Fantázia 2017 - Ivan Aľakša, Lucia Lackovičová, Fantázia, 2017

2,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Fantázia 2017

sci-fi, fantasy, horor

Antológia fantastických poviedok žánrov sci-fi, fantasy a horor. Výber poviedok slovenskej literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie 2017... Čítať viac

4,9 24 hodnotení
Vydavateľstvo
Fantázia, 2017
432 strán
6 hodín čítania

Antológia fantastických poviedok žánrov sci-fi, fantasy a horor. Výber poviedok slovenskej literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie 2017... Čítať viac

 • Brožovaná väzba
 • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 7 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Impérium bolesti - Patrick Radden Keefe, Absynt, 2024

Viac o knihe

Antológia fantastických poviedok žánrov sci-fi, fantasy a horor. Výber poviedok slovenskej literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie 2017.

Tie najlepšie fantastické poviedky 2017. Kyborgovia a mier na ostrí noža v sýrskom Aleppe, dôchodcovia – tajní agenti vo výslužbe na poslednej misii, vraždiaci staroslovanskí ale aj keltskí démoni, agenti, cestujúci časom, hipsterskí vodníci, ženskí roboti, štátnou mocou a mafiou zneužívaní telepati, kotleby ovládajúce Európu, voodoo zmámení vikingovia, krvilačný hmyz, vlkolaci, víly, nekromanti a čarodejovia v slovenských horách aj mestách, plechový králik s dušou, generál Štefánik ako minister, záhadné tapety alebo tajomstvo farby, prinášajúcej mier, milostný trojuholník naprieč vesmírom...

Prečítajte si tie najlepšie fantastické príbehy z 15. ročníka súťaže sci-fi, fantasy a hororových poviedok.

Obsah:

 • Lucia Lackovičová: Balansovanie na hrane bilancovania (úvodník)
 • Adam Máčaj: Zmrzačené mesto (sci-fi)
 • Anna Olejárová: Preplatok (sci-fi / horor)
 • Michal Hruškovic: Pichľavý vietor i ostrý ľad (fantasy)
 • Anton Stiffel: Adeptka (sci-fi)
 • Michal Hosťovecký: Zdochlinárka (horor)
 • Jana Tabačková: Ako bez duše (fantasy)
 • Filip Brišš: Sarah (sci-fi)
 • Miro Švercel: Keď spomienky mrú... (sci-fi)
 • Marek Slabej a Marek Brenišin: Jazvy, láska a oceán hnisu (horor)
 • Ivana Molnárová Dubcová: Vymáhač (sci-fi / fantasy)
 • Róbert Hric: Koniec sveta príde skôr (fantasy)
 • Richard R. Senček: Tapetár (sci-fi)
 • Lenka Štiblaríková: Táto krajina nie je pre slabých (fantasy / horor)
 • Richard Zamec: Most Európy (sci-fi)
 • Silvia Zeumerová: Karya (fantasy)
 • Michal Brat: Forrest (sci-fi)
 • Simon Crabak: Starí priatelia (fantasy)
 • Marián Gejdoš: Pán Profesor a záhada mestečka Osamelé (fantasy)
 • Peter Gajdošík: Moja krv (horor)
 • Radka Horniaková: Anička Dušička (fantasy)
 • Martin Petro: Muž, ktorý vymyslel farbu (sci-fi)
 • Tomáš Hrábek: Rež a rúbaj do krve (sci-fi)
 • Norbert Novosád: Jerryho duša (fantasy)

Čítať viac
Počet strán
432
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
457 g
ISBN
9788089823062
Rok vydania
2017
Edícia
Martinus Cena Fantázie
Naše katalógové číslo
294166
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Fantázia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

24 hodnotení

22
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Michal Hosťovecký
Neoverený nákup
29.11.2017
Parádna porcia príbehov od mladých slovenských spisovateľov
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Štýlová obálka od Michala Ivana v sebe okrem predslovu Lucii Lackovičovej a tabuľky s hodnotením ukrýva aj 23 poviedok, pri ktorých si každý fanúšik scifi, fantasy a hororu príde na svoje. Ide zatiaľ len o druhú zbierku fantastických poviedok, ktorá sa mi dostala do rúk, no musím povedať, že je na veľmi vysokej úrovni. Väčšina poviedok je vysoko nad priemerom a odporúčam zbierku každému, kto sa o tento žáner zaujíma. Skúste si každý deň pri káve namiesto Facebooku prečítať jednu poviedku a uvidíte, že ten čas bude využitý lepšie.

