Jej vlastný život - Kate Bolick, Inaque, 2016

15,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Jej vlastný život - Kate Bolick, Inaque, 2016
Jej vlastný život - Kate Bolick, Inaque, 2016

Jej vlastný život

Za koho sa vydať a kedy? Tieto dve otázky definujú život každej ženy, riadia ho, až kým nie sú zodpovedané. Patria však do 21. storočia? Kate Bolick vo svojej knihe Jej... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2016
264 strán
4-5 hodín čítania

Za koho sa vydať a kedy? Tieto dve otázky definujú život každej ženy, riadia ho, až kým nie sú zodpovedané. Patria však do 21. storočia? Kate Bolick vo svojej knihe Jej vlastný život rozpráva príbehy piatich žien, ktorým sa podarilo vzoprieť sa... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,99 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 14 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Prekonajte úzkosť - Kirren Schnack, N Press, 2024

Viac o knihe

Za koho sa vydať a kedy? Tieto dve otázky definujú život každej ženy, riadia ho, až kým nie sú zodpovedané.

Patria však do 21. storočia? Kate Bolick vo svojej knihe Jej vlastný život rozpráva príbehy piatich žien, ktorým sa podarilo vzoprieť sa dobovým spoločenským konvenciám a vytvoriť si život podľa svojich predstáv.

Poetka Edna Millay, esejistka Maeve Brennan, spisovateľka Edith Wharton, fejtonistka Neith Boyce a spoločenská reformátorka Charlotte Perkins Gilman boli ženami, ktoré sa rozhodli nevydať sa; ktoré sa vydali, ale nemali deti; a ak ich mali, tak odmietli celý svoj život zredukovať na to, aby sa zrkadlili v očakávaniach a ambíciách muža. Týchto päť „prebúdzačiek“ Kate Bolickovej je príkladom žien, ktoré boli v prvom rade ľudskými bytosťami, čo svoje ženstvo prijali, ale nenechali sa ním obmedziť.

Kate Bolick spája svoj osobný príbeh s osudmi týchto piatich žien a na rôznych príkladoch ukazuje, že život osamote nie je údelom, ktorého sa treba báť a na to, aby ženy mohli viesť naplnený zaujímavý život sa nemusia podriaďovať umelému spoločenskému tlaku.

Kate Bolick je vďaka knihe Jej vlastný život „prebúdzačkou“ generácie žien, ktorých sa dilema vydať sa či zostať slobodná, už vôbec netýka, pretože vystúpili do oveľa väčšieho priestoru – priestoru vlastného vzácneho života.


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac
Počet strán
264
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
412 g
ISBN
9788089737284
Rok vydania
2016
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
232534
Štýl
psychologický, filozofický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Jej vlastný život - Kate Bolick, Inaque, 2016
Manželská láska a iné poviedky - Tessa Hadley, Inaque, 2015
27,89 €

Hodnotenia

4,1 / 5

13 hodnotení

10
0
0
0
3

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Úžasná kniha pre všetky ženy, ktoré sa zamýšľajú nad tým, ako chcú vlastne žiť. Kate Bolick svoj vlastný životný príbeh popretkávala príbehmi svojich piatich "prebúdzačiek", jedinečných žien, ktoré sa napriek tlaku a predsudkov spoločnosti rozhodli vybrať si život osamote a ukázať svetu, že takýto život nie je údelom ale hodnotnou formou slobody. Pútavé príbehy, v ktorých sa nájde každá z nás. :-)

Čítať viac
Názor čitateľa

Veľmi inteligentná kniha o intímnom portréte vývoja vlastného života, doplneného o ostrú kritiku spoločnosti a naviac podané s takým vtipom, že sa nebudete chcieť odtrhnúť od textu. Kate Bolick napísala knihu, ktorá je síce primárne určená ženám, ale mali by ju čítať všetci bez ohľadu na pohlavie. Okrem toho, že sa z nej dozvieme veľa vecí o ženách a autorkinom živote, poskytne nám portrét piatich, neskutočne zaujímavých žien, o ktorých sa po prečítaní budete chcieť dozvedieť ešte viac. V neposlednom rade je autorka výborná pozorovateľka a odkrýva veci, vďaka ktorým si človek lepšie uvedomí a pochopí rozhodnutia vo svojom živote. Toto je kniha, ktorá stojí za prečítanie.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6

Od malička som hltala knihu jednu za druhou. Tiež skúšam písať svoje príbehy, ktoré sú zatiaľ zamknuté u mňa v šuflíku a neprístupné verejnosti :). Literatúra, ako taká ma vždy bavila. Mala som to šťastie na vysokej škole študovať anglickú a nemeckú literatúru.

