Bílá Voda

Kateřina Tučková

vyštudovala dejiny umenia a bohemistiku na FF MU v Brne, v súčasnosti pracuje ako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), v roku 2008 vydala beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták. Za román Vyhnání Gerty Schnirch získala cenu Knižného klubu (cena čitateľov), udeľovanú v rámci...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Host, 2022

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny ... Čítať viac

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny ... Čítať viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.
Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů.
Mladičká Evarista tehdy dostala na výběr: vrátit se do civilního života, nebo s ostatními sdílet jejich příští osud. Nezaváhala ani na okamžik. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a vystavena ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdala víry v Boha. Marně. Lena však zjistí, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a brzy pochopí, že démoni obcházející minulost bělovodských řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.

Rozsáhlou recenzi na tuto výjimečnou knihu si můžete přečíst na našem blogu.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Host
Na sklade, posielame ihneď
25,42 €
-10 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Host
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
18,50 €
Okamžite na stiahnutie
Novinka
MP3 na stiahnutie
23,04 €
Ďalšie
688 strán
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1535807
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Host
Kategorizácia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

13

Som mama. Bývalá novinárka, slovo hoci v inej podobe ma ako PR človeka stále živí. Druhou prácou je prednášanie. Keď je čas chodím a behám, veľa a rada sa hrám. Obľúbená hudba je ticho. Knihy si starostlivo vyberám a denne im patrí veľká časť dňa, aj vďaka tomu, že ich množstvo počúvam. Život je prikrátky na to, aby sme čítali hlúposti a kníh nikdy nebude priveľa. Ideálny nepracovný deň? Dlhá spoločenská hra s deťmi, dve hodiny v kuchyni, 5 kilometrov medzi poľa behu mi, pár dielov seriálu a pár sto strán dobrej knihy. Takéto Vianoce bývajú len občas, o to viac sa im teším.

Marie Stracenská
pred týždňom
Pozor na očakávania
Kateřinu Tučkovú som poznala zo Žitkovských bohyní. Strhujúci príbeh, neobyčajná časť dejín, plastické postavy - to všetko som očakávala aj tentoraz. Bílá voda je iná. Príbeh píšu spomienky, ale aj úradné záznamy, listy, rozhovory s rôznymi postavami. mieša sa osobná s veľkou históriou. Napriek tomu mi pripadal neuveriteľný, dokonca, juj, až sa to bojím napísať, niektoré zvraty trochu pre efekt. Nechcem sa rúhať a ide o skvelý počin spracovaním témy. No hoci som knihu prečítala pomerne rýchlo, nemôžem povedať, že ma strhla. Viac na ňu budem spomínať ako na dokreslenie dejín, než na majstrovsky napísané dielo. Čítať viac
Honza Jacek
14.5.2022
Kniha je určena pro dceru k narozeninám, takže jsem ji zatím nečetl (ostatně prozřetelně, protože kdybych ji četl a určitě by se mi líbila, přišla by dcera zkrátka). Ne, vážně většinu knih paní Tučkové jsem četl a byl jsem nadmíru spokojen. Myslím že tentokrát budu také Čítať viac
23
9.5.2022
Nebyť samotného faktu, že je to Tučkovej kniha, nie som si celkom istý či by som po knihe s takouto témou siahol z obáv, či to nebude na mňa príliš religiózne.
Celkom určite by to v tomto prípade bola chyba! Autorka ňou opäť potvrdzuje svoje kvality.
.
Kniha je výborne dokumentaristicky prepracovaná s akurátne nadávkovaným a vystavaným skutočno-fiktívno-historickým príbehom. Pozorujem na sebe, že podobne ako u Tokarczukovej, aj Tučkovej vety, zvolené slová, myšlienky postáv a spôsob vyjadrovania mi imponuje tak, že by kľudne mohla písať o čomkoľvek. Teda rovno môžem konštatovať, že obe sú v posledných rokoch moje najobľúbenejšie autorky.
..
Lena Lagnerová uniká svojej duševnej letargickej ochabnutosti a dostáva sa na odľahlé, horami ukryté miesto česko-poľského pohraničia. V kláštore vedenom rehoľnou sestrou Evaristou v bielovodských lesoch hľadá útočisko v zabudnutí. Je to miesto presiaknuté mystikou, transcendentálne, kde zo všetkého cítiť božskú nadprirodzenosť, avšak Tajomno prítomnosti definuje aj tajomná Ponurosť minulosti.
.
Cez denníkové zápisky, listy a správy sa s Lenou dozvedáme o povojnovej honbe komunistického režimu na cirkev, na cirkevných hodnostárov a mníšske rády. Človek nemusí sympatizovať s cirkvou alebo byť jej priamou súčasťou, či príslušníkom, aby mal jasno v tom, čo je zlé a čo nie, aby pochopil čo je nekompromisné presadzovanie totalitného bezprávia.
Politické hry "cirkevných súdruhov" odstraňujú nepohodlných zo svojich radov pri vzývaní Červeného slova v duchu prenasledovania, vyhnanstva alebo rovno uväzňovania do okov komunizmu.
.
V románe je výrazná a každou stranou viac prítomná feministická rovina, ktorá odtajňuje práva a postavenie žien rehoľných aj tých (ne)obyčajných.
Silné ženské hrdinky a ich posolstvá ma podobne ako pri Žitkovských bohyniach uchvátili.
Surmena, Dora, Lena, Evarista…viac takýchto hrdiniek do príbehov!
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Lenže som až prineskoro pochopila, ktorým smerom sa bolo treba uberať: smerom k túžbam. Človek by čakal, že ľudí zachraňujú celkom iné veci: povinnosť, čestnosť, dobrota srdca, zmysel pre spravodlivosť. Nie. To, čo zachraňuje, sú túžby. Sú jedinou skutočnou vecou. Ak ich máš, zachrániš sa. “

Oceán more - Alessandro Baricco
Oceán more
Alessandro Baricco