Zo všetkých poviedok ma najviac oslovili Vymáhač, Keď spomienky mrú…, Jazvy, láska a oceán hnisu, Moja krv a Anička Dušička. Podrobnú recenziu pre 22 poviedok som zverejnil na svojom blogu: http://inferio.sk/recenzia-fantazia-2017/
Čítať viac
20.11.2017
Kvalita , ktorú by mal mať prečítanú každý fanúšik fantastiky....
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Najobjemnejšia antológia v 15-ročnej histórii Ceny Fantázie má naozaj čitateľom fantastiky čo ponúknuť. Začína predslovom organizátorky súťaže, v ktorom gustiózne a pregnantne zároveň je zhrnutý tento ročník. Dovolím si pár slov ku každej poviedke, okrem jednej – tej mojej, ktorej kritiku rád prenechám ostatným čitateľom.

Zmrzačené Mesto: Príbeh sa začína takmer lyricky, a naozaj som musel ponamáhať svoj kortex, aby som autorov zámer so supmi a orlami pochopil. Tiež svoje urobil pomerne vysoký počet postáv, rozdriapaná kompozícia a neuveriteľnosť z technického hľadiska. Žiaľ, pre mňa len 2-3* z 5.

Preplatok: Na Ashovom fóre som napísal: super poviedka, náramne som sa bavil. Aňa natrhla týmto svojim počinom ostatným finalistom rite... V skutku by som netipoval, že takúto military napíše nežné žieňa. Napokon som, priznávam, za túto story aj zahlasoval. Dávam 6* z 5.

Pichľavý vietor i ... : Začiatok príbehu je napísaný veľmi dobre, len škoda, že autor tú pomyselnú latku neudržal naďalej. Historicky sa asi jedná o 7. storočie, keďže sa tam spomína Samo a rušivo na mňa zapôsobilo spomenutie posledného súdu. Zakomponovanie račkujúceho Otlebu príbeh v mojich očiach dosť degradovalo na grotesku (na rozdiel od Ivana, ktorého toto „pomrkávanie odkazmi na súčasnosť“ bavilo či potešilo).
Apropo, a naozaj mi táto poviedka motívom silne pripomenula moju poviedku z ročníka 2013. 3-4* z 5.

Adeptka: Tono Stiffel to stále vie. Na pomerne malom priestore rozohral silný príbeh s výborne vymyslenou zápletkou. 5* z 5.

Zdochlinárka: Inferio písať vie, a predviedol to už v mikropoviedkach Ohnivého Pera. Tuná to len potvrdil. Veľmi dobre napísaná poviedka, pri ktorej mi trošku prekážalo premiesenie Keltov a Slovanov a aj zopár ďalších momentov ako napríklad: ako môže matka nepozorovane uniesť („nevládnu“) dcérku z nemocnice. Ináč 4-5* z 5.

Ako bez duše: Skvelá poviedka, ktorá sa v priebehu deja mení na psychologickú sondu do života vodníka, do jeho pohnútok, prečo koná tak, ako koná. Potom sa ale uhol pohľadu mení a zaostrí na utrápený život stareny. Trošku som sa zamyslel nad vsuvkou, že tetka ako vedma, nikdy neverila v nadprirodzeno... to je dosť kontrast. 5* z 5.

Sarah: Ošúchaný námet by si zaslúžil iné prevedenie. Napriek tomu, že som očakával, že veterán spraví pre záchranu svojej obľúbenej robotky viac a nebude len pateticky sledovať a trpieť, čo sa deje, na mňa poviedka emotívne zapôsobila. Škoda nevyužitého potenciálu na ozvláštnenie. 3* z 5.

Jazvy, láska... : výborná poviedka na viacerých úrovniach, najmä ak ju porovnám z proto-verziou, ktorú som si mohol prečítať. Marek to dobre upravil, Marek to dobre napísal, a Marek zaslúžene s ňou vyhral cenu Béla. 5* z 5.

Vymáhač: Ivana tento rok poviedkovo váľa. Týmto kúskom rozhodne nesklamala. Zo začiatku je príbeh popretkávaný vtipnými bonmotmi, ale časom sa to celé zvrhne na poriadne akčnú drámu. Záver priam núka pokračovanie. Dúfam, že sa ho dočkáme. 5* z 5.

Koniec sveta... : Konečne sa aj Robo rozpísal a tento rok patrí naozaj asi k jeho najúspešnejším. Tu nám ponúka napínavú akčnú fantasy, kde sa stretnú vikingskí vyhnanci s africkou mystikou. Veľmi príjemne napísaná poviedka, ktorú keby autor trošku viac prebrúsil a preleštil, tak by to odo mňa dostalo 5*. Takto 4-5*.

Tapetár: Zaujímavý nápad i príbeh, ktorého stredná časť zapôsobila na mňa najsilnejšie. Žiaľ, záver mi prišiel dosť let down. 4* z 5.

Táto krajina...: Wow. Jedna z najlepších poviedok v zborníku. Tiež by som netipoval, že toto napíše žena. Lenona to jednoducho vie. Vie vytvoriť drsného antihrdinu, ktorému vlastne začnete fandiť, lebo tí ostatní sú ešte oveľa horší. Je to nechutné, ale nechutne dobré. 5-6* z 5.

Most Európy: Alternatívna história, ktorej námet presiahol rozsah poviedky. Viem si predstaviť minimálne novelu. Napísané kvalitne a svižne. 5* z 5.

Karya: Zaujímavý nápad, ktorý by si zaslúžil lepšie prevedenie. Štylisticky vycibriť a prekopať a malo by to naviac. 3-4* z 5.

Forrest: Tento príbeh je žiaľ akosi mimo mňa. Nechytil ma ani pri druhom prečítaní. Pripadal mi nudný, zdĺhavý s homeopatických dávkovaním akcie. 3* z 5.

Starí priatelia: Nudný úvod s patetickým rozhovorom starých známych. Často som si mrmlal: aká škoda, keby autorka nám namiesto prerozprávania v dialógu ukázala trebárs aj metódou filmových strihov, čo sa udialo, podľa motta: Show, don´t tell!
Napriek tomu napokon rozhovor graduje a s ním aj akcia. Vďaka za to. 3-4* z 5.

Pán Profesor... : Podmanivé popisy prostredia nadchnú. Žiaľ, to je asi tak všetko, lebo príbeh logicky kríva na všetky nohy a nepomáhajú ani pomerne vhodne zasadené citáty. Autor sa snaží čitateľovi zdôvodniť a vysvetliť konanie a rozhodovanie postáv. Oni však konajú neprirodzene a umelo a ani toto vysvetľovanie ma nepresvedčilo o uveriteľnosti príbehu. Zakomponovanie Shakespeara som akosi nepochopil. Ani story o petroleji, samovzniecujúcich sa plynoch apod. nie sú uveriteľné. V príbehu je príliš veľa vaty.
2-3* z 5.

Moja Krv: Nechutné, ale výborne napísané. Ešte, že je už november a netreba zatvárať okná pred doterným hmyzom. 4-5* z 5.

Anička Dušička: Výborná poviedka, ktorá pokojne mohla skončiť aj v polovici a stále by to bolo ono. Ale autorke sa to podarilo „vyšróbovať“ ešte ďalej a do vyšších resp. nižších sfér. Záver ma prekvapil. 5* z 5.

Muž, ktorý... : Dobrá poviedka napísaná kvalitným štýlom. Páčil sa mi sociopatický Mega a jeho interview. Avšak, záležitosť s jeho dcérou mohol autor vyriešiť onakvejšie a záver tiež.
4-5* z 5.

Rež a rúbaj... : Uf, tak toto bola riadne silná šálka kávy. Napísané je to brutálne, surovo ale výborne. Len dúfam, že takáto alternatívna budúcnosť nikdy nenastane. 5* z 5.

Jerryho duša: Jednohubka na záver, ktorá neurazí, ale ani príliš nenadchne. 3* z 5.

Myslím si, že celkovo sa organizátorom podarilo dať dokopy výborný výber poviedok, až na pár výnimiek (tak to v súťaži chodí, alebo je to možno len môj pohľad, teda určite môj) a jedná sa zatiaľ o jednu z najkvalitnejších antológii MCF, aké som doposiaľ čítal. Kvalita ide nahor, čo je úžasné.
Summa summarum - 5*.
Čítať viac

„Rozdiel medzi románom so šťastným koncom a románom bez neho tkvie iba v tom, kedy autor prestane rozprávať príbeh. “