Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Simon - Narine Abgarjan, František Hübel (ilustrátor), Artforum, 2022

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Simon

Román Simon je tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na... Čítať viac

4,6 22 hodnotení
Vydavateľstvo
Artforum, 2022
272 strán
4-5 hodín čítania

Román Simon je tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade, posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 25 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Román Simon je tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život. V malom arménskom meste zomrel miestny murár Simon. Patril k váženým a obľúbeným občanom mestečka Berd, známy však bol aj svojimi nespočetnými ľúbostnými aférami. Na poslednej ceste ho odprevádzajú všetky jeho milované. Každej zanechal nejaký dar a spomienku na veľkú lásku. A každá má svoj príbeh.

Simon od Narine Abgarian je síce pomenovaný po mužovi, no rozpráva príbehy štyroch pozoruhodných žien. Abgarian s neochvejnou úprimnosťou a jemným humorom zobrazuje premenu svojich ženských postáv na pozadí tráum 20. storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen a sovietskej moci. Silný príbeh o silných ženách napísala autorka známeho románu Z neba spadli tri jablká na vrchole svojich tvorivých síl.
Čítať viac
Počet strán
272
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×197 mm
Hmotnosť
301 g
ISBN
9788081503696
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1341601
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Rusko
Vydavateľstvo
Artforum
Pre koho
pre dospelých
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

22 hodnotení

19
0
1
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Aďa
Neoverený nákup
25.9.2023
Topka
Knihu som si požičala, ale určite si ju aj kúpim, lebo takýchto musím mať doma čo najviac. Každý životný osud bol niečím výnimočný a zaujímavý. Nič čomu by som neuverila, že sa to práve takto mohlo odohrať. Odporúčam, za mňa super autorka. Čítať viac
32
Piaty svedok - Michael Connelly, 2023
Práve čítam
Piaty svedok

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @_dennyto alebo @dennycita

Denisa Tomíková
Overený zákazník
20.7.2023
Ak hľadáš nie prvoplánovú romantiku, ale hĺbavú knihu o láske a živote, siahni po tejto knihe. Mne osobne vyhovuje štýl autorky, jej opisy, dlhé vety, skladba príbehu, aj podnety na zamyslenie a odporúčam ti, aby si sa na túto jej jedinečnosť pred kúpou pripravil/a. Ak však nemáš rada takýto druh príbehov, tak knihu nekupuj, ušetríš si trápenie a aj knihe zbytočnú negatívnu recenziu.

Poviem ti, že neviem či chcem dať knihe 4,5 alebo rovno 5 hviezdičiek, ale rovno sa idem pustiť do ďalšej knihy od autorky, ktorú tiež vydalo Artforum "Z neba spadli tri jablká". Mám taký pocit, že táto bude ešte o kúsok lepšia. Neviem prečo...
Čítať viac
Janka
Neoverený nákup
17.7.2023
Simon
Jedna z najsilnejších kníh, akú som za posledné roky čítala. Idem si hneď kúpiť ďalšiu od tejto autorky, Z neba spadli tri jablká.
Kniha Simon je neskutočne krásne napísaná kniha o neskutočne ťažkých témach. Príbehy ľudí, ktorí na prvý pohľad sú takí tí z davu, ale autorka vás vezme do ich života spôsobom, kde objavíte ako veľmi pozoruhodní sú.
Ako pôjdete príbehom váš názor na postavy sa bude neustále vyvíjať, meniť, možno ich budete súdiť a posudzovať a nakoniec vám ostane len obdiv a pochopenie, že robili najlepšie čo mohli.
Je to kniha, v ktorej je všetko inak ako sa zdá. Kniha sa volá Simon, čo je muž, ale v skutočnosti sú to príbehy a osudy žien, ktorým Simon vstúpil do života a v ich životoch zanechal výraznú stopu. Viac neprezradím, prezradila by som pointu.
Nemenej zaujímavé v príbehoch je to, že sa odohrávajú v Arménsku a na pozadí príbehov sa dozvedáte o dejinných zmenách a premenách, ktorými Arméni prechádzali.
Čítať viac
Ildi
Neoverený nákup
18.4.2023
Spokojnosť
Arménska spisovateľka Narine Abgarian si ma získala svojou knihou Z neba spadli tri jablká až tak, že som ju zaradila medzi to najlepšie prečítané v danom roku.

Boh nás stvoril jeden pre druhého, ale my, hlupáci, sme to nevedeli, a preto sme sa minuli, - povedal jej raz Simon.

Áno to je náš Simon, miestny murár, ktorý miloval ženy - oddane a nekonečne, zamilúval sa do nich za pár sekúnd, žiarlil na ne, zbožňoval ich a na konci vzťahu im darúval lacné, ale krásne šperky.
A aj napriek tomu, že išlo o záletníka, ktorý každej svojej milej hovoril tú istú vetu, nešlo o nesympatického hrdinu.
Práve naopak. Keď arménskou dedinou otriasla Simonova smrť pri truhle sa stretli vdova Melánia a jeho niekdajšie lásky, popíjali domáce víno a zahriate buď alkoholom, alebo bezmocným Simonovým výzorom pretriasali svoje životy.
A tak nahliadneme do života štyroch pozoruhodných žien, s neľahkým osudom, ktorým Simonova láska zanechala hrejivý pocit pri srdci.
Veľmi pekné čítanie z ktorého cítiť bolesť, utrpenie na pozadí tráum 20.storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen, ale aj napriek tomu ide o príjemné čítanie, miestami humorné a láskavé.
Jednotlivé postavy sú výborne vykreslené, autorka sa s ich životom dokonalo vyhrala a záver knihy poňala vo veľkom štýle za mňa úplne dokonalo.
Čítať viac
Judita
Neoverený nákup
22.1.2023
Nudné
Napriek odporúčaniam iných recenzentov sa mi kniha nepáčila. Štýl písania ma iritoval, pripomínal mi zadania zo školy - v každej kapitole musí byť personifikácia, metafora, prirovnanie! A tie personifikácie neboli podarené. Vety niekedy dlhé a kostrbaté, zbytočne to uberalo trefnosti. Možno je to literatúra z iného prostredia ako poznám, preto tým obrazom nerozumiem. Alebo za to môže preklad? Bohorodička je sv. Mariam? Prečítala som do konca len preto, lebo som čakala, či záver nebude lepší, ale bol ešte horší Čítať viac
Peter Kočan
Overený zákazník
14.10.2023
Mária (po hebrejsky Miriam, po aramejsky – Marjám; po starogrécky – Mariam, – Maria; po arabsky – Marjam), v latinskom katolicizme Panna Mária alebo Madona, vo východných cirkvách presvätá Bohorodička (Mária), manželka tesára Jozefa z Nazaretu, je matkou Ježiša Krista, druhej božskej osoby a syna. Čítať viac
14

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
28.11.2022
Príjemné čítanie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
“Melánii Ajinancovej zomrel muž. Nedá sa povedať, že by jeho smrť bola pre ľudí prekvapením, pretože Simon mal už dobre po sedemdesiatke, presnejšie, rok pred osemdesiatkou. Zosmutneli však, lebo Melániin manžel bol dušou a miláčikom spoločnosti.” Už prvé vety románu Simon arménskej autorky Narine Abgarian ma opäť utvrdili v tom, že mám pred sebou skvelú knihu a bolo to tak do samotného konca.

Malým arménskym mestečkom otriasla smrť miestneho murára Simona, ktorý bol v spoločnosti známy najmä vďaka svojim častým románikom. Na záletníkovu poslednú cestu sa prichádzajú rozlúčiť aj jeho najväčšie lásky. Štyri ženy, ktoré si okrem krásnych spomienok na Simona, priniesli aj darčeky, čo im venoval na pamiatku ich veľkej lásky.

Príbeh pomenovaný po mužovi, bol však hlavne portrétom pozoruhodných žien s neľahkým osudom, ktoré Simon svojou láskou ovplyvnil, rozptýlil a posunul ďalej v ich vlastných životoch a neraz vyriešil ich osobnú krízu. V kontraste krásnych idylických momentov sa nešťastná a občas riadne nahnevaná Melánia nikdy nedočkala Simonovej úplnej oddanosti, hoci mu nebola zlou ženou, vždy svedomito prestrela večeru na stôl a vyprala špinavú bielizeň, no pre Simona to bolo málo. Bez dobíjania ženských sŕdc neexistoval.

