Knihy
E-knihy

Rivers of Babylon

Peter Pišťanek

Autor kníh, publicista. Narodil sa v Bratislave a celý život prežil v Devínskej Novej Vsi. Študoval dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU. V 80. rokoch bol spoluzakladateľom kultovej hudobnej skupiny Devínska Nová Vec. Do roku 1988 vystriedal viacero čudesných zamestnaní, naposledy ako strážca...

L.C.A., 2003
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
L.C.A., 2003

Najzaujímavejší slovenský román 90. rokov vychádza v treťom, definitívnom vydaní!!! Napínavý príbeh, šteklivá erotika a mrazivý smiech!

Čítaj viac

11,00 €

Bežná cena Bežne 11,58 €

Ušetríte 5%

Vypredané, sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Napínavý príbeh, šteklivá erotika a mrazivý smiech!
On, Rácz, veru svoju šancu nepremrhá, nie je mechom udretý! V krčme ho starý kurič prehovoril, aby nastúpil do kotolne v Bratislave.
Tak sa začína príbeh usilovného prostého človeka, ktorý sa v spoločnosti vekslákov a podvodníkov postupne zmení na bezohľadnú sviňu, a hoci sa stane šéfom podsvetia, úctu a vážnosť si musí zdĺhavo vydobýjať primitívnymi spôsobmi.
On, Peter Pišťanek sa slávnym stal okamžite! Stačilo k tomu málo – napísať tento vynikajúci román.

Díky doporučení bratislavského přítele jsem se seznámil se svérázným, robustním vypravěčským talentem, který si nedělá starosti s krizí románu a prostě, přirozeně, takříkajíc tradičním způsobem nás vnoří do živlu napínavého příběhu. Pojem tradiční musí ovšem zahrnovat románový tvar výrazně postmoderního střihu. (...) Pišťanek je objev slovenské prózy, který jí můžeme závidět.

(Milan Jungmann, Lidové noviny 6.2.1992)


Peter Pišťanek debutoval pozoruhodnou knihou, románom. Nenašiel som v texte ani jednu štylistickú chybu, ani jedno miesto, ktoré by vybočovalo zo základnej tóniny – je to tónina silne tvrdá, hranatá, brnčiaca ako britvy vo vreci, a pritom nás tá tvrdosť ohýba a neodolateľne donucuje k smiechu, miestami až k stavom, ktoré človek pociťuje po náhlom vyzdravení, po utíšení bolesti zuba alebo hlavy. Každá veta má svoje miesto, je zaradená ako rímsky vojak do zostavy, a každá je perfektná, ako dobre vycvičený rímsky legionár. Tomu sa hovorí technika.

(Rudolf Sloboda, Dotyky 2/1992)


Dobre je to napísané a je to sranda. (...) Treba už len dúfať, že autorove postmodernistické hyperboly sa nestanú v blízkej budúcnosti skutočnosťou.

(Peter Breiner, Slovenské pohľady 3/1992)


Rivers of Babylon je jeden veliký sarkasmus, hořká anekdota o nekontrolovaném vzestupu a uchopení moci. Zrcadélko jakési. (...) To není pohádka, to je zatraceně skutečný život.

(Jakub Rosen, Iniciály 8/1992)


Medzičasom, celkom nenápadne, dakde v Devínskej Novej Vsi, odkiaľ vypisuje aj Rudo Sloboda, vyraší zo suchej vyprahnutej zeme voňavý kvietok. Pišťanek sa menuje. A jeho báječná kniha sa volá Rivers of Babylon.

(Ivan Popovič, Smena na nedeľu 15. 5. 1992)


Pišťankov román nemožno čítať vážne. Som presvedčený o tom, že jeho autor si celkom zámerne robí z čitateľov posmech, že sa pohráva s čitateľmi rozličného zamerania. Vie, že mu niektorí naletia a budú text čítať vážne, vie, že pre niektorých to bude len príbeh, a vie, že mnohých svojím románom rozčúli, alebo aspoň privedie do rozpakov.

(Ladislav Čúzy, Romboid 5/1992)


Pišťankova kniha je zjavením.