Simona Janikovičová
Overený zákazník
2.3.2023
Neoplatí sa čítať
Na knihu som sa veľmi tešila, ale veľmi ma sklamala.
Mnohokrát som čítala o ľuďoch, ktorých nikto nepozná a predsa boli prezentovaní ako vplyvní ľudia. Autorka píše akoby o svojej biografii, ktorá nikoho nezaujíma.
Bolo tam zopár zaujímavých faktov o rozvodovosti alebo postavení žien v spoločnosti, alebo od čoho vzniklo slovo "stará dievka", ale knižku som dala na kôpku vyradených kníh...
Čítať viac
Ondrej Čupka
Overený zákazník
13.2.2023
Nezaslúži si 5 hviezdičiek
Čítali sme knihu spolu v knižnom klube 6 ľudia a nikomu z nás sa nepáčila (4 ženy, 2 muži).
Text je kostrbatý, myšlienky v knihe sa hromadia bez uzavretia alebo vývoja a človek odchádza s pocitom, že čítal o nepodstatných ľuďoch, ktorí váš život neobohatia.
Má svetlé stránky, to okno do iného spôsobu života alebo do iného obdobia je celkom zaujímavý, ale iné knihy to dokážu lepšie.
Čítať viac
24.5.2021
Povedz mi, co chces robit s tym divokym a vzacnym zivotom?
Na prvy pohlad by sa mohlo zdat, ze je tato kniha o obhajovani nemanzelskeho zivota ale nie je to tak. Autorka opisuje svoj zivot medzi 23-40 rokom zivota, svoj vyvoj, vztahy, opisuje myslienkove pochody, ktoré su zname kazdej z nas. Popritom vsetkom "sa stretava" s 5 vyznamnymi zenami, ktoré vycnievali z davu a uctievali zensku slobodu a prava a niektore sa aj vydali. Kniha obsahuje historicke fakty o vyvoji zien od viktorianskej ery az dodnes. Uci nas, ze si mame uzivat zivot, nezabudat na seba a na svoje potreby hoci v manzelskom zivote.
Čítať viac
Martinus
Monika Freml
Overený nákup
11.11.2020
Úžasná kniha!
Úprimne, dlho som nič lepšie nečítala. Kým je žena bez muža? Možno tým najlepším, čím dokáže byť. Odporúčam všetkým ženám, ktoré si vždy mali chuť raziť svoju cestu a nepodľahli tlaku okolia (nielen v téme sobášov). Ja ju odkladám svojej malej dcére, aby raz, keď vyrastie, vedela, že má vždy na výber a pre čokoľvek sa v živote rozhodne, bude to správne. Hlavne nech nestratí samu seba, presne tak ako Katine fascinujúce prebúdzačky. Čítať viac
23.10.2019
Ak chce byť žena úspešná, nezávislá, sebestačná, spokojná a slobodná v myšlienkach a názoroch - nepotrebuje byť vydatá. Pôsobivo a do detailov spracovaná téma, podložená príbehmi reálne žijúcich žien, ktoré sa rozhodli vzdorovať spoločenským konvenciám a žiť svoj život podľa vlastných predstáv. Veľmi oceňujem autorkine spracovanie v tejto knihe. Čítať viac
Iv
Neoverený nákup
24.6.2016
fascinujúce čítanie
Už dávno som nečítala knihu, od ktorej som sa nedokázala odtrhnúť nielen pre pútavé životné príbehy, ale najmä preto, ako sa o týchto ženách v knihe píše. Naozaj vynikajúce čítanie! Čítať viac

