V Taliansku sú iba praví chlapi - Luca de Santis, Sara Colaone (ilustrátor), BRAK, 2022

19,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
V Taliansku sú iba praví chlapi - Luca de Santis, Sara Colaone (ilustrátor), BRAK, 2022
V Taliansku sú iba praví chlapi - Luca de Santis, Sara Colaone (ilustrátor), BRAK, 2022

V Taliansku sú iba praví chlapi

Rasové zákony fašistického Talianska neuvádzali opatrenia proti homosexuálom: podľa Mussoliniho to nebolo potrebné, pretože v Taliansku boli len praví muži. Realita bola celkom... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2022
Počet strán
176

Rasové zákony fašistického Talianska neuvádzali opatrenia proti homosexuálom: podľa Mussoliniho to nebolo potrebné, pretože v Taliansku boli len praví muži. Realita bola celkom iná. V rokoch 1938 až 1943 bolo veľa talianskych gejov poslaných do... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

19,50 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní

Dostupné v 10 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Šesť svetových komiksov

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Dúhové tipy na knihy

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024
V Taliansku sú iba praví chlapi - Luca de Santis, Sara Colaone (ilustrátor), BRAK, 2022
19,50 €

Viac o knihe

Rasové zákony fašistického Talianska neuvádzali opatrenia proti homosexuálom: podľa Mussoliniho to nebolo potrebné, pretože v Taliansku boli len praví muži. Realita bola celkom iná. V rokoch 1938 až 1943 bolo veľa talianskych gejov poslaných do vyhnanstva na Tremitské ostrovy. Takmer tristo mladých homosexuálov tak bolo vytrhnutých z vlastných životov a boli označení za nepriateľov vlasti. O päťdesiat rokov neskôr sa dokumentarista Rocco vydal po stopách bývalého vyhnanca Antonia. Avšak narazil na neochotu hovoriť, strach z otvárania rán a horkosť starých krívd. V roku 2009 získal tento grafický román prestížnu Cenu Attilia Micheluzziho za najlepší komiks roku.
Čítať viac
Počet strán
176
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
170×240 mm
Hmotnosť
399 g
ISBN
9788089921560
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1550399
Ilustrácie
Štýl
vojnový
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
BRAK
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

10.4.2023
Názor čitateľa
Komiksy a grafické romány často nečítam, takže sa v tejto recenzií nebudem púšťať do hodnotenia grafického spracovania knihy. Toto je opäť raz jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči a rozširujú obzory. Som neskutočne vďačný vydavateľstvu Brak za to, že nám na trh prináša takéto knihy. Autor príbeh spracoval jasne, úderne, taký aký bol, ale zároveň je z neho cítiť empatiu a porozumenie. Emotívny, dojímavý, ale miestami aj vtipný príbeh o veľmi nešťastnom období ľudských dejín. Verím, že aj skalný fanúšikovia grafických románov budú spokojný a pre ostatných to určite bude skvelé obohatenie čítacej rutiny. Odporúčam ! Čítať viac
25.9.2022
Grafický román Luca De Santisa rozpráva príbeh o tom, ako sa dvaja priatelia Nico a Rocco rozhodnú natočiť dokument zachytávajúci udalosti odohrávajúce sa v rokoch 1938 až 1943 v Taliansku za čias fašistickej vlády Benita Mussoliniho. Ten totiž tvrdil, že zavádzanie opatrení proti homosexuálom nie je potrebné, pretože v Taliansku sa títo muži nenachádzajú. Za oponou klamstiev sa však skrývala krutá realita. Veľa talianskych homosexuálov bolo nedobrovoľne odvlečených od svojich rodín a umiestnených do vyhnanstva na Tremitské ostrovy, kde boli označovaní ako nepriatelia vlasti a režimu.

Príbeh sa odvíja v dvoch časových líniách. V tej prvej sa nachádzame v roku 1987 s dvoma dokumentaristami, ktorí sa snažia presvedčiť jedného z posledných preživších - Antonia Angelicolu, zvaného tiež Tonka, aby vyrozprával príbeh svojej násilnej internácie na ostrov Tremiti. Antonio najskôr nechce pretože na toto obdobie spomína so smútkom a bolesťou. No napokon sa rozhodne o minulosti prehovoriť a my sa tam ocitneme v roku 1938, kedy Antonio žijúci v talianskom Salerne od svojich ôsmich rokov pracoval v matkinom krajčírstve kde ho všetci poznali a on poznal ich. V meste vládla priateľská, rodinná atmosféra. Až do momentu, kedy nástup režimu zaviedol fašistické opatrenia a v rámci toho bol Antonio a mnohí ďalší odvedení na ostrov slúžiaci k väzneniu homosexuálne orientovaných mužov. Antonio rozpráva o tom čo sa dialo na ostrove, o vzťahoch medzi spoluväzňami i ich väzniteľmi a pod.

Vizuálna stránka tohto grafického románu pozostáva prevažne zo žlto-čiernych ilustrácií. Po obsahovej stránke je to veľmi zaujímavé čítanie, ku ktorému je, vzhľadom na tému, potrebné pristupovať veľmi citlivo. Dej sa nesústreďuje len na bolesť a krivdy, ktoré boli na ľudoch spáchané, no odhaľuje identitu všetkých tých, ktorí boli prinútení žiť v tichu v dobe, ktorá odmietala akceptovať ich existenciu. Téma internácie homosexuálov v Taliansku mi bola až doteraz neznáma. Vďaka tejto knihe som sa o nej dozvedela po prvýkrát, no určite si musím ešte niektoré veci doštudovať. Skvelý grafický román obsahujúci dôležité odkazy aj do budúcna.
Čítať viac

„Niekedy ľudia rozprávajú veľa iba preto, aby sa ich nikto nič nepýtal...“

Tri dni do raja - Silvia Bystričanová, 2017
Tri dni do raja
Silvia Bystričanová