Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu
E-kniha

Ako nepodľahnúť medicínskym nezmyslom a hoaxom

Antivaxeri. Biorezonancia. Domáce pôrody. Homeopatia. Kvantovanie. Prekyslenie. Ste prekvapení tým, s koľkými medicínskymi nezmyslami a nedôveryhodnými liečebnými postupmi sa... Čítať viac

4,1 48 hodnotení
Séria
Lovci šarlatánov
Vydavateľstvo
Artis Omnis, 2019
Počet strán
240

Antivaxeri. Biorezonancia. Domáce pôrody. Homeopatia. Kvantovanie. Prekyslenie. Ste prekvapení tým, s koľkými medicínskymi nezmyslami a nedôveryhodnými liečebnými postupmi sa stretávate? Potom vedzte, že ide len o špičku ľadovca... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

7,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Antivaxeri. Biorezonancia. Domáce pôrody. Homeopatia. Kvantovanie. Prekyslenie. Ste prekvapení tým, s koľkými medicínskymi nezmyslami a nedôveryhodnými liečebnými postupmi sa stretávate? Potom vedzte, že ide len o špičku ľadovca. Do našej hitparády sme vybrali tie najväčšie evergreeny, no šarlatánske studnice múdrostí sú priam nekonečné. Akokoľvek absurdne pôsobia, vždy sa nájde niekto, kto im uverí.
Príručka zdravého rozumu vo verejnosti nepochybne vyvolá vlnu polemík. Ako vravia samotní Lovci šarlatánov: „Nečakáme, že zmeníme názor ľudí, ktorí si žijú vo svojom konšpiračnom svete − hoci by to bolo ozaj fajn. Nevadí. Aj tak sa primárne zameriavame na tých, ktorí sa iba „rozhodujú“, komu veriť. Hlavne − ale nielen − pre nich je určený náš boj za zdravý rozum, kritické myslenie a propagáciu reálnej medicíny.“ Autorský tím pod vedením MUDr. Rolanda Oravského tvorí dvanásť lekárov a iných odborníkov z oblasti imunológie, epidemiológie, nutričnej terapie, farmácie či psychológie, ktorí pôsobia nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Nemecku, Veľkej Británii či USA. Hovoria si Lovci šarlatánov a od roku 2013 reagujú na medicínske nezmysly, ktoré sa šíria po internetových stránkach, na sociálnych sieťach a v spoločnosti.
Čítať viac
Počet strán
240
Rok vydania
2019
Edícia
Pamäť
Naše katalógové číslo
726607
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Séria
Lovci šarlatánov
Vydavateľstvo
Artis Omnis
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

48 hodnotení

27
12
2
2
5

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
14
Kroniky prachu - Lin Rina, 2019
Práve čítam
Kroniky prachu

Som súčasťou všetkého, čo som kedy prečítala. A to všetko je súčasťou mňa. :-)

Sandra Vitkovičová
zamestnanec
29. júla 2020
Lovci šarlatánov

"Dôverujte vedcom, nielen v oblasti medicíny, ale celkovo. Sú hnacím motorom ľudstva a svet by bol bez nich niekde úplne inde."
A ja musím len súhlasiť. Lovci šarlatánov sú tím špičkových odborníkov pôsobiacich po celom svete, ktorí vyvracajú medicínske mýty a prihovárajú sa za modernú medicínu, ktorá častokrát nie je dokonalá, ale je overená, spoľahlivá a založená na dlhoročných výskumoch. V dnešnej dobe je ťažké nepodľahnúť nezmyslom, a preto je super, keď sa viete na vec pozrieť aj z inej stránky.
V prvej časti knihy sa dozviete základné rozdiely medzi modernou a alternatívnou medicínou, možné chyby v štúdiách, ale aj prečo ľudia veria nezmyslom. Nasleduje časť o očividnom šarlatánstve (napr. homeopatia, placentofágia, urinoterapia či iridológia, atď.), kde vám už z princípu na začiatku dôjde, že to biologicky asi úplne nemôže fungovať. Nasledujú však časti maskovaného a sofistikovaného šarlatánstva, kde už človek potrebuje značné vedomosti z daných odborov, aby vedel vysvetliť, prečo je biorezonancia, enzýmoterapia či prekyslenie vlastne blbosť. A tu som sa aj ja ako študentka biológie miestami zamýšľala, že to vlastne dosť múdro znie...ale je to len spleť pozliepaných odborných výrazov, lebo keď laik nepochopí podstatu nášho výmyslu, o to skôr nám uverí. Dozviete sa, prečo očkovanie vlastne funguje a kde sa zobrali všetky mýty o ňom, prečo sa rakovina nedá len tak "vyhladovať", prečo domáci pôrod nie je až tak dobrý nápad (min. v našich podmienkach), ale aj to, ako podať prvú pomoc. Autori sa odvolávajú na mnoho svetových a novodobých štúdií, ktoré si viete vďaka odkazom ľahko dohľadať a garantujem vám, budete chcieť vedieť viac.
Kniha sa venuje aj mnohým moderným typom stravovania, výživovým doplnkom a zabŕda aj do problémov vo vlastnom odbore, čím si priznáva, že nie je dokonalá, ale rozvíja sa naozaj s cieľom pomôcť pacientovi. A búra aj mylné predstavy o tradičnej čínskej medicíne, bylinkárstve či chiropraxii. Lebo nie všetko, čo je staré, je rokmi overené....a nie všetko čo je prírodné, je aj dobré, zdravé a nejedovaté. Ak si má človek z tejto knihy zobrať čo len jednu jedinú vec, nech je to návod, ako kriticky myslieť a začať opäť používať zdravý sedliacky rozum.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5
2.1.2022
Vakcíny sú škodlivé, hladovkou vyhladujem aj rakovinové bunky, nekúpim si liek, radšej si dám Savo,... a takto by sa dalo pokračovať ďalej. Kniha ľahkým, čítavým a vtipným spôsobom ponúka prehľad šialeností, ktorým niektorí ľudia veria. To, že tým ohrozujú svoje zdravie a život, to je ich vec, ale to, že lanária aj iných, to už je veľký problém, ktorý sa brutálne rýchlo šíri. Kniha poučí i pobaví, ale miestami to je tragikomédia.
Čítať viac
1
25.11.2019
Stručne napísaná, očakával som viac,
ROZUM Navod Na Použitie je dobre napísaná kniha, to je ale iba môj názor.
Čítať viac
Ondrej Zuskáč
Neoverený nákup
20.11.2023
Lovci šarlatánov
Veľmi presne opísané šarlatánske mýty v medicíne.
Odporúčam každému prečítať a vyhnúť sa tomu aby od Vás pseudoliečutelia ťahali peniaze...
Čítať viac
Diana Juhásová
Overený nákup
9.6.2022
Podpriemerné čítanie
V knihe je rozobratých iba zopár "konšpiratívnych" teórií, čo ma prv vlastne zaujalo a bol to dôvod prečo som si knihu kúpila. No ostala som veľmi sklamaná, pretože opis jednotlivých teórií bol absolútne vytrhnutý z kontextu, zaujatý a chýbali mi vedecké alebo reálne podklady. Je to vlastne autorové vysmievanie sa niektorým teóriam bez toho aby čitateľovi priblížili nejaké relevantné a logické protiargumenty. Pokiaľ čítam knihu, v ktorej sú nekonvenčné teórie očakávam, že budú aspoň poriadne podložené kvalitnými dôkazmi, podkladmi a štúdiami... Čítať viac
2.1.2022
Savopiči a spol. - nečítať
Vakcíny sú škodlivé, hladovkou vyhladujem aj rakovinové bunky, nekúpim si liek, radšej si dám Savo,... a takto by sa dalo pokračovať ďalej. Kniha ľahkým, čítavým a vtipným spôsobom ponúka prehľad šialeností, ktorým niektorí ľudia veria. To, že tým ohrozujú svoje zdravie a život, to je ich vec, ale to, že lanária aj iných, to už je veľký problém, ktorý sa brutálne rýchlo šíri. Kniha poučí i pobaví, ale miestami to je tragikomédia. Čítať viac
Iveta
Neoverený nákup
30.12.2021
Lovci šarlatánov - zaujímavá kniha o alternatívnej medicíne
Autori v knihe zaujímavým a zrozumiteľným spôsobom objasňujú rôzne známe, aj menej známe praktiky alternatívnej medicíny. Z pohľadu vedy a poznatkov modernej medicíny vysvetľujú, prečo ich považujú za šarlatánstvo a tiež v čom môžu byť škodlivé, až nebezpečné. Čítať viac
Simona Dankys
Overený zákazník
28.11.2021
Veľmi pretláčajú jeden názor
Kniha sa mi vôbec nepáčila.
Nemám rada keď sa pretláča, len jedna strana mince. Nie vždy vedci mali pravdu, práveže z minulosti vieme, koľko chýb taká medicína urobila.
Ak by to bolo písané trocha ináč a netlačili nasilu niečo čitateľovi.
Vyhodené peniaze
Čítať viac
5.7.2021
Povinná literatúra
Vrelo odporúčam každému, kto sa chce trošku priučiť, čomu môže a nemôže veriť. Za mňa veľmi dobre spracovaná kniha. Presne som si predstavovala tých ľudí na fb, čo zdieľajú články, že "Táto potravina vylieči rakovinu za týždeň. Prečo vám o nej lekári nepovedia?" Sú v nej také extrémy ako savopiči, liečby kryštálmi, konzumácia placenty.... ale aj vysvetlenie šarlatánstiev, ktoré nie sú škodné, ale ani nemajú propagovaný efekt, napr. Wobenzym.
Každý, kto si chce trošku rozšíriť obzory na poli zdravia a liečebných postupov a liečiv, by si mal určite prečítať túto knihu. Alebo stačí, ak sa chcete zasmiať na hlúposti niektorých ľudí, čomu všetkému sú schopní uveriť. A túto hlúposť ešte perfektne podčiarkuje satira a irónia, ktorou je kniha písaná a pritom sa nebije s odbornými pasážami. PERFEKTNÉ!
Čítať viac
Michala Bednarikova
Neoverený nákup
27.3.2021
Super kniha, dodáva fakty a takisto ich zdroje. Chvíľami som nechápala čo všetko v oblasti zdravia existuje, doslova nezmysly na prvý pohľad a sú ľudia ktorí tomu veria ešte aj v 21. storočí. Čítať viac
24.2.2021
Nech si spraví každý svoj názor
Väčšina "procedúr" uvedených v knihe je poriadne pritiahnutých za vlasy. Prekvapilo ma však, že viacero som poznala. Rozprávali mi o nich známi, ktorí to podstúpili a pomohlo im to. Dokonca ja sama som niečo z toho podstúpila, a bolo to v nemocnici! Nezavrhujem alternatívnu medicínu a som rada, že sa jej venujú aj vyštudovaní lekári (nielen šarlatáni), no uvedomila som si, aké silné bolo v mojom prípade placebo.
Túto knihu by som však odporučila každému, je písaná jednoducho, občas je použitý odborný názov, ale s väčšinou z nich sme sa už určite stretli. A v neposlednom rade, som veľmi rada, že sa niekto chytil tejto témy a začal robiť osvetu. Pevne verím, že bude aj pokračovanie.
Čítať viac

Roland Oravský

Čítať viac

Vydavateľstvo Artis Omnis

Čítať viac

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin, 2021
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin