Chyť zajaca - Lana Bastašić, BRAK, 2023

16,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
FlagChyť zajaca - Lana Bastašić, BRAK, 2023
FlagChyť zajaca - Lana Bastašić, BRAK, 2023

Chyť zajaca

Kľukatý road trip do minulosti jedného priateľstva a štátu, čo prestali existovať. Sára, ktorá už dvanásť rokov žije mimo Balkánu, sa vracia do rodnej Bosny, aby s Lejlou... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2023
270 strán
4-5 hodín čítania

Kľukatý road trip do minulosti jedného priateľstva a štátu, čo prestali existovať. Sára, ktorá už dvanásť rokov žije mimo Balkánu, sa vracia do rodnej Bosny, aby s Lejlou podnikla cestu do Viedne. Majú sa tam stretnúť s Lejliným bratom, ktorý na.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

16,50 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Z kolekcie: Beletria

Naši škriatkovia odporúčajú

Čierna orchidea - Lucinda Riley, Tatran, 2024
Chyť zajaca - Lana Bastašić, BRAK, 2023
16,50 €
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Kľukatý road trip do minulosti jedného priateľstva a štátu, čo prestali existovať. Sára, ktorá už dvanásť rokov žije mimo Balkánu, sa vracia do rodnej Bosny, aby s Lejlou podnikla cestu do Viedne. Majú sa tam stretnúť s Lejliným bratom, ktorý na začiatku vojny v 90. rokoch bez stopy zmizol. Sára sa usiluje porozumieť Lejlinmu svetu, píše o nej knihu a naháňa pomyselného králika – pointu, ktorú nedokáže uchopiť.

Lana Bastašić píše nadčasovo a autenticky, predstavuje významný hlas z bývalej Juhoslávie. Za svoj debutový román Chyť zajaca získala v roku 2020 Cenu Európskej únie za literatúru. Kniha vyšla v dvadsiatich jazykoch.
Čítať viac
Počet strán
270
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×195 mm
Hmotnosť
400 g
ISBN
9788082860101
Rok vydania
2023
Edícia
Známka
Naše katalógové číslo
1833235
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Bosna a Hercegovina
Vydavateľstvo
BRAK
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

9 hodnotení

7
1
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

3.2.2024
Ferrante z Balkánu
,v Bosne nejestvujú ciele, všetky cesty sú napohľad rovnako zúfalé a bez zmyslu, vedú vás po kruhu, dokonca aj keď máte pocit, že napredujete. cestovanie cez Bosnu si vyžaduje inú perspektívu: vyvrhnutého vesmírneho červa, ktorý nesmeruje k skutočnému cieľu vonku, ale do pochmúrnych, ťažko priechodných hlbín vašej vlastnej existencie.”

vždy keď sem hodím nejaký citát, tak je to s cieľom vás trochu namotať na knihu. ale pri Bastašić si proste musíte prečítať celú knihu, u nej citát vytrhnutý z príbehu nezachytí ani len fragment toho, čo by som chcela aby ste videli.

lejla a sára. sára a lejla. ty a ja. celá táto kniha je o nich, dostanete tisíce otázok, ktoré si počas čítania položíte & na ktoré vám nikto odpoveď nedá. lana vám odpoveď nenaservíruje ako čaj o piatej, lebo nie vždy je čas na čaj. niekedy proste musíte skočiť do tmavej a (ne)známej králičej nory a snažiť sa chytiť zajaca.

myslím, že väčšina žien/dievčat má/mala svoju lejlu. tú jednu kamarátku, ktorá pôsobí vo všetkom prirodzenejšie, je zaujímavejšia, inteligentnejšia, krajšia & kt. máme potrebu niečo dokazovať. a presne táto dynamika sa nachádza aj tu, a to až tak, že sa občas pýtate “sú ony vôbec kamarátky?”

ak sa radi piplete s metaforami a mozaikami spomienok, tak toto bude presne vaše dobrodružstvo za zrkadlom. v tejto knihe to funguje fenomenálne. je to tak správne zmätočne krásne ako spomínanie.

