Právo krvi a železa

Hoci Slovania boli v podriadenom postavení voči Avarom, v Európe spolu tvorili nepremožiteľnú obávanú silu, ktorej okolité národy nedokázali vzdorovať. Preto mocnejúca Franská... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2022
712 strán
10 hodín čítania

Hoci Slovania boli v podriadenom postavení voči Avarom, v Európe spolu tvorili nepremožiteľnú obávanú silu, ktorej okolité národy nedokázali vzdorovať. Preto mocnejúca Franská ríša nezaváha, keď kráľa Chlotara II. a jeho syna ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

20,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Temný príbeh plný bolesti a vášne z čias kolísky európskych národov v tajomnom období 6. – 7. storočia od autorky obľúbeného historického románu Oheň v srdciach.

Hoci Slovania boli v podriadenom postavení voči Avarom, v Európe spolu tvorili nepremožiteľnú obávanú silu, ktorej okolité národy nedokázali vzdorovať. Preto mocnejúca Franská ríša nezaváha, keď kráľa Chlotara II. a jeho syna Dagoberta I. osloví byzantský cisár Herakleios s naliehavou prosbou o spoluprácu: s Avarmi a so Slovanmi treba zatočiť a vraziť medzi nich klin, pretože rozdelení nebudú takí silní a konečne sa s nimi dokážu porátať. Majú v rukách silnú zbraň: Malykeia, jediného žijúceho potomka posledného antského vládcu Musokia. A tak v roku 623 prichádza do Devínskej brány, významnej križovatky obchodných ciest na sútoku riek Dunaja a Moravy, výprava diplomatických vyslancov v prestrojení ako kupecká karavána na čele s mladým franským kupcom Samom. Výprave velí veliteľ Dervan so zlobou v duši a s nenávisťou k barbarom, pretože pri slovansko-avarskom vpáde na územie jeho domoviny v Bavorsku ako dieťa prišiel o celú rodinu a bol svedkom ich vražedného vyčíňania. Spočiatku nie je jasné, ako majú splniť kráľovský a cisársky rozkaz, ale keď vyslanci spoznajú najnezvyčajnejšiu princeznú, akú kedy videli, otvoria sa im brány do celkom nového, neznámeho sveta, aj brány do srdca. Nespútaná princezná Kazi je ako prírodný živel, dotkne sa srdca každého, kto sa s ňou stretne, a rúca nielen spoločenské normy, ale aj zvyčajný pohľad na svet.

Príchod kupcov medzi Slovanov roztočí koleso osudu, a keď o niekoľko mesiacov odchádzajú späť do Francie, zanechávajú za sebou smrť, spúšť a chaos. Aby Slovania prežili, musia nadviazať nové spojenectvá. No ani táto cesta nebude ľahká. A princezná Kazi sa bude musieť vzdať toho, čomu prirodzene vládla – lásky...

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Počet strán
712
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1785481
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

6 hodnotení

5
0
0
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
14
Kroniky prachu - Lin Rina
Práve čítam
Kroniky prachu

Som súčasťou všetkého, čo som kedy prečítala. A to všetko je súčasťou mňa. :-)