(Pavel Matejovič, Dotyky 2/1992)


Aj bez toho, aby som od literatúry očakávala iba „vysokú štylizáciu“, z hľadiska jej druhového vymedzenia musím Pišťankov román umiestniť na okraj (ak nie za okraj) jej vlastných možností. V istom zmysle ho hodnotím ako insitné umenie. (...) Ak je jedným z typických znakov insitného umeleckého prejavu naivný, čiže zjednodušujúci pohľad na svet a druhým nezvládnutá umelecká technika, potom Pišťankov román vykazuje obidva tieto znaky celkom určite.

(Stanislava Chrobáková, Romboid 5/1992)


Promptné a príťažlivé zareagovanie na nové spoločenské pomery v Rivers of Babylon nadobudlo časom charakter nadčasovej vízie.

(SME, 9.12.2003)
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
336
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
L.C.A.
Väzba
pevná väzba
ISBN
8089129161
Naše katalógové číslo
15508
Rozmer
130×210 mm
Rok vydania
2003

Veľmi zaujímavý príbeh z porevolučných čias odhaľuje, aké nevídané možnosti sa odkryli a pre koho boli určené. Intelektuálna spodina bez vzdelania, kšeftári, bývalí pracovníci ŠTB. Práve týmto skupinám priniesla zmena klímy prosperitu na úkor slušných občanov. Tí, čo vedeli klamať a okrádať v malom, mohli zrazu to isté robiť vo veľkom. Príbeh zobrazuje práve takýchto ľudí a ich jednoduchú cestu k peniazom. Kniha Vás zavedie do spoločnosti, ktorej sa každý slušný človek radšej chcel vyhnúť. Odkrýva obchody s nedostatkovým tovarom, prostitúciu, násilie, ekonomickú trestnú činnosť a prízemné správanie tejto modernej „smotánky.“ Hlavný hrdina prichádzajúci z dediny do mesta, zrazu objavuje svoje možnosti a agresivitou kombinovanou s vypočítavosťou sa dostáva k obrovskému majetku, rešpektu a moci. Autor sa na nič nehrá a bez servítky používa vulgarizmy a slang charakteristický pre túto dobovú spoločnosť. Inými slovami Vás autenticky prenesie tam, kam chce. Príbeh je pútavý a pomerne rýchly. Jedinú výhradu mám k použitému onikaniu, na ktoré sa ale dá celkom rýchle zvyknúť.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

81 hodnotení

60
14
6
0
1

11
24.6.2019
Must read. Napriek veľmi expresívnemu jazyku, túto knihu si treba prečítať. Je bohužiaľ súčasťou našich dejín, či sa nám to páči, či nie. Klobúk dolu pred autorom, ktorý dokázal dva roky po prevrate popísať, ako sa odohrala demokratizácia a privatizácia, a neprišiel pri tom o prst alebo auto, ani sa nemusel odsťahovať z tejto banánovej republiky.
Čítaj viac
3
14.4.2019
Klenot slovenskej literatúry
Ak to myslíte s dobrou slovenskou literatúrou vážne, zbierka týchto troch kníh by vám nemala chýbať. Nikto nepíše ako Peter Pišťanek a nikto nedokázal tak naturalisticky a zároveň neodolateľne zachytiť temné 90. roky minulého storočia v našom hlavnom meste. A nielen v ňom, neuveriteľná fantázia autora vás zavedie na ostrovy v Tichom oceáne a tiež na ďaleký sever Ázie, kde žijú džundžianski Slováci - udržiavajú zvyky predkov z 19. storočia a lovia nielen ľadové medvede. Trilógia Rivers Of Babylon je klenot slovenskej literatúry.
Čítaj viac
Tomáš
5.3.2019
Kult
Pán Pišťanek si po napísaní Rivers of Babylon osobne vyhľadal p. Gertliho (Danglár) a požiadal ho o ilustrácie do tejto knihy. Prvé vydanie je teda s jeho ilustráciami, ktoré sú rovnako surové a naturalistické ako Pišťankove slová a neodmysliteľne k nim patria. Nielenže pridávajú románu nový rozmer, ale ho posúvajú o niekoľko stupňov vyššie. Čítal som verziu s obrázkami i bez nich a ten rozdiel je enormný.
Čítaj viac
Erika
18.7.2018
Prekvapenie roka
Knihu som si kupila na zaklade tunajsich recenzii, inak by ma to v zivote nenapadlo, neviem preco...mozno nazov, ktoremu chyba nejaky zaujimavejsi podtitul alebo je to nepeknou obalkou knihy, ktora navadza mysliet si, ze ide o taky ten hlupy roman so samymi vrazdami a sprostymi slovami.
Ale roman ma prijemne prekvapil, dobre sa to citalo, cele to ma hlavu a patu, naozaj doporucujem.
Čítaj viac
Štefan Vereš
6.11.2017
kniha na celý život
Neviem si pomocť, ale Pišťánek má v sebe niečo, čo ho radí na svetovú úroveň.
Dlho som tomu - sám za seba - nemohol uveriť, pretože jeho jazyk je tak prostý, až má človek sklon podľahnúť ilúzii, že to na lokálne pomery síce može byť dobré, ale nič nadčasové, výnimočné.
Momentálne som v situácii, keď čítam celú trilógiu po tretí krát a mám z nej pocit presahu ako z klasickej svetovej literatúry. Zdá sa mi tiež, podobne ako u iných majstrovských diel, že sa k nej budem vracať po celý život.

