Knihy
E-knihy

NW

Artforum, 2013
Vydavateľstvo
Artforum, 2013

Severozápadná časť Londýna. Malý Babylon. Všetky farby pleti, všetky možné vyznania. Malé životy v malých bytoch, divoké ulice. Tu sa odvíja príbeh štyroch ľudí, dvoch párov. Niekto má deti, stálu prácu, slušný plat a malé auto...

Čítaj viac

14,87 €

Bežná cena Bežne 14,90 €

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Zadie Smith si aj tentokrát všíma multikultúrne prostredie, stret aj súžitie rozdielnych svetov na jednej malej ploche. Ani tu to však nestojí v centre pozornosti; je to koláž, z ktorej vylieza celistvý obrázok. A je to obrázok – ako inak – vskutku tragikomický.

Londýn, v ktorom nezazriete Buckinghamský palác či Tower Bridge. Zato v ňom počuť Amy Winehouse a vo vzduchu cítiť trávu. Zadie Smith znovu výborne!

Severozápadný Londýn (angl. North-West London). Malý Babylon. Všetky farby pleti, všetky možné vyznania. Spletité ulice, tesne pri sebe domy, v nich malé byty. Tu sa odvíja príbeh štyroch ľudí, dvoch párov. Niekto má deti, stálu prácu, slušný plat a malé auto. Niekto horšiu prácu, žiadne deti, žiadny byt. Spokojný nie je nikto.
V inej štvrti stojí iný dom, na poschodí byt, v byte kúpeľňa, v kúpeľni vaňa. V nej vyziabnutá a predsa stále krásna iná žena, s čiarami kokaínu na zrkadielku. Bývalý milenec sedí v rozpakoch naproti.
Plocha ohraničená niekoľkými londýnskymi ulicami je podkladom pre farebnú koláž zlepenú z dovolenkových fotiek, stratených vecí a novinových výstrižkov. Večierky so známymi, kriminálny prípad z obchodu na rohu ulice, zranený pes, možno dokonca mŕtvy, smiech rozmaznaných detí a ticho po tých potratených, príliš živé matky. Životy a príbehy sa pretínajú a stretávajú v bytoch, v autobusoch, na uliciach.

Z nášho blogu: Komplikovaná mozaika príbehov severozápadného Londýna

Čítaj viac
Kúpte spolu
NW - Zadie Smith
Som Idealista -
20,40 €
Ušetríte 1,00 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
NW
Rozmer
143×213 mm
ISBN
9788081500251
Naše katalógové číslo
141655
Počet strán
344
Hmotnosť
570 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Artforum

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

6 hodnotení

3
2
1
0
0

Jana
18.11.2017
Zadie
Iné,svojské, zaujímavé formou, zvláštne čítanie ktoré stojí za to vyskúšať .Pribehy plynú a osoby a ich osudy neodídu z hlavy pokiaľ nedočítate a vlastne ani potom .
Čítaj viac
Helga
16.12.2013
Iná, no stále Zadie
Iná v tom, že tentokrát experimentuje s formou - čím to čitateľovi sťaží, knižku určite neprečítate na jeden hlt.Zároveň je to však literárny zážitok, keď človeku "docvakne" čo všetko sa dá takou skratkou vyjadriť; z tohto hľadiska je mojou top favorite kapitola (pidi kapitolka) odohrávajúca sa v banke.
A stále je to Zadie, ktorá brilantne vystrihne charaktery a ich vývoj...a nakoniec útržky mozaiky do seba zapadnú. (No možnože na záver niečo predsalen ešte vytŕča - kým však postavy žijú, príbeh nie je na konci.)
Čítaj viac
Juraj
26.5.2013
Názor čitateľa
Niekoľko príbehov poukladaných vedľa seba ako kamene románskej mozaiky. Možno ich obdivovať zblízka, kochať sa detailami - farebnými slovami a vetami, jednotlivými postavami. S odstupom, získaným prečítaním celej knihy sa pred vami objaví fascinujúci portrét severozápadného Londýna a jeho svojských obyvateľov.
Čítaj viac

Zadie Smith sa narodila v roku 1975, jamajskej matke a anglickému otcovi v robotníckej štvrti na severovýchode Londýna. Vyštudovala anglickú literatúru a ešte počas štúdií vydala niekoľko poviedok, ktoré upozornili na jej talent. Jej prvotina Biele zuby, román z multikultúrneho prostredia Londýna, sa stala bestsellerom, získala niekoľko ocenení a dočkala sa aj televíznej adaptácie. Po vydaní druhého románu Zberateľ autogramov, odišla do Spojených štátov. Ďalšia kniha, O kráse, tentoraz z prostredia amerického Bostonu, získala ocenenie Orange Prize for Fiction. V roku 2012 jej vyšla zatiaľ posledná kniha, NW. S manželom, prozaikom a básnikom Nickom Lairdom, a deťmi žije striedavo v Londýne a v New Yorku, kde v súčasnosti prednáša beletriu na Columbia University.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Artforum vzniklo v roku 2007 keď sme sa rozhodli, že ideme naozaj niečo spraviť s tým, že nám na pultoch (najmä našich) kníhkupectiev chýbajú pre nás osobne kľúčové knihy. Vydali sme teda Tracyho tigra, Malý strom, knihy od Chaima Potoka, Salingera alebo Tatarku. A pribúdajú ďalšie.

Naša najúspešnejšia kniha? Ak je to tá ktorú vlastní najviac ľudí, tak je to Muž, ktorý sadil stromy. Kniha s posolstvom (skvele ilustrovaná vtedy študentom Ľubom Paľom, ktorý je dnes na VŠVU docentom). Najviac dotlačí.

Ak najúspešnejšou knihou je kniha s najväčším počtom ocenení tak sú to asi Hlbokomorské rozprávky – Najkrajšia kniha Slovenska, Najkrajšia detská kniha, dve ceny na Bienále ilustrácii Bratislava, ocenenia IBBY aj Literárneho fondu.

Ak najúspešnejšia je tá, kde do seba kongeniálne zapadla forma (Palo Bálik) a obsah tak je to Tracyho tiger. Obsah Saroyanovho textu a výtvarný presah, ktorý mu dala Martina Matlovičová. Krása!

Naše vydavateľstvo sídli síce oficiálne na Kozej ulici 20, v suteréne kníhkupectva Artforum, no žije skôr v obývačke u Michalovcov doma, kde sa po uspatí najmladšieho člena vydavateľského tímu odohráva väčšina práce, stretnutí a rozhodnutí. Je koniec roka 2015 a počet titulov sa blíži 100, medzi nimi aj detské knihy, pár titulov non-fiction a niekoľko zbierok poézie, no drvivú väčšinu tvorí beletria. Vydávame a naďalej chceme vydávať knihy pre rozmýšľajúcich ľudí, ktoré ich budú sprevádzať na ich cestách najväčšieho dobrodružstva – dobrodružstva myslenia. A budeme aj naďalej trvať na tom, aby ich design a spracovanie bolo také, aké si zaslúžia. Ich čitatelia to totiž vedia oceniť. A nám to prináša radosť.

Čítaj viac
Kúpte spolu
NW - Zadie Smith
Som Idealista -
20,40 €
Ušetríte 1,00 €

„Vyber si autora, ako si vyberáš priateľa.“

Jozef V. Sládek