Izba - Emma Donoghue

12,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Izba

Izba patrí k tomu najvzácnejšiemu druhu, je to absolútne originálne umelecké dielo. A keď poviem, že to je kniha, ktorú nedokážem prirovnať k žiadnej inej, myslím to ako... Čítať viac

3,9 52 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2011
312 strán
4-5 hodín čítania

Izba patrí k tomu najvzácnejšiemu druhu, je to absolútne originálne umelecké dielo. A keď poviem, že to je kniha, ktorú nedokážem prirovnať k žiadnej inej, myslím to ako najvyššiu možnú pochvalu. Je pôsobivá, temne nádherná a objavná... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania (5)
Room - Emma Donoghue
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Do 21 dní

13,11 €


Izba - Emma Donoghue
Pevná väzba
Slovenčina, 2017
Vypredané

Pokoj - Emma Donoghue
Brožovaná väzba
Čeština, 2015
Vypredané

Pokoj - Emma Donoghue
Pevná väzba
Čeština, 2011
Vypredané

Room - Emma Donoghue
Brožovaná väzba
Angličtina, 2005
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

"Izba patrí k tomu najvzácnejšiemu druhu, je to absolútne originálne umelecké dielo. A keď poviem, že to je kniha, ktorú nedokážem prirovnať k žiadnej inej, myslím to ako najvyššiu možnú pochvalu. Je pôsobivá, temne nádherná a objavná."
Michael Cunningham, autor románov Hodiny a Domov na konci sveta.


Pre päťročného Jacka je Izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil a kde vyrastá, kde žije v bezpečí so svojou mamou, kde sa učia, čítajú si, spia a hrajú sa. V noci ho mama vždy ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom má už dávno spať, ešte skôr, než príde Starý Nick.

Neobyčajný príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom päťročného chlapca Jacka. Jack od svojho narodenia nikdy nebol vonku. Vyrastá v prostredí jednej izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, v ktorom je zavretý aj so svojou matkou. Napriek svojmu nízkemu veku je duševne zrelší, ako jeho rovesníci, vie čítať aj písať a prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Poznanie o svete nadobúda prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Až neskôr sa dozvedáme, prečo je spolu s matkou zavretý.

Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu naopak väzením, v ktorom ju Starý Nick drží už viac ako sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a intenzívnej materskej láske sa jej podarilo vytvoriť pre Jacka život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Ale ona vie, že to nie je dosť ani pre ňu, ani pre malého Jacka. Vymyslí preto odvážny plán úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a množstvo šťastia. Ani ona sama si však neuvedomuje, aká je nepripravená na to, že by plán skutočne fungoval. Zrazu sa ich izolovaný svet rozšíri, a keď si Jack uvedomí, že existuje aj svet mimo štyroch stien ich izby, začne klásť otázky. Množstvo otázok...

Román získal niekoľko medzinárodných ocenení!
Čítať viac
Originálny názov
Room
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
152×233 mm
Hmotnosť
526 g
ISBN
9788055124247
Rok vydania
2011
Naše katalógové číslo
100000
Filmové spracovanie
Room
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

