Keď detstvo bolí

Vyliečte si rany na duši

Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môžete mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Môžete na svoje... Čítať viac

4,6 43 hodnotení
Vydavateľstvo
Grada, 2022
Počet strán
256

Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môžete mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Môžete na svoje detstvo spomínať ako na čas, keď vaše ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,74 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Alka Joshi: Parfumérka z Paríža. Tatran, 2023

Viac o e-knihe

Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môžete mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Môžete na svoje detstvo spomínať ako na čas, keď vaše emocionálne potreby neboli naplnené, keď boli vaše pocity odmietané alebo keď ste museli prevziať zodpovednosť za dospelých v snahe kompenzovať správanie vášho rodiča. Tieto rany si však môžete zahojiť a vďaka tomu sa posunúť vo svojom živote vpred. V tejto prelomovej knihe klinická psychologička Lindsay Gibson odhaľuje deštruktívnu povahu rodičov, ktorí sú emocionálne nezrelí alebo nedostupní.

Oslobodením sa od emocionálnej nezrelosti svojich rodičov môžete obnoviť svoje pravé ja, kontrolovať, ako na nich reagujete, a vyhnúť sa ďalšiemu sklamaniu. Nakoniec sa naučíte, ako vytvoriť pozitívne, nové vzťahy, aby ste si mohli vybudovať lepší život.
Čítať viac
Originálny názov
Adult Children of Emotionally Immature Parents
Počet strán
256
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1653815
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Grada
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

43 hodnotení

34
4
3
0
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

9

Knihy sú vášeň, únik z reality, možnosť prežiť stovky, ba tisíce najrôznejších životov a príbehov. S knižnými postavami sa môžeme stotožniť, nesúhlasiť s nimi, milovať ich alebo nenávidieť a cez to všetko zadefinovať to, kým sme, alebo to, kým chceme byť. Dobrá kniha je tým najlepším darčekom, pretože okrem príbehu nám ten niekto daruje aj čas, ktorý s tou knihou strávime. A aká je dobrá kniha? Tá, ktorá poteší, ktorá zarmúti, ktorá rozosmeje, povzbudí, naučí, motivuje...jednoducho taká, s ktorou rastie vaša osobnosť a obohacuje aj váš vnútorný svet.

Mária Zubalová
Overený zákazník
10.5.2023
Keď detstvo bolí
Žijeme dnes v dobe, kedy máme na trhu množstvo literatúry, ktorá ponúka tie najrôznejšie prístupy k výchove, aby z detí vyrástli vyrovnaní a emocionálne zdraví ľudia. Generácia našich rodičov takéto možnosti nemala a často nám odovzdávali iba to, čo dostali od svojich rodičov.
Je skvelé, že je na trhu aj kniha, ktorá nám ponúka retrospektívny pohľad do nášho detstva a pochopiť tak, prečo sa naši rodičia (niekedy/stále) správali tak ako sa správali, aké to malo dôsledky na vnímanie seba a sveta okolo, ako to môžeme pochopiť a ako s tým ďalej pracovať.
Detstvo niekedy bolí a nesieme si z neho mnoho krívd a bolesti, ale nezabúdajme, že dôležité je to, ako sa k tomu postavíme a čo sa s tým rozhodneme urobiť.
Čítať viac
9.5.2023
Laický, anekdotický, čiernobiely pohľad na inak dôležitú tému
DOSPELÉ DETI EMOCIONÁLNE NEZRELÝCH RODIČOV

Toto je jedna z tých kníh, od ktorej som vďaka pozitívnym ohlasom v instasvete čakala oveľa oveľa viac.

Podľa anotácie som si predstavovala, že ako dieťaťu vám ponúkne možnosť uvedomiť si, či vaši rodičia boli/sú vo výchove emocionálne nezrelí, ako sa to prejavovalo/prejavuje, a ako oslobodiť od potenciálnych tráum, ktoré vám toto mohlo spôsobiť. A ako rodičovi vám ponúkne možnosť preskúmať svoju emočnú zrelosť a uistiť sa, že si s deťmi budujete zdravé vzťahy.

V skutočnosti na mňa kniha pôsobí skôr laicky ako odborne, ponúka ničím nepodložené informácie a a je plná príbehov z autorkinej praxe, ktoré ale pôsobia príliš zjednodušene, úplne anekdoticky a väčšinou som v nich nevedela nájst tú pointu, o ktorú sa autorka pokúšala. Vraj nechce útočiť ani obviňovať emocionálne nezrelých ľudí, ale na mňa kniha pôsobila dosť odsudzujúco.

