Futbal: Pravdivá história
E-kniha

V tejto knihe nájdete dvadsať futbalových príbehov, ktoré si užijete, aj keď o futbale nič neviete. Vystupujú v nich pozitívni aj negatívni hrdinovia, spoznáte nezabudnuteľné... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2019
Počet strán
232

V tejto knihe nájdete dvadsať futbalových príbehov, ktoré si užijete, aj keď o futbale nič neviete. Vystupujú v nich pozitívni aj negatívni hrdinovia, spoznáte nezabudnuteľné mužstvá a úžasné štadióny... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

7,60 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

V tejto knihe nájdete dvadsať futbalových príbehov, ktoré si užijete, aj keď o futbale nič neviete. Vystupujú v nich pozitívni aj negatívni hrdinovia, spoznáte nezabudnuteľné mužstvá a úžasné štadióny. Pochopíte, v čom spočíva čaro tejto nesmrteľnej hry.
Čítať viac
Počet strán
232
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
612549
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

14 hodnotení

5
7
1
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
13
Manažér divízie
16. júna 2019

Tuto knihu som si kupil, pretoze milujem futbal a pretoze mam rad, ako Samo pise. Knizka je napokon viac o tom prvom ako druhom, ale pri takejto knizke to ma asi tak byt. Vyborne spracovne a vybrane kapitoly z historie futbalu napisane tak, ze som knizku zhltol na dve posedenia

Akurat z editorskej prace som mal zvlastny dojem. Preto davam o hviezdicku menej

Čítať viac

Recenzie čitateľov

11
Slovenské století - Pavel Kosatík, 2021
Práve čítam
Slovenské století

fanatik do čítania, do knižnice chodím od 4 rokov ročne prečítam viac ako 80 kníh https://www.instagram.com/2miso2/?hl=sk

Michal Siroky
Overený zákazník
10.11.2020
Duša futbalu, futbalových umelcov aj národov
Krásne rozprávanie o futbale aj o ľudskej duši, o neskutočných umelcoch ako Garrincha či Roberto Baggio, ktorym svet nerozumel.
Pokračovanie popisov úžasných tímov ako Bulharsko 1994 - priliehavo nazvane hráči karpatského typu (vyzerali ako vyzerali, správali sa ako správali, futbal hrali ako chceli teda keď sa im chcelo)
Až po ikonické chvíle Česko - Slovenského futbalu vrátane Schrojfa, Panenku a najmä Petra Dubovskeho...A práve jeho príbeh akoby v niečom vystihoval cely náš šport. Že dokázal všetko len to nestihol ľuďom predviesť...
Čítať viac
16

Vášnivá čitateľka, historička, beznádejná romantička, milovníčka fantasy a detektívok. 100% kombinovateľné.

Katarína Stredáková
Overený nákup
8.1.2020
Super
Kniha ma milo prekvapila, dozvedela som sa veľa informácií a priviedla ma k tomu, aby som si niektoré zákroky, góly a situácie aj našla v obrazoch. Najväčší problém mi robila knižná väzba, ktorá sa mi skoro celá rozpadla. Čítať viac
Báčik z Chochoľova stále žije
Neoverený nákup
2.11.2019
Kniha o futbale určená všetkým
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Keďže poznám Samove články o športe (takurčitee, denníkN), už pri kúpe som presne vedel, čo môžem od textov očakávať a bol som si istý, že moje hodnotenie bude za 5 hviezdičiek. Kniha po obsahovej stránke síce takmer do bodky splnila moje očakávania, žiaľ je tu hneď niekoľko vecí, ktoré ma donútili nedať plné hodnotenie. Nič to však nemení na fakte, že kniha ma zabavila, jej kúpu neľutujem, určite sa k nej ešte niekedy vrátim a budem ju odporúčať ďalej.

Na začiatok, je super, že týmto štýlom napísaná kniha so športovou tématikou vôbec vznikla, za to veľká vďaka autorovi aj vydavateľstvu. Páčili sa mi všetky príbehy, ale najviac ma oslovila asi kapitola o nezabudnuteľných mužstvách (tú som si prečítal hneď dvakrát). Je vidieť, že autor je futbalový fanatik a má toho dosť načítané a napozerané. Aj keď niekedy by nebolo na škodu nespoliehať sa iba na svoju pamäť a radšej si overiť niektoré fakty (zoznam chýb viď. na konci recenzie). Ďalej mi trochu vadilo, že niektoré informácie sa v knihe opakovali vo viacerých príbehoch, možno je problém v tom, že pôvodne to boli samostatné články, pri písaní ktorých nebolo zamýšlané previesť ich do knižnej podoby. A tiež sa mi stávalo, že som si niektoré vety a odstavce musel prečítať viackrát, aby som pochopil, čo tým bolo myslené. Zopár vecí som nepochopil doteraz (napr. opis Lečkovho gólu, vlaková trať nad hlavnou tribúnou v Berne?). No a hlavne, aj keď s knihami zaobchádzam so všetkou opatrnosťou, viazanie na tejto knihe sa mi rozpadlo už po prečítaní pár desiatok strán.

