Bábkar - Jostein Gaarder, Lindeni, 2020

12,49 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Bábkar

Učiteľ lingvistiky Jakop žije veľmi osamelo. Po ľudskom kontakte túži natoľko, že chodí na pohreby cudzích ľudí a na smútočných hostinách sa púšťa do reči s pozostalými. Za... Čítať viac

Vek
15+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2020
248 strán
3-4 hodiny čítania

Učiteľ lingvistiky Jakop žije veľmi osamelo. Po ľudskom kontakte túži natoľko, že chodí na pohreby cudzích ľudí a na smútočných hostinách sa púšťa do reči s pozostalými. Za pochodu si vymýšľa originálne príbehy, ktoré ho spájajú so zosnulým, a keďže je... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

12,49 €

Na objednávku
Dodanie môže trvať viac ako 30 dní

Dostupné v 36 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Loutkář - Jostein Gaarder, Plus, 2017
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2017
Na sklade 1 ks

9,99 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Cestujúci - Ulrich Alexander Boschwitz, Absynt, 2024

Viac o knihe

Dojemný a zároveň provokatívny román od autora svetového bestselleru Sofiin svet.

Učiteľ lingvistiky Jakop žije veľmi osamelo. Po ľudskom kontakte túži natoľko, že chodí na pohreby cudzích ľudí a na smútočných hostinách sa púšťa do reči s pozostalými. Za pochodu si vymýšľa originálne príbehy, ktoré ho spájajú so zosnulým, a keďže je mimoriadne sčítaný a jazykovo zdatný, získava si nimi pozornosť hostí. Napriek tomu sa mu nedarí nikam zapadnúť, naopak, začína vzbudzovať podozrenie a postupne sa do svojich výmyslov zamotáva čoraz viac. Ešteže ho zakaždým doma čaká jeho inteligentný priateľ Pelle. No ani on nie je skutočná živá bytosť...

Čítať viac
Originálny názov
Dukkeføreren
Počet strán
248
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
120×185 mm
Hmotnosť
339 g
ISBN
9788056617151
Rok vydania
2020
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
601013
Štýl
filozofický, duchovný, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

10 hodnotení

6
1
1
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

2.7.2021
Brilantná psychologická sonda
Jakop je osamelý muž, ktorý má len jedného jediného priateľa Pelleho. Svoju túžbu po rodine a spoločnosti napĺňa návštevami pohrebov ľudí, ktorých nepoznal a vymýšľa si dômyselne premyslené historky, ako sa so zosnulým poznal a spoznal. Tieto vymyslené príbehy by som mu bez náznaku pochýb uverila nielen ja, ale verili mu ich aj pozostalí a myslím si, že niekedy im uveril aj on sám.

Jakop je zanietený lingvista a dokazuje to etymologickými vsuvkami, ktoré ma, musím priznať, miestami nudili a niektoré z nich som len narýchlo preletela očami. Ako celok však mali dôležitú úlohu, a preto si neviem predstaviť, že by v knihe neboli. Tieto pre mňa nezáživné vsuvky mi pán Gaarder vynahradil Jakopovými úvahami o samote a jeho (ne)zaradení do spoločnosti. A poviem vám, tie teda boli! Jedným slovom výborné.

Aj keď má Jakop dôvodov na sebaľútosť mnoho, nerobí to. Nehrá na city, nenúti čitateľa k ľútosti a patetickosti. Mne ho napriek tomu ľúto bolo a premýšľala som nad tým, akým paradoxom je to, že taký inteligentný človek ako on, človek, čo pozná viac slov ako ktokoľvek iný, nie je schopný nájsť si priateľov.

Bábkar nie je kniha s dynamickým dejom plná zvratov (aj keď sa v nej zopár prekvapivých momentov nájde). Je to brilantná psychologická sonda do mysle osamelého a inteligentného človeka.
Čítať viac
15.5.2021
Mnohí sa pohrebom radšej vyhýbajú, želajú si absolvovať ich v živote čo najmenej, Jakob, učiteľ lingvistiky, sa na život ale pozerá inak. Je veľmi osamelý, má len jedného jediného priateľa a aj ten je len výplodom jeho bujnej fantázie. Svojou fantáziou on totiž žije – chodí na pohreby rôznych ľudí, či už tých, čo nikdy nestretol, alebo takých, ktorých pozná len letmo, a vedie podnetné rozhovory s pozostalými, vymýšľa si príbehy o tom, ako nebožtíka spoznal a pridá zopár zážitkov. Čitateľ má v tomto štádiu problém rozoznať, čo je pravda a čo je lož, nakoľko príbeh je podaný v prvej osobe a keď samotná hlavná postava nevie, čo si len predstavuje a čo sa skutočne odohralo, je to zložité.
Kniha sa nám ale odvďačí zábavným miestami až bizarným príbehom poskladaným z poviedok zo života psychicky chorého jedinca. Nahliadneme do jeho detstva, mladosti, spoznáme jeho známych z minulosti a zistíme, že ide o vcelku zaujímavého vzdelaného človeka, ktorého lingvistické okienka dokážu ohúriť aj najväčšieho odporcu etymológie. Jakob je hlavným hrdinom, ktorý nie je ani zďaleka jednoduchý na pochopenie, ale keď už ho raz spoznáte a dokážete porozumieť jeho mysleniu, jeho životnému štýlu, obľúbite si ho a zatúžite mať ho v kruhu svojich známych.
Dielko je písané veľmi špecifickým štýlom a práve preto zaujme skôr užšiu vrstvu ľudí. Odporúčala by som ju predovšetkým hĺbavým mysliteľom, ktorí radi čítajú medzi riadkami a neotrávia ich ani filozofické úvahy sprevádzané faktami z histórie jazyka, ktoré, prekvapivo, vôbec nepôsobili ako rušivý element, práve naopak, dotvárali príbehu priam magické pozadie.
Ja rozhodne neľutujem, že som po nej siahla, aj keď je pravda, že som bola spočiatku na vážkach, avšak autorov pôvod ma presvedčil, že to bude stáť za to a mňa našťastie Nórsko ani tentoraz nesklamalo. Zhltnutá na jedno posedenie a prežitá do posledného momentu. Skúste aj vy, nebude to krok vedľa.
Čítať viac
32
Overený zákazník
17.2.2021
Veľmi zvláštny príbeh. O čudnom človeku, čo sa zúčastňuje na pohreboch akoby hľadal rodinu, spoločnosť. Spoločník- bábka - ako imaginárny priateľ. Citlivo odzrkadľuje myšlienky hlavného hrdinu a aj nepochopenie a smútok. Čudák čo uniká do sveta imaginácie, fantázie pričom oplýva intelektom, ale akoby aj nezmyselnosťou.
Kniha sa mi páčila a čítala veľmi dobre...taký iný príbeh.
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
18.10.2020
Milovníci etymológie (a nielen oni) si prídu na svoje. Skvelé dielo!
Pri originálnom románe svetoznámeho autora Josteina Gaardera ma zaujala anotácia, ktorá však ani zďaleka neobsahuje informácie o kvalite a hĺbke tejto výnimočnej knihy. Je o osamelosti, túžbe niekam patriť a slovách (a slovách, a slovách...)
Jacop Jacobsen je učiteľ lingvistiky. V malíčku má najmä etymológiu indoeurópskych jazykov. Štúdium pôvodu slov bolo jeho koníčkom už od mladých čias. A prečo je tak veľmi posadnutý jazykovou príbuznosťou? Odpoveď je podľa neho až trápne jednoduchá – iné príbuzenské vzťahy totiž nemá. Je osamelý a túžbu po ľudskom kontakte rieši tým, že chodí na pohreby cudzích ľudí. Vždy sa na každý pedantne pripraví, prečíta si smútočné parte, vyhľadá informácie o zosnulom a vymyslí originálne príbehy, ktoré ho s ním spájajú. Na kare má potom naporúdzi množstvo historiek pre pozostalých. Všetky výdatne korení zaujímavými etymologickými vsuvkami a dišputami o mytológii severských (ale aj iných) bohov. Najlepším a jediným kamarátom je Peder Ellingsen Skrindo, skrátene Pelle. Dalo by sa povedať, že ten je ešte sčítanejší a rozhľadenejší než on. A kto je Pelle? Neprezradím :-)
Román má niekoľko vrstiev. Prvou je Jakopova autobiografia, kde spomína nielen detstvo a dospievanie, ale aj svoje hippisácke obdobie, manželstvo, ktoré skončilo rovnako rýchlo, ako začalo, osamelý život po boku bábky a nespočetné návštevy pohrebov. Druhou je kronika rodiny lingvistu Erika Lundina, ktorú s ním spája viac ako náhodná účasť na kare. S niektorými účastníkmi famílie sa stretáva na ďalších a ďalších pohrebných obradoch. Treťou vrstvou je ponor do osamelosti človeka takej hlbokej, že z dna je sotva vidieť lúče svetla. No a posledná je veľmi zaujímavá. Sú ňou spomínané lingvistické „okienka“, ktorými Jacop ohuruje okolie. Vyrástol s hallingdalským nárečím ako materčinou, ktorá je vetvou nórčiny. Tá je zas súčasťou vetvy severských alebo severogermánskych jazykov. V malíčku má pôvod, vývin a premeny slov z angličtiny, nemčiny, holandčiny, frízčiny, jidiš, odumretej východogermánskej gótčiny atď. Slová sú jeho rodičmi, bratmi, sestrami aj potomkami. Neverili by ste, koľko slov a v koľkých jazykoch má spoločný koreň. Každá jedna dišputa na túto tému bola skvelá! Skoro by som zabudla na jeho štúdium religionistiky. Debaty o náboženstvách a starých mýtoch sú tiež parádne. Knihy s nejakou prekvapivou pridanou hodnotou mám najradšej.
Bábkar je pomaly plynúce, ale aj tak vzrušujúce dobrodružstvo, ktoré ukazuje, že veľkosť ducha býva často spojená s nenápadnosťou alebo ľahko šmrncnutá čudáctvom alebo oboje. Osamelosť núti človeka robiť zvláštne veci.
Čítať viac
31.5.2017
Nezafungovala na mňa
Autorovi treba uznať originálnu postavu a príbeh - samotár, ktorý navštevuje pohreby a vymýšľanie svojho vzťahu ku zosnulým ho robí nečakane obľúbeným spoločníkom. Po Sofiinom svete som však mala väčšie očakávania a správna chémia s knihou sa u mňa neuskutočnila. Neprevracala som dychtivo stránky, hoci príbeh gradoval. A netúžila som po poznaní záveru, hoci posledná kapitola priniesla zopár zaujímavých myšlienok. Čítať viac

Jostein Gaarder

Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Úspech môžeme dosiahnuť buď tým, že sa usilujeme o naplnenie očakávaní, alebo tým, že meníme naše očakávania.“