Knihy
E-knihy

Chlapec na drevenej debničke

Keď sa z nemožného stáva možné... na Schindlerovom zozname

3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2013
Edícia
Fortuna Litera
Preklad

Neobyčajný príbeh človeka, ktorý ako malý chlapec vďaka vlastnej odvahe a nezvyčajnej ľudskosti prežil besnenie nacistov v okupovanom Poľsku. Keď nacisti vtrhli do Poľska, Leon Leyson (Leib Lejzon) mal iba desať rokov...

Čítaj viac

8,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Neobyčajný príbeh človeka, ktorý ako malý chlapec vďaka vlastnej odvahe a nezvyčajnej ľudskosti prežil besnenie nacistov v okupovanom Poľsku.

Keď nacisti vtrhli do Poľska, Leon Leyson (Leib Lejzon) mal iba desať rokov. Jeho rodinu čakal rovnaký osud ako ostatných židovských obyvateľov Krakova – nútené vysťahovanie do novozriadeného geta. Neuveriteľné šťastie, vytrvalosť a statočnosť mu pomohli prekonať krutosti nacistov. Šľachetnosť a prefíkanosť Oskara Schindlera nakoniec nielen Leonovi, ale aj jeho rodičom a dvom zo štyroch súrodencov zachránili život.
Leyosonovo rozprávanie presvedčivo zachytáva nevinnosť malého chlapca, ktorý prežil neuveriteľné ukrutnosti. Na rozdiel od mnohých autobiografických diel zaoberajúcich sa holokaustom nevystupuje do popredia zatrpknutosť, nenávisť ani zloba. Je to autentické svedectvo o boji s osudom, o odvahe robiť správne rozhodnutia bez ohľadu na možné tragické následky a výpoveď o viere v ľudskú dôstojnosť.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Boy on the Wooden Box
Rozmer
140×210 mm
ISBN
9788081422249
Naše katalógové číslo
158853
Počet strán
240
Hmotnosť
401 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Fortuna Libri

Priznám sa, že toto je jedna z kníh z vojnového obdobia, ktorú som prečítala. Výpoveď chlapca, už muža, ktorý prežil. Opisuje obdobie už pred vojnou a pokračuje hrôzami, ktoré prežil on a jeho rodina. Prežili vďaka šťastiu, ale aj p. Schindlerovi. Boli na jeho zozname. Opisuje a ukazuje nám obraz pána, ktorý je/bol hrdina. Je to z pohľadu dieťaťa, ktoré vojnu znáša ťažšie. O to ľahšie sa ale vie potom vrátiť k "normálnemu" životu a splniť si sny. Čo mi táto kniha dala? Možno život nie je ľahký a vždy šťastný, ale zobúdzať sa s vedomím či prežijem tento deň je ešte ťažšie. Tak si to užívajme.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

65 hodnotení

46
17
2
0
0

Martin
8.2.2019
Kniha pri ktorej si urobíte citový vzťah ku každému členovi rodiny doporučujem knihu ľuďom ktorý majú radi vojnové/povojnové obdobie a priamo povedanú pravdu
Čítaj viac
Jaroslava Šoltýsová
18.5.2016
Názor čitateľa
Knihu som si prečítala po opätovnom zhliadnutí filmu Schindlerov zoznam a o to viac ma vtiahla do deja. Je to jedna z tých lepších kníh o hrôzach druhej svetovej vojny a holocauste.
Čítaj viac
Rebeka
10.3.2015
Názor čitateľa
Povinné čítanie by to malo byť!! Namiesto tých povestí a poviedok, ktoré žiakov a študentov nezaujímajú. Odporúčam všetkým, aj keď je pravda, že knihy s takouto tématikou mám veľmi rada
Čítaj viac
evicka1111@gmail.com
9.3.2015
Názor čitateľa
Knihu hodnotím ako celkom dobrú. Pravdou ale je, že som čítala z tohto obdobia aj oveľa lepšie knihy, napríklad knihu Chudí v Lodži...a podobne. V každom prípade pre milovníkov literatúry faktu je to zaujímavé čítanie.
Čítaj viac
Majka
6.3.2015
Geniálna
Naozaj úžasná kniha, pri takejto knihe si človek môže lepšie predstaviť, čo to bolo za obdobie....a krásne na tom je, že aj v tej dobre existovali ľudia, ktorí pomáhali :)
Čítaj viac
Katarína Méhesová
22.2.2015
Názor čitateľa
Knihu som prečítala za jedno poobedie, natoľko som sa nechala uniesť dejom a životom chlapca na drevenej debničke :) Tuším si znova pozriem film Schindllerov zoznam.
Čítaj viac
17.2.2015
oukej :D
Mám rada knihy s touto tématikou a táto bola dobrá. Je to ľahké čítanie ale na zamyslenie ako ostatné knihy o 2SV. Odporúčam kúpiť. Ja to rozhodne neľutujem :)
Čítaj viac
Viera Danner
17.2.2015
Memento
Skutočný príbeh veľmi dobre opisuje atmosféru holokaustu, aj z pohľadu detského vnímania sveta. Nádej cez bolesť, šťastie v hraničných okamihoch aj slzy vo vašich očiach - na to sa pripravte. Kniha zostane v mojej zbierke.
Čítaj viac
Monika
17.2.2015
Názor čitateľa
Obsah knihy bol strhujúci, rovnako ako podobné príbehy z vojnových čias. Avšak veľmi slabé mi prišlo jej spracovanie rovnako aj grafické úpravy a zvolené riadkovanie.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Som za vypožičiavanie kníh. Keď človek knihu vlastní, povie si: Prečítaš si to inokedy.“

Hippel