Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie
E-kniha

Prečo nemusia prežiť iba tí najsilnejší

Kniha antropologických esejí ruského prírodovedca a anarchistického filozofa Petra Kropotkina vyšla knižne v roku 1902, hoci boli napísané o dekádu skôr. Autor skúma úlohu... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia
Počet strán
216

Kniha antropologických esejí ruského prírodovedca a anarchistického filozofa Petra Kropotkina vyšla knižne v roku 1902, hoci boli napísané o dekádu skôr. Autor skúma úlohu vzájomne prospešnej spolupráce a reciprocity ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Kniha antropologických esejí ruského prírodovedca a anarchistického filozofa Petra Kropotkina vyšla knižne v roku 1902, hoci boli napísané o dekádu skôr. Autor skúma úlohu vzájomne prospešnej spolupráce a reciprocity (alebo „vzájomnej pomoci“) v živočíšnej ríši a v ľudských spoločnostiach v minulosti aj v súčasnosti. Je to argument proti teóriám sociálneho darvinizmu, ktoré zdôrazňujú súťaživosť a prežitie najsilnejších, a proti romantickým predstavám spisovateľov, ako bol Jean-Jacques Rousseau, ktorý si myslel, že spolupráca je motivovaná všeobecnou láskou. Kropotkin namiesto toho tvrdí, že vzájomná pomoc má pragmatické výhody pre prežitie ľudských a zvieracích spoločenstiev a spolu so svedomím sa presadila prostredníctvom prírodného výberu.

Kropotkin sa zamýšľa nad významom vzájomnej pomoci pre prosperitu a prežitie v živočíšnej ríši, v domorodých a raných európskych spoločnostiach, v stredovekých slobodných mestách (najmä prostredníctvom cechov) a na konci 19. storočia na dedine, v robotníckom hnutí a v chudobnom ľude. Kritizuje štát za to, že zničil historicky dôležité inštitúcie vzájomnej pomoci, najmä prostredníctvom zavedenia súkromného vlastníctva.

Mnohí biológovia, vrátane Stephena Goulda, jedného z najvplyvnejších evolučných biológov svojej generácie, toto dielo považujú za dôležitý míľnik vedeckého skúmania spolupráce a altruizmu.
Čítať viac
Originálny názov
Mutual Aid
Počet strán
216
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1752741
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Srbsko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

5 hodnotení

3
0
1
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

4.12.2022
Nadčasová
Peter Kropotkin bol uznávaným ruským vedcom a anarchistom. Pri svojom pozorovaní života divožijúcich zvierat na Sibíri sa začal zaoberať otázkou, či je naozaj pri vývoji druhov rozhodujúca otázka 'kto z koho' a či naozaj prežije vždy len ten silnejší. Bol viac než skeptický:

"... ani na miestach, kde život prekypoval, sa mi napriek bedlivému hľadaniu medzi príslušníkmi rovnakého druhu nepodarilo nájsť krutý boj o obživu."
"Vo všetkých týchto scénach zo života zvierat, ktoré sa mi odohrali pred očami, som videl vzájomnú pomoc a podporu dovedené do takej miery, že som v nich začal tušiť najdôležitejšiu črtu zachovania života, prežitia každého druhu a jeho ďalšej evolúcie."

Všetky jeho tézy o význame vzájomnej pomoci v živočíšnej a aj ľudskej ríši vyslovené na základe jeho pozorovania a štúdia boli neskôr vydané aj v knižnej podobe.
Tu sa sprvoti zameriava na život zvierat, kde na rôznych príkladoch poukazuje, že väčšiu šancu na prežitie majú tie, ktoré spolupracujú. Spomína mravce, kraby, včely, orliaky, ale aj takého hrobárika, ktorý ak nájde zdochlinu, privolá si posily, lebo sám by ju preniesť a zakopať nedokázal.
.
Od zvierat sa potom Kropotkin presunie k evolúcie ľudstva, kde opäť poukazuje na to, že už od pradávna človek žije a pracuje v komunitách. Prevedie vás bežným životom divochov v rôznych primitívnych kmeňoch. Vysvetľuje, ako a prečo postupne vznikali rôzne inštitúcie, zriadenia, či cechy a končí až pri modernom, industrializovanom svete, kde mnohé, čo sa stáročia budovalo, je nadobro zničené...
.
Kropotkinovo dielo je aktuálne aj po vyše storočí. Je zaujímavé sledovať cestu a pokrok ľudstva očami vedca, ktorý tvrdo kritizoval Darwinovu teóriu a poukázal na to, že nie boje a individualnizmus, ale vzájomná spolupráca a solidarita stoja za úspešnou a profitujúcou spoločnosťou.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
24.11.2022
Ruský prírodovedec a anarchistický filozof Peter Kropotkin vo svojom diele Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie ilustruje dôležitosť spolupráce v ríši zvierat, ale aj v rámci ľudských spoločností. Hoci kniha vyšla už v roku 1902 a napísaná bola ešte o dekádu skôr, predstavuje dôležitý míľnik vedeckého skúmania spolupráce a altruizmu. Aj dnes stoja základné autorove argumenty na pevných základoch. Vďaka tomu, že jej jazyk je veľmi prístupný a nájdete v nej mnoho zaujímavých faktov, sa pri čítaní nudiť nebudete.

Autor na početných príkladoch nielen zo zvieracej ríše ukazuje, že hlavným zákonom prírody nie je vojna všetkých proti všetkým. „Vzájomná pomoc je rovnako prírodným zákonom ako vzájomný boj…” Nie súťaživosť, ale najmä vzájomná pomoc, spolupráca, solidarita a spoločenskosť sú podľa neho hnacou silou evolúcie, čím poukazuje na to, že prežiť nemusia len tí najsilnejší. No ani opačný extrém, že spoluprácu motivuje čistá láska, nie je správny.

Súťaživosť má tiež významný vplyv na rozvoj, no práve spolupráca medzi malými a slabšími zvieratami, a tiež život v spoločenstvách, sú absolútne nevyhnutné pre prežitie. Ani u človeka to nefunguje inak. Vojny nikdy v histórii neboli normálnym stavom, ľudia vždy uprednostňovali mier pred bojmi. Niekedy si okolnosti vyžadovali migráciu a s ňou spojené násilie, no pre prežitie našich predkov bola nevyhnutná predovšetkým vzájomná pomoc, čo ilustruje aj na príkladoch spolupráce medzi primitívnymi národmi.

Kropotkin sa netají kritikou štátu, keď zavedením súkromného vlastníctva zničil dôležité inštitúcie vzájomnej pomoci, teda naše evolučné dedičstvo. Takisto ukazuje, že anarchizmus netreba chápať ako chaos bez pravidiel, ale zdôrazňuje silu kooperácie, solidarity so slabšími. V dobe, kedy sa do popredia tlačí silný individualizmus, je jeho stále veľmi relevantné a jasné posolstvo potrebné viac ako inokedy. Vzájomná pomoc jednoducho je kľúčom k prosperujúcej budúcnosti.

Knihu si určite prečítajte, ak chcete lepšie pochopiť ideologické boje, ktoré zvádzame, a vedecké chápanie evolúcie. Tieto témy sú aj v súčasnosti veľmi aktuálne.
Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Človek je bohatý v pomere k počtu vecí, ktoré si môže dovoliť opustiť.“

Walden - Henry David Thoreau, 2016
Walden
Henry David Thoreau