Pianista - Władysław Szpilman, Premedia, 2017

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Pianista

Jeden z najznámejších príbehov prežitia počas druhej svetovej vojny zachytáva osudy hudobníka v okupovanej Varšave, rovnomenný film nakrútený podľa knihy získal troch... Čítať viac

4,8 90 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2017
240 strán
3-4 hodiny čítania

Jeden z najznámejších príbehov prežitia počas druhej svetovej vojny zachytáva osudy hudobníka v okupovanej Varšave, rovnomenný film nakrútený podľa knihy získal troch Oscarov. Władysłavovi Szpilmanovi zachránila život hudba, a nie raz. A nielen... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (6)
The Pianist - Wladyslaw Szpilman, Phoenix Press, 2000
Brožovaná väzba
Angličtina, 2000
Na sklade 2 ks
-12 %

12,32 €


Pianista - Władysław Szpilman, Argo, 2018
Brožovaná väzba
Čeština, 2018
Vypredané

Pianista - Władysław Szpilman, Academia, 2007
Brožovaná väzba
Čeština, 2007
Vypredané

Pianista - Władysław Szpilman, , 2003
Pevná väzba
Čeština, 2003
Vypredané

Pianista - Władysław Szpilman, Academia, 2003
Pevná väzba
Čeština, 2003
Vypredané

The Pianist - Wladyslaw Szpilman, Phoenix Pictures, 1999
Brožovaná väzba
Angličtina, 1999
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Z kolekcie: Vojnové osudy

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Môj knihomoľský plán

Z kolekcie: Knihy z Knižnej šifry 3

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Rok v kolotoči F1 - Guenther Steiner, Ikar, 2024

Viac o knihe

Neobyčajný príbeh, v ktorom hudba znamená prežitie .

Jeden z najznámejších príbehov prežitia počas druhej svetovej vojny zachytáva osudy hudobníka v okupovanej Varšave, rovnomenný film nakrútený podľa knihy získal troch Oscarov.

Władysłavovi Szpilmanovi zachránila život hudba, a nie raz. A nielen v časoch, keď vojna odkryla v ľuďoch to najhoršie i najlepšie: brutalitu i veľkodušnosť, odvahu i zbabelosť. Spomienky mladého poľského hudobníka opisujú vojnové roky v okupovanej Varšave, od septembra 1939 až do konca vojny. Prišiel počas nich nielen o prácu, ale aj o celú rodinu a rodné mesto, ktoré nacisti zrovnali so zemou. Autor v knihe presvedčivo líči „relatívne normálne“ prvé mesiace vojny, narastajúci teror, hlad a strach. Odchyľuje sa od stereotypov: bez toho, že by sa čokoľvek pokúšal relativizovať, je jedna z postáv, ktorá mu zachránila život Nemec, podľa jeho spomienok však mnoho neprávostí a zverstiev páchali nielen nacisti.

Kniha vyšla prvý raz v roku 1946, v tom čase ešte pod názvom Smrť mesta a v nízkom náklade. Prvé vydanie bolo cenzurované, lebo príbeh nezapadal do oficiálnej verzie dejín, neskôr ho poľskí stalinisti úplne stiahli z predaja. Nebolo mysliteľné, aby „dobrí“ patrili k nepriateľskej armáde a rovnako sa nepatrilo spomínať podiel ukrajinských a litovských jednotiek na masakroch vo varšavskom gete. Až po päťdesiatich rokoch vyšiel v nemeckom vydavateľstve Ullstein Pianista v neupravenej podobe, v akej ho poznáme aj my.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
388 g
ISBN
9788081594250
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
264294
Filmové spracovanie
Pianista
Štýl
vojnový
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Poľsko,
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

90 hodnotení

69
10
4
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Veľmi silná kniha, ktorú som zhltla za dva dni. Doprajte si ticho a samotu a ocitnete sa vo vojne zmietanou Varšavou, kde vládne nepokoj, strach, neistota a silná vôľa žiť. Príbeh prežitia vo Varšavskom gete rozpráva sám Wladyslaw Szpilman. Nájdeme tu opisy drastických zverstiev nacistických vojakov, ako aj ľudské trosky bojujúce o prežite. Aj on sám sa ňou stal, ale napriek dobrosrdečnosti jeho známych a dokonca aj vďaka pomoci jedného nemeckého veliteľa mohol tie ukrutné časy prežiť. Určite si pozrite aj nakrútený film.

Čítať viac
Martinus
11
Ježiš Nazaretský - Joseph Ratzinger - Benedikt XVI., 2022
Práve čítam
Ježiš Nazaretský

Žena, ktorá miluje slovo (aj Slovo). Novinárka. Martinusáčka.

Zuzana Vandáková
zamestnanec
25. januára 2020

Filmová klasika z vojnového obdobia, ktorá získala troch Oskarov, sa dočkala aj svojho slovenského knižného prevedenia. Človek, ktorému zachránila holý život hudba. A to nie raz. Aké je to pozerať sa na vojnu z pohľadu umelca – klaviristu v poľskom rozhlase? Nechajte sa preniesť Szpilmanovými očami (i srdcom) do Poľska v čase druhej svetovej vojny. Bude to pre vás neoceniteľným prínosom

Čítať viac

Recenzie čitateľov

11
Children of Time - Adrian Tchaikovsky, 2016
Práve čítam
Children of Time

nájdete ma na instagrame @knihohry a FB knihohry Zbožňujem fantasy, ktoré dokáže človeka odpútať od problémov, starostí a všednosti reálneho sveta, ale nepohŕdnem ani históriou a geografickou literatúrou. Momentálne čítam nemecké knihy v zmysle hesla : Dva v jednom (umenie a vzdelanie)

Veronika M
Overený nákup
11.7.2022
Odporúčam
Film som nevidela, takže moje hodnotenie je "oslobodené" od dojmov z filmového spracovania.

Musím sa priznať, že ma prekvapilo chladné opisovanie života v gete, akoby autor písal o skúsenostiach niekoho iného a nie svojich. V jeho slovách nebola žiadna nenávisť, žiaden sentiment, len čistý opis toho, ako sa mu podarilo prežiť. Som vďačná za to "bezemočné" podanie reality. Pravdepodobne i to, ako sa autor dokázal odosobniť od seba samého mu nakoneic pomohlo prežiť.

Možno si človek (mylne) myslí, že už o nedávnej histórii vie všetko, ale je užitočné neustále si udalosti týkajúce sa jednotlivcov pripomínať, aby sme ako spoločnosť nezabudli. Táto kniha k tomu môže jednoznačne pomôcť.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
17.3.2022
Prvýkrát som túto knihu čítala ihneď po pozretí filmu (kto ešte nevidel, odporúčam). Záverečné titulky ešte bežali, a ja som už letela do kníhkupectva po knižnú predlohu. Teraz na ňu prišiel čas znova.

Skutočný príbeh o talentovanom Władysłavovi Szpilmanovi je, najmä v dnešnej dobe, obzvlášť dôležité si pripomínať. Szpilman sa krátko po vojne rozhodol “vypísať sa” zo všetkých tráum počas holokaustu a touto formou sa podeliť so svetom o svoje spomienky na roky nacistickej okupácie Poľska. Židovskí obyvatelia zažívali v tej dobe doslova peklo na zemi. Mnohí prišli o prácu, rodinu, dôstojný život a plány do budúcnosti, namiesto toho okúsili utrpenie nepredstaviteľných rozmerov. Tí, ktorí mali to šťastie, že unikli takmer istej smrti v koncentračných táboroch, žili ako zvieratá väznené v klietke, zalezení v skrýšach v neustálom strachu, čo ich čaká nasledujúci deň…

Szpilman sa napriek všetkému, čo okúsil na vlastnej koži, nenechal strhnúť emóciami a v jeho rozprávaní nenájdete nenávisť, uštipačné poznámky či odpor k Nemcom. Jeho obdivuhodné odhodlanie žiť a láska k hudbe ho udržiavali pri zmysloch aj v tých najťažších chvíľach.

Súčasťou knihy Pianista je aj denník nacistického dôstojníka Wilhelma Hosenfelda, Szpilmanovho záchrancu.

Kiež by prianie, že nič podobné sa už nesmie nikdy opakovať, neboli len prázdne slová…
Čítať viac
11.1.2022
...
Pamätám si, ako som sedela sama v kupé vo vlaku a pri čítaní tejto knihy som sa rozplakala. Ku knihe som sa vrátila po dvoch týždňoch a nepustila ju z ruky. Silný príbeh silného človeka. Čo sa týka knihy, oceňujem, že popisuje aj dobu pred tým, ako sa začalo so segregáciou židovského obyvateľstva v Poľsku. Rovnako oceňujem aj fragmenty z memoárov Wilhelma Hosenfelda, ktoré sú súčasťou knihy. Čítať viac
Katarina Cabadajova
Neoverený nákup
20.3.2021
Pianista
Veľmi pekna kniha. Čítala sa jedným dychom. Keď si človek uvedomí, že to bola skutočnosť, ani sa mu to nechce veriť...
Určite odporúčam.
Čítať viac
Marika Stránska
Overený nákup
11.7.2018
Film som nevidela, chcela som najprv prečítať knižku a som rada, pre mňa jedna z najlepších vojnových kníh.. Pútavá, veľmi dobre napísaná, bez nenávisti , odkrývajúc skryté stránky ľudí v dobe ktorú si mi ani nedokážeme predstaviť. Vrelo doporučujem Čítať viac
Patrik Repka
Neoverený nákup
17.3.2017
Wladyslaw Szpilman - pianista
Úžasný a pútavo spracovaný príbeh vynikajúceho pianistu, ktorý prežil hrôzy holokaustu a rozhodol sa vyrozprávať svoj dojímavý príbeh. Kniha zaujme najmä opisom pocitov a myšlienkových pochodov obyvateľov Varšavy počas dlhoročného obdobia nemeckej okupácie. Za srdce chytia aj momenty, v ktorých hlavného hrdinu delia od smrti len sekundy. Aj napriek týmto udalostiam však v sebe nachádza silu žiť. Možno aj preto, aby po mnohých rokoch od skončenia vojny opísal každodenné útrapy židov, žijúcich v tomto období. Ide o jeden z príbehov, ktorý v čitateľovi vyvolá obrovské emócie a donúti ho zamyslieť sa nad strašným obdobím holokaustu. Po prečítaní tejto knihy azda každý čitateľ dospeje k záveru, že na toto hrôzostrašné obdobie nemôžeme zabudnúť a musíme urobiť všetko čo je v našich silách, aby sa nikdy nezopakovalo! Čítať viac
lenka
Neoverený nákup
2.3.2009
Aj keď nie je vhodné hodnotiť niekoho spomienky...
Prekvapivo bez nenávisti vyrozprávaný príbeh života a smrti vo Varšavskom ghette. Zúfalstvo a myšlienky na smrť sa tu striedajú so živočíšnou túžbou prežiť.
Problémy "našich čias" Vám budú pripadať malé a nezmyselné. A nakoniec, presne také sú, v porovnaní s tým, čo budete čítať..
Jedna z najlepších a najsilnejších kníh, aké som kedy čítala.
Čítať viac

Władysław Szpilman

Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Deti potrebujú klamstvá, aby večer v postieľkach pokojne zaspali, dospelí ich potrebujú, aby ráno vládali vstať.“

Medveďovce - Fredrik Backman, 2018
Medveďovce
Fredrik Backman