52 hodnotení

23
13
9
3
4

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
3.5.2021
Príbeh unesenej ženy a jej dieťaťa počatého v zajatí... takýchto románov som už cítala viac, tento prvý ma prinútil zamýšľať sa nadtým inak a z iného uhla. Napriek tomu, že sa matka dieťaťu venovala v maximálnej možnej miere, nie je celkom možné pripraviť ho na svet, ktorý je vonku. A tak i po ich záchrane z izolácie trápenie nekončí, keďže začlenenie sa do bežného života môže byť náročnejšie, ako sa zdá... Nádherne a pútavo podaný román, jeden z najlepších s touto tématikou.
Čítať viac
Denisa
Neoverený nákup
1
4.5.2013
Recenzia na túto knihu môže obsahovať spoilery. Knihu som si kúpila kvôli zaujímavému nápadu a preto, lebo som sa chcela dozvedieť, ako sa príbeh skončí. Kniha má jednoduchý dej, číta sa rýchlo (aj kvôli rozťahaným dialógom), ale to boli všetky pozitíva, ktoré som našla. Myslím si, že príbeh mal potenciál ukázať viac, pripadal mi nedostatočne spracovaný. Napríklad autorka namiesto asi 10 - 20 strán, ktoré sa venovali tomu, ako sa chlapec hral v izbe s hračkami a ktoré potom nemali súvis s ďalším dejom, mohla tieto strany venovať na opis deja, v ktorom chlapec nastúpi do školy a snaží sa zapadnúť medzi rovesníkov. Rozprávanie z úst päťročného chlapca bolo spočiatku zaujímave, ale časom mi chlapec liezol na nervy a mala som chuť mu jednu vylepiť. Na jednej strane bol chlapec, ktorý vedel čítať, počítať, rozprávať, ale na druhej strane chlapec bol citovo a duševne nevyzretý a zaostalý. Druhý krát by som si ju už nekúpila.
Čítať viac
9
3.5.2021
desivý príbeh, ktorý zasiahne
Príbeh unesenej ženy a jej dieťaťa počatého v zajatí... takýchto románov som už cítala viac, tento prvý ma prinútil zamýšľať sa nadtým inak a z iného uhla. Napriek tomu, že sa matka dieťaťu venovala v maximálnej možnej miere, nie je celkom možné pripraviť ho na svet, ktorý je vonku. A tak i po ich záchrane z izolácie trápenie nekončí, keďže začlenenie sa do bežného života môže byť náročnejšie, ako sa zdá... Nádherne a pútavo podaný román, jeden z najlepších s touto tématikou. Čítať viac
25

prial by som si viac paperbackov od slovenských vydavateľstiev :)

Pavol Jendruš
Overený zákazník
15.3.2021
Príbeh vyrozprávaný z perspektívy 5ročného chlapca, ktorý žije v jedinej izbe spolu s mamou. (Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami Fritzlovho prípadu v Rakúsku)

Jediné čo chlapec pozná, je iba tento priestor a jeho mama, a iba to pokladá za reálne. Mama sa mu snaží dať všetko čo potrebuje, od fyzických potrieb a udržiavania zdravia až po mentálny "tréning". Objavuje sa tu ešte jedna tajomná osoba, ktorá prichádza v noci a zásobuje ich potravinami a nevyhnutnosťami. Osoba, o ktorej chlapec nevie, že v mladosti uveznila mamu, ich zásobuje potravina a nevyhnutnosťami.
Situácia, ktorá naháňa mráz po chrbte a považujem túto časť knihy za slušne temnú.

Druhá, adrenalínovejšia časť knihy spočíva v zosnovaní úteku. Plán, kde malý Jack, musí po prvý krát čeliť skutočnému svetu s obrovskou úlohou, zachrániť seba a matku.

Príbeh je napínavý a sugestívny, detskými očami a úvahami niekedy pôsobí až príliš inteligentne, čo ma mierne vyvádzalo z miery.
Každopádne výborný sociálno dramatický triler.
Čítať viac
21

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Malá
Overený zákazník
23.9.2020
Tento príbeh autorka rozpráva prostredníctvom päťročného chlapca menom Jack.
Jack sa narodil v izbe, takže nepozná nič iné než izbu a predmety, ktoré sa v nej nachádzajú, poprípade to, čo videl v televízií.
Spolu so svojou Mamou žijú v jednej izbe odvtedy, odkedy jeho mamu uniesli. Z nedobytnej izby sa snažia ujsť.
To sa im aj podarí, ale je otázne, či sú budú vedieť zvyknúť, najmä Jack, na nový okolitný svet.
Príbeh poukazuje na silné puto medzi matkou a jej synom. Ukazuje nám ako Jacka mama vychovala, len na základe materinských inštinktov.
Hoc má Jack iba 5 rokov, vďaka výchove, ktorú mu poskytla mama, je iný ako jeho rovesníci „vonku“. Jack už vie písať, čítať a počítať a predovšetkým nám vie pútavo rozpovedať svoj príbeh.
Príbeh je silný ale citlivý. Vďaka tomu, že nám ho rozpráva iba 5 ročný chlapec, môžeme sa vcítiť do malého dieťaťa a ako vníma svet vôkol seba.
Hoc my, čitatelia, vieme čo myslím a ako myslí matka, môžeme sa pozrieť ako určité situácie chápe a zvláda dieťa.
Kniha bola písaná veľmi pútavo a čítala sa rýchlo aj vďaka častým dialógom.
Čítať viac
7
Darček - Sebastian Fitzek
Práve čítam
Darček

Napriek tomu, že som romantická duša, medzi moje najobľúbenejšie témy patria trilery, únosy, vraždy, krimi, detektívky, psychotrilery a podobne. Ale nakoľko sú tie knihy psychicky ťažšie, prelínam ich rôznymi "Greenovkami" a podobne :) čiže vlastne čítam všetko, čo ma dokáže zaujať obálkou a stručným opisom. Tých prvých pár sekúnd je najdôležitejších, ihneď ako chytím do ruky knihu tak viem, či ma bude baviť alebo ju nechám v obchode.