bonus celej knihy? ak ste sa niekedy presťahovali a chceli “zmazať” časť seba & všetko, čo vás spájalo s tým miestom, tak v sáre sa zrejme nájdete…

prečítajte si, ak máte radi:
- tvorbu Eleny Ferrante (konkrétne “Geniálnu priateľku”)
- knihy o vzťahmi medzi ženami, ktoré nie sú len ružové
- vplyv vojny na deťoch & rodinách
- knihy inšpirované “alicou v krajine zázrakov”
Čítať viac
20.1.2024
Chyť zajaca je tak súčasný! Tak nadčasový! Nerobí zo seba niečo, čím nie je. Autorka bez toho, aby stratila autenticitu naozaj zrelo i ľudsky ukázala, čo s nami robí pripútanie sa a podvedomie po strate. Keď to prázdno vyplní izbu viac, ako vaša prítomnosť. Koľko jej v sebe máme. A koľko seba v sebe máme. Jeho príbeh vás ťahá za rukáv ako hladné šteňa. Aj keď vám jedna z postáv Chyť zajaca lezie na nervy ako otravný komár, chýba vám. A môžete sa aj rozkrájať. Lana Bastašić jednoducho vie, ako dodať pohľadu život. Až zrazu zistíte, že ho máte za celé hrste. Rozhodne ma prilákala na svoju stranu. Čítať viac
Dana Makaiová
Overený nákup
22.12.2023
Knihu som objednávala ako darček pod vianočný stromček, takže je ešte zabalená a neprečitan?.Objednaná bola na odporúčanie. Ďakujem Čítať viac
3.11.2023
Chyť zajaca
Lejla a Sára sú priateľky z detstva, ktoré spolu vyrastali v Bosne. Kým Lejla v Bosne žije aj v dospelosti, Sára si svoj život zariadila v Dubline. Po rokoch Sáru kontaktuje priateľka s žiadosťou, ktorej nedokáže odolať - nájsť Lejlinho brata, ktorý je nezvestný od začiatku vojny v 90. rokoch a v súčasnosti sa má nachádzať vo Viedni. Obe dievčatá preto nasadajú do auta a vydávajú sa na spoločnú cestu do Viedne, na cestu do minulosti ich vzájomného toxického priateľstva. Čítať viac
15
Sled udalostí - Eškol Nevo, Jarmila Čihánková (ilustrátor), 2023
Práve čítam
Sled udalostí

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
14.8.2023
Román bosnianskej autorky Lany Bastašić valcuje bookstagram a knižné fóra, neobišiel ani mňa a potvrdzujem všetku tú chválu.

Sára žije svoj život v Dubline, snaží sa zo seba striasť pachuť Balkánu a zabudnúť na všetky kontakty z minulosti. No najmä na Lejlu, jej niekdajšiu najlepšiu kamarátku. Jedného dňa zdvihne telefón, v ktorom sa nečakane ozve Lejlin hlas a pozýva ju na roadtrip do Viedne, kde by sa mali stretnúť s Arminom, Lejliným bratom. Armin bez stopy zmizol začiatkom vojny a doposiaľ o ňom nemali žiadne informácie. Sára preto Lejle nevie povedať nie, a tak sa stane súčasťou impulzívnej cesty do rodnej krajiny a do minulosti, ktorej sa snažila všemožne vyhýbať.

Sárina výpoveď o miestami surreálnom roadtripe do Viedne sa zlieva s množstvom rôznych spomienok, vďaka ktorým zrazu jej “nový” život v Dubline vyzerá len ako obyčajná pretvárka.

Lana Bastašić píše výborne. Spôsob, akým nám prostredníctvom Sáry dávkuje príbeh ma úplne pohltil. Retrospektíva je v súčasných románoch populárna, nie však každý autor ju vie využiť tak ako Lana. Pomalé odkrývanie vrstevnatého príbehu mi nedovolilo knihu pustiť z rúk. Vrelo odporúčam.
Čítať viac
Alena Sedláková
Neoverený nákup
11.8.2023
... ako z motívu Alenky z krajiny zázrakov...
Kniha je milým prekvapením. Začiatok sa odvíja citátom, ktorý je z knihy Alenka z krajiny zázrakov. Tiež je tu najmilším motívom králik - zajac, ktorého pochovávajú hlavné postavy. Román sa veľmi dobre číta a má výborný príbeh, ktorý má však prekvapujúci koniec. Je o priateľstve žien a ich rozhovoroch o mladosti a prvých skúsenostiach so ženstvom. Odvíja sa na báze cesty a autorka si zvolila príjemný rečnícky a rozprávačský prejav - akoby príbeh rozprávala druhou osobou venovanou svojej priateľke a nadčasovou dejovosťou. Lana Bastašic je skvelá rozprávačka so zameraním na detail a jeho gradáciu. Kniha sa mi páčila aj svojou štruktúrou. Odporúčam ju vrelo. Prekvapivé očakávanie a momenty retrospektívy sú sympatickými od začiatku až po koniec románu... vďaka, čítala sa mi veľmi dobre! Čítať viac

„V prírode je vlastne niečo neobvyklé iba inou formou prejavu obvyklého“

Kulový blesk - Liou Cch´-Sin, 2019
Kulový blesk
Liou Cch´-Sin