Právo na život - Ian McEwan, Slovart, 2016

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Právo na život

Ian McEwan sa radí medzi najuznávanejších súčasných prozaikov. Vydal štrnásť románov a dve zbierky poviedok. Za svoj román Amsterdam dostal v roku ... filmy. Sudkyňa vyššieho... Čítať viac

4,5 26 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2016
176 strán
2-3 hodiny čítania

Ian McEwan sa radí medzi najuznávanejších súčasných prozaikov. Vydal štrnásť románov a dve zbierky poviedok. Za svoj román Amsterdam dostal v roku ... filmy. Sudkyňa vyššieho súdu Fiona Ma Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

12,95 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 43 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Prekonajte úzkosť - Kirren Schnack, N Press, 2024

Viac o knihe

To čo McEwan ušetrí na počte strán, pridá na zážitku z čítania jeho románov.
Ian McEwan sa radí medzi najuznávanejších súčasných prozaikov. Vydal štrnásť románov a dve zbierky poviedok. Za svoj román Amsterdam dostal v roku 1998 Bookerovu cenu, podľa niektorých jeho kníh boli nakrútené úspešné filmy.

Sudkyňa vyššieho súdu Fiona Mayeová, známa vysokým intelektom, citlivosťou a erudovanosťou, stojí pred vážnym rozhodnutím v naliehavom prípade. Sedemnásťročný mladík z náboženských dôvodov odmieta liečbu, ktorá by mu mohla zachrániť život. Čas beží. Návšteva chlapca v nemocnici v nej prebudí hlboko skryté city a v chlapcovi nečakané emócie. Iba Fiona však môže rozhodnúť, či Adam bude žiť, alebo zomrie, a jej rozsudok bude mať následky pre oboch.
Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac
Počet strán
176
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
311 g
ISBN
9788055621913
Rok vydania
2016
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
245849
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

26 hodnotení

15
6
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Právo na život

Už po prečítaní „V orechovej škrupinke“ som vedel, že Ian sa zapíše zlatým písmom hlboko do môjho srdca, no nečakal som, že to nebude najlepšia kniha, ktorá sa mi od neho dostala do rúk. Hneď po dočítaní som siahol po „Práve na život“ a s čistým svedomím môžem povedať, že táto kniha ma dostala. Je písaná neskutočne ľahko a tak sa aj číta. Napriek mnohým, často neľahkým osudom postáv v knihe vám kniha samotná dá pocit, že všetko bude v poriadku, že veci sú tak ako majú byť a že autor veľmi dobre vie čo robí. Ďalšie majstrovské dielo od tohto autora, ktoré je pohladením pre dušu. Už sa neviem dočkať ďalšieho McEvana.

Čítať viac
Martinus
Klaudia Feketeová
zamestnanec
8. marca 2017
Názor čitateľa

Fiona je 60-ročná sudkyňa špecializujúca sa na rodinné právo, ktorá zrazu prežíva rovnakú krízu, akú rieši denne na súde. Navyše sa jej do života pripletie 17-ročný ťažko chorý Adam, ktorého život je v jej rukách a ona si nie je istá, ako ďalej.
Kniha je krásnou výpoveďou o živote, smrti, viere a láske.
Autorov jednoduchý štýl písania Vás rýchlo vtiahne do deja a pútavo Vám priblíži anglický súdny systém.
Rozhodne stojí za prečítanie.

Čítať viac
Názor čitateľa

V knihe sa hneď na začiatku stretávame so sudkyňou Fionou, ktorá je síce veľmi uznávanou sudkyňou, no práve jej celoživotná snaha stať sa ňou, sa prejaví nedostatkom síl na udržanie fungujúceho manželstva. Jedným z dôvodov sú aj veľmi ťažké prípady z rodinných sporov (väčšinou vyplývajúcich s náboženstva), ktoré musela rozsúdiť a rozhodnúť tak o osude mnohých detí. Práve počas vyvrcholenia manželskej krízy rozhoduje Fiona o živote a smrti mladého chlapca patriaceho k svedkom Jehovovým. Po prečítaní románu vo mne ostala silná myšlienka, že sa neoplatí vždy za každú cenu uzavrieť do seba a mlčať a že náboženstvo akokoľvek dobre myslené, dokáže v rukách fanatikov napáchať mnoho škôd práve na tých najnevinnejších.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

