Škovránkovo tajomstvo - Fiona Valpy, Tatran, 2023

17,06 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Škovránkovo tajomstvo

O hľadaní miesta na zemi

Život na pobreží Škótskej vysočiny plynul pokojne a rutinne, až dokiaľ nezasiahol osud – Loch Ewe sa znenazdania stane vojenskou základňou pre arktické konvoje Kráľovského... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2023
288 strán
4 hodiny čítania

Život na pobreží Škótskej vysočiny plynul pokojne a rutinne, až dokiaľ nezasiahol osud – Loch Ewe sa znenazdania stane vojenskou základňou pre arktické konvoje Kráľovského námorníctva plaviace sa v nebezpečných vodách Severného ľadového oceána... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
17,90 €

17,06 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania
Skřivánek zpívá dál - Fiona Valpy, Baronet, 2022
Pevná väzba
Čeština, 2022
Do šiestich dní
-5 %

17,87 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Svetlo v nás - Michelle Obama, Tatran, 2023

Viac o knihe

Život na pobreží Škótskej vysočiny plynul pokojne a rutinne, až dokiaľ nezasiahol osud – Loch Ewe sa znenazdania stane vojenskou základňou pre arktické konvoje Kráľovského námorníctva plaviace sa v nebezpečných vodách Severného ľadového oceána. Druhá svetová vojna nemilosrdne zasiahne do života bežných ľudí, no tí neváhajú a poväčšine mladým vojakom pomáhajú, ako vládzu. Nezaostávajú ani dievčatá, ktoré si urobia vodičský kurz, aby mohli jazdiť na dodávkach a sanitkách. Námorník Alec, syn pána miestneho ardthuathovského sídla, sa zaľúbi do mladučkej hájnikovej dcéry Flory a ona mu city úprimne opätuje. Avšak jeho otec sir Charles sa stavia proti ich láske a navyše si aj vojna vyberá svoju krutú daň...

O niekoľko desiatok rokov neskôr životné okolnosti prinútia Florinu dcéru, speváčku Lexie Gordonovú, odcestovať do dediny pri Loch Ewe, kde strávila celé detstvo. Odišla odtiaľ v sedemnástich plná snov, keď získala štipendium na konzervatóriu v Londýne. Vracia sa s pocitom prehry, životného sklamania a osamelosti, hoci ju sprevádza dcéra Daisy. Malá dedina, kde každý vie o každom všetko, na ňu spočiatku pôsobí tiesnivo, no postupne zisťuje, že miestni skrývajú o jej rodičoch nejaké tajomstvo. Lexie začne klásť otázky a postupne odhaľuje skladačku trpko-hrejivého príbehu svojich rodičov, dozvedá sa, čo všetko pre ňu obetovala Flora, a uvedomí si, že domov sú predovšetkým ľudia, ktorým na vás záleží. Už nemá šancu napraviť svoj vzťah s mamou, no môže odpustiť minulosti a otvoriť dvere budúcnosti, ktorá tu, v čarovnom prostredí Škótskej vysočiny, usilovne klope na dvere malého hájnikovho domčeka. Stačí ich odchýliť...
Čítať viac
Originálny názov
The Skylark's Secret
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
435 g
ISBN
9788022213967
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1829779
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Škovránkovo tajomstvo - Fiona Valpy, Tatran, 2023
Krajčírkin dar - Fiona Valpy, Tatran, 2021
31,29 €
Ušetríte 1,51 €

Hodnotenia

4,5 / 5

8 hodnotení

4
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Adra
Neoverený nákup
10.5.2023
Poznáte ten pocit, kedy si kniha vyberie Vás a nie Vy ju? Niečo také som zažila so Škovránkovym tajomstvom. Téme vojny sa v poslednom čase vyhýbam, mám totiž pocit, že čítam veľa o tej prítomnej, a tak v rámci oddychu, vyhľadávam v knihách iné témy. Táto kniha mi však našepkávala, že si ju mám prečítať aj napriek tomu.

Som neskutočne rada, že som tak spravila, pretože tento príbeh je jedna veľká láska. Zamilovala som sa doň už po prvých stranách, je totiž neskutočne návykový. Nielenže plynie neskutočne prirodzene, ale zároveň Vás v čítaní poháňa túžba po odhalení. Podporuje to hlavne prelínanie dvoch časových (generačných) liniek, ktoré častokrát končili rozvinuto, a tak si čo najskôr chcete prečítať ďalšiu kapitolu, aby ste sa dozvedeli viac a odhalili tajomstvo tohto príbehu. Zároveň sa autorka vyhrala s opisom prostredia, a tak pomyslenie naň, mi vždy o to viac spríjemnilo čítanie a chuť vrátiť sa k príbehu.

Nedá mi inak, ako túto knihu odporúčať všetkými desiatimi. Ak chcete zažiť príbeh dvoch žien, matky a dcéry, jednej lásky počas vojny a druhej cesty za odhalením pravdy o svojich rodičoch, tak určite choďte do tejto knihy. Rozhodne si ju zamilujete.
Čítať viac
14
Overený zákazník
19.4.2023
Škovránkovo tajomstvo
Škovránkovo tajomstvo je pohodový a veľmi príjemný román z prostredia krásnej škótskej vysočiny s veľmi pekným, až umeleckým štýlom písania. V knihe sa striedajú 2 dejové línie. Príbeh mladučkej Flory, ktorá zažíva svoju veľkú lásku počas 2.sv.vojny a o 35 rokov neskôr príbeh jej dcéry, speváčky Lexie, keď sa vracia z "veľkého sveta" späť domov na škótsku vysočinu a postupne sa pred ňou odhaľuje príbeh jej matky. A aj napriek tomu, že sa jedná o vojnové obdobie, knihu radím skôr k oddychovej literatúre. Nič prekvapivé, avšak príjemné a pohodové. Čítať viac
30.3.2023
4,5 *
Škovránkovo tajomstvo je presne ten typ historického románu, ktorý zbožňujem čítať. Má dve striedajúce sa dejové línie, vďaka čomu sa dozvedáme minulosť aj budúcnosť a obe sa navzájom skvele dopĺňajú.