Sandra Vitkovičová
Kníhkupec
16. decembra 2022

Historický príbeh plný množstva postáv, z ktorých ani jedna nie je čiernobiela. Každá z nich má svoju minulosť, svoje pohnútky a svoj vlastný príbeh - či už plný lásky, alebo bolesti. Dávny príbeh o dávnych hrdinoch, ktorých hrdinstvo nie vždy bolo docenené - niekedy to boli muži, ktorí sa vzdali všetkého pre vieru a česť. Niekedy ženy, ktoré sa vzdali vlastného dieťaťa, lebo verili v jeho lepšiu budúcnosť. Niekedy deti, lebo skrátka prežili. Niekedy všetci, lebo boli schopní žiť ďalej. Príbeh plný povier, legiend, tradícií a mystična, nádherné opisy neskrotnej prírody, brutálne opisy vojny a mučenia. Príbeh Ardagasta, Albsuindy, Zelesny, Agasty, Kazi, Sama, Dervana, Runy, Otta, Zorany a iných sa vám zapíše do duše - budete plakať, budete dúfať. Nie je to kniha pre slabé povahy. Ale história nie je vždy šťastná. Táto kniha vám to dokáže. Vyrve vám srdce z hrude. Ale stojí to za to, sľubujem. Na naše dejiny sa už nikdy nebudete pozerať rovnako.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6
5.1.2023
Jednoducho úžasné
V prvom rade by som chcela povedať, že Zuzku úprimne obdivujem, pretože si nedokážem predstaviť koľko času čítania, skúmania a bádania predchádzalo vzniku tejto knihy.

Autorka ma dokázala vtiahnuť do deja natoľko, že som si živo vedela predstaviť danú dobu. Stránky knihy som doslova hltala a s napätím prežívala útrapy hlavných hrdinov, ktorých osudy sa postupom času prepletú.

Táto kniha je naozaj skvostom, ktorý ponúka nielen napínavý príbeh, ale rovnako oživuje možno už zabudnuté dejiny našich predkov.
Čítať viac
16
13.12.2022
Skvelý historický román z dejín Slovanov
Wow, tak toto bola jazda! Obdivujem autorku, že sa rozhodla napísať príbeh z obdobia Samovej ríše, keďže ide o časť slovanskej histórie, ku ktorej nemáme veľa dostupných materiálov, z ktorých by sa dalo čerpať. Každý historický román si vyžaduje množstvo štúdia a tu to bolo ešte viac komplikované kvôli nedostatku informácií. Zuzka to však zvládla na jednotku a dopriala nám (ďalší) skvelý príbeh.

Priznám sa, že v prvých kapitolách som mala zo všetkých nových pojmov pre označenie funkcií, mier, mesiacov, peňazí a podobne hlavu ako melón. V knihe sa však nachádza slovník, kde je všetko vysvetlené, mapy i zoznam postáv s ich krátkym popisom.

Začiatok bol taký pomalší, dosť sa tam riešili vzťahy medzi jednotlivými národmi a politika, takže mi čítanie išlo pomalšie. Potom sa však do popredia viac dostali medziľudské vzťahy a ja som si príbeh začala naplno užívať.

Nechápala som, prečo autorka naraz rozbieha niekoľko dejových liniek, v rôznych časoch, na rôznych miestach, s rôznymi postavami, no postupne to všetko zapadlo do seba. Mala to naozaj dobre premyslené.

Autorka ma úplne emočne vyžmýkala. Chcelo sa mi plakať nad nespravodlivosťou, nešťastnými láskami, krutým správaním k ženám, krvavými bojmi, lynčovaním, zabíjaním nevinných ľudí, zverstvami...všetky bitky boli popísané bez nejakého prikrášľovania, až sa mi miestami dvíhal žalúdok a mala som chuť knihu niekam zahodiť. Niektoré pasáže som čítala so slzami v očiach.

Kazi, Albsuinda, Runa, Zorana, Zelesna... ani jednu z nich život nešetril a ja som všetky príkoria prežívala s nimi. Keď už som si myslela, že všetko najhoršie máme za sebou, prišlo ďalšie nešťastie a autorka mi opäť zlomila srdce (ani nedokážem spočítať, koľkokrát počas celého príbehu som mala zlomené srdce).

Je to poriadna bichla, má 700 strán, ale nenechajte sa tým odradiť, pretože skrýva príbeh plný lásky, bolesti, intríg, straty, nádeje, túžby, boja za samostatnosť, obetovania pre druhých... Za mňa jedno veľké odporúčanie.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Život ide ďalej. Vždy to nejako išlo ďalej. Pochodeň, ktorú v nekonečnom štafetovom behu podával bežec bežcovi, až kým nedosiahla určený cieľ.“