Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Tragikomický debut mladej nórskej autorky, preložený krátko po vydaní už do štrnástich jazykov, rozpráva o starej žene, ktorá sa posledné roky svojho života pokúša žiť naplno.

Kniha získala cenu za najlepší nórsky debut roka a bola nominovaná na cenu nórskych kníhkupcov.

Mathea nikdy príliš nevychádzala s druhými ľuďmi, pretože sa od nich až príliš odlišovala. Na sklonku života ju prepadne obava, že umrie skôr, než niekto zaregistruje, že vôbec žila. Vytiahne svoje staré svadobné šaty, napečie koláčiky a konečne sa odváži zájsť medzi ľudí.
Bez ohľadu na pokročilý vek hlavnej postavy sa s ňou dokázali identifikovať aj mladí čitatelia, pretože autorka bez gýčového sentimentu a humorným spôsobom hovorí o veľmi dôležitých veciach – medziľudských vzťahoch a potrebe byť samým sebou.
Útla kniha počíta s čitateľom, ktorý sa rád hrá a pátra. Na prvý pohľad je to nesúrodý sled scén zo života rozprávačky, z prúdu príbehov sa však postupne vynára pomerne jasný dejový oblúk. V románe sa objavuje niekoľko časových línií a mnohé odbočky. Chaos je však iba zdanlivý, každá veta, obraz, scéna či zdanlivo náhodná poznámka má nejaký význam, ukazuje na iné miesto v knihe, prípadne definuje charakter postavy.
Mathea zaháňa osamelosť nielen absurdnými výpravami do okolia svojho domu, miestami morbídnymi spomienkami či podivnými známosťami s inými zúfalcami, ale napríklad aj neústálym rýmovaním a slovnými hračkami, ktoré prinášajú pokoj do jej duše. Je na čitateľovi, aby sa týmto skrytým pôvabom nevyslovenosti nechal osloviť.
Kjersti A. Skomsvold (1979) je autorkou jedného krátkeho a jedného dlhého románu. Tragikomický debut mladej nórskej spisovateľky bol preložený do štrnástich jazykov, rozpráva príbeh starej dámy, ktorá sa rozhodne žiť naplno.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

8,95 €

Posielame do piatich dní

E-knihy a audioknihy

E-kniha
EPUB
MOBI
5,90 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
1442 hodiny čítania
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
151302
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,4 / 5

19 hodnotení

11
4
4
0
0

18.4.2016
Názor čitateľa
Kniha sa mi vobec nepacila, pribeh bol divny a cele citanie mi pripadalo ako pre psychiatrickeho pacienta...aj hlavna hrdinka usla z psychiatrie, kniha sa snazila byt putava, ale nezaujala ma vobec... Čítaj viac
Petra
8.9.2013
Nevšedné.
Útla knižka, ale skrýva v sebe určité čaro. Ak sa raz začítate, zaručene sa od rozprávania hlavnej hrdinky neodpútate...knižka sa číta dobre, a hoci sa na začiatku môže zdať zvláštna, je to krásny a silný príbeh...Odporúčam. Čítaj viac
Bára
23.6.2013
Silné.
Hoci je to len tenučká knižka, zaručene sa Vám dostane pod kožu.
Svojím osobitým štýlom. Práve tým "zdanlivým chaosom". A hlavne - "bizarnou" hlavnou hrdinkou, o ktorej to vlastne celé je.
Neuveriteľne silné čítanie, priklincovaná od začiatku do konca, so smiechom i slzami na tvári.
Čítaj viac
Petra Kiššová
8.5.2013
neobyčajné čítanie
Útla navonok, no obsahom plná a krehká zároveň. Taká je knižka od mladej nórskej autorky.
Napriek tomu, že je to vlastne jeden veľký monológ hlavnej postavy, nie je to ani náhodou nudné čítanie.
Vtiahne Vás do seba, myšlienky hlavnej hrdinky sa stanú aj Vašimi myšlienkami, jej pocity a nálady budú aj Vašimi pocitmi a náladami.

Knižka, ktorá sa číta sama a zvládnete ju za pár hodín, no svojou silou sa dotkne Vášho srdca a na Matheu Martinsenovú už nikdy nezabudnete.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka