Vianoce
Simon - Narine Abgarian, František Hübel (ilustrátor)
Simon

14,20 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Simon

Román Simon je tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2022
Počet strán
272

Román Simon je tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

14,20 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Román Simon je tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život. V malom arménskom meste zomrel miestny murár Simon. Patril k váženým a obľúbeným občanom mestečka Berd, známy však bol aj svojimi nespočetnými ľúbostnými aférami. Na poslednej ceste ho odprevádzajú všetky jeho milované. Každej zanechal nejaký dar a spomienku na veľkú lásku. A každá má svoj príbeh.

Simon od Narine Abgarian je síce pomenovaný po mužovi, no rozpráva príbehy štyroch pozoruhodných žien. Abgarian s neochvejnou úprimnosťou a jemným humorom zobrazuje premenu svojich ženských postáv na pozadí tráum 20. storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen a sovietskej moci. Silný príbeh o silných ženách napísala autorka známeho románu Z neba spadli tri jablká na vrchole svojich tvorivých síl.
Čítať viac
Počet strán
272
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×197 mm
Hmotnosť
301 g
ISBN
9788081503696
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1341601
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Rusko
Vydavateľstvo
Artforum
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

9 hodnotení

9
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

9
Spálený cukor - Avni Doshi
Práve čítam
Spálený cukor

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
28.11.2022
Príjemné čítanie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
“Melánii Ajinancovej zomrel muž. Nedá sa povedať, že by jeho smrť bola pre ľudí prekvapením, pretože Simon mal už dobre po sedemdesiatke, presnejšie, rok pred osemdesiatkou. Zosmutneli však, lebo Melániin manžel bol dušou a miláčikom spoločnosti.” Už prvé vety románu Simon arménskej autorky Narine Abgarian ma opäť utvrdili v tom, že mám pred sebou skvelú knihu a bolo to tak do samotného konca.

Malým arménskym mestečkom otriasla smrť miestneho murára Simona, ktorý bol v spoločnosti známy najmä vďaka svojim častým románikom. Na záletníkovu poslednú cestu sa prichádzajú rozlúčiť aj jeho najväčšie lásky. Štyri ženy, ktoré si okrem krásnych spomienok na Simona, priniesli aj darčeky, čo im venoval na pamiatku ich veľkej lásky.

Príbeh pomenovaný po mužovi, bol však hlavne portrétom pozoruhodných žien s neľahkým osudom, ktoré Simon svojou láskou ovplyvnil, rozptýlil a posunul ďalej v ich vlastných životoch a neraz vyriešil ich osobnú krízu. V kontraste krásnych idylických momentov sa nešťastná a občas riadne nahnevaná Melánia nikdy nedočkala Simonovej úplnej oddanosti, hoci mu nebola zlou ženou, vždy svedomito prestrela večeru na stôl a vyprala špinavú bielizeň, no pre Simona to bolo málo. Bez dobíjania ženských sŕdc neexistoval.

Nádherne a láskavo napísaná kniha o ťažkých životných situáciách pretkaná veľmi osobitým humorom. Verím, že román si získa aj náročnejšieho čitateľa, práve pre ťažké témy a sledované historické obdobia, ktoré formujú jeho hrdinov, či už to bola arménska genocída, občianska vojna, svetové vojny, či sovietska “idylka”.
Čítať viac
25
Krstný otec - Mario Puzo
Práve čítam
Krstný otec

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
3.11.2022
Poetickosť a grácia s akou píše táto arménska žena je návyková. Písmenká z jej pera si Vás jedno po druhom omotávajú, perla za perlou, až je z toho veľkolepý nahrdelník nevšedných ľudských duší, ktoré sa stanú tak blízke, že sa s nimi len neradi lúčite. Ach, akoby Vás chcel dlhoročný priateľ opustiť...
V úvodných vetách sa zoznámime so Simonom, protagonistom o ktorého hneď na začiatku prídeme, pretože práve jeho pohreb je kľúčovou udalosťou, ktorá otvára tento príbeh. Jeho životný príbeh na pozadí príbehov jeho mileniek.
Každá kapitola je venovaná jednej žene a my tak spoznávame poprepletané osudy postáv malého arménskeho mesta Berd a ich ucelené životné príbehy. Veľmi sa mi páči zachovanie originálnych názvov jedál, zvykov, tradícií v preklade, pridáva to na hodnote knihy, obohacuje aj po kultúrnej stránke.
Bolo to opäť skvelééé! A ja sa teším na autorkino ďalšie dielko.
Čítať viac
28
2.11.2022
Narine Abgarian píše tak komplexne, tak nádherne, tak poeticky, až sa to ťažko prirovnáva v čomukoľvek existujúcemu. Akoby dokázala bez najmenšej snahy nahliadnuť hlboko do vašej duše a vyčítať odtiaľ, čo presne na vás a s akou silou zapôsobí, čo presne vo vás vyvolá absolútny chaos, čo presne vás položí na lopatky a udrží v strehu celých 300 strán a dávno potom.

Autorka svojich čitateľov zoznamuje nielen s osudmi štyroch (alebo piatich) nezvyčajných žien, zobrazuje aj neľahkú situáciu v Arménsku za čias krutej genocídy, občianskej vojny ba aj dvoch svetových vojen a na spoločnosti nenechá jedinej nitky suchej. Nevynechá však svoj jedinečný, nenápadný humor, láskavé slová a trefné postrehy, ktoré celému čítaniu dodávali akúsi podmanivú atmosféru.

Nemohla som sa nabažiť, hltala som stránku za stránkou. Ťažko povedať, ktorá mi sadla viac, či Eliza, či Sofia, či Suzanna, či Sylvia, či dokonca Melánia, každá z nich zápasila s vlastnou dávkou bolesti, no i skrz to nevzdávala svoj boj so svetom. Rozplývala som sa, dokonca aj slzička kvapla. Nádhera.
Čítať viac
18
27.10.2022
Nádhera!
Overený nákup
V malom arménskom mestečku zomrel takmer 80-ročný muz Simon, ktorý bol známy svojou povesťou milovníka mnohých žien. A toto je príbeh vlastne ani nie tak o ňom , ako o tých z nich,ktoré najviac miloval. Rozpráva osudy štyroch výnimočných žien,pričom každá z nich prežila ťažký a pohnutý život.
Tuto knižku som otvárala s veľkými obavami, či nebudem opäť sklamaná kvôli mojim velkym očakávaniam,keďže autorkine Tri jablká patria k mojim najobľúbenejším knihám. Ale toto bolo zasa raz niečo krásne ! Táto spisovateľka vykresľuje postavy s takou láskou a nehou,že sa mi pri čítaní topí srdce. Ja jej štýl a spôsob písania milujem! A to ani nevravim o tých nádherných postavách. I keď v tomto príbehu mi paradoxne prirastla k srdcu nie jedna z nich, ale miestny blázon -Škuľavá Vardanuša,ktorej láskavosť sa niesla celou knihou. Nádherná kniha
Čítať viac
8
7.10.2022
Moja kniha roka!
Ako keď jemné lúče jesenného slnka pošteklia naše líce a na tvári sa zjaví úsmev z krátkosti i krásnosti tohto okamihu, tak aj Narine pošteklila moju dušu, prostredníctvom krátkeho okamihu počas ktorého som sa mohla vžiť do každučkej línie príbehu, pocítiť na vlastnej koži emócie postáv a nechať sa unášať životom sladkým a radostným, ale aj plným bôľu či trpkosti, teda takým, akým v skutočnosti je.

Ocitáme sa v malom arménskom mestečku Berd, uprostred pohrebu uznávaného a obľúbeného obyvateľa - murára Simona. Počas svojho života mu podľahla nejedná žena a jeho povesť záletníka bola známa široko ďaleko. Táto kniha však nebude napísaná o ňom, aj keď k tomu názov samotný nabáda. Pravdou však je, že spoznáme osudné príbehy štyroch žien, ktorým Simon vstúpil do života a tie už potom neboli nikdy také ako predtým. Sylvia, Sofia, Eliza a Sussana, no i jeho zákonitá manželka Melánia, ktorá si počas spoločných rokov so Simonom ako tak privykla na jeho ľúbostné romániky, no párkrát si predsa len neodpustila ostré žiarlivostné scény, pri ktorých lietali nielen nadávky, ale i jeho oblečenie von oknom. Všetky tieto ženy spája nielen spoločná minulosť (prítomnosť) so Simonom, no i podobné životy, ktoré si v mestečku, tak tvrdo pridŕžajúcom sa tradícii, prežili.

Narine píše veľmi prenikavo a zasiahne každú bunku nášho tela hlbokou emočnou výpoveďou. Najskôr sa radujete, potom smútite, túžite po láske, šťastnom konci. Tak ako Sylvia a Sofia, Eliza a Sussana, či mnohé iné. Citovo zmrzačené, rodinou, manželmi,...poverami a predsudkami, hľadajúce svoje miesto v spoločnosti, v živote, kde by chceli len tak málo. Jednoduché ženské šťastie a teplo domova spoločne zdieľajúce so svojími milovanými. Či už to bolo psychické týranie, klamstvá, urážky, nevera, odcudzenie, ponižovanie alebo nenávisť. V určitom momente života týchto žien im Simon priniesol lásku, úľavu a schopnosť nadobudnúť tak dávno stratenú vieru v samú seba. Štýl autorky je naozaj krásny, opisy sú prirodzené a jemné, zobrazenie životov žien i mužov je veľmi zrelé, jazyk je bohatý a celý príbeh je veľmi úprimný, magický, podmaňujúci si naše duše a srdcia. Narine nám ukázala ako vyzerá život v jeho krásnej nahote.
Čítať viac

Čítať viac

„Sme zrodení zo zeme, s láskou ju obrábame a ona nám na oplátku dáva všetko, čo potrebujeme. Keď zomrieme, vrátime sa do nej. Vlastne jej patríme.“

Brieždenie v Dženíne - Susan Abulhawová
Brieždenie v Dženíne
Susan Abulhawová