Recenzie, kritiky

Kate Bolick spojila svoj životný príbeh, feministické teórie a životopisy piatich zabudnutých autoriek do strhujúceho textu. Autorkin štýl je inteligentný, ostro kritický a úchvatne metaforický.
Entertainment Weekly

Ženy! Nechajte všetko tak a prečítajte si toto úžasné zamyslenie nad tým, čo znamená byť ženou na začiatku 21. storočia. Jej vlastný život je čiastočne sebaspytovaním, čiastočne históriou spoločnosti a táto výnimočná kniha mi svojím šarmom a vtipom pripomenula Jedz, modli sa a miluj od Elizabeth Gilbertovej, či Môj život v Middlemarch od Rebeccy Meadovej, ale autorkina ostrá inteligencia najviac pripomína Betty Friedanovú. A rovnako ako Feminine mystique, tak aj Jej vlastný život vás prinúti zamyslieť sa nad svojím životom, ak nie rovno ho radikálne zmeniť.
Joanna Rakoff

Jej vlastný život je intelektuálne bohatý text a predstavuje jednu z najdôležitejších kníh v oblasti feministickej kultúrnej histórie za uplynulých dvadsať rokov… Tieto výnimočné memoáre nielenže mapujú trajektórie nezávislých žien, ale predstavujú aj radikálne nový pohľad do budúcnosti.
National Post

Intímny portrét témy starodievoctva oslavuje odvahu žien, ktoré sa rozhodli zadefinovať si šťastie same pre seba. Newsday

Jej vlastný život je úspešným, provokatívnym a hlbokým textom o tom, čo znamená, keď sa žena rozhodne určiť si svoj životný kurz sama.
Malcolm Gladwell

V prenikavo a subtílne napísanom vlastnom životnom príbehu Kate Bolick skúma komplikovaný pojem – stará dievka –, ako aj ženu, ktorej sa prisudzuje, pričom sa jej darí vrátiť mu pravý a jedinečný význam. Príbehmi svojich literárnych „prebúdzačiek“ – piatich živo opísaných žien, ktoré unikli konvenčným putám manželstva a rodiny – a elegantným spojením kultúrnej histórie s vlastným dospievaním, príkladmi aj argumentmi dokazuje, že život osamote nie je údelom, pred ktorým by bolo nutné uniknúť, ale samostatnou, náročnou a hodnotnou formou slobody. Keby som tak túto knihu mohla darovať sama sebe, keď som mala tridsať rokov; nechala by som sa týmto odvážnym a inteligentným skúmaním samej seba inšpirovať – možno by som ju nenasledovala, ale láskavo by som si pripomenula túto jednoduchú, ale ľahko zabúdanú pravdu: existujú aj iné spôsoby žitia.
Rebecca Mead

Čo sa stane, ak sa nevydáte? Kate Bolick pri premýšľaní o odpovedi na túto otázku napísala silnú a dôležitú výpoveď o tom, ako sa formulujú príbehy žien – nielen básne, romány, životopisy a memoáre, ale spôsob, akým si ich rozprávame sami pre seba, každý deň, keď sa neustále rozhodujeme o svojom živote. Jej vlastný život ma prinútil premýšľať inak o všetkom od románovej zápletky až po význam nábytku.
Elif Batuman

Dnes ženy na celom svete podstupujú bezprecedentný experiment v žití osamote a nikto túto skúsenosť nezachytil s väčšou odvahou, pochopením a inteligenciou ako Kate Bolick. Jej vlastný život je čiastočne jej osobným, čiastočne historickým a čiastočne dobrodružným príbehom. Bez ohľadu na to, či sme zadaní alebo slobodní, nás núti zamyslieť sa nad tým, ako chceme žiť.
Eric Klinenberg

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac
Kúpte spolu
Jej vlastný život - Kate Bolick, Inaque, 2016
Manželská láska a iné poviedky - Tessa Hadley, Inaque, 2015
27,89 €

„Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým čo vtedy cítil? Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dní, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočne je to čo sa odohráva teraz. “