Petra Matúšková
Overený zákazník
30.12.2019
LOVE KNOWS NO BOUNDARIES.
Tento príbeh nie je smutný. Tento príbeh je o boji. O boji dievčaťa o prežitie. O boji matky za slobodu svojho dieťaťa. Milujem takéto príbehy. Viem, že by som nemala, ale milujem. Je to hrozné, že aj keď tento konkrétny je iba fikcia, vo svete sa deje plno rovnakých, ale skutočných. Napríklad príbehy unesených a väznených detí v mojej knižnej poličke - Natascha Kampusch, Jaycee Dugard, Elisabeth Fritzl a mnoho ďalších.
Je dobré takéto príbehy spoznať.
Čítať viac
9
Dievča v plameňoch - Claire Messud
Práve čítam
Dievča v plameňoch

Momentálne na materskej a na knižky teraz akurát tak pozerám alebo čítam nejaké knižky o výchove a stravovaní a samozrejme detské knižky, tie sú teraz naše obľúbené

Patrícia Holíková
Overený zákazník
12.2.2018
Ďalší z príbehov o únose, zneužívaní a držaní pod zámkom niekoľko rokov, je to aj poučné aj smutné a niekedy vám behajú zimomriavky po chrbte ale za prečítanie to stojí. U mňa jedna z kníh raz a stačilo, ale stálo to za prečítanie ???? Čítať viac
Veronika Chovančíková
Overený zákazník
7.7.2017
Nazor citatela
Knihu som prave docitala. Kedze mam doma maleho chlapca, velmi som to prezivala a zosobnovala som si dej. Je to pribeh ako z Platonovej jaskyne, v jednej izbe preziva matka so svojim synom iba tien realneho zivota, ked sa dostanu do skutocneho sveta, ostanu ako oslepeni. Skvela tema, dialogy mali rychly spad, ocakavala som vsak hlbsiu psych. analyzu respektive hlbsi pohlad do duse ublizenych. Kazdopadne, dojem z knihy bude vo mne rezonovat este dlho. Čítať viac
Ada
Neoverený nákup
9.12.2016
jedinečná kniha
Veľmi zaujímavá kniha, keby som mala povedať žáner, tak neviem, nedá sa zaškatuľkovať, pre mňa bola iná, výnimočná. Veľmi sa mi páčila, za posledných pár rokov som nič podobné nečítala, nie je to typ knihy "prečítam, zabudnem". Núti čitateľa zamyslieť sa nad tým, čo je naozaj v živote dôležité. Odporúčam. Čítať viac
Martinus
9
20.3.2016
Názor čitateľa
zaujímavý príbeh (ktorý sa bohužiaľ občas deje aj v skutočnosti) očami 5ročného dieťaťa. obsahovo sa mi kniha páčila.

originál som nečítala, takže na 100% posúdiť neviem, ale prekladateľsky mi to prišlo nezvládnuté.
naozaj Jack používal také výrazové prostriedky aké používal? Špongia Bob by som ešte tiež prežila, ale hviezdica Patrícia....... to už je príliš. (ak to teda naozaj nebolo aj v originále....)

kniha bola kúpená našťastie asi za 3e vo výpredaji, ale posúvam ju radšej ďalej, na "Patríciu" sa na poličke pozerať veru nechcem.
Čítať viac
citatelka
Neoverený nákup
18.6.2015
zaujimava
kniha od začiatku do konca pútavá, zaujímavý dej, nedalo sa ju prestať čítať. Jednoduché čítanie, jedna z najlepšílch kníh akú som čítala, odporúčam :) Čítať viac

Recenzie, kritiky

Naozaj vedie z každého pekla cesta von? (Martina Melišková), plutonium

Čítať viac

„Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuspokojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím.“

Na východ od ráje - John Steinbeck
Na východ od ráje
John Steinbeck