Sila geografie v 21. storočí

Desať máp budúcnosti nášho sveta

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu. Svetový bestseller Tima Marshalla V zajatí geografie ukázal, ako sú možnosti každého národa obmedzené horami, ... Čítať viac

4,8 36 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2021
Počet strán
320

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu. Svetový bestseller Tima Marshalla V zajatí geografie ukázal, ako sú možnosti každého národa obmedzené horami, ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
The Power of Geography - Tim Marshall, Elliott & Thompson, 2021
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2021
Ihneď na stiahnutie

13,91 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Dominik Dán: Reminiscencie. Slovart, 2023

Viac o e-knihe

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu.
Svetový bestseller Tima Marshalla V zajatí geografie ukázal, ako sú možnosti každého národa obmedzené horami, riekami, moriami a betónom. Odvtedy sa geografia nezmenila, ale svet áno. V tejto novej objavnej knihe nás Marshall zavedie do desiatich regiónov, ktoré budú formovať globálnu politiku a moc. Zistíte, prečo je zemská atmosféra ďalším bojiskom sveta, prečo sa boj o Tichomorie práve začína a prečo je ďalšia utečenecká kríza v Európe bližšie, než si myslíte.

Desať kapitol venovaných Austrálii, Sahelu, Grécku, Turecku, Spojenému kráľovstvu, Iránu, Etiópii, Saudskej Arábii, Španielsku a vesmíru, je podaných s Marshallovým charakteristickým vtipom a nadhľadom. Je to zrozumiteľné a pútavé skúmanie sily geografie, ktorá formuje minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť ľudstva.
Čítať viac
Originálny názov
The Power of Geography
Počet strán
320
Rok vydania
2021
ISBN MOBI
978-80-8159-989-7
ISBN EPUB
978-80-8159-988-0
ISBN PDF
978-80-8159-990-3
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
1135033
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

36 hodnotení

25
8
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Milan
Neoverený nákup
11.4.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Dostal jsem knihu Moc geografie vXXI století k narozeninám, a byl jsem prekvapen kritickým znalostmi autora. Nesouhlasím se všemi jeho prognózami,ale to neznamená, že se autor mýlil, jen dospěl k jinemu zakončení. Austrálie je kontinent a správně autor předpokládá, že jej neubraní 30 milionů Australanu proto musí dělat obranou politiku velice pragmatickou. Základem je orientace na USA, bude to stacit? VB po Brexitu je bývalá mocnost, která hledá svou pozici v Evropě, ale i ve světě, je to kulhajici kacatko. Stojí před velkými změnami, jak s Irskem, tak i Skotskem. Podpora Ukrajiny VB je jeden z tezko odhadnutelnych vývojových dějů. Chléb padá zpravidla na namazanou stranu, to autor nemohl řešit, protože tato situace neni v knize popsána. Čítať viac
Matej
Neoverený nákup
18.7.2022
Dobré čítanie
Kniha je veľmi dobrým čítaním, ale obsahuje niekedy až zbytočne dlhý opis a človek sa tak stráca v tom, čo chcel autor vlastne povedať. Na kvalite knihy uberá aj veľa chýb, či už gramatické chyby alebo nesprávne skloňovanie cudzích slov. Čítať viac
Jakub Harman
Overený zákazník
11.7.2022
Tim Marshall opäť nesklamal
Opäť skvelé dielo od Tima Marshalla. Čitateľa vtiahne odbornosťou a novými poznatkami, o ktorých ani len netušil. Kniha čitateľovi ponúka nový pohľad na geopolitiku. Čítať viac
14
Overený zákazník
6.6.2022
Pútavé, zaujímavé a skvele napísané!
Úžasné. Tim Marshall opäť nesklamal - tak ako som si vychutnával jeho knihu V zajatí geografie, pomaličky som si užíval aj túto. Po kapitolách, alebo ich častiach, aby sa mi rýchlo neminula:-)
Opäť krajiny, ktoré dokázal majstrovsky priblížiť - ich geografiu, politiku, minulosť a možnú budúcnosť.
Tim je majstrom v spájaní súvislostí, v prepojení faktov, na ktoré sa začnete dívať inak ako doteraz. Zrazu si poviete - to naozaj je takto? Prečo mi to nenapadlo? Fascinujúce informácie podané veľmi stráviteľným a pútavým spôsobom.

Austrália a jej veľký geografický potenciál, silné námorníctvo, aj problémy s Čínou.
Irán a jeho jadrový program, bohatý na ropu, no odstrihnutý v mnohých zložkách medzinárodného obchodu.
Saudská Arábia, tiež Veľká Británia (hoci si myslíme, že vieme skoro všetko o tejto krajine, on skvele ukázal ako niekdajšiu superveľmoc, no postupne jej sila upadala).
Veľmi som si vychutnával Grécko a Turecko - o mnohých ich sporoch som netušil, zistil som, aké je Grécko dôležité z pohľadu obrany a NATO, ako sa vyvíja konflikt v Stredozemnom mori, a tiež o čiernej ovci NATO Turecku (čo vidíme aj pri snahe Fínska a Švédska vstúpiť do aliancie).

Nesmierne zaujímavá bola kapitola Sahel, africká oblasť pod Saharou, o ktorej som čo-to vedel, ale informácie a zaujímavosti, ktoré mi priniesol Tim Marshall, sú úžasné. Lokalita, kde prebieha mnoho konfliktov, hrozia ďalšie a hoci sa nám to zdá ďaleko, môžu ovplyvniť aj nás v Európe. Perfektne popísané.
Etiópia - tam ma zaujal najmä spor o Níl/Modrý Níl, ktorý tam pramení a ktorým Etiópia dokáže ovplyvniť život v Sudáne a najmä Egypte.
Predposledná kapitola o Španielsku bola pre mňa opäť prekvapujúca - aj keď je to krajina celkom známa, Tim vytiahol veci, ktoré šokujú, zaskočia, prekvapia.
No a napokon posledná kapitola Vesmír, v ktorej približuje možnosti spolupráce krajín, ako sa tam "bojujú" pozemské bitky ap.
Čítať viac
17.4.2022
Nedajte sa odstrašiť tým, že kniha má pomerne husto popísané strany. Je to predsa literatúra faktu. A štýl písania Tima Marshalla je veľmi pútavý a kniha sa číta vlastne sama. Dozviete sa veľa o histórii opísaných krajín, o ich súčasnosti, o vzájomných väzbách, rozporoch a prečo to medzi niektorými aj vojensky "vrie". Ja za seba môžem povedať, že som sa dozvedela mnoho nových poznatkov. Záverečná kapitola sa mi zdala už trocha ako sci-fi, ale iba na začiatku. Jej posolstvo vyjadril autor skvele. Otázkou ostáva, či sa ním budú mocnosti držať? To nevie nikto. Čitateľ však jej prečítanie rozhodne neoľutuje. Čítať viac
23.2.2022
Pútavé čítanie plné zaujímavých informácií o tom prečo a ako geografia krajiny ovplyvňuje jej vývoj. 1* dávam dole za pre mňa niekedy zdĺhavé opisy histórie krajiny, ktoré mi pripomínali skôr učebnicu dejepisu. Akonáhle však prišlo k novodobejšiemu vývoju, dozvedela som sa mnoho prekavapivých informácií, ktoré ma veľmi bavilo čítať. Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Viac ako čierne mačky som si prešiel krížom cez cestu ja sám.“

Milujte sa s láskou - Kamil Peteraj, 2014
Milujte sa s láskou
Kamil Peteraj