Narozdiel od encyklopédie som pri tomto type knihy ochotný odpustiť aj niektoré faktografické nedostatky, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že kniha bola vydaná narýchlo a tak si ju nestihol prečítať niekto veci znalý, ktorý by opravil aspoň tie do oči bijúce chyby. Samo v nejakom videu spomínal, že je vopred vďačný za spätnú väzbu ku knihe, tak si dovolím na tomto mieste zhrnúť chyby, na ktoré som natrafil. Napríklad pre prípad, že by kniha mala veľký komerčný úspech a chystala sa jej dotlač, tak hádam by to v ďalšom vydaní opravili. Verím, že pri tomto type knihy spoilerovanie nevadí.
* Letná olympiáda v Rio bola až v 2016, autor si to zjavne splietol s rokom 2014, kedy boli v Brazílii MS vo futbale (str. 23).
* V 1998 sa Holandsko dostalo iba do semifinále, čiže veta „Holandsko víťazí a postupuje do finále“ nedáva zmysel, hlavne nie preto, že predtým sa spomína, že ide o štvrťfinálový zápas (str. 25).
* Opis zápasu NSR – Rakúsko z 1982 sa nachádza na dvoch miestach, problém je, že na str. 62 autor píše, že si zopakujeme to, čo sme písali na inom mieste, no to iné miesto prišlo až o pár strán neskôr, na str. 79. Predpokladám, že pôvodne boli príbehy radené v inom poradí a vtedy to dávalo zmysel.
* Nesedelo mi zaradenie príbehu o Escobarovi a o Kamerune ´90 do kapitoly s názvom „Zlí chlapi futbalu“.
* Na dvoch miestach je spomenuté, že futbalisti Zairu dostali zelený volkswagen, raz sa však píše, že to bolo za postup na MS (str. 112), druhykrát, že za výhru na Africkom pohári (str. 115).
* Výsledky Nemecka na EURO 1992 boli takéto: 1-1, 2-0, 1-3, 3-2 a 0-2. Text na str. 122 však navodzuje dojem, že Nemci sa do finále dostali iba po výhrach 1-0. Po viacnásobnom prečítaní som pochopil, že to autor vzal hyperbolizáciou alebo myslel všeobecne na nemecký futbal z 80. a 90. Rokov. Ale stavím sa, že ak by si daný odsek prečítalo 10 ľudí, minimálne 9 z nich by to pochopilo, tak ako píšem vyššie.
* Diana Ross pri otváracom ceremoniále netrafila do žrde ako píše autor, ale úplne minula bránu (str. 126)
* Semifinálový gól Talianov do siete Rakúšanov v 1934 je popísaný správne, rakúsky brankár bol dotlačený/dokopaný za čiaru (str. 190). Rovnaký opis je použitý aj pre víťazný gól z predĺženia proti Československu (str. 211), podľa zachovaných videí sa však jednalo o gól strelou z cca. 8 metrov, pričom brankár si na loptu ani nesiahol.
* Zápas Faerské ostrovy – Slovensko sa nehral v septembri 1998, ale v roku 1996. Je to jasný preklep, pretože autor píše, že ide o kvalifikáciu na MS 1998, ktoré však v septembri 1998 boli už 2 mesiace minulosťou (str. 225).

Ako vidieť z vyššie popísaného, báčik nie a nie umrieť a stále mu slúži pamäť. Preto si dovolím ponúknuť Samovi svoje služby a pri jeho ďalšej knihe o športe mu rád skontrolujem a spripomienkujem jeho rukopis.
Čítať viac
Zuzana
Neoverený nákup
22.7.2019
Aj tento text Sama Marca sa číta ľahko, ako všetky jeho texty. Špecifická štylistika a zaujímavé príbehy vtiahnu do čítania naozaj aj človeka, ktorého futbal zas až tak nezaujíma (ako napríklad mňa). Knihu môžete otvoriť na ktoromkoľvek príbehu a začať čítať. Čítať viac

Samo Marec

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Nikdy som nestratil zo zreteľa, čo znamená byť civilizovaný človek. Vedel som, že prežitie by nemalo zmysel, keby som sa musel stať podliakom...Viete, jedlo na prežitie nestačí. Neexistuje liek na morálne zásady. Ak ich človek stratí, príde aj o seba.“