Nádherne a láskavo napísaná kniha o ťažkých životných situáciách pretkaná veľmi osobitým humorom. Verím, že román si získa aj náročnejšieho čitateľa, práve pre ťažké témy a sledované historické obdobia, ktoré formujú jeho hrdinov, či už to bola arménska genocída, občianska vojna, svetové vojny, či sovietska “idylka”.
Čítať viac
30
Kornélie - Beata Balogová, 2022
Práve čítam
Kornélie

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
3.11.2022
Poetickosť a grácia s akou píše táto arménska žena je návyková. Písmenká z jej pera si Vás jedno po druhom omotávajú, perla za perlou, až je z toho veľkolepý nahrdelník nevšedných ľudských duší, ktoré sa stanú tak blízke, že sa s nimi len neradi lúčite. Ach, akoby Vás chcel dlhoročný priateľ opustiť...
V úvodných vetách sa zoznámime so Simonom, protagonistom o ktorého hneď na začiatku prídeme, pretože práve jeho pohreb je kľúčovou udalosťou, ktorá otvára tento príbeh. Jeho životný príbeh na pozadí príbehov jeho mileniek.
Každá kapitola je venovaná jednej žene a my tak spoznávame poprepletané osudy postáv malého arménskeho mesta Berd a ich ucelené životné príbehy. Veľmi sa mi páči zachovanie originálnych názvov jedál, zvykov, tradícií v preklade, pridáva to na hodnote knihy, obohacuje aj po kultúrnej stránke.
Bolo to opäť skvelééé! A ja sa teším na autorkino ďalšie dielko.
Čítať viac
2.11.2022
Narine Abgarian píše tak komplexne, tak nádherne, tak poeticky, až sa to ťažko prirovnáva v čomukoľvek existujúcemu. Akoby dokázala bez najmenšej snahy nahliadnuť hlboko do vašej duše a vyčítať odtiaľ, čo presne na vás a s akou silou zapôsobí, čo presne vo vás vyvolá absolútny chaos, čo presne vás položí na lopatky a udrží v strehu celých 300 strán a dávno potom.

Autorka svojich čitateľov zoznamuje nielen s osudmi štyroch (alebo piatich) nezvyčajných žien, zobrazuje aj neľahkú situáciu v Arménsku za čias krutej genocídy, občianskej vojny ba aj dvoch svetových vojen a na spoločnosti nenechá jedinej nitky suchej. Nevynechá však svoj jedinečný, nenápadný humor, láskavé slová a trefné postrehy, ktoré celému čítaniu dodávali akúsi podmanivú atmosféru.

Nemohla som sa nabažiť, hltala som stránku za stránkou. Ťažko povedať, ktorá mi sadla viac, či Eliza, či Sofia, či Suzanna, či Sylvia, či dokonca Melánia, každá z nich zápasila s vlastnou dávkou bolesti, no i skrz to nevzdávala svoj boj so svetom. Rozplývala som sa, dokonca aj slzička kvapla. Nádhera.
Čítať viac
27.10.2022
Nádhera!
V malom arménskom mestečku zomrel takmer 80-ročný muz Simon, ktorý bol známy svojou povesťou milovníka mnohých žien. A toto je príbeh vlastne ani nie tak o ňom , ako o tých z nich,ktoré najviac miloval. Rozpráva osudy štyroch výnimočných žien,pričom každá z nich prežila ťažký a pohnutý život.
Tuto knižku som otvárala s veľkými obavami, či nebudem opäť sklamaná kvôli mojim velkym očakávaniam,keďže autorkine Tri jablká patria k mojim najobľúbenejším knihám. Ale toto bolo zasa raz niečo krásne ! Táto spisovateľka vykresľuje postavy s takou láskou a nehou,že sa mi pri čítaní topí srdce. Ja jej štýl a spôsob písania milujem! A to ani nevravim o tých nádherných postavách. I keď v tomto príbehu mi paradoxne prirastla k srdcu nie jedna z nich, ale miestny blázon -Škuľavá Vardanuša,ktorej láskavosť sa niesla celou knihou. Nádherná kniha
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Až vtedy pochopila diabolskú prefíkanosť ich nepriateľov. Tým, že do svojich lží zamiešali štipku pravdy, ich ešte viac posilnili.“