aj Stella ju nakoniec našla. Tak a teraz som už aj vám prezradila ako sa to skončí. No našla Stella aj lásku? Prečítajte si sami. :)
Čítaj viac
Jana B.
5.2.2017
Radosť čítať

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

V pravej chvíli. Kniha, ktorú mi môj manžel kúpil, keď som s komplikáciami po druhom pôrode ležala dva týždne v nemocnici. „Ty prinesieš precitlivenej mamičke knihu z prostredia koncentráku?!“ Neverila som vlastným očiam. Po pár dňoch som sa do nej zahryzla. V pravej chvíli. :)

Nemám rada príbehy z prostredia koncentračných táborov a ani to, ak viem, ako sa príbeh skončí. Hoci je táto kniha  prenesením biblického príbehu kráľovnej Ester do inej časovej epochy a prostredia,  pri tejto knihe mi to vôbec neprekážalo. Dej bol podmanivý. Hlavná hrdinka Stella si vytrpela viac, ako by človek mal. Jej vnútorná sila, aj napriek zápasom v otázkach viery, bola inšpiratívna. A hlavný hrdina? Aric von Schmidt. Jeho láska k Stelle bola nečakaná. Myslím, že ju nečakal ani on sám a doteraz neviem, či na začiatku ich spoločného príbehu naozaj veril, že nie je židovkou alebo tomu len veriť chcel (aby ju mohol zachrániť). Čím si ma však získal bolo, že jeho láska k Stelle bola stála. Neochvejná. Verná. V mnohom mi pripomínala vlastnosti Božej lásky, ku ktorej sa máme všetci svojou ľudskou láskou približovať.

Och áno, poplakala som si. Od dojatia nad nádejou a odhodlaním Mortyho (Stellinho strýka) a mnohých ďalších väzňov, ktorí napriek strašným  okolnostiam nestratili vieru. Aj Stella ju nakoniec našla. Tak a teraz som už aj vám prezradila  ako sa to skončí. No našla Stella aj lásku? Prečítajte si sami. :)
Čítaj viac
Martina Warchalowska
19.1.2017
SUPER!
Do knihy som sa pustila po docitani Mengeleho dievcata.Cize od zaciatku mi bolo jasne,ze ide o vymysleny roman.ALE zaroven ma dej neskutocne pritahoval tym,ze sa aj v pozadi takej ohavnosti,akou bola vojna a holokaust,zrodi laska.Tak trosku nerealne,ale zaroven nevtieravo.A velmi sa mi pacilo,ze si autorka mohla vymysliet stastny koniec.Na tych takmer 400stran mi stacili 4dni.Odporucam
Čítaj viac
Marek Zákopčan
28.8.2015
V pravej chvíli
Román V pravej chvíli vás len tak nepustí. Celý čas dúfate, že nenastane tragický zlom, hoci si dobre uvedomujete, že sa mu postavy nakoniec nevyhnú, A keď k nemu dôjde, zas dúfate, že všetko dobre dopadne. Do deja sú zapracované aj skutočné historické miesta a udalosti, ako napr. oficiálna inšpekcia Červeného kríža v Terezíne, alebo praktiky v tranzitnom tábore. Príbeh plynie rýchlo, rozuzlenia sú postupné a všetko speje k poriadne dramatickému záveru. Hoci posledná kapitola na mňa pôsobila už ako prílišné tlačenie na pílu, nepokazila celkový dojem. Kate Breslinová má veľký talent na vytvorenie silných postáv - či už dobrých, alebo zlých. Dokonca si dovolím tvrdiť, že záporáci sú ešte o stupienok prepracovanejší. Čo mi chýbalo, bolo väčšie objasnenie minulosti postáv - Arica i Hadassy. Najmä u nej by sa podľa mňa zišlo viac zamerať sa na "pobyt" v Dachau a jej vzťahy, pretože úvod knihy miestami pôsobí trochu zmätočne. Každopádne však stále ide o román, ktorý vyzdvihuje vnútornú silu jedinca, lásky a ochoty obetovať sa v prospech viery a vyššieho dobra.

Viac tu: http://www.marekzakopcan.sk/news/k-breslinova-v-pravej-chvili/
Čítaj viac
Júlia Mudráková
9.8.2015
Názor čitateľa
Príbeh Hadassi, mladej židovky, ktorej život ovplyvňuje vojna vo mne vzbudil pocit beznádeje a strachu na prvý pohľad. Ďalej vykreslenie krutosti vojakov a hlavne násilie páchané na deťoch v koncentračnom tábore boli situáciami, ktoré som si nechcela ani predstaviť... No koniec koncov, tento príbeh je plný nádeje; nádej vyslobodenia, na život, získania rodičov, na lásku. Fascinujúcim bolo prepojenie života v tranzitnom tábore Terezín a biblickej knihy Ester.
No v konečnom dôsledku, kniha vo mne zanechala hlboké pocity – strach, zdesenie ale aj radosť. Odporúčam túto knihu nie len svojím rovesníkom ale všetkých, hlavne mladým, aby tieto hrôzy vojny poznali len z kníh ako je táto a nie zo skutočného života a vážili si čo majú a kde žijú. A verím, že príbehy všetkých postáv oslovia čitateľa rovnako ako mňa. Kniha sa mi naozaj páčila.
Čítaj viac
Katarína Koyš
25.6.2015
V pravej chvíli
Pri čítaní knihy V pravej chvíli z pera Kate Breslinovej bude čitateľovi behať mráz po chrbte a nevyhne sa ani momentom, keď bude mať oči plné sĺz. Príbeh židovského národa prenasledovaného počas druhej svetovej vojny je plný bolesti, nenávisti, pohŕdania, strachu, pochybovania,.. ale aj odvahy, viery, nádeje a lásky.
V knihe som uvítala slovník cudzích pojmov, ktorý vysvetľoval význam slov použitých v texte. Hlavne židovské výrazy. Veľmi som ocenila poznámky autorky, v ktorých oboznámila čitateľa, čo bola fikcia a čo skutočnosť, resp . ako upravila realitu.
Čítaj viac
Martina T.
29.5.2015
Názor čitateľa
Kniha, ktorú som nechcela pustiť z ruky, kým sa nedozviem, ako osudy postáv nakoniec dopadnú. Nájdu svoju budúcnosť, či vôbec nemajú na ňu nárok? Príbeh aj jeho postavy sú vymyslené, zasadený je však do histórie. Holokaust, ktorý sa odohral, opísali už viacerí ľudia, ktorí ho prežili. Ako nás môže obohatiť príbeh, ktorý je vymyslený? Určite nielen citátmi z Biblie, či už zo Starého zákona – príbeh kráľovnej Ester alebo iné citáty aj z Nového zákona. Keďže v Biblii sa dá nájsť sila v každom čase, ktorý človek prežíva. Prerod postáv, ich vnútorný boj, či už kladných, ale aj záporných postáv. Nájsť silu vôbec bojovať, keď váš život nie je vo vašich rukách. Má zmysel ovplyvňovať niekoho, keď nemáte vplyv ani na to, ako sa váš život ďalej vyvinie? Majú malé každodenné víťazstvá zmysel? Mám rada knihy, ktoré vo mne vyvolávajú viacero otázok, na ktoré nemožno dať „jednoduché“ odpovede.
Čítaj viac
Lucia M.
17.5.2015
fascinujúca
Pôvabný príbeh odohrávajúci sa v nepôvabnom prostredí – napadlo mi, keď som premýšľala nad tým, ako stručne charakterizovať túto knihu.
Ide o paralelu na biblickú knihu Ester, a preto každá kapitola začína citátom z tejto knihy.
Keď sa mi kniha dostala do rúk, trochu som sa bála, či ma nebude nudiť zápletka, predsa len, keď už niečo poznáte a máte to čítať zas, len možno trochu inak... To som však ešte nevedela, v akej dobe sa bude príbeh odohrávať a o čo tu pôjde...
Po tomto románe siahnu zrejme tí, ktorí nemajú odpor voči koncentračným táborom. Keďže ja som skôr opačný typ a toto prostredie mi veľmi prehovára do duše, dychtivo som čítala každú ďalšiu kapitolu. Zaujal ma nielen príbeh, ale aj fakty, ktoré autorka (miestami neškodne pozmenené) vykresľuje. V podstate sa na hrôzostrašnú časť svojej histórie pozeráme inak, ak sa ponoríme do osudov konkrétnych ľudí, aj keď v tomto prípade fiktívnych. Dotýka sa nás to akosi viac.
Preto mňa osobne oslovil tento príbeh dvoch ľudí, ktorí si hľadajú cestu nielen k sebe, ale aj k Bohu. Príbeh o nádeji v beznádeji, o viere v čase, kedy sa zdá absurdná, o dôvere v ľudí, keď sa človeku žiada skôr zanevrieť na všetkých, o láske proti logike.
Zaujímavé je aj vykreslenie negatívnych postáv, ich správania, ich premýšľania a argumentov. Mňa však veľmi prekvapil fakt, že aj správny človek môže stáť na nesprávnej strane, že aj na strane nacistov môže byť človek, ktorý má srdce na správnom mieste.
Možno nečakaný je záver knihy, preto si ju určite prečítajte do poslednej napínavej stránky. A potom... potom môžete diskutovať, ako by ste príbeh ukončili vy. :)

Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
V pravej chvíli - Kate Breslin
Mengeleho dievča - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
24,19 €
Ušetríte 0,61 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev