Mŕtve body - Benedek Totth, Zelený kocúr, 2018

14,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Mŕtve body - Benedek Totth, Zelený kocúr, 2018
Mŕtve body - Benedek Totth, Zelený kocúr, 2018

Mŕtve body

Keď v tínedžerskom svete prestanú platiť akékoľvek pravidlá, jedna katastrofa strieda druhú. Román Mŕtve body odkrýva neznámy temný svet mlčanlivých dospievajúcich chlapcov... Čítať viac

Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2018
244 strán
3-4 hodiny čítania

Keď v tínedžerskom svete prestanú platiť akékoľvek pravidlá, jedna katastrofa strieda druhú. Román Mŕtve body odkrýva neznámy temný svet mlčanlivých dospievajúcich chlapcov a dievčat. Neraz prežívajú šokujúci každodenný život utajovaný pred rodičmi... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,50 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní

Dostupné v 40 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Rok v kolotoči F1 - Guenther Steiner, Ikar, 2024
Mŕtve body - Benedek Totth, Zelený kocúr, 2018
14,50 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Keď v tínedžerskom svete prestanú platiť akékoľvek pravidlá, jedna katastrofa strieda druhú.

Román Mŕtve body odkrýva neznámy temný svet mlčanlivých dospievajúcich chlapcov a dievčat. Neraz prežívajú šokujúci každodenný život utajovaný pred rodičmi. Benedek Totth ponúka pohľad do bežných problémov opustených mladých ľudí, ktorých rodičia sú príliš zaujatí svojimi vlastnými, skutočnými alebo domnelými problémami. Príbeh skupiny mladíkov začína počas rýchlej jazdy v aute otca jedného z nich. Neistota neskúseného vodiča a jeho dezorientovanosť sú metaforou života postáv románu. Tie sa čoraz rýchlejšie ženú dolu po šikmej ploche. Mladí muži sú strhávaní lžou, pózami, násilím a telesnosťou. Odtiaľ je to už len krôčik k vražde.

Jazyk románu je svieži a zároveň drsný, presný v pomenovaní charakterov, živý v dialógoch a šokujúci v pouličnom slangu. Kritika román prirovnáva s Trainspottingu Irvina Welsha. Bol preložený do viacerých jazykov.
Čítať viac
Originálny názov
Holtverseny
Počet strán
244
Väzba
pevná väzba
Rozmer
124×173 mm
Hmotnosť
302 g
ISBN
9788089761470
Rok vydania
2018
Edícia
Pevný bod
Naše katalógové číslo
313193
Štýl
dobrodružný, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

6 hodnotení

5
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8
Overený zákazník
11.11.2023
Toto dajte ako povinné čítanie!
Naozaj. Načo nám je povinných milión diel o dedinkách, keď doba je niekde úplne inde? Toto vystraší a naučí každé decko, čo nemá robiť. Aj rodičia si v tom nájdu veľa ponaučení.

Jej surovosť a hrôzostrašná reálnosť ma omračovali. Autor sa s ničím nebabre, dokonale nám ukazuje ako dnešný mladí ľudia (bohužiaľ) žijú, hovoria a správajú sa, že my dospelí nemáme šajnu o svojich deťoch.
Táto partia mladých sa prepadá do s*ačiek každým písmenom. Šťavnaté nadávky, alkohol, drogy, násilie a ešte oveľa viac.
Záver - nepríjemný pocit, ktorý vo mne zanechal - tak skoro neodznie.

Adept na najlepšiu knihu roka.

Zničila ma!
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
28.4.2022
Výborné a realistické
Drsný príbeh kamarátov v teenegerskom veku je rozprávaný jedným z nich. Mladí plavci spojení nielen športom, ale aj drogami, chlastom a celkovo búrlivým životom pod vplyvom rôznych látok zrazia niekoho. Je to diviak alebo človek? Vďaka halucináciám to niektorí ani nevedia určiť. Alebo len nechcú? V podstate ich to ani príliš netrápi. Zanedbaná výchova a zlyhanie rodičov sú zrejmé a sami ani netušia, čoho všetkého sú schopné ich deti. Kam až môže takýto život zájsť? K tomu najhoršiemu?
Výborne napísaná kniha, v ktorej autor vystihol skazený svet niektorých mladých, ich myšlienky, pocity, konania a ich možné dôsledky. Nevyberaným slovníkom len dodáva punc autenticity a čitateľ má pocit, že číta skutočný príbeh a je vtiahnutý do deja. Bez servítky a prikrášlenia poukazuje na tenkú čiaru medzi morálkou a zídením zo správnej cesty na zlé chodníčky. Miestami je príbeh úsmevný, inde s trpkou príchuťou a koniec vás priklincuje. Kto je ale za to všetko zodpovedný? Iba samotné deti? A čo rodičia? Môžete moralizovať, utvoriť si svoj vlastný názor, ale niečo podobné sa môže kľudne diať aj v našom okolí a je len na nás, aby sme svoje vlastné deti nasmerovali správnym smerom, ale čo je prvoradé, treba sa im venovať, vypočuť si ich a javiť o ne záujem. Príbeh je silný a vďaka skvelému prekladu Lucie Molnár Satinskej sa číta sám. Odporúčam všetkými desiatim.
Čítať viac
Wywa
Neoverený nákup
5.11.2020
Príbeh je naozaj napísaný bez akejkoľvek cenzúry či zjemňovania. Až je desivé ako reálne pôsobí. Celkovo sa mi kniha páčila. Čítať viac
Jozefa Pevčíková
Neoverený nákup
16.8.2020
Divočina
Anotácia neklame, je to naozaj taký tínedžerský trainspotting. A áno, je tam veľa telesnosti, alkoholu, drog a nadávok, je to aj nepríjemné čítanie, aj vtipné miestami. Takým drsným spôsobom, ktorý sa v slušnej spoločnosti nedeje.
Knihu som ale zhltla za dva dni. Keď sa do nej človek začíta, rýchlo ho vtiahne. Epizodické kapitoly zo života mladých chlapcov (ale i dievčat), ktorým nikto neukázal cestu životom - lebo osamelosť, nezáujem, zlyhanie na strane rodičov a spoločnosti -, a tak skúšajú všetko. Preto aj kniha obsahuje všetko.
Začína to autonehodou a vy čakáte výčitky, nápravu, moralizovanie. Lenže nič z toho nenájdete. Dôsledky ich činov ich ako vodný vír postupne vťahujú čoraz hlbšie a hlbšie do temnoty a len málokto má silu vzdorovať.
Špeciálne oceňujem jazyk knihy - je šťavnatý i hrubý, keď treba, ale nie nasilu. Pôsobí prirodzene a za to veľká vďaka prekladateľke Lucii Molnár Satinskej, pretože ukázala, že napriek často nemožnému televíznemu jazyku a dabingu, literárna slovenčina môže a vie byť luxusne drsná.
Ak máte trochu odvahy, knihu môžete dať čítať aj tínedžerom - otvára zaujímavé témy k diskusii.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Trainspotting na plavárni. Prepleskne ťa, až sa zapotácaš.“
György Dragomán

„Temný, krvavý a neúprosný román. Krásny modrý Dunaj ešte nikdy nebol taký
ponurý.“
Paris Match

„Žiarivý, no prekliaty čierny diamant.“
Encre Noir

„Benedek Totth s prísnosťou plaveckých temp servíruje drsný príbeh partie kamarátov, ktorých osudovo nespojil len bazén a smrteľná nehoda. Sex, drogy, rock and roll súčasných tínedžerov. Komické a zároveň strhujúco desivé. Žáner sám o sebe.“
Tomáš Hudák

Recenzia: Mŕtve body - Benedek Totth whatthomasread.com

Mŕtve body (Zuzana Švecová), citajto.com

„Svet, v ktorom sa číta, je tým najlepším možným. Čítanie kníh a debaty o nich sú tou najpríjemnejšou formou cibrenia mysle, na akú som vo svojom doterajšom živote natrafila. A jedným z najúčinnejších spôsobov, ako meniť svoj svet k lepšiemu. “

Do plaviek - Eva Borušovičová, 2018
Do plaviek
Eva Borušovičová