Dejovú líniu z minulosti sledujeme z pohľadu Flory. S otcom hájnikom a bratom žijú prostý život jednoduchých ľudí v malej dedinke na pobreží, pokým im ho nenarušila vojna. Práve vojna donúti Floru uvedomiť si svoje skutočné city k Alecovi, synovi majiteľa panstva, na ktorom bývajú a dlhoročného kamaráta. Alec narukoval k námorníctvu a každodenný strach o jeho život upozorní Floru na každým dňom hlbšie city, ktoré k nemu prechováva.

O mnoho rokov neskôr sa Florina dcéra Lexie vracia domov. Čerstvo po matkinej smrti nachádza útočisko v domove, z ktorého s nadšením kedysi odchádzala do veľkomesta. Teraz s malou dcérkou hľadajú miesto na pokojný život. Lexie sa vďaka priateľkám Flory dozvedá o jej minulosti, láske a najmä a svojom otcovi, ktorého nikdy nepoznala.

Skvelo a čtivo napísaný príbeh, ktorý ma stál veľa sĺz. Jediné, čo mi trochu prekážalo, bol miestami kostrbatý preklad, alebo skôr zvláštny výber slov prekladateľky. Inak však môžem celý príbeh hodnotiť len pozitívne. Od postáv, ktoré boli naozaj rôznorodé, ale každá jedna sa do príbehu perfektne hodila, cez príbeh ako matky tak dcéry, poznačený bolesťou a stratou.Až po prostredie, krásnu prírodu a najmä vývoj oboch ženských postáv, ktorým život ovplyvnili ťažké rozhodnutia, skúšky osudu, ale aj veľa lásky.
Čítať viac
9.3.2023
Kniha ma hneď na prvý pohľad zaujala svojou obálkou, ktorá vo mne vyvolala veľmi pokojný a príjemný pocit.
Dve hlavné hrdinky, Lexie a Flora, obe z rozlišných dejových liniek som si obľúbila.

Florin príbeh z minulosti, počas vojny, ma chytil za srdce. Zakázaná láska je stále náročná a počas vojny dvojnásobne. Videla som, ako v nej stále rastie nádej a ako upadala, keď sa objavili prekážky.
Lexie, Florina dcéra, a rozkošná Daisy si ma ihneď získali a po zložitej minulosti som dúfala v ich šťastný koniec.

Páčilo sa mi prelínanie dvoch dejových liniek, minulosti a prítomnosti. Keďže ja to mám v knihách veľmi rada, bola som so spracovaním spokojná. Páčilo sa mi, ako sa niektoré kapitoly ukončovali napínavo a mňa to len nútilo čítať ďalej a ďalej.

Príbeh napredoval pokojne, nedialo sa tam nič závratne veľké, no ku koncu sa dej začal zvrtávať a nastávali zaujímavejšie situácie.
Na konečný zvrat som sa tešila najviac a dúfala som, že to bude niečo originálne a prekvapí ma to, a tak sa aj stalo. Aj keď na neho nadväzovali nepekné a smutné udalosti v súvislosti s vojnou, prítomnosť a samotný Lexin príbeh skončil pekne.

Ak máte radi prelínanie minulosti a prítomnosti, obdobie vojny a života počas nej, príbeh lásky, ktorá si prešla mnohými prekážkami a máte radi aj smutnejšie závery, jednoznačne odporúčam.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Nádherne napísaný román vás načisto pohltí. Autorka rozpráva o matkách a dcérach, o láske a priateľstve, a to všetko sa odohráva v magickom škótskom prostredí. Bravo!“
Victoria Connelly, autorka bestsellera The Rose Girls

„Dokonalé, dokonalé, dokonalé! Milujem Škótsko, takže táto kniha ma úplne dostala. Brilantné, dojímavé. Autorka si nepochybne dala záležať na dôkladnom štúdiu udalostí druhej svetovej vojny, pretože prácu námorníkov na arktických konvojoch zobrazila natoľko verne, až ma pri čítaní mrazilo.“
Lesley Pears, autorka You’ll Never See Me Again

„Nežný príbeh o láske, vojne, strate a o nových príležitostiach zasadený do prostredia podmanivej Škótskej vysočiny.“
Gill Paul, autor The Second Marriage

Fiona Valpy

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac
Kúpte spolu
Škovránkovo tajomstvo - Fiona Valpy, Tatran, 2023
Krajčírkin dar - Fiona Valpy, Tatran, 2021
31,29 €
Ušetríte 1,51 €

„Záleží na tom, čo sa naozaj stalo. Každý má potenciál urobiť niečo zlé - keby nás niekto podľa toho posudzoval, nikto by nebol dosť dobrý. Záleží však na tom, ako sa napokon zachováme.“

Road trip - Beth O'Leary, 2022
Road trip
Beth O'Leary