Anekdoty z jej praxe ma asi iritovali úplne najviac. “Jasona vychoval arogantný kritický otec a sebecká mama, ktorí na neho nemali žiadnu trpezlivosť.” “Bethany sa ako 10-ročná celé leto starala o maličkého syna svojho nezodpovedného staršieho brata a jeho novej manželky, ktorí si radi užívali a chodili na párty vždy, keď sa im zachcelo.”

Ako môže jeden klinický psychológ písať tak čiernobielo, jednostranne, úplne bez hĺbky? Pripomínalo mi to skôr Disney rozprávky o zlých macochách alebo Cruele De Vil, ako odbornú publikáciu.

Som si istá, že je to dôležitá téma. Že pre mnohých z generácie našich rodičov nie je ľahké a prirodzené byť emocionálne prístupný a otvorený. Aj pre mnohých rodičov malých detí je téma emócií náročná a vyžaduje veľkú prácu na sebe, aby sme neskĺzli do tých starých zaužívaných fráz typu “Neplač, lebo ti dám na plač dôvod.” Ale táto kniha mi žiaľ nepomohla ani ako rodičovi, ani ako dieťaťu.

PS Ale páči sa mi obálka, tú má kniha peknú.

PS2 Na goodreads som našla názory podobné tomu môjmu, takže nie som jediná, komu kniha nesadla…
Čítať viac
11.4.2023
Zaujimava tema, kostrbaty preklad
Tematika knihy je velmi dolezita, poskytuje nahlady, ktore sa daju aplikovat nielen na vztah rodic-dieta, ale v podstate na vztah s kymkolvek. Pomaha lepsie uchopit a pochopit vztahy, ktore sme povazovali za komplikovane a zle.
Hviezdicky strham za tazkopadny preklad, vety miestami nedavali zmysel, boli kostrbate a "nasilu" prelozene. Urcite by sa dala prelozit lepsie - ak by som mohla vyberat este raz, uprednostnila by som original verziu v anglictine.
Čítať viac
6

Milujem knihy. Nestíham čítať všetko čo nakúpim, ale neviem odolať kúpiť keď niekto mne sympatičný dá odporúčanie na dobrú knihu. Momentálne čítam menej, a keď už, tak viac odbornej literatúry než beletrie. A teda Martinus a ich filozofia sú mojmu srdcu blízke, takže vždy rada sem zablúdim, niekedy len tak pokochať sa????

Monika Žgančíková
Overený nákup
20.2.2023
Príjemná kniha
Odborná a zároveň ľudská, empatická. Veľmi dobre a ľahko sa číta, aj keď je to smutná téma. Vyzerá to, že za deň ju zhltnem. Čítať viac
Veronika Janštová
Neoverený nákup
18.2.2023
Objasnenie
Vyborná kniha pre každého, kto nebol prijatý a milovaný svojimi rodičmi. Veľa vecí je vysvetlených, človek si ich z časti uvedomuje a vďaka autorke pochopí, že nie je chyba na jeho strane. Ďakujem za ten pohľad a pomoc. Čítať viac
Tomaš Tima
Overený zákazník
18.2.2023
skvela kniha ako terapia aj objektivne zhodnotenie vztahov ako takych. informacie sa hlavne neopakuju a teda nenudi ani po polovicke. ucelene vysvetluje emocionalnu nevyzretost a ako s nou nalozit. Čítať viac
5.2.2023
Psychologicky roman o rodicovstve...
Rodičovstvo je niekedy chyba v programe...hovorí o tom aj táto odborná kniha...
Na základe nej som mnohé fakty pochopila až teraz...
Ak sú aj Vaše vzťahy s rodičmi aj po rokoch nevysvetlené, určite siahnite po tejto knihe
Čítať viac

Lindsay C. Gibson

Čítať viac

Vydavateľstvo Grada

Čítať viac

„Nezaujímalo ma, kde budeme bývať, pracovať a čo bude zajtra. Bola som s ním. Iba na tom záležalo. A bola som šťastná. Taká šťastná ako nikdy predtým. “

Pod talianskymi hviezdami - Katarína Páleniková, 2014
Pod talianskymi hviezdami
Katarína Páleniková