Arcižár

Z pera autora veleúspěšné série Artemis Fowl přichází mimořádně vtipný, velesvižný román o drakovi, který holduje vodce, zbožňuje film Flashdance a žije samotářským životem v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Fobos, 2021
344 strán
5-6 hodín čítania

Z pera autora veleúspěšné série Artemis Fowl přichází mimořádně vtipný, velesvižný román o drakovi, který holduje vodce, zbožňuje film Flashdance a žije samotářským životem v louisianských bažinách – i o divokém... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

14,91 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Chimamanda Ngozi Adichie: To, čo máš okolo krku. Absynt, 2023

Viac o e-knihe

Z pera autora veleúspěšné série Artemis Fowl přichází mimořádně vtipný, velesvižný román o drakovi, který holduje vodce, zbožňuje film Flashdance a žije samotářským životem v louisianských bažinách – i o divokém dobrodružství, které následuje, jakmile zkříží cestu s patnáctiletým výrostkem na útěku před místním zkorumpovaným konstáblem.
 
Za dávných časů brázdil oblohu a rozezlenou lůzu pálil na uhel – nyní se v mokřadu nedaleko New Orleans schovává před výletními čluny a většinu času lenoší ve svém polohovacím křesle, z něhož vstává jen s největším sebezapřením. Kdysi velkolepý ohnivý drak nyní zapaluje nanejvýš cigarety Marlboro a navlečený v tričku s motivem filmu Flashdance popíjí vodku a hltá seriály na Netflixu ve skrytu někdejší rybářské chýše.
 
Celá století budil lidský strach jako Wyvern, lord Arcižár z Arcižárského Drakohnízda – nyní je známý jako Vern. Nicméně přežil... na rozdíl od ostatních svého druhu. Ani všechna vodka na světě však nedokáže utopit osamělost, jež dřímá v jeho žhnoucím nitru. Vernovy slavné dny jsou dávno pryč. Anebo ne?
 
Protřelý cajunský uličník žijící na okraji mokřadu, Everett „Petarda“ Moreau, dělá, co může, aby přežil, a přitom nezlomil srdce své matce, která je ztělesněním dobroty a na svého výtržnického synka je sama. Rozhodne se pracovat pro pochybného pašeráka drog – hned první noc se však stává svědkem toho, jak jeho nového nadřízeného zavraždí místní zkorumpovaný konstábl.
 
Regence Hooke není jen špinavý policista, ale také naprosto ohavný člověk, kterému se náhodou zachtělo Petardovy mámy. Když se pokusí odstranit tajuplného svědka svého zločinu pomocí granátometu, Petarda unikne jisté smrti tím, že... ho odnese drak? Mokřad plodí zvláštní přátelství, a tak Vern chlapce, který by mohl vyzradit jeho tajemství, nakonec neusmaží, ale místo toho s Petardou uzavře dohodu. Z kluka se stane dračí přisluhovač – svému šéfovi bude vozit vodku a dělat mu společnost výměnnou za ochranu před Hookem. Než se nadějeme, svérázná trojice chvátá vstříc třaskavému zúčtování. Na jeho konci dračí druh buď nadobro vyhyne – anebo Vern znovu zakusí zašlou slávu.
Čítať viac
Originálny názov
Highfire
Počet strán
344
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1200123
Štýl
humorný
Jazyk
čeština
Pôvod
Irán
Vydavateľstvo
Fobos
Pre koho
pre deti a mládež
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

4 hodnotenia

2
1
0
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

17.3.2022
Skvelá oddychovka
Napriek tomu, že to bolo zábavné a super čítanie, tak dnes iba v skratke:
Tí, ktorí majú doma teenagerov, tým tento spisovateľ pravdepodobne nie je neznámy. Po úspešnej sérii o Artemisovi Fowlovi prichádza tentokrát s humornou fantasy o samotárskom drakovi Wyvernovi - “Vernovi” - lordovi Arcižárovi.
A ak by ste si mysleli, že sa jedná o rozprávku, nie je tomu celkom tak. Arcižár, hoci žije v močiaroch, je už natoľko poznačený civilizáciou, že je nielenže závislý od Netflixu, ale svoju samotu utápa v alkohole, je fanúšikom Flashdancu, rád počúva jazz…
Dej je na počudovanie relatívne priamočiary a čitateľ si bez problémov domyslí celkové smerovanie príbehu, ale ako sa hovorí: nie je dôležitý cieľ, ale cesta k nemu - a tá je okorenená humorom, westernovými prestrelkami, mafiánskymi machináciami v štýle Krstného otca, ale je i ódou na priateľstvo, dôveru, súdržnosť.
Arcižár je jedným z románov, kde autor nepotrebuje celú plejádu postáv na vybudovanie zaujímavého príbehu, je ich tu vskutku hŕstka a drvivú väčšinu z nich si nie je možné neobľúbiť. Snáď jediným záporákom a osinou v zadku je Regence Hooke, no s tým si naši hrdinovia poradia. Jedinú “osobu”, ktorej osud spisovateľovi “neodpustím” je Mogwai Waxman! Je to na porazenie, keď nájdete postavu, ktorá je sympatická (nie vzhľadom, ale charakterom) a zrazu zistíte, že spisovateľ mal s ňou iný zámer ako vy - čitateľ! Ale ešte je tu Everett „Petarda“ Moreau - trochu smoliar, trochu podivín, ale napriek všetkému milý a svedomitý chalan, ktorý je takmer rovnocenným sekundantom Vernovi.
Milí priatelia, ak máte chuť na niečo ľahšie a potrebujete vyvetrať hlavu od všedných starostí, tak odporúčam siahnuť po tejto humornej fantasy - zaručene vás privedie na iné myšlienky.
Čítať viac

„Existujú ľudia, vedľa ktorých môžeme stráviť roky a nemať si čo povedať, a ľudia, s ktorými na rozhovory nestačí celý život.“