7
Overený zákazník
11.2.2024
Ťažoba rozhodnutia
V príbehu sa ocitáme na hrane morálky, náboženstva, života a smrti. Môže neplnoletý chlapec rozhodnúť o svojej smrti, ak je liečba proti jeho náboženským hodnotám? Nakoľko zasahuje práca sudkyne do jej osobného života?
Kniha nám ukazuje, že svet nie je len čiernobiely. V živote sú bežné situácie, kde nevieme čo je biele a čo je čierne. Čo je dobré a čo je zlé. Zároveň dobré nemusí znamenať dobré pre všetkých a že za dobrým rozhodnutím môžu nasledovať aj výčitku či pochybnosti.
Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
17.12.2023
Román Iana McEwana z právnického prostredia vykresľuje náročné prípady sudkyne vyššieho súdu Fiony Mayeovej. Najväčšiu pozornosť však venuje prípadu takmer dospelého ťažko chorého Adama, ktorý z náboženských dôvodov nemôže prijať transfúziu krvi. Fiona musí postaviť na pomyselnú misku váh chlapcovo presvedčenie, ale aj fanatizmus, v ktorom vyrastal. Ťažké rozhodovanie ju na malý moment oslobodí od vlastných starostí spojených s jej krachujúcim manželstvom.

Čítanie o čiernobielom svete, kde možno žiadne rozhodnutie nie je dostatočne správne. Príbeh nás zavedie k ostrej hrane práva – práva slobodne sa rozhodnúť prijať alebo odmietnuť navrhovanú liečbu a práva ochrany života mladistvého (aj keď takmer dospelého).

Hoci sa Ian McEwan venuje ťažkým témam, kniha bola veľmi ľahko čitateľná a aj napriek jej útlosti mal čitateľ slušný priestor zamyslieť sa nad prezentovanými právnickými dilemami.

Mimochodom, toto bol môj prvý McEwan (áno!), ale určite nie posledný. Som rada, že som začala práve týmto románom, hoci moje očakávania od autora sú momentálne celkom vysoké.
Čítať viac
4.7.2023
Táto kniha ma v dobrom veľmi prekvapila. Pútavé rozprávanie o sudkyňi, ktorej sa rozpadá súkromný život a popri tom musí adekvátne rozhodovať o osude alebo živote žien, možov alebo detí. Príbeh ženy, ktorá sa snaží postaviť potreby účastníkov súdnych sporov nad svoje vlastné a so toho príde prípad chlapca, ktorému najprv zachráni život a potom mu život ukončí... Čítať viac
31.10.2022
Fiona celý svoj život zasvetila práci. Dopracovala to až na sudkyňu vyššieho súdu, kde jej častokrát na stole pristanú prípady, ktorými by sa mnohí možno ani zaoberať nechceli. Rozhoduje tak o živote ale aj smrti. Jedného dňa dostane prípad mladého chlapca krátko pred svojou plnoletosťou, ktorý trpí na leukémiu. Skrze svoju vieru, však on a aj jeho rodičia odmietu dôležitú súčasť liečby, ktorá ho môže zachrániť a bez ktorej zaručene zomrie. Nemocnica žiada súd o rozhodnutie a Fiona sa tak stretáva s inteligentným mladým mužom, o ktorého živote musí do 48 hodín rozhodnúť.
Okrem tohto prípadu sa však okrajovo dozvedáme aj iných “sporoch”, v ktorých Fiona musela zastávať katovu ruku a spoznávame tak rôzne životné príbehy, o ktorých dúfame, že nikdy nebudeme musieť byť ich priamou súčasťou.

Hoci sa k nejakým záverom prostredníctvom postavy sudkyne dostaneme, primárne tieto výstupy nie sú morálnym ohodnotením alebo zhodnotením, alebo aspoň ja som z nich tento pocit nemala.
Príbeh vynára otázku práva na život v zmysle voľby pokračovať alebo nepokračovať vo vlastnom, či zverenom živote vzhľadom na zdravotné komplikácie a poväčšine stavia proti sebe medicínske a morálne aspekty liečby a (ne)záchrany života verzus silnú vieru.

Môže sa na prvý pohľad zdať, že sa jedná o knihu pojednávajúcu o veľmi aktuálnej téme potratov, ale nie je to tak. Napriek tomu, že McEwan celkom na city hrajúc postavil do role “obetí” deti, všetko sú to už narodené a živé osobnosti, takže sa nepúšťa do tejto roviny kontroverzie.

Kniha je rozsahovo kratšia, no veľmi hutná. Obsahuje málo dialógov a celý text je akousi rozpravou, opisom či úvahou v jednom.

Silná a tažká téma, hodná zamyslenia a diskusie. Určite odporúčam a ja som presvedčená, že rozhodne siahnem aj po ďalších McEwanovych dielach.
Čítať viac
13
Zlá štvrť - Marek Vadas, Daniela Olejníková, 2018
Práve čítam
Zlá štvrť

Aktuálne recenzujem, "oprašujem" a revidujem po veľmi dlhej dobe svoju knižnicu.

Marek Ščamba
Overený zákazník
10.3.2020
Právo na život
Kniha, ktorá rozoberá právo na rozhodnutie či zomrieť alebo žiť. Takmer dospelý Adam, ovplyvnený zmýšľaním svojej sekty a rodičov, je viac menej rozhodnutý. Ale je naozaj všetko čierne a biele? Sudkyňa Fiona Meyerová musí zvážiť všetky možnosti za a proti. Na pomyselnú váhu spravodlivosti položiť to dobré aj zlé. Rozhodovanie v tomto prípade nebude vôbec ľahké. Chlapcovi je nutné podať transfúziu a čas je v tomto procese nepriateľom. Od začiatku knihy sa prelína aj príbeh samotnej sudkyne a jej súkromný život. Je vzťah balansuje nad priepasťou a skok nedospelého mladíka v ústrety smrti sa javí ako neodvrátiteľný. Dva príbehy, ktoré sa spoja. Od začiatku kniha ponúka otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Postaviť právo na život ako bezpodmienečnú dogmu súdneho systému alebo voľbu slobodného rozhodnutia odmietnutia liečby, v kontexte prijatia obligatórnych podmienok určených sektou. Kniha sa nečíta ťažko. Téma je zložitejšia, avšak použitý jazyk je zrozumiteľný a určite je prínosom pri zodpovedaní otázky práva na život. Čítať viac
14.8.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Úprimne, čakala som, že to bude na 170 stranách rozpísaný súdny proces... A viac som sa ani mýliť nemohla... Kniha Právo na život nám na 170 stranách ponúka rovno dva príbehy, a to životný príbeh sudkyne Fiony Mayeovej a príbeh Adama, o ktorého živote musí práve ona rozhodnúť. Adam, ako takmer dospelý (do dospelosti mu chýbajú 4 mesiace), odmieta prijať transfúziu krvi, vďaka ktorej by mu mohli nasadiť účinnú liečbu na leukémiu. Bez transfúzie umrie, Fiona musí rozhodnúť do 48 hodín... Kniha okrem iného popisuje zmýšľanie príslušníkov sekty Jehovovi svedkovia... Príbeh nie je len právnickým drístom, ale poodhaľuje ako si ľudia vzájomne ovplyvňujú životy a ako každé naše rozhodnutie môže mať nezvratný vplyv na niekoho ďalšieho... Kniha možno pôsobí ako jednohubka, keďže má len 170 strán, ale rozhodne nesie v sebe hlbokú myšlienku a nie je určená pre každého :) Čítať viac
5.12.2018
McEwan <3
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Právo na život je príbehom sudkyne Fiony, ktorej manželstvo je v rozklade, zatiaľ čo na súde rieši prípad umierajúceho chlapca, ktorý odmieta tranfúziu kvôli vierovyznaniu.
Kniha je klasická pre McEwana, pojednáva o sebectve a pokrytectve. Čítal som ju v angličtine a je to skutočné umenie. Odporučil by som to náročnejším a intelektuálnejším čitateľom.
Čítať viac
Adela M.
Neoverený nákup
4.12.2018
právo na život
McEwan je nositeľom Bookerovej ceny, to isto viete. Príbeh sudkyne Fiony, ktorá rozhoduje v prípade chlapca, ktorému bráni viera prijať krvnú transfúziu je skvelý. Je napísaný pútavo, ale autor v žiadnom prípade netlačí na pílu. Necháva postavy pomaly uvažovať o svojich činoch, resp. plánoch do budúcnosti. Najviac ma zaujala táto téma, ktorá je naozaj výnimočná (aspoň pre mňa). Čítať viac
Francoise
Neoverený nákup
10.1.2017
Krásny román
Čitatelia a najmä čitateľky si už zvykli na ľahké, polopatistické texty, a keď sa im dostane do rúk niečo ťažšie, zložitejšie sformulované, cítai sa bezradnosť, nevedia čo si z tohomajú vybrať. No čo, človek je slobodný, aj na to potrebuje právo, a bez lásky ho vlastne nebaví ani sloboda. Čo je správne podľa práva, nemusí sa vždy stotožnovať s naším cítením. Je to tam? Čítať viac
lucia
Neoverený nákup
5.1.2017
Pekný príbeh
Zo začiatku ma kniha nudila, resp. na môj vkus tam bolo veľa veľa rozprávania a málo dynamiky. Keď som to ale dočítala, kniha vo mne zanechala príjemný pocit, je to pekný príbeh, napísaný s vkusom. Mne sa to páčilo. Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Bola jeho Polárkou, pevným bodom, okolo ktorého sa krútil celý jeho svet. Bol presvedčený, že pokým bije srdce jemu alebo jej, ich osud bude nerozlučne spojený.“

Trója - Pád kráľov - David Gemmell, 2012
Trója - Pád kráľov
David Gemmell