Tipujem, že časom Pištánkov význam porastie a za takých 50-100 r. bude považovaný za jedného z historicky najlepších slov. spisovateľov.
Čítaj viac
Eva Osinová
13.4.2016
Peter Pišťanek byl a stále zůstává mým nejoblíbenějším slovenským spisovatelem a jeho ztráta mě velmi zamrzela. Mistr jazyka a zkratky, který jde rovnou na věc a přesně vystihne podstatu věci, žádné zbytečné řečičky, žádný ohled na čtenáře, prostě údernost a břitkost jazyka, až zamrazí, přesný popis situací, znalost prostředí. Vulgarity není třeba řešit, to k prostředí a postavám knihy patří a dokresluje ji to, nikdo přece nemluví jako kniha.. Když si člověk uvědomí, že Rivers of Babylon napsal chlap, kterému bylo v té době kolem třiceti, tak klobouk dolů. Přemýšlím, s kým ze současné české literatury bych ho srovnala, možná s Emilem Haklem, i když ten mi přijde malinko upovídanější a zaměřený na sebe (pro mě top současné české literatury). Zkuste Pišťankova Rukojemníka - Lokomotívy v daždi, a uvidíte zase úplně jinou tvář, tu lásku, jemnost a něžnost, když jde o dětství v zákopech kolem Devínskej Novej Vsi, o dědečka a babičku.... Je to kus poctivé, odžité literatury. Číst samozřejmě v originále!!! Zdraví Eva, Olomouc.
Čítaj viac
doncico
15.7.2015
fak moc dobre
P.P. som objavil az po jeho smrti...posielam mu tam hore moje velke SORRY...
vynikajuca kniha, naozaj VYNIKAJUCA!!!...strhujuci dej ktory plynie a nikde sa
nezasekne...opis divociny na zaciatku 90tych rokov je znamenity...
P.P. ma vazne dostal, kedze som nakoneic tomu neandertalcovi Raczovi fandil...
este raz, fak moc dobre...ako hovori moja mamina
Čítaj viac
Nela
2.5.2014
Aj takto sa privatizovalo
Podtón tejto surovo - realisticky napísanej knihy je výsmech jej obsahu. Rada čítam knihy, pri čítaní ktorých sa vo vnútri usmievam. Škoda len, že je v nich obyčajne veľa pravdy.
Čítaj viac
sarita
18.3.2013
RoB
Som len v polovici, lebo čítam najmä na voľných a suplovaných hodinách, ale neprestávam sa rehotať :) Perfektná
Čítaj viac

Čítaj viac

„Ak sme po prečítaní knihy len takí, akí sme boli predtým, buď sme zlí čitatelia, alebo kniha nebola umeleckým dielom.“

Jesenská