Kráľovná krvi

Michaela Ella Hajduková

Michaela Ella Hajduková sa po štúdiu na Prešovskej univerzite uchytila v novinách Košický večer ako redaktorka spravodajstva a publicistiky. Momentálne však už niekoľko rokov pracuje v Knižnici pre mládež mesta Košice. V roku 2012 jej vyšla prvá kniha Všetky moje tváre. Autorka sa špecializuje...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
TOP #39
Vydavateľstvo
Motýľ, 2022

Ďalšie formáty

Kniha
13,45 €

Kto v skutočnosti bola Erzsébet Báthoryová? Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas...

Čítať viac

Kto v skutočnosti bola Erzsébet Báthoryová? Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas...

Čítať viac

Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Kto v skutočnosti bola Erzsébet Báthoryová?
Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas. Darvulia patrí k spoločnosti komediantov, no vyzná sa v tajoch bylín i liečenia ako málokto a to je dôvod, prečo ju grófka Erzsébet Báthoryová chce stoj čo stoj do svojich služieb. Darvulia však ovláda nielen oheň, ale aj čosi, čím sa ženy zaoberať nesmú. V temniciach grófky tečie krv a za jej chrbtom sa dejú veci, o ktorých nemá ani potuchy. Intrigy, politika, nenávisť... Po smrti manžela sa stáva ohromne bohatou vdovou a krvavé potoky z jej hradov vyvrú na svetlo sveta.

Mocná, rozhodná a inteligentná žena? Krutá a prchká majiteľka panstiev a poddaných? Alebo krvilačný démon, sadistická beštia a sériový vrah? Pravda ostáva ukrytá v žalároch a svetlách sviec, v krvi a smrti.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Na sklade, posielame ihneď
13,45 €
-10 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
10,90 €
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
384
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1548285
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,8 / 5

22 hodnotení

20
1
0
0
1

Daniela
dnes
Jedna z autorkiných najlepších
Od autorky som prečítala všetko a prečítam aj všetko ďalšie v budúcnosti. Kráľovná krvi je popri knihách s témou 2. svetovej vojny pre mňa zatiaľ top. Rada vidím, teda čítam, že spisovateľka sa vo svojej tvorbe zlepšuje. Keď porovnám príbeh Bátoričky a Draculu, ktoré spracovala v románoch, príbeh Alžbety je jednoznačne na vyššej úrovni. Je bohatší nielen rozsahom, ale aj obsahom, autorka autentickejšie zachytila danú dobu a zanechala príliš súčasné rozhovory postáv, ktoré boli v Draculovom príbehu ako päsť na oko. Páči sa mi, že v Kráľovnej krvi vkusne zakomponovala do deja rôzne dobové reálie, jedlo, odev, no hlavne atmosféru starých čias, ktorá sa niesla celou knihou. Rada čítam o časoch, keď naše krásne hrady prekvitali, o potulných komediantoch, storočiach, keď príroda bola ešte čistá, hoci srdcia mnohých (hlavne) šľachticov nečisté. Keď už som pri tom - niekomu sa môže zdať, že ani v Kráľovnej krvi nie je Alžbeta vykreslená ako úplne cnostná žena, no to všetko k tej dobe prirodzene patrí. Grófka vybila neposlušné slúžky, Ferenc mal milenku, šľachta sa zabávala na slúžke v ľadovej vode... v kontexte raného novoveku toto všetko bolo úplne normálne a bežné, vtedy zmýšľali inak ako dnes, vojny, krv, smrť, utrpenie a nerovnosť medzi ľuďmi bola každodennou súčasťou života. Tak je to stále. Ľudstvo raz dospeje k tomu, že ešte nenarodený človiečik je plnohodnotný a plnoprávny človek, tak ako storočiami dospelo k tomu, že rovnakú hodnotu ako biely bohatý šľachtic má poddaný, žena, černoch, otrok či postihnutý. Autorka by mohla spracovať aj ďalšiu tému z podobného súdka... príbeh Muránskej Venuše, Sissi, Titanicu. Všetko sú to atraktívne osoby či témy, ktorých príbehy z jej pera by som si rada prečítala. No a na záver... Čítala som Čachtickú pani. Čítala som Kráľovnú krvi. Obe knihy ma zaujali, hoci prinášali úplne iný pohľad na grófku. Kde je pravda? Boh vie. A napokon, len on je ten, kto má právo Alžbetu Bátoriovú súdiť. Čítať viac
Lea Beréniová
včera
wooow....
Tak... Táto kniha mi doslova vyrazila dych.382 strán čistého zážitku. Musím povedať, že na tejto knihe bolo cítiť že autorka miluje písanie kníh. Pútavo opísaný život gr?fky Báthoryovej. Myslím si že autorke sa úžasne podarilo vykresliť temnotu i nespravodlivosť doby v ktorej gr?fka žila. Neľahké postavenie ženy v tej dobe.
Príbeh je vyrozprávaní Darvúliou ktorá sa stane veľmi blízkou osobou gr?fky a v mnohých ohľadoch ovplyvní jej život. Myslím si že Eržébet mala v nohých ohľadoch ťažký, no na druhej strane i požehnaný život. Požehnaný život milujúcim manželom , krásnymi detmi, skvelými priateľmi ale ako to už v živote býva i ťažkými chvýľami, a bolestivými pádmi. Z viacerých zdrojov viem, že bola veľmi múdrou a silnou ženou. Mnohých vplyvných mužou poburovala tým aká bola múdra a neoblomná a mnohý z nej mali strach. Myslím si že bola obetou doby v ktorej žila, obetou toho že bola ženou, ktorá mala slovo a jej slovo malo váhu...
ĎAKUJEM autorke za skvelo napísanú knihu ktorá ma doslova pohltila od prvej strany až po poslednú. Bolo citelné, že autorka venovala písaniu svoj čas a že táto téma ju skutočne zaujíma skvelá kniha.... ?
Čítať viac
7
predvčerom
Výborná!
Strašidelná, sadistická, nehumánna krvavá grófka alebo len mocná, cieľavedomá, samostatná a tvrdá žena, ktorá niesla na svojich pleciach celý svet a každý chlap jej to závidel? Aká bola v skutočnosti Erzsébet Báthoryová? To nik nevie a nikto to nikdy už ani nezistí. Ale čo si o nej budeme myslieť je len na nás.

Od malička ma všetky príbehy a legendy o krvavej grófke veľmi zaujímali. Veď predsa len, koho by príbeh o zlej grófke, ktorá sa kúpala v krvi panien nezaujal? Ako som sa ale dozvedela v tejto knihe, nie je všetko tak ako sa zdá. Autorka mi príbehom o inteligentnej, múdrej a medicínou zaujatej grófke otvorila oči a od teraz sa na strašidelnú Báthoričku budem pozerať úplne inak.

Kráľovná krvi je historický román plný právd, poliprávd ale aj autorkinej fantázie. Číta sa to výborne a číta sa to samo. Odporúčam každému milovníkovi historických príbehov určite nebudete ľutovať.
Čítať viac
Stanislava
predvčerom
super kniha
Nádherný obal, perfektné čítanie a spisovateľka na 1*
Všetky knihy od spisovateľky mám a vrelo ich odporúčam. Pohodové čítanie. Teším sa už na ďalšiu, dúfam, že čoskoro.
Čítať viac
11
predvčerom
skvelý príbeh
Michaela Hajduková podala príbeh o Alžbete Báthory Nádasdy tak ako sa naozaj reálne mohol stať. Všetky tie legendy mohla byť len zhoda náhod, obyčajné ošetrenie nehôd služobníctva pre nezasväteného vyzeralo ako mučenie. Spôsoby liečenia v tých časoch boli kruté, nepoznali iné a ešte keď to boli kvázi samouci. Alžbetu veľmi zaujímalo liečenie. Sama mala zdravotné problémy s krvou a liečila sa bylinkami, medom a pečienkou. Odhliadnuc od toho bola Alžbeta krutá, tvrdá, prísna, málokedy prejavila tú lepšiu stránku povahy. Bola šľachtičná, neznižovala sa na úroveň svojich služobníkov. Málokto si získal jej priazeň. Ale zase bola často sama a musela zvládať všetky panstvá a služobníctvo, aby jej neprerástli cez hlavu. Musela byť silnou ženou. Bola vzdelaná a múdra. Podľa posledných výskumov je v jej obvinení veľa nezrovnalostí a dier a jej rukopis nevykazuje známky sadistickej povahy.
Celý príbeh rozpráva Darvulia - cigánka, ktorá jej dlhé roky slúžila a učila ju všetko okolo liečenia chorých. A práve Darvulia bola pre mňa veľmi zaujímavá, jej scény s cigáňmi a tanečnými vystúpeniami mi spôsobili zimomriavky. Autorka tu nevyužila zmenu časového obdobia, len na začiatku a konci príbehu. Darvulia bola večná. Príbeh stojí za prečítanie, je skvelý.
Čítať viac
18
Malý život - Hanya Yanagihara
Práve čítam
Malý život

Deň si neviem predstaviť bez toho aby som neprečítala aspoň pár strán. Knihy mi ponúkajú skvelý únik z reality.

Simona Poliaková
17.5.2022
Top kniha roku 2022
Toto bolo jednoducho perfektne napísaný príbeh po ktorom mám v hlave asi milión otázok. Odjakživa nám je Bathoryčka prezentovaná ako zlá a krutá žena. Tento príbeh je iný ako ho poznáme a neraz si poviete počas čítania :Hmm toto znie dosť logický, hmm veď toto môže byť aj pravda. Kniha je pre mňa topka tohto roku a to asi hovorí za všetko. Čítať viac
Eržika
pred štyrmi dňami
Už je len otázka času, kto napíše o Hitlerovi, že bol iný ako ho poznáme lebo veď na Slovensku je možné aj nemožné. :D :D :D Čítať viac
10

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
15.5.2022
Veľmi zaujímavý pohľad na grófku
Čo vraví história o grófke Báthoryovej? Že bola krvilačnou beštiou, krutou ženou, ktorá nemá rada nikoho, len seba? A nie sú to z veľkej časti len výmysly rôznych ľudí, vedcov, spisovateľov, scenáristov,...? Viac to láka, než nejaká milá osôbka. Nie, vôbec netvrdím, že Alžbeta bola krehkou plachou dievčinkou. Takou určite nebola. Avšak neverím všetkému, čo sa o nej popísalo, pretože to nie je podložené priamymi ani nepriamymi dôkazmi. A čím vlastne? V mnohom iba klebetami.
Miška sa zhostila svojej úlohy výborne. Ako stále, snažila sa zistiť mnoho faktov, ktoré preplietla svojou vlastnou fantáziou, až z toho vzišiel jeden krásny príbeh. Popri historických udalostiach vykreslila osud dvoch žien, Alžbety a Darvulie a všetky ich radosti i bolesti. Alžbeta bola silná a zásadová, ale veľmi sa mi páčilo, že ju autorka vyobrazila ako ŽENU so všetkým, čo k tomu patrí, čiže aj jej slabšiu stránku i hravú, a nie ako beštiu. To, že klebety a intrigy vedú často k tomu najhoršiemu, si môže čitateľ prečítať aj v tejto knihe. Či sa stotožní s autorkou alebo nie, je na každom zvlášť. Pre mňa to bol silný príbeh, i keď ťažko povedať, kde je skutočná pravda, možno niekde na pomedzí. Ale kľudne by som uverila aj tej verzii, ktorú nám ponúka autorka. Možno raz sa dozvieme pravdu, keď prehovorí niektorý potomok sympatickej Darvulie.
Ak máte radi históriu, tajomno a silné príbehy, rozhodne si túto knihu prečítajte. Vytknúť jej môžem iba to, že mohla mať aj o 100 strán viac.
Čítať viac
12
15.5.2022
Iný pohľad
Téma "Báthory" je veľmi kontroverzná a v podaní autorky je excelentne zvládnutá. Iný pohľad na život Erzsébet Báthory, prináša veľa možností na zamyslenie a prehodnotenie doterajších všeobecne uznávaných názorov. Kniha ma bavila od prvej strany a rozhodne sa k nej v budúcnosti vrátim. Čítať viac
9
10.5.2022
O Erzsébet Báthory určite počul každý z nás. Krvilačná grófka, ktorá sa kúpala v krvi panien. Učili ste sa o nej v škole, navštívili Čachtický hrad, prečítali knihu alebo videli film. Fantázií pri jej postave sa medze nekladú. Aká je však skutočnosť? Zistí to niekedy niekto?

Zbožňujem legendy a preto si vždy kúsok mňa myslel, že na tom nejaká pravda je. Veď predsa ľudia sú schopní mnohých zverstiev, tak prečo nie ona ? Preto keď som sa dozvedela, že tento príbeh sa uberá nekrvavou cestou, bola som najskôr mierne sklamaná. Autorkin pohľad na túto osobnosť ma však nakoniec nadchol.

Erzśebet bola pozoruhodná žena a jej kontrast vlastností bol obdivuhodný. Krutá, láskavá, inteligentná, starostlivá, milujúca, nebojácna, strašidelná. Jej príbeh spojený s liečiteľstvom, bylinkami a chirurgiou nabral úplne iný rozmer a s takýmto vysvetlením by som sa vedela na 100% stotožniť.

Už len z množstva zdrojov je vidieť, že si autorka dala záležať aby nám z historického hľadiska podala čo najdôveryhodnejšie informácie. Nemusíte sa báť nudných historických faktov. Je to spracované pútavo a každou kapitolou je cítiť autorkino nadšenie touto dobou, osobou, spoznávaním zákutí a tvorením príbehu.

Táto doba nám bola predstavená skrz názory, myšlienky, správanie a reč postáv. Doba, ktorá bola pre ženu, nedajbože inteligentnú, neprajná, dopomohla k vytvoreniu tejto legendy. Zas a znova sa ukázala sila klebiet a závisti.

V doslove nám autorka vysvetluje ako skladala obraz Erzsébet, čo bola pravda a čo si prikrášlila a nenútene vysvetlila aj prečo by určite tvrdenia nemali byť možné. Pre mňa to bola jedna z najočakávanejších kníh tohto roka a veru nesklamala.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Nevěřím v obchod. Všechny stroje pokládám za haraburdí, sčítací stroje, automobily, lokomotivy, letadla, ano i kola. Nevěřím v dopravu, v přenášení těla z místa na místo, a rád bych vědel, kam kdo kdy šel. Odešel někdy někdo ze sebe samého? Je kterákoli z cest tak obrovská a zajímavá, jako cesta duše životem? Je konec kterékoli z cest tak krásny jako smrt.“