Štyri lásky
O pravej povahe lásky sa už napísalo veľa slov a veľa kníh, ale len niekoľko z nich je takých výstižných, ako táto kniha. C.S. Lewis v nej sumarizuje štyri typy Ľudskej lásky ... Čítať viac
O pravej povahe lásky sa už napísalo veľa slov a veľa kníh, ale len niekoľko z nich je takých výstižných, ako táto kniha. C.S. Lewis v nej sumarizuje štyri typy Ľudskej lásky ... Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
O knihe sa asi nedá napísať nič krajšie, než citáty z nej, tak pár zazdieľam :)
- Už som sa zmienil, že takmer každý môže byť objektom náklonnosti. Áno, a takmer každý predpokladá, že ním bude.
- To je dôvod, prečo tie patetické typy, ktoré len „chcú priateľov“, obchádzajú stále naprázdno. Ak chceme mať priateľov, podstatnou podmienkou je chcieť ešte niečo okrem priateľov. Ak by na otázku: „Vidíš tú istú pravdu?“ zaznela úprimná odpoveď: „Nič nevidím a ani ma to nezaujíma, chcem len priateľa,“ žiadne priateľstvo by z toho nebolo, hoci náklonnosť by z toho mohla byť. Priateľstvo by nemalo byť o čom, a priateľstvo musí vždy byť o niečom, aj keby to bola len pasia v domine alebo bielych myšiach. Tí, čo nič nemajú, sa nemajú o čo podeliť. Tí, čo nikam nejdú, nemôžu mať spolupútnikov.
- Niet úniku pred bolesťou srdca – ani Augustínovým spôsobom, ani nijakým iným. Nejestvuje investícia bez rizika. Milovať znamená stať sa zraniteľným. Milujte čokoľvek a vaše srdce sa ocitne v zovretí a možno pukne. Ak si ho určite chcete zachovať neporušené, nesmiete ho dať nikomu, ani len zvieratku. Obaľte si ho opatrne koníčkami a drobnými pôžitkami, nijako sa citovo neangažujte, uzamknite si srdce do puzdra alebo truhly svojho sebectva. Ale v tej truhle – bezpečnej, tmavej, nehybnej, nevzdušnej – sa zmení. Nepukne, stane sa nerozbitným, nepreniknuteľným, neschopným vykúpenia.
C.S. Lewis sa narodil v Írsku v roku 1898. Rok študoval na Malvern College, a potom u súkromného učiteľa. Získal najvyšší titul z gréckej a latinskej literatúry, filozofie a starovekej histórie a tiež z anglického jazyka. V rokoch 1925 - 1945 bol stálym profesorom na Magdalen College. V roku 1954 sa stal profesorom stredovekej a renesančnej literatúry na univerzite v Cambridge. Bol výnimočným a obľúbeným prednášajúcim, ktorý natrvalo a významne ovplyvnil svojich študentov. Dlhé roky bol C.S. Lewis ateistom. Svoje obrátenie opísal v diele Zaskočený radosťou nasledovne: „V akademickom roku 1929 som sa na Trinity College vzdal a uznal, že Boh je Boh... a možno (som bol v tom momente) najskľúčenejším a najzdráhavejším konvertitom Anglicka.“ Práve táto skúsenosť mu pomohla pochopiť nielen apatiu, ale aj aktívnu neochotu prijímať náboženstvo. Práve tu sa z kresťanského spisovateľa mimoriadne obdareného výnimočným logickým myslením a z osoby s ľahko zrozumiteľným, živým štýlom vyjadrovania stal jedinečný spisovateľ takých kvalít, ktoré nemali páru. Diela ako napríklad Problém bolesti, Rady skúseného diabla, Štyri lásky, Veľký rozvod sú len zlomkom z jeho výnimočného diela. C.S. Lewis písal aj knihy pre deti Kroniky Narnie, vedeckú fantastiku a z jeho pera vyšla aj bohatá kolekcia literárnej kritiky. Jeho diela poznajú milióny ľudí na celom svete vďaka prekladom. C.S. Lewis zomrel 22. novembra 1963 vo svojom dome v Oxforde.
„Sú rôzne druhy odvahy. Poznám ľudí, čo sa smelo vrhnú medzi rinčiace meče, ale vystavte ich spleti mocenských intríg a vezmú nohy na